Narodilo sa dieťatko. Aké to bude, keď nás prepustia domov z pôrodnice? Čo všetko nás čaká? Čo mám vlastne urobiť počas prvých dní, mám sa niekde hlásiť? Ako to teda približne môže vyzerať a čo vás čaká?
Kedy nás prepustia domov Na to, aby mamičku aj dieťatko mohli prepustiť domov z pôrodnice, je nutný ich dobrý zdravotný stav . Obvykle sa prepúšťa na 4. deň po pôrode. Pobyt v nemocnici môže predĺžiť pôrod cisárskym rezom , novorodenecká žltačka , prípadne iné komplikácie.
Novorodeniatko pred prepustením vyšetrí lekár a vypíše „Správu o novorodencovi“. Túto správu dostane matka, aby ju do 24 hodín od prepustenia odovzdala detskému lekárovi (resp. prvý pracovný deň po prepustení), ktorý sa bude o dieťatko starať.
Pediatra si musíte vybrať už pred pôrodom , jeho meno, adresu a telefonický kontakt budú od Vás žiadať v pôrodnici. Ak by sa zistil nejaký problém v skríningových vyšetreniach , musia neonatológovia bezodkladne kontaktovať vami zvoleného pediatra. S vašim pediatrom si musíte dohodnúť aj prvú novorodeneckú návštevu a spôsob, ako ho po prepustení máte kontaktovať (prísť osobne s prepúšťacou správou, len zatelefonovať …)
Po prepustení Podľa dohovoru s pediatrom prídu buď on sám ku vám domov, alebo si vás pozve do ambulancie, prípadne príde ku vám len zdravotná sestra vášho pediatra. Pri prvej návšteve novorodenca by mal pediater alebo sestra:
zhodnotiť zdravotný stav dieťaťa, vysvetliť starostlivosť o novorodenca, ošetrovanie pupčeka, kúpanie, polohovanie, balenie na široko – ak je to potrebné… skontrolovať dojčenie, prisávanie dieťaťa, v prípade problémov poskytnúť kontakt na laktačnú poradkyňu, vysvetliť, ako postupovať pri chorobe dieťatka, ako riešiť horúčku, kedy volať RZP. Zodpovedať otázky, ktoré vás napadli od prepustenia z pôrodnice. Vysvetliť stratégiu podávania vitamínu K a D. Návšteva novorodenca trvá asi hodinu. Termín na ďalšiu návštevu detskej poradne dostanete priamo od pediatra.
Vybavte rodný list a prihláste dieťa do zdravotnej poisťovne Nezabudnite čo najskôr vyzdvihnúť rodný list (matrika podľa miesta pôrodnice, kde ste rodili) a prihlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne .
Nezabudnite tiež prihlásiť dieťa na trvalý pobyt (ohlasovňa pobytu v danej obci, či mestskej časti, na obecnom, či miestnom úrade).
Toto všetko urobte čo najskôr, všetky tri dokumenty môže vybaviť otecko dieťaťa, matka nemusí byť prítomná.
Pravidelné prehliadky u pediatra Počas prvého roka života s dieťatkom absolvujete 9 pravidelných poradní u pediatra . Každá poradňa by sa mala začať tým, že lekár vypočuje vaše otázky či problémy. U dieťatka lekár sleduje:
obvod hlavy, hrudníka, rast do dĺžky, prírastok na hmostnosti, neurologický a psychomotorický vývin dieťatka. Ak je to potrebné, dá odporúčanie na ďalšie odborné vyšetrenia (ortopéd, neurológ, alergiológ, kardiológ…). Prediskutuje s mamičkou stravu v danom vekovom období, skontroluje podávanie vitamínu D.
Ak sa rodičia rozhodnú dieťa zaočkovať, tak sa očkuje obvykle na konci poradne.
Dojčené dieťa by malo v prvom polroku svojho života dostávať vitamín K a D. K vitamín – užívajú ho dojčené deti ako prevenciu neskorej krvácavej choroby z nedostatku vitamínu K (hrozí krvácanie do centrálneho nervového systému).
Nezabudnite, že najneskôr v 4 týždni života by vaše dieťatko malo byť vyšetrené detským ortopédom.
Pokoj v šestonedelí Hoci sa vám toto vyššie uvedené môže zdať náročné, nie je tento čas len o servisovaní dieťatka a naháňaní sa za nejakými papiermi a tlačivami. Prvé dni a týždne s dieťatkom by ste si mali najmä užiť v pokoji. Naladiť sa na vaše dieťatko, pozorovať ho a snažiť sa odčítavať jeho potreby. Aby ste na to všetko mali čas, možno oceníte pomoc vašich blízkych, či kamarátok.
Hlavne potrebujete mať zabezpečené jedlo a oddych. Nápomocná babička, ktorá rada priloží ruku k dielu, nech navarí a napakuje mrazničku. Najlepšie, ak jej do ruky dáte zoznam jedál , ktoré počas dojčenia môžete papať a ktoré vám aj chutia.
Spite každú voľnú chvíľu, neupratujte, neriešte nič iné, okrem seba a dieťatka. Je to najlepšia cesta ako si zabezpečiť dostatok síl na rôzne nočné pochody vášho potomka 🙂
Želáme vám pokojné prvé dni a týždne s vašim drobčekom.
Loading...