V poslednom čase som sa stretla s pomerne veľkým počtom čerstvých mamičiek, ktoré na mňa prekvapene pozerali, keď som sa pýtala, či svoje novorodeniatko dávajú na bruško.
A dávali mi spätnú otázku, či sa to vôbec môže, keď hrozí SIDS (syndróm náhleho úmrtia novorodencov).

Ako to teda je s polohovaním detičiek?
U nás ešte stále prevláda zvyk baliť deti do periniek alebo zavinovačiek, niektorým rodičom sa tak lepšie s bábätkom manipuluje, a dieťa tak strávi v tejto polohe väčšinu času spánku i bdenia.
Použitie zavinovačky môže výrazne pomôcť pri deťoch, ktoré sa zvyknú strhávať na pohyby vlastných končatín a vyžadujú pevné zavinutie (pretože napr. nevedia upadnú do hlbokého spánku).
Novorodeniatko by však malo mať od narodenia šancu voľne sa hýbať a postupne trénovať svoje telíčko, svalovú sústavu, aby sa tak zabezpečil vývin správnych pohybových vzorcov. S tým súvisí aj pravidelné polohovanie na bruško, už od narodenia!
To znamená, že je vhodné dieťa niekoľkokrát denne položiť na bruško, spočiatku na 40 – 60 sekúnd, pričom vždy musí byť niekto pri ňom. Už novorodenec si vie v tejto polohe mierne zdvihnúť hlavičku a otočiť ju z jednej strany na druhú.
Postupným „cvičením“, tým že rodičia dbajú na toto pravidelné polohovanie, dieťa spevňuje šijové svalstvo a v 2. mesiaci udrží hlavu nad podložkou dlhšie, pritom dolné končatiny sú zohnuté a zadoček nadvihnutý.
Na konci tretieho mesiaca dieťa „pasie koníčky“, t.j. v polohe na bruchu sa opiera o lakte, hlavu má vysoko zdvihnutú a dolné končatiny sú už v bedrových kĺboch vystreté, takže zadoček nezdvíha z podložky.
Aj keď na začiatku sa deti „hnevajú“, nie sú na brušku spokojné, treba vytrvať a polohovanie zaradiť do denných rituálov. Postupne sa to u väčšiny detí stáva obľúbenou polohou na hranie a narábanie s hračkami, takže dieťa okrem hrubej motoriky cvičí aj motoriku jemnú (prsty ruky).
Deti teda polohujme na bruško v čase bdenia, na spánok sa ako prevencia SIDS ukladajú na tzv. polobok.
Pomoc pri refluxe
Okrem toho, že dieťa v polohe na brušku trénuje svoje svaly a pripravuje sa na rozvoj ďalších pohybov (napr. plazenie a lozenie, deti, ktoré rodičia nepolohujú, mávajú problémy s lozením, pretože majú slabé ruky a nedokážu sa na nich udržať), pomáha táto poloha pri zvládaní refluxu.
Refluxovým deťom sa paušálne odporúča tzv. zvýšená poloha, zhruba v 40st. uhle, no trocha sa zabúda na to, že včasné polohovanie na bruško napomáha tráviacej sústave, aby dokázala lepšie pracovať s jedlom, ktoré sa v nej ocitne.
V podstate pri polohe na brušku sa posilňuje aj črevo a dieťa dokáže relfux zvládať lepšie.
Tu sa veľmi dobre dá využiť tzv. poloha tigrík, kedy dieťa leží na predlaktí dospelej osoby, bruškom na dol. Na predlaktí si masíruje črievko a zozadu mu dospelá osoby môže masírovať chrbátik.
foto:sxc.hu
