Nesmrteľná teta „Zavinovačka“

Mária Kohutiarová 1

Keď tak kukám na fúru inzerátov, ktoré o nej hovoria, asi nikdy nevymrie. Napriek tomu, že niektorí majú na ňu „spadeno“ a mnohým je už ukradnutá. Isté je, že sa pokúša prežiť v x-podobách: čipkovaná so šnúrkami aj flisová so suchým zipsom. S bavlnenou vložkou aj s kokosovou výplňou. Jednofarebná aj s obrázkami… Nech sa páči, ktorú vám dáme?

Reč je o nesmrteľnej zavinovačke pre bábätká. Pamätám sa, keď som mala prvého synátora, zavinovačky z celej rodiny sa u mňa zbehli ako víly na krstiny – bolo ich rovno toľko a každá iná. Iba jedna bola „antižehliaca“ – ostatné si potrpeli na pravidelnú údržbu predovšetkým žehličkou, čo pri množstve volánov prinášalo pre mňa údes. A tak som to napriek škúleniu mojej mamy vzdala. S perinkami som vydržala maximálne do 4-6 týždňov a pekne som ich po krste zbalila zas ďalšiemu očakávanému adeptovi…

Takže, otázka znie: používať ju alebo nie?

Obhajoba

V prvých týždňoch, zvlášť ak ide o prvý pôrod, môže zavinovačka pomôcť, hlavne pri neistote, ako dobre uchytiť bábätko. Manipulácia s ním je jednoduchšia a pokojnejšia. Faktom je aj to, že dieťatko je naučené už z bruška byť obklopené niečím, čo mu poskytuje istotu – a tak mu perinka svojím stiahnutím pripomína tesné steny maternice.

Ale: ak môžete, radšej použite na tento účel babyšatku – a to aj do kočíka. S perinkou treba rozhodne skončiť najneskôr v posledný deň šestonedelia – aby sa vám nestalo to, čo mne, že som každých 5 minút videla rozkopanú moju pýchu: cnostne ožehlenú perinku a z nej vytŕčajúce dve mocné noženky usmiateho synáčika. Nehovoriac o tom, ako krásne vyzerá krst, keď je drobec zabalený v riadnej hore naškrobených čipiek.

Obžaloba

Ortopédovia a detskí lekári nezvyknú mať perinku v láske, lebo podľa niektorých štúdií má za následok zlý rast bedrových klbikov. Taktiež treba zvážiť počasie: je absolútne neprijateľné, aby sa dieťa v sparnom lete parilo ešte aj v perinke. Ďalším faktorom je aj veľkosť a povaha dieťatka – ťažko budete uväzovať do zavinovačky miniobríka nad 4 kilogramy. Zavinovanie môže tiež prispieť k problémom pri dojčení – zavinuté dieťa sa dá ťažko priložiť na prsník tak, aby tam pekne „sedelo“.

Niečo praktické, prosím…

Mnohé z mamičiek si žehlenie periniek nevie už ani predstaviť a preto siahnu po moderných verziách – zväčša prekladacích a na suchý zips. Treba dať pozor: prekladacie systémy nedržia dieťa pevne zavinuté a tak sa môže stať, že manipulácia s dieťaťom v takejto „zavinovačke“ bude väčším problémom, ako uchytenie dieťatka samotného. Samostatnou kapitolou je aj suchý zips: zapne sa síce rýchlo, čo v prípade odchodu je na nezaplatenie, horšie však je, keď drobec zaspí a prídeme niekam, kde tú zavinovačku treba rozopnúť bez zobudenia používateľa…

Len málokedy sa to podarí. Výhodou perinky je, že tie šikovnejšie stvory si ju vedia ušiť aj samé a ušetria tým nemálo financií… Vynikajúcim nápadom sú naopak zavinovačky do auta, ktoré majú otvory na päťbodové zapínanie, otvory na ruky a sťahujúcu šnúrku na utvorenie kapuce okolo hlavy.

Kompromis

sa dá nájsť aj tu: ak vaše dieťatko pobyt v zavinovačke má rado, vyriešte problém staromamovsky: aj bez internetu si viete ušiť alebo niekoho o to poprosiť dlhý pás látky, z jednej strany chladivejší materiál, z druhej strany teplejší. Zavinúť ho aj bez stiahnutia a pritom bez ohrozenia vývoja kĺbikov, mať pritom pocit bezpečia je k nezaplateniu. Skúste…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň, chcela by som reagovať na tento článok. Podľa posledných štúdií je priam nutnosťou mať bábätko prvé mesiace v perinke a to najmä pre prvorodičky. Znižuje sa tým riziko zlého uchopenia bábätka a nesprávny vývoj chrbtice…Mamička by mala kojiť bábätko iba v perinke, aby sa mu chrbtica nedeformovala. Taktiež sa neodporúča používať tzv. vajíčko a už vôbec nie kočíkovanie v nich. Slúži iba na prevoz bábätka z miesta na miesto. To isté platí pre nosiče, kde treba vedieť dať bábätko správne, inak hrozí nielen nesprávny vývoj bedrových kĺbov bábätka, ale taktiež deformácia chrbtice mamičky…

    Najlepším riešením je mať dieťatko prvé mesiace v perinke (tie moderné, spevnené sú veľmi dobré) a uložené v hlbokom kočíku smile

Pridaj komentár