Polohy na dojčenie po cisárskom reze

Mgr. Mária Kopčíková, Mgr. Hana Celušáková 1

Rozbiehanie laktácie po sekcii je rovnaké, ako pri spontánnom pôrode. Je však dobré vedieť, že dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.

Zdroj: ingimage.com

Špeciálne polohy na dojčenie po sekcii

Poloha v ľahu na boku:

Dojčenie v polosede s podloženými nohami:

Bočné futbalové držanie:

Dojčenie v ľahu alebo v polosede nie je vôbec jednoduché a žena, ktorá je na začiatku dojčenia, potrebuje pomoc. Minimálne potrebuje „ďalšie ruky“, ktoré by jej podali bábätko. Samozrejme, že je vhodné, aby takejto maminke bola poskytnutá aj pomoc pri prisávaní bábätka.

Čo hovorí prieskum o pomoci ženám po sekcii

Takmer 52% žien, ktoré z našej vzorky rodili sekciou, sa o žiadnych špeciálnych polohách nedozvedelo. Veľmi často písali o tom, ako ich „učili“ dojčiť po sediačky. 15,8% žien odpovedalo pri tejto otázke možnosťou INÉ a spomínali najčastejšie tieto možnosti: personál na tému dojčenie nekomunikoval, nepotrebovala som informácie, pretože som bola pripravená z kurzu predpôrodnej prípravy (kníh, internetu, časopisov),vedela som to od minula.

Zo 169 žien, ktorých cisársky rez bol plánovaný, sa len 47 (27,8% ) pripravovalo na dojčenie po sekcii. Môžeme usudzovať, že zvyšok žien o nejakých špecifických podmienkach ani netuší.

Zdroj: ingimage.com

Akokoľvek, či s poučením o špeciálnej polohe alebo bez neho, žena po takom namáhavom zákroku, ako cisársky rez bezpochyby je, potrebuje pomoc. Tú by mal poskytnúť najmä personál oddelenia šestonedelia. Zase by sme sa opakovali – o vyťaženosti personálu hovoríme neustále. No na druhej strane, za tento fakt rodičky nemôžu a ich skúsenosti sú naozaj rôzne:

„Mala som problém hlavne s prisatím syna a s naliatymi prsníkmi, takže takmer pri každom dojčení mi museli pomáhať s prikladaním najmenej dve sestričky, jedna mi naťahovala bradavku a druhá štelovala synovu hlavu na môj prsník. Raz sa mi dokonca stalo, že ma zahriakli, prečo dojčím po ležiačky na boku, veď sa to má po sediačky. Nie som si istá, či sa vedeli vžiť do toho, ako bolí tá pooperačná rana a že nevládzem syna držať v náručí“.

„Sestričky mi ho najprv po 1x ukázali, prisali a potom na druhý deň večer, o 40 hodín mi ho doniesli a viac sa nestarali. Matky samé sme mali záujem čo najskôr sa postaviť na nohy a starať sa o bábätká. Nejaká špeciálna starostlivosť o bábätká a mamy, aby sa zohrali, tam nebola. Ale nedivím sa, tie sestričky na to ani nemajú čas“.

„Starostlivosť o bábätko bola veľmi dobrá, aj podávanie bábätka na dojčenie bolo dobré, vždy keď bol hladný, mi ho priniesli, keď som potrebovala poradiť, vždy bola k dispozícii sestra, ktorá mi pomohla“.

Ako premeniť cisársky rez na pozitívny zážitok

Každá tehotná žena, aj keď nemá plánovanú sekciu, by mala myslieť na to, že sa pôrod môže udiať aj úplne inak, ako chcela.

Prečítajte si viac o tom, čo pomôže žene premeniť cisársky rez na pozitívny zážitok.

Cisársky rez nie je pre dojčenie prekážkou. Len si táto situácia vyžaduje inú organizáciu a takpovediac „krízový manežment“. Snáď vám to neznie hrozne. Samozrejme, že sa to dá zvládnuť a dojčenie môže byť úplne v pohode. No čísielka a výpovede mamičiek z nášho prieskumu nás opäť držia tvrdo pri zemi a hovoria skôr o tých horších skúsenostiach.

Boli by sme radi, keby každá mama odchádzala z nemocnice s takouto spomienkou: „Sestrička mi pomohla nájsť správnu polohu a pomáhala mi pri prikladaní dieťaťa k prsníku. Zároveň ma opravovala ak bolo niečo nesprávne, neskôr sme skúšali spôsoby ktoré najviac vyhovovali mne aj dieťaťu“.

Želáme Vám všetkým, aby vaše spomienky na pôrod a pobyt na šestonedelí v nemocnici patrili do kategórie tých pozitívnych!!!

Autorky sú lektorkami Kurzov aktívneho rodičovstva
www.dietaaja.sk

Prieskum sa realizoval za podpory:

Hlavný mediálny partner: Mama a ja
Mediálny partner: www.rodinka.sk
On-line verzii dotazníka pomohla vzniknúť firma SEAL IT Services, s.r.o.

Obrázky polôh sú zo stránky www.kojeni.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dieťa má byť dojčené podľa jeho individuálnych potrieb- teda na požiadanie. Teda žiadne časové vyjadrenie ako často a ako dlho. Tzn., že neexistuje žiadne ideálne 2,5 hodiny. Podmienkou je správna poloha, prisatie a vedomosť o tom kedy vlastne dieťa skutočne príjíma – pije mlieko. A vtedy by malo byť dieťa na prsníku ako často chce a kedy chce. Ani dlhý a častý pobyt na prsníku nemusí znamenať, že dieťa bude sýte, ak nie je dobre prisaté. Ak nabádate matky kojiť často, znamená to pre neinformovanú matku presne čo? Na druhej strane udávate časový interval. A čo ak chce dieťa častejšie? Nakoľko je často dosť často a kedy už príliš? Je to mätúce vyjadrenie a nie je správne. Hajdúková, poradkyňa pri dojčení.

Pridaj komentár