Keď máte bábätko narodené v lete a vonku práve nezúri letný monzún, príliš sa nemusíte zapodievať tým, čo dieťatku oblečiete a kedy pôjdete po prvý raz von.
S jesennými a zimnými bábätkami by sme mali byť trocha opatrnejší. Odporúčania pediatrov hovoria, že v chladnom počasí by malo ísť dieťa von na 10. – 14. deň po prepustení z pôrodnice.
shutterstock Otužovanie novorodenca Dieťatko na pobyt vonku musíme postupne pripraviť, pomaličky od prvých dní, keď sme s dieťatkom doma. Príprava – otužovanie znamená obliecť dieťa akoby na von a dať do kočíka na balkón či k otvorenému oknu – prvé dni len na niekoľko minút, postupne čas predlžovať.
Ako obliecť novorodenca do kočíka v zime? Pre bábätko je fajn mať pripravených niekoľko kúskov teplejšieho oblečenia, overal, teplý fusak. Tiež čiapočky, tenšiu na spodok a hrubšiu navrch – dbajte na prírodné materiály, vyhýbajte sa syntetike. Overal oblečiete ako najvrchnejšiu vrstvu, udrží okolo telíčka príjemné teplo a zabráni prístupu chladu.
Zrejme využijete aj zavinovačku do autosedačky – ako náhradu za fusak napríklad. Z nej sa vám bábätko pravdepodobne nevykope.
Každé dieťatko je iné a každé bude mať tepelnú pohodu pri inom počte zvrškov, kombinéz, diek a podobných komponentov zimnej výbavičky. Poznám dieťa, už je to teda veľký školák, ktorý ako dojčiatko ruky zásadne z kočíka vystrkoval aj v najväčšej zime.
Je pravdou, že ako čerství rodičia sa musíme naučiť udržiavať telesnú teplotu novorodenca – resp. pomôcť jeho telíčku, aby udržiavanie teploty zvládlo v pohode. Niekedy preto dieťa „preobliekame“, inokedy ho troška „vykosíme“, kým sa to naučíme.
Napriek tomu, že sa odporúčajú nejaké všeobecné pravidlá, musíte troška experimentovať, kým zistíte, koľko a čoho na sebe potrebuje vaše dieťa.
K obliekaniu malých detí sa najčastejšie odporúča pravidlo „dieťa má mať o jednu vrstvu viacej, než má mama“ a je celkom fajn poňať obliekanie „cibuľovým“ systémom – teda radšej viacej tenkých vrstiev , než jedna – dve hrubé. Ako by teda mohla vyzerať základná zostava na zimné dni:
Body (dlhý alebo aj krátky rukáv) Dupačky alebo pančušky Svetrík alebo tenší overal (ak som už predtým nedala dupačky) Hrubšia kombinéza, čiapočka (alebo dve), rukavičky Niekto pridáva ešte aj ponožky – ale pokiaľ má dieťa na sebe overal a ešte vrchnú kombinézu, mali by byť nožičky dobre chránené. Fusak, deka – zariaďte sa podľa toho, ako máte konštruovaný kočík , ako hrubá je podložka (spodok) kočíka, či pod fusak potrebujete ešte deku, alebo nie … Ja mám pri obliekaní rada také tie celotelové kúsky, čiže dupačky, kombinézky, overaly. Mám pocit, že je lepšie, keď je dieťa voľnejšie, nie je v páse sťahované gumičkou od nohavíc, zároveň sa mu nevyhŕňajú tričká a svetríky a má stále chránený chrbátik.
Je vôbec vhodné s novorodencom chodiť v zime von? Áno, je to veľmi vhodné. Pobyt na vzduchu stimuluje imunitný systém novorodenca. Ak je veľmi chladno, môžete rozdeliť prechádzky na dva kratšie úseky, prípadne dať dieťa na balkón a po 20 – 30 minútach ho zoberte dnu, porozopínajte vrchné vrstvy oblečenie a nechajte ho dospať pri otvorenom okne.
Keď ste vonku, dieťatko je dobre oblečené a v kočíku si nadýcha teplý vzduch, nemal by byť žiadny problém.
Lekári odporúčajú chodiť s deťmi von, aj keď mrholí, či sneží – samozrejme strieška kočíka musí byť chránená, aby dieťaťu nefúkalo dnu – použite buď látkovú plienku alebo kočíkový pršiplášť.
To, či je dieťa v tepelnej pohode , zistíte aj keď ste vonku tak, že dieťaťu siahnete na zátylok. Tam by pokožka mala byť primerane teplá, nie vlhká, ani studená. Dávajte si pozor na to, aby ste dieťa neustále nebabušili viac, než je to potrebné, z obavy o jeho pohodlie. Môžete ho prehriať. Následne môže nastať problém pri vyberaní z kočíka, keď je dieťa spotené a vy ho v tom spotenom bodynku necháte niekoľko minút, prípadne ho po návrate „z vonku“ neprezlečiete vôbec. Dieťa môže prechladnúť a začne kašlať .
Veľa radosti pri potulkách po okolí s vašimi drobčekmi želáme za každého počasia!
Loading...