ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

15.05.2003verzia pre tlač


Kravské mlieko áno alebo nie? 1. časť

Autor: Mgr. Jaroslava Červeňáková

mlieko v pohari

V poslednej dobe sa rozbehli (v médiách, školských a predškolských zariadeniach) rôzne kampane potravinárskych firiem, v spolupráci s niektorými lekármi, na podporu pitia kravského mlieka a to predovšetkým u malých detí.

Veľa sa hovorí o jeho zdravie podporujúcich vlastnostiach, ale bohužiaľ sú to často neúplné alebo až zavádzajúce informácie. Nasledujúce riadky Vám môžu poskytnúť aj trochu iný pohľad na kravské mlieko ako také.

Prvé mesiace života: Aj keď tejto vekovej kategórie sa spomínané kampane netýkajú, nemožno nespomenúť ešte stále zažitú benevolenciu k tzv. náhradným umelým mliekam (upraveným kravským mliekam). Napriek oficiálnej osvete o nenahraditeľnosti materského mlieka iným je všeobecná mienka taká, že umelé mlieko je plnohodnotnou náhradou materského mlieka a pri prvých problémoch s dojčením mamičky ihneď po ňom siahnu. Bohužiaľ často-krát aj na podnet svojich pediatrov. (Len 1-2 % žien naozaj nemôže dojčiť zo zdravotných dôvodov. V ostatných prípadoch ženy strácajú mlieko v dôsledku neinformovannosti, nesprávnej techniky a postupov dojčenia, v dôsledku neschopnosti a neochote zvládnuť laktačné krízy a v dôsledku mylnej predstavy, že kravské upravované mlieka sú 100% náhradou za dojčenie). Umelé mlieka by však mali byť posledným východiskom a nie alternatívou dojčenia. Kŕmenie umelým mliekom je abnormalita, za ktorú deti platia svojím zdravím (časté alergie, tráviace problémy, preťažovanie obličiek, ekzematické stavy, odlišná stavba tela, neskoršie dozrievanie mozgu, únava, nižšia obranyschopnosť, preťažovanie vyvíjajúceho sa organizmu neprirodzenou stravou a následne nutným predčasným zavádzaním tuhej stravy atď.). 

Ale ako je to s pitím kravského mlieka v neskoršom veku (po odstavení) a v dospelosti? Je to naozaj nutné pre naše zdravie ako nás presviedčajú mnohé reklamy...? Hneď na začiatku si treba uvedomiť, že človek je jediný cicavec, ktorý svojím mláďatám nanucuje mlieko iného živočíšneho druhu. A zároveň jediným cicavcom, ktorý si myslí, že má v dospelosti nevyhnutnú potrebu piť mlieko iného cicavca. (Hoci nám to príroda, v rámci našeho druhu, neumožňuje). Je dôležité zdôrazniť, že mlieko ako také je strava určená pre mláďatá cicavcov, ktoré inú stravu ešte nemôžu prijímať, lebo na to nie je ich tráviaci systém uspôsobený. Mlieko nikdy nebolo prírodou určené dospelému jedincovi, ktorý už dokáže prijímať tvrdú stravu. Pre dospelých (a už vlastne aj odstavené deti) je prirodzené získavať bielkoviny a výživné látky z iných zdrojov. Robia to tak všetky cicavce a niet dôvodu, prečo by človek mal byť výnimkou. Kravské mlieko, alebo zložením podobné mlieko iného cicavca, je možné použiť príležitostne ako výživový doplnok pre chorých a starých, ale určite nie sú na jeho pití odkázaní zdraví ľudia a už prirodzene odstavené deti. (Je zvláštne, že väčšina dospelých, ktorí sú presvedčení o potrebe pitia mlieka, sa pitia mlieka vlastného druhu - tj. materského mlieka – v dospelosti štíti a priam to pokladajú za zvrátené.) Úplne nepochopiteľné je ďalej z tohoto hľadiska dopĺňanie stravy dojčených detí, kravskými mliečnymi výrobkami. (Medzi mladými mamičkami kolujú mylné názory, že napr. po 6 mesiacoch – 1 roku je materské mlieko už nepostačujúce a je potrebné ho dopĺňať niečím „výživnejším“ - upravenými kravskými mliekami.) Akoby materské mlieko nebolo dostatočne výživné, akoby nebolo postačujúce pre zdravý vývin ľudských mláďat, akoby nás ľudí príroda nedostatočne vybavila a zároveň akoby jedine kravské mlieko bolo to pravé plnohodnotné mlieko pre človeka. Pritom materské mlieko sa svojim zložením neustále prispôsobuje potrebám dieťaťa, čo sa o kravskom mlieku povedať vôbec nedá. 

Ľudský organizmus v období približne 3 rokov stráca schopnosť tráviť mlieko ako také – tak ako všetky cicavce po istom čase. (Je to individuálne, dnešné deti strácajú túto schopnosť často aj skôr, v dôsledku prekrmovania kravskými mliečnymi výrobkami). Je to vlastne doba, kedy by sa dieťa prirodzene samo odstavilo od dojčenia, keby sme mu tú možnosť dlhého dojčenia dali. A tak ako iné cicavce by si aj ono bolo schopné v ďalšom období získať potrebné živiny (bielkoviny, vápnik atď.) z inej stravy, prináležiacej dospelým. Najzdravším zdrojom bielkovín sú semená rastlín, strukoviny, celozrné obilniny, orechy… Rovnaký obsah vápnika ako v mlieku (na 100g ~ 125mg vápnika) sa nachádza napr. v kapuste, fazuli alebo sóji a desaťnásobné množstvo sa nachádza v maku. (Takže nie je pravda, že mlieko je našim najväčším zdrojom vápnika ako propagujú mliekarenské firmy). Veľkým zdrojom vápnika sú tiež orechy a mandle. Kto je zvyknutý na pokrmy z kravského mlieka, môže ho nahradiť napr. sójovým. (Ak je pre niekoho neprijateľné nekonzumovať kravské mlieko a výrobky z neho, mal by ich zaraďovať do svojej stravy tak ako iné potraviny – t.j. 1- 2 krát do týždňa. A to platí aj pre deti cca od 1 roku. Určite nie je pre nich vhodná výživa denne ráno a večer fľaša s mliekom či kakaom, plus rôzne mliečne kaše a či iné mliečne pokrmy). Propagovaná potreba dopĺňať si laktobaktérie (potrebné k správnej funkcii čreva a tým vytvárajúce aj prirodzenú imunitu organizmu) vo forme jogurtov a mliečnych nápojov umelo obohatených o tieto baktérie, je mylná. Telo si ich pri správnej výžive vytvára samo v črevnej flóre a nie je potrebné ich preventívne dodávať. V prípade istých chorobných alebo rekonvalescenčných stavov je ich možné získať napr. z pivných kvasníc (Pangamin Bifi) a zároveň sa vyhnúť ostatným negatívnym účinkom, ktoré požívanie mliečnych výrobkov so sebou prináša. (V črevách vegetariánov a ľudí stravujúcich sa malými množstvami mäsa sa nachádza zvýšené množstvo probiotických mikroorganizmov a množstvo mikroorganizmov zodpovedných za tvorbu rakovinových zlúčenín je minimálne.)

Ak hovoríme o potrebe pitia mlieka, máme zväčša na mysli kravské mlieko. Ale sú tu aj mlieka iných cicavcov a podľa istých štúdií je zložením najbližšie materskému mlieku práve kozie mlieko. Málokto vie, že rozdiely medzi mliekami jednotlivých cicavcov sú tak veľké, že ich zámenou by mnohé mláďatá vôbec neprežili. Napr. slávny príbeh o Rómulusovi a Rémusovi je v doslovnom ponímaní vlastne nereálny, lebo podanie vlčieho mlieka dojčatám by zákonite viedlo k ich skolabovaniu a smrti. Každé mlieko toho- ktorého cicavca je mu tzv. „šité na mieru“ a dodáva práve tie živiny a podporuje tie vlastnosti, ktoré daný druh pre svoj vývoj a rast potrebuje. Kravské mlieko je určené pre teľatá a podporuje stavbu tela i duševné vlastnosti typické pre svoj druh. Zaujímavo vyzerá z tohto hľadiska porovnanie pomeru telesných proporcií človeka a kravy, a zároveň pomeru bielkovín ku sacharidom a tukom v materskom a kravskom mlieku. Vidíme, že tieto dva pomery sú identické pre ten ktorý živočíšny druh a jemu prislúchajúce mlieko pre človeka 1:7 a pre kravu 2:5/, čo nie je náhoda. (Dĺžka kravy zodpovedá výške človeka, keďže človek sa zo štyroch nôh vzpriamil na dve). 

Videné napr. z hľadiska fyzického vývoja dieťaťa, ktorý je závislý na strave, je nutné priznať, že dieťa krmené kravským mliekom má tendenciu mať stavbu kostry a telesný rast väčší, analogicky s kravským. I duševný vývoj je závislý na tom, čo jeme. Tak vývoj detí, kŕmených kravským mliekom, má tendenciu spomaľovať sa, deti sú tupejšie, pretože sa tu prejavuje nedostatok citlivosti. (Pravda je teda taká, že nie dojčené deti napredujú rýchlejšie vo vývoji, ale že tie druhé vo vývoji zaostávajú). Tieto negatívne vplyvy, pri konzumácii kravského mlieka, sa prejavujú v miernejšej forme aj v neskoršom veku dieťaťa, kedy jeho rast a vývoj už nie je taký prudký ako v prvé roky života a taktiež u dospelého človeka, kedže aj jemu sa pomaly ale bez prestania regenerujú všetky orgány (a stavebným kameňom sú živiny, ktoré mu dodáme).

 

Pokračovanie...
 

Poznámka redakcie:

S niektorými vysloveným názormi v tomto článku sa redakcia nestotožňuje, ale považujeme ho za veľmi podnetný k Vašej diskusii.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 30 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia