My ľudia sme horkokrvní a schopní udržať si telesnú teplotu nezávisle na vonkajšom prostredí. Tento jav sa nazýva termoregulácia – prirodzené vyrovnávanie tepelných strát.
Ako dospelí, keď je nám teplo, potíme sa, aby naše telo ochladlo. Naopak, keď naša telesná teplota klesá, trasieme sa, núti nás to pohybovať sa – tak sa zvýši náš metabolizmus a tým aj naša telesná teplota.
Shutterstock Počas tehotenstva je telesná teplota dieťaťa v brušku asi 37.7o C. Po narodení má však veľmi obmedzenú schopnosť ju regulovať. Hýbe sa málo, môže sa síce potiť, ale po narodení sú aktívne len žľazy na jeho hlave, krku, rukách a nohách – čo je spolu len asi 25 – 30 % z ich celkového množstva.
Hlavným zdrojom tepla novorodenca je zvláštny telesný tuk označovaný ako hnedé tukové tkanivo (BAT – brown addipose tissue). Toto sa začína tvoriť medzi 26 – 30 týždňom tehotenstva a pri narodení tvorí asi 2 – 7 % z celkovej telesnej hmotnosti dieťatka.
BAT je pre deti veľmi významný, no nevýhodou u malého novorodeniatka je fakt, že premena tuku na teplo si vyžaduje osobitú dávku kyslíka a glukózy. Ak je dieťaťu chladno, môže sa chcieť kŕmiť – aby si uchovalo energiu, zahrialo sa.
Ideálna teplota Pre novorodeniatka je teplo dôležité, ak sú v teplom prostredí, nemusia vynakladať energiu na udržiavanie telesnej teploty a obvykle sú spokojnejšie. Keď dieťa potrebuje zahriatie, zvýši sa jeho metabolizmus, srdcová činnosť, zrýchli sa dýchanie.
Dieťa si síce teplo vyrobí, ale nevie ho udržať. Stále musí vynakladať energiu na jeho tvorbu, pokiaľ okolitá teplota dostatočne nestúpne. Experimenty hovoria o tom, že nahý novorodenec neprestáva vydávať energiu na tvorbu tepla dovtedy, kým okolitá teplota nedosiahne 29 o C.
Normálne je táto teplota v miestnosti príliš vysoká, ale pri kúpaní je vhodné miestnosť vyhriať na vyššiu teplotu než normálne. Mimo kúpania udržiavame dobrú telesnú teplotu dieťatka oblečením, v miestnosti stačí 20 – 21 o C .
Schopnosť dieťaťa udržať telesnú teplotu sa zlepšuje vekom a zvyšujúcou sa hmotnosťou – teda tukom. Inak budeme zaobchádzať s dieťaťom predčasne narodeným, ktoré malo 2 500g a inak s dvojmesačným 4,5 kilovým dieťatkom.
Shutterstock Nízke teploty Veľmi nízkej teplote by dieťa malo byť vystavené iba krátko. Krátka prechádzka v kočíku, keď je vonku 10 o C mu neuškodí, pretože oblečenie, perinka či fusak a deka zabezpečia, že jeho telesná teplota bude stabilná. No napr. dlhý pobyt v kočiari na záhrade nemusí byť OK.
Nevystavujte dieťa chladu počas hlbokého spánku . Ak je hore alebo len drieme, jeho mechanizmus vytvárania tepla sa v prípade potreby „zapne“. Ak spí tvrdo, tento mechanizmus sa nespustí.
Aj novorodenec môže prechladnúť. Dieťa, ktoré s námahou, ale predsa len udržuje svoju telesnú teplotu, je nepokojné. Jeho dych sa zrýchli a môže plakať. Ruky a nohy má studené, ale hrudník pod odevom má stále normálnu teplotu. Ako náhle ho prenesiete do teplejšej miestnosti, upokojí sa.
Naopak, dieťa, ktoré sa blíži k podchladeniu , sa správa inak. Je potichu, pokojné a pokým sa nezohreje, nekričí. Ruky a nohy má studené, rovnako aj hrudník a bruško pod oblečením. V takomto prípade by bolo chybou dieťatko ešte viac naobliekať či prikrývať ho. Každý ďalší odev len viac izoluje chlad. Dieťa treba zohriať v kontakte koža na kožu a nakŕmiť.
Tepelné straty Medzi faktory, ktoré prispievajú k tepelným stratám u novorodenca patria:
Odparovanie a uvoľňovanie tepla: dieťa je po pôrode mokré od plodovej vody. Jej „odparovanie“ a chladnejší okolitý vzduch prispievajú k uvoľneniu tepla u dieťaťa, čo zníži jeho telesnú teplotu. Tieto tepelné straty nastanú rýchlo, pretože deti majú veľké plochy kože v pomere k ich celkovej veľkosti, je to cca 3x viac než u dospelého človeka. Len hlava novorodenca tvorí asi 25% z tejto plochy. Dieťa treba preto po narodení osušiť – ideálne v náručí matky – suchou nahriatou plienkou. Kontakt s chladnými povrchmi: ak dieťa prichádza do kontaktu s chladnejšími plochami (studené ruky, pôrodný stôl …) či vecami, tieto absorbujú teplo od dieťatka. Ak chceme minimalizovať tepelné straty, dieťa by malo mať okamžitý kontakt kože na kožu s matkou alebo otcom a byť prekryté nahriatou plienkou alebo uterákom. Ak dieťa potrebuje lekársku starostlivosť, obvykle sa tak deje vo vyhriatej špeciálnej miestnosti.
Shutterstock Ako pomôcť dieťaťu udržať jeho telesnú teplotu Hneď po narodení a často v prvých dňoch buďte s dieťatkom v kontakte koža na kožu. Majte po ruke čiapočku , aj v horúcom lete. Ako je uvedené vyššie, hlava tvorí veľkú plochu, cez ktorú dieťa sála teplo z tela. Už len natiahnutie čiapočky na hlavu zvyšuje tepelný komfort dieťatka. Vyhýbajte sa prievanom, klimatizácií, príliš chladným miestnostiam. V horúcich dňoch – ešte viac než obvykle – dbajte na dostatočný prísun tekutín , dieťa dojčite na požiadanie, čo bude zrejme častejšie než 7 či 8 krát. V letných mesiacoch dieťa obliekajte naľahko , aby sa pot mohol odparovať. V kočíku používajte namiesto strechy slnečník. Strecha kočiara totiž udržiava nad dieťaťom teplý vzduch. Keď dieťa vyberiete z autosedačky, z kočiara, z nosiča či babyšatky, skontrolujte, či nie je spotené a v prípade potreby ho hneď prezlečte do suchého. Spracované sa použitím: birth.com.au, Penelope Leach – Dieťa a ja
foto: isifa.com
Loading...