10 pravidiel pre prvú návštevu bábätka. Čo by mamy chceli, aby ste vedeli

Anna Veselá 1

Risa Kerslake, zdravotná sestra a mama malého dievčatka napísala pre portál Mom.me stručný popis pravidiel, ktoré by si mal prečítať každý – čerstvá babička, tetka, najlepšia kamoška, sesternica z druhého kolena, ktorá sa už nemôže dočkať, kedy zavíta na prvú návštevu malého bábätka.

Tieto veci by ste mali mať na pamäti a verte, že každá nová mama, aj keď vám to nepovie, by bola rada, keby ste sa správali takto:

Shutterstock

1. Vždy najprv vopred zavolaj a ohlás sa. Alebo ešte lepšie – pošli správu.

Ak nenosíš so sebou aj jedlo, nikdy nestoj pred dverami bez toho, aby si dal vedieť. Nikdy.

2. Dones jedlo. Alebo kávu.

Osobitné body získaš, ak prinesieš obidve. Bábätká zvyčajne jedia aj každé dve hodiny a tým pádom mame ostane len málo času na prípravu jedla a toho, aby sa vôbec najedla.

Ponúkni sa, že prinesieš niečo, čo sa dá iba hodiť do trúby alebo jej zober donášku z reštaurácie. Káva je absolútne vždy vítaná.

3. Umy si ruky, keď prídeš

Som zdravotná sestra, takže hygiena je mi jasná vec. Ale mám skúsenosť, že veľa ľudí nerozmýšľa rovnako. Preto ti hovorím, že ak prídeš do domu, kde je mama s novorodencom, polož tašku bokom, jedlo odnes do chladničky a choď si umyť ruky.

4. Nenos so sebou choroby

Prosím ťa. Moje bábätko sa narodilo v zime a keď ma bola pozrieť sesternica so svojim dieťaťom, trvalo jej asi 20 minút, aby mi nonšalantne oznámila, že má pocit, že jej syn niečo schytal. Ak si chorý alebo niekto, s kým žiješ, nie je zdravý, prosím ťa, nechoď na návštevu k novorodencovi.

5. Nechaj svoje deti doma

Zvlášť, ak sa chystáš navštíviť niekoľkotýždňové bábätko. Neviem ti ani opísať, aký je to stres, keď máš po pôrode prijať doma ako návštevu nejaké dieťa, ktoré ti okolo behá a kričí. Čerstvé mamy potrebujú mať svoj pokoj a plný dom detí a dospelých k tomu určite nepomôže. Po čase to bude lepšie, ale pri novorodencovi príď radšej sám.

Shutterstock

6. Pomôž mame s niečím v domácnosti

Bez toho, aby si sa jej spýtal. Pospratávaj zo stola, umy riad, odniesť smeti cestou z domu. Čokoľvek. Ak si myslíš, že by to nemuselo mame padnúť vhod, povedz jej niečo ako: „Mala by som chuť umyť riad, prosím ťa, dovoľ mi.“ To je lepšia možnosť, ako sa jej pýtať na to, s čím treba pomôcť, lebo mama zo slušnosti bude hovoriť, že nič nepotrebuje.

7. Nepýtaj sa, či môžeš ponosiť bábätko

Hm, nie je to to, prečo si prišla na návštevu? Ja viem, nerozmýšľala som o tom pred tým, než sa mi narodila dcéra. Predtým som bola prvá, ktorá prišla na návštevu k čerstvým mamám a prakticky som im vytŕhala bábätká z ruky. O čo tu ide: nové mamy sú veľmi ochranársky nastavené, pokiaľ ide o ich potomkov.

Pamätám si, že som cítila neuveriteľnú úzkosť, keď sa moje bábätko ocitlo v rukách niekoho cudzieho počas tých prvých týždňov a ľudia si ju vymieňali v náručí. Rešpektuj svoju priateľku a počkaj, aby sa ťa sama opýtala, či si nechceš bábätko podržať.

8. Opýtaj sa, ako sa má

Je veľmi jednoduché stratiť sa v rozhovore o bábätku a zabudnúť, že sa práve rozprávaš s jednou unavenou, zničenou a emóciami nabitou mamou. Nezabudni sa jej spýtať, ako sa má. To pre ňu veľa znamená.

9. Hovor aj o iných témach

Keď sa staneš mamou, celý tvoj život sa začne točiť okolo narodeného bábätka. Prvé týždne po pôrode prežívaš všetko veľmi intenzívne, od kojenia, plienok, umývania fľašiek až po nedostatok spánku.

Keď prišli ku mne kamaráti na návštevu, bolo tak osviežujúce počuť, čo všetko sa okolo nich deje. Takže sa ani ty necíť zle, ak odvedieš pozornosť aj na iné témy, ako bábätká, pôrod, materstvo a podobne.

10. Prosím ťa, nezdržuj sa dlho

Počas prvých dní a týždňov po pôrode skráť svoje návštevy na diskrétne zastavenie sa s donáškou jedla alebo podobných vecí a ostaň najviac 15 minút. Dlhšie návštevy si nechaj na ďalšie týždne a mesiace. Takisto sleduj mamine signály. Ak potrebuje kojiť, odsávať mlieko, zíva alebo ti hovorí, že je unavená, ber to ako znamenie, že je treba ísť.

Samozrejme, nie všetky mamy to cítia rovnako, možno budú chcieť, aby si ostal dlhšie. Keď sa môj muž vrátil z práce, došlo mi, aká veľmi osamelá som s bábätkom, takže som mala rada, ak k nám zavítali hostia, ale každý to máme inak. Maj to vždy na pamäti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja myslím, že najlepší spôsob, ako ísť pozrieť bábatko je, že si s jeho mamičkou dáte rande niekde vonku – na ihrisku, v parku, na kočíkovej prechádzke okolo jazera. Mamička tak nemusí upratovať, chystať občerstvenie a ešte aj vypadne medzi ľudí. Bábätko si zatiaľ na vzduchu pospí a nemusí putovať z ruky na ruky a od návštevníkov si neodnesie toľko bacilov, ako keď sa k nim nasáčkujú všetci domov.

    Že ja som si toto nevedela presadiť!!! Ja už chodím ku kamarátkam rovno s takouto ponukou a všetky to doteraz ocenili…

Pridaj komentár