Maminky malých bábätiek sú často nerozhodné, ako a čo v starostlivosti o dieťatko používať. Ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám možno zjednodušia rozhodovanie.
Shutterstock
Olejujte bábätko pred kúpaním
Väčšina z nás automaticky siahne po detskom olejčeku, keď vyberie dieťa z vaničky. Účinnejšie je však naolejovať dieťatko pred kúpaním – možno v rámci večerného rituálu, s krátkou masážou.
Olej dostatočne uvoľní usadený pot a zbytky mliečka (dajte pozor na podpazušie, slabiny, za uškami, pod krkom) a následný kúpeľ pekne všetko zmyje. Dieťatko je po takomto kúpeli dostatočne premastené a navyše sa tak neupchávajú póry na jeho pokožke, ako keď ho namastíme po kúpaní.
Veľmi vhodný je olivový olej v lekárenskej kvalite, mandľový olej, olej zo pšeničných klíčkov, marhuľových jadier alebo zmesi s éterickými olejmi určené pre deti.
Tip pre nepokojné bábätká
Najmä u novorodencov môžeme sledovať v istých obdobiach dňa alebo v spánku nepokoj, nervozitu či náhly plač. Môže ísť o strhávanie sa na mimovolné pohyby vlastných končatín, ktoré spúšťajú úľakový reflex .
Takýmto detičkám vie byť nápomocné pevné zavinutie rúk vedľa tela – do perinky, alebo v horúcich dňoch len do veľkej plienky (tetraplena).
Žehlenie plienok nemusí byť otravná práca
Veľa mamín sa nás na kurzoch pre budúcich rodičov pýta, či používať látkové, či jednorazové plienky. Rozhodnúť sa musíte sami, ale používať dnes látkové plienky nie je to isté, ako pred 30 rokmi. Je to oveľa jednoduchšie.
Pre údržbu klasických štvorcových plienok pomôže, ak po opratí vešiate a sušíte plienky už poskladané. Nevyťahajú sa kraje a nestratia tvar, ako keď sa vešajú klasicky na šnúru a prichytávajú štipcami.
Poskladajte teda plienku dvakrát pozdĺžne a preveste priečne. Keď plienky uschnú, stačí prežehliť len kontaktné plochy (po 6. týždňoch už ani to netreba – hovoria niektorí kožní lekári ;-).
Loading...