4 dilemy po pôrode

Mária Kohutiarová 0

Byť na šestonedelí v nemocnici a počúvať sestričky, poučujúce o starostlivosti o bábätko, môže byť občas zábavné a občas rozpačité.

Pre prvorodičky nič moc, tie skúsenejšie hádam budú vedieť lepšie, čo je pre nich lepšie.

Ingimage

 

  Kráľovstvo za odgrgnutie

Dojčenie je samostatná kapitola, čo a či vám v pôrodnici ukážu. Zaujímavejší je detail, o ktorom sa málo hovorí a niekedy býva zradný. Dať či nedať odgrgnúť, a v akej ideálnej polohe? Ako dať bábätko spať, aby bolo všetko ok?

Sú deti, ktoré pijú tak distingvovane aj to materské mlieko, že asi v živote – ani ako dospeláci – tento gurmánsky akt podľa Francúzov nepoužijú. Sú však také, ako moje – alebo aj to vaše – ktoré sa na prso vrhne bez akýchkoľvek zábran a nadudá sa až po okraj, akoby už zajtra už žiadne mamino mlieko byť nemalo.

No a potom…  spíme krátko, grckáme často, občas až cez nos, zas chceme jesť, sme nepokojní, nosíme sa, prezliekame, perieme dokola a sme potom zničení obaja.

V zásade odgrckávať netreba, dieťa má piť tak ideálne, že to nemá potrebovať, maximálne ho stačí uložiť v spánku na bok, aby mu prípadné grcky vytiekli von.

Moje to teda zo začiatku vôbec nevedelo a fintu, akou ho vždy na oddelení šestonedelia dostali do limba, mi sestričky ukázať nechceli. Odporučená zvislá či na pleci, ako to robila mama mojim bratom, vyvolala v mojom dietku len krik… a tak sme museli prísť na svoj systém. Niekedy aj na trikrát počas dojčenia, niekedy aj po uložení, keď som videla, že sa mrví…

Ale žiadna zvislosť, uhol sklonu tak cca 83 stupňov. Takže zas to ostáva na vás a na čase, kedy už fakt nebudeme závislé na odgrgnutí.

  Nasucho či s vodou?

V prvý deň, ako nás sestry prišli upozorniť na kúpanie a príslušné zaškolenie k tomu, som zažila mierny šok: vanička nebola použitá na položenie dieťaťa, ako doteraz, ale iba na odtok vody. Romantika sa nekonala: sestra pragmaticky položila dieťa bruškom na predlaktie, vzala sprchu a za dve minúty bolo aj s penením mydla a príslušným plačom po všem. Ako to teda je?

Doporučenie sestry znelo: nech si každý vyberie. Vanička, vedierko, sprcha alebo len tak, nasucho – kedy stačí dieťatku len hygienickým vlhkým obrúskom povytierať tie najviac ohrozené miesta – a máte svedomie v suchu.

  Zabudnite na poštolky

S kontrolou prebaľovania a inštrukciou, ako baliť, sestry boli jednoducho striktné: nenosia sa, pokiaľ teda na prvej kontrole koxí ortopéd nepovie inak. Jednorazovky plienky by mali stačiť, riziko vadného vývoja kĺbov bolo vraj minimálne. Tí, čo ste poštolky „milovali“ tak ako ja, môžete skákať po plafón.

Ošetrenie pleti

Sestry nám dôkladne skontrolovali aj výbavu, čo sme mali so sebou do nemocnice pre bábätká – a prvé, čo zatrhli, ak bolo na stole či v slove, bol detský olej. Jeho používanie vyslovene neodporúčali, pretože zbytočne zapcháva póry.

Podľa nich netreba bábätko ničím zbytočne natierať – ak má mamička pocit, že pokožka bábätka je suchšia, raz za čas stačí použiť pleťové mliečko. Inak si vraj pokožka bábätka vystačí s obsluhou funkčnosti sama.

Vždy je zaujímavé počuť, čo nám sestry v nemocnici hovoria a ako to prijímajú za svoje. Ak sa vám niečo z toho hodí, použite. Ak nie, skomentujte a dajte svoje rady.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár