Bábätko po týždniNovorodeniatko

Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.

 Mgr. Ľuba Lapšanská   19.04.2019   0

Narodilo sa vám dievčatko? A i napriek tomu, že ste sama ženou, neviete čo si zrazu počať s detským prirodzením? Neobávajte sa, určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete.

Ingimage

 

Genitálie dievčatiek sú také, ako genitálie dospelej ženy. I dievčatká majú veľké a malé pysky ohanbia, klitoris, otvor do pošvy, resp. pošvový vchod. Vedľa neho je z jednej strany ústie močovej rúry a z druhej strany konečník. 

Vnútorné orgány ženského pohlavného ústrojenstva sú u dievčatiek schované v brušnej dutine. Ale tak ako dospelé ženy, majú i pošvu, maternicu i vaječníky s vajíčkovodmi. 

Základná starostlivosť... 

Asi najdôležitejšie pravidlo, ktoré by ste NIKDY nemali porušiť je, aby ste vonkajšie ženské orgány dievčatkám utierali vždy spredu, dozadu. Teda od bruška smerom k zadočku. 

Vysvetlenie prečo -  je jednoduché. Takto sa vyhnete tomu, že sa stolica dostane do pošvy. I napriek tomu, že dievčatká majú vchod prekrytý panenskou blanou, v každej z nich je otvor. Nečistoty sa tak môžu dostať až do pošvy a spôsobiť problémy. 

Samozrejme najideálnejšou možnosťou je namiesto utierania dievčatkám prepláchnuť celú oblasť rodidiel čistou tečúcou vodou. 

Voda, voda, voda

Je lepšie problémom predchádzať a preto by bolo ideálne, ak by ste novorodeným dievčatkám umyli genitálie a riťku pri každom prebaľovaní.

Osobne nie som zástancom prílišného používania mydla. Myslím, že úplne stačí používať ho vtedy, ak je stolica „dotieravá“ a nechce ísť dole. A možno by ste sa mali zamyslieť i nad tým – aké mydlo si kúpiť.

Ingimage

 

PH mydlá

Ženy používajú na svoju hygienu rôzne upravené „pH mydlá“, takže logicky by to tak malo byť aj u dievčatiek. Mydlo by malo byť neparfumované, ideálne vyrobené z rastlinných olejov...  Ale znovu opakujem – čistá tečúca voda je základ.

Možno vám vaše mamy odporučia používanie rumančekového odvaru. Kedysi sa naozaj často odporúčal. Rumanček ako taký je liečivá bylina, vo všeobecnosti pôsobí protizápalovo. Avšak pozor, ak chcete skúšať, skúšajte opatrne. Stále väčšia populácia detí naň reaguje alergicky. Silne tiež vysušuje pokožku.

Špongie a rukavičky na umývanie... 

Sú výborné – ale nie pre deti! Potešia sa im rôzne roztoče a baktérie a iné potvory, ktoré potom pri umývaní „nechtiac“ môžete preniesť na telo svojho dieťaťa.

Okrem toho, myslím, že i vám by bolo lepšie, ak by sa vás niekto dotýkal holou dlaňou, ako rukou v rukavici, nech je akokoľvek hebká. Takže – vyhoďte to .-). Resp. ani to nenakupujte. 

Ingimage

 

Ako na to... 

Správnou starostlivosťou o dieťatko – dievčatko predídete mnohým problémom. Typicky dievčenské sú napríklad rôzne zlepenia či zrasty sliznice pošvového vchodu alebo pyskov ohanbia (odborne synechie).

Aby ste sa vyhli problémom, odborníci odporúčajú pri každodennom kúpeli jemne od seba oddeliť pysky ohanbia a vyčistiť okolie vchodu do pošvy. Medzi pyskami sa nachádzajú zbytky moču a niekedy aj stolice. Treba ich odstrániť.

Okrem toho je tam smegma – belavý povlak, maz. Môže vyzerať aj ako malé biele hrudky. Jemne ho zotrite prstom, (ak nezmizol pri oplachovaní), nesnažte sa ho ale odstraňovať nasilu (či dokonca pomocou nechtov!). 

Ak sa vám zdá, že je povlak veľmi silný, prípadne ak zapácha, je načase vybrať sa k lekárovi a požiadať o ster. Takisto v prípade, že má vaše dievčatko veľmi silný výtok... 

Zapareniny... 

Aby ste sa vyhli zapareninám, tak namiesto pravidelného „kyckania“ preventívnych mastičiek udržujte pokožku pod plienočkou v suchu.

Po každom prebalení a umytí jemne uterákom alebo plienkou osušte všetky záhyby a skryté miestečka. A nezabudnite občas vystaviť zadoček na slniečko a na vzduch. Ten prospieva najviac. 

Ingimage

 

Problémy... 

A malé dievčatká naozaj môžu mať problémy podobné dospelým ženám. Môžu mať výtok, ale aj opuchnuté či červené rodidlá. Vyskytnúť sa môžu aj podráždené miesta, zápal, či silný belavý povlak. A čo je veľmi nepríjemné, i u malých dievčatiek sa môže vyskytnúť mykóza. 

Krvácanie z pošvy... 

Občas sa to stane.  Niekedy medzi tretím až piatym dňom po pôrode, občas krvácajú z pošvy. Nemusíte sa obávať, v tomto období je to spôsobené ženskými hormónmi. A znamená to, že vaše dieťatko pije dostatok materského mliečka.

Ako píše Ingeborg Stadelmann: „môžete si byť istý, že jej pohlavné orgány fungujú.“

Ešte nepríjemnosť

A ešte na jednu nepríjemnosť vás musím upozorniť. Škrkavky a mrľa detská sa dokážu presťahovať až do pošvy. Predpokladám že ak máte ešte bábätko, ktoré „nejedáva piesok", tak sa tomuto problému zrejme vyhnete, ale nič nie je isté. Tieto nepríjemné červíčky môže totiž domov doniesť starší súrodenec zo škôlky či školy a nechtiac nakaziť pol rodiny i s bábätkom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised