Rok a 40 týždňov

0

Milí rodičia, vaše dieťatko má rok a 40 týždňov – pred týždňom oslávilo rok a trištvrte (21 mesiacov).

ROZVÍJA SA a VÝCHOVA v jednom

 Obdobie vzdoru

 Dnes sme zlúčili obe rubriky do jednej, lebo máme za to, že si to táto téma vynútila 🙂

Obdobie detského vzdoru trvá približne od 21-23 mesiacov do 4 rokov. V tomto období sa deti a ich nálady menia ako počasie. Tento čas je pre dieťa dôležitý, učí sa hovoriť „nie“, čím si buduje svoju osobnosť. Skúša hranice, snaží si potvrdiť svoju nezávislosť. Už dokáže mnohé veci samo… Súčasťou tohto obdobia sú u niektorých detí záchvaty zlosti. Dieťa ešte mnohým obmedzeniam nerozumie a nemá vyvinutý zmysel pre sebakontrolu. Ako sa má správny rodič zachovať?

Kto sa chce pobaviť, nech si klikne.

Kto sa chce vzdelávať, nech číta ďalej:

1. Pokiaľ je to možné, konfliktu predíďte. To neznamená, že máte povoliť dieťaťu všetko. Hranice vždy musia byť, ale je možné zamerajte sa viac na predvídanie stretov.

4. Dajte dieťaťu možnosť rozhodnúť sa. Nechávajte dieťa čo najviac rozhodovať o veciach, ktoré sú pre vás nepodstatné. Najväčšie umenie je nájsť správny pomer v tom, kedy a v čom dieťaťu ustúpiť a kedy trvať na svojom. Ak dieťa napr. odmietne nastúpiť do výťahu, povieme: „Dobre, ideme peši.“ Druhýkrát sa opýtame: „Chceš ísť výťahom alebo pôjdeme pešo?“ Ak sa ráno nechce obliecť do toho, čo ste pripravili, dať na posteľ 2-3 nohavice, 2-3 svetríky a nech si vyberie samo, čo si chce obliecť.

2. Najmä nekričte, nezvyšujte hlas, nevracajte hnev inou formou. Pokúste sa situáciu pozorovať ako nestranný divák, ktorý má len nájsť optimálne riešenie (ako ľahko sa to píše…).

3. Ak je záchvat zlosti veľký, treba z dosahu malých detí odstrániť všetko, čím by si mohli ublížiť.  Jedna z možných ciest je vyčkať, kým záchvat zlosti prejde. Niekedy pomáha pritúliť dieťa k sebe a pevne ho objať, až zovrieť (tak, aby sme mu neublížili). Pomáha aj odvedenie pozornosti.  

Rozhodne sa nenechať biť. Ak si dieťa presadzuje svoje „bitkou“ alebo kopaním, chytiť rúčky alebo nôžky, pozrieť priamo do očí a rozhodne a rázne povedať: „Biť ma nesmieš“. Rozhodujúci je tón, ktorým to povieme. Musí byť veľmi rázny a neoblomný.

Naučiť ich povedať, čo chcú. Postupne treba deti naučiť, aby vyslovili, čo chcú. „Nezlosti sa a povedz, čo chceš!“ alebo „Povedz, čo sa ti nepáči!“ Takto sa postupne naučia, že dosiahnu viac, ako keď len budú revať.

Vysvetľovať, vysvetľovať, vysvetľovať. Keď situácia prejde a nastane „dobrá chvíľka“, vrátiť sa ku vzniknutej situácii a s dieťaťom sa porozprávať.  

Hovoriť s nimi ako s partnermi. Tieto deti neznášajú direktívne zaobchádzanie, prístup k nim by mal byť partnerský. To však neznamená, že sa im všetko dovolí. Ide o spôsob, akým s nimi komunikujeme. Od rodičov to chce veľa trpezlivosti a pochopenia, ale aj dôslednosti.

ZDRAVÉ A SPOKOJNÉ

 Zúbky

Počuli a čítali ste už množstvo informácií okolo detských zúbkov? Každopádne sa zíde pár dobrých pravidiel v kocke. Jediným riešením ako predísť kazu na mliečnych zúbkoch je eliminácia cukrov v strave a správna a pedantná hygiena. Vedeli ste, že kazotvorné baktérie majú schopnosť skvasovať cukry z jedla a nápojov na kyselinu už 2 minúty po jedle! Kyselina leptá sklovinu, tá mäkne a vzniká kaz.  

  1. Naučte seba a svoje okolie, že existujú aj vhodnejšie maškrty pre deti ako sú sladkosti, napr. ovocie, sušené ovocie, jogurty.
  2. Vytvorte u dieťaťa návyk na používanie zubnej kefky po každom jedle.
  3. Dieťa ukladajte spať len s vyčisteným/mi zubami.
  4. Nedovoľte, aby dieťa zaspávalo s fľašou sladeného nápoja. Nesladené nápoje podávať pred spaním aj v noci.  
  5. Zúbky deťom vždy dočisťujte vy -rodičia.  
  6. Zubnú pastu dávkujte v minimánlom množstve.
  7. Detská zubná kefka má mať chĺpky mäkké, aby neporanili ďasná a nepoškodili sklovinu.
  8. Do 3 rokov minimálne 1 krát navštívte ambulanciu detského zubného lekára. Pri návštevách svojho lekára môžete vziať dieťa so sebou, lepšie si tak zvykne na prostredie.  

Ak sa chcete dozvedieť viac o dentálnej hygiene a čomkoľvek, čo súvisí zo zubami, ponúkame vám tip na kvalitného internetového virtuálneho zubára.

TIPY  OD RODINKY

 S deťmi na cestách

1. tip: Autom na dovolenku – ako pripraviť auto po všetkých stránkach

2. tip: Všetko o autosedačkách – výber, kúpa, montáž, novinky

3. tip: Príjemné cestovanie s deťmi -nápady na hry a dobré tipy

Nechajte si posielať majlík pre vaše babetko!

Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo sa deje v živote vášho bábätka v jeho druhom rôčiku? Zaregistrujte sa, alebo si doplňte do vašej pôvodnej registrácie dátum narodenia vášho dieťatka, a každý mesiac  Vám pošleme majlík presne pre vek, ktorý práve prežívate. 

 Ako na to sa dočítate tu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár