Milí rodičia, vaše dieťatko bude mať o 10 dní rok a 5 mesiacov (17 mesiacov).
ROZVÍJA SA, ROZVÍJAJME HO
Čo dospelí zvyčajne robia a ako to robiť inak
1. Keď dospelí čítajú knihu s dieťaťom, čítajú ju od začiatku do konca, tak ako sa to robí. Čítajú slovo po slove, nič nepreskakujú. Nechajte dieťa vybrať knihu, otvoriť ju a listovať, hoci aj odzadu. Dozviete sa, čo dieťa zaujíma, porozprávajte sa o tom. Nečítajte knihy „od slova do slova“, meňte hlas, vymýšľajte si príbeh, opierajte sa o obrázky a vychádzajte z toho, čo dieťa zaujíma.
2. Keď dospelí kúpu dieťa, chcú ho čo najrýchlejšie okúpať od hlavy po päty, tak ako sa to zvyčajne robí. Nechajte dieťa experimentovať s vodou, aj keby ste z toho mali vyjsť obaja mokrí. Ponúknite mu rôzne hračky a nechajte ho objavovať časti tela. Dozviete sa, či mu dnes máte umyť prvé brucho alebo hlavu, alebo dokonca obkladačky okolo vane.
3. Keď si dospelí kreslia s dieťaťom, chcú, aby sa čiary podobali na ľudí, autá, stromy a domy. Kreslia za dieťa, vedú jeho ruku alebo mu ukazujú, ako sa správne kreslí. Nechajte dieťa experimentovať s ceruzkou. Obrázok sa nemusí na nič podobať. Namiesto toho vám dieťa povie, čo nakreslilo. Len sa ho spýtajte.
4. Keď sa stane niečo nezvyčajné – buchnú dvere, v parku sa rozplače dieťa, zašteká pes – dospelí mlčky pokračujú v tom, čo práve robia. Povedzte dieťaťu, čo sa stalo. Vysvetlite mu to, aj keď si myslíte, že tomu nerozumie. Deti sa zaujímajú o nezvyčajné alebo pokazené veci. Povedzte mu, ako situáciu vyriešiť.
5. Keď dospelí kŕmia dieťa alebo sedia pri spoločnej večeri, sústredia sa hlavne na konzumáciu jedla – ako dieťa používa príbor, či všetko zjedlo a vypilo, či rozpráva s plnými ústami. Nesústreďte sa iba na konzumáciu jedla. Možno vám vaše dieťa chce ukázať jeho špinavé ruky, spadnutú lyžičku alebo veľkú muchu na stene. Možno dnes chce zjesť najprv zemiaky a potom až polievku. Porozprávajte sa o tom.
6. Keď je dieťa smutné, dospelí ho povzbudia. Keď je dieťa veselé, tešia sa s ním. Keď je dieťa unavené, uložia ho spať. Keď je dieťa nahnevané, snažia sa odpútať jeho pozornosť. Vyjadrite pocity dieťaťa slovami. Možno vám dieťa povie alebo ukáže, prečo sa tak cíti. Hovoriť o pocitoch je dôležité.
VÝCHOVA A VZŤAHY
Biť či nebiť ?
29% nebije svoje deti nikdy, 28% výnimočne, 3% raz mesačne, 4% raz za týždeň a opäť 3% jedenkrát denne. Až celých 32% používa bitku niekoľko krát denne.
Každý z nás by chcel mať slušného a vychovaného potomka, len kde vziať tie správne metódy? Ak vylúčime bitku bezdôvodnú, nepedagogické afektívne „zmlátenie“ dieťaťa za účelom vybitia zlosti rodiča, zostane nám bitka výchovná, ako druh trestu. Vezmime si teda na mušku takúto bitku – čo o nej píšu odborníci a čo si myslia vaši vychovávajúci kolegovia?
ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ
Čo je naše dieťa ?
O tom ako ideálne kŕmiť svoje dieťa v prvom roku sa píše na každom kroku: dojčiť, postupne zavádzať ostatné potraviny, niektorým sa vyhýbať… no po prvom roku, kedy dieťa už môže jesť takmer všetko, nás tá sloboda výberu potravín niekedy zmôže.
Naučiť naše deti jesť zdravé potraviny – ťažké, dôležité… Osvojenie si správnych stravovacích návykov v detskom veku sa považuje za jednu z najúčinnejších foriem prevencie rôznych chorôb. Pokiaľ je to vaše prvé dieťa a s babkovcami a dedkovcami viete uzavrieť dohodu, že urobiť dieťaťu radosť neznamená kúpiť mu cukríky, máte výhodu. Vy ostatní máte ťažšiu situáciu, ale stále riešiteľnú. Nechajte sa inšpirovať.
TIPY OD RODINKY
Ako fotiť batoľa
Kvalitný foťák už dnes nie je problém, nafotiť x záberov a následne ich vymazať – taktiež žiadny problém, ale urobiť skutočne kvalitné zábery, to už trochu veda je. Najmä keď ten malý objekt záujmu nepózuje presne podľa našich inštrukcií. Ako na to? Viac v našom TIPE…
Nechajte si posielať majlík pre vaše babetko!
Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo sa deje v živote vášho bábätka v jeho druhom rôčiku? Zaregistrujte sa, alebo si doplňte do vašej pôvodnej registrácie dátum narodenia vášho dieťatka, a každý mesiac Vám pošleme majlík presne pre vek, ktorý práve prežívate.
Ako na to sa dočítate tu.
Hmmm, nechapem, ked si niekto zivotnu frustraciu takto odreaguva… co takto nejake konkretne kriticke postrehy?
to čo sú za sračky, vy ste tam len odborníčky, sproste ste ako sane