Už sa vaše dieťatko prevracia z chrbátika na bok a bruško? Možno má aj prvé zúbky. Babičky vás možno budú navádzať, aby ste dieťa dávali už sedieť. Nerobte to, ak sa chcete vyhnúť ďalším problémom vo vývine vášho dieťatka.
Zmenil sa s príchodom bábätka Váš manželský život?
Ako vaše dieťatko rastie Dieťatko rastie zo dňa na deň. Samo už vie úplne ovládať hlavičku. Pokroky urobilo aj v pretáčaní. Dieťatko sa v tomto období zväčša vie prevracať z chrbátika na bok a bruško. Sedieť ešte nevie, čiže ho sedieť nedávajte , ani na gauč podopreté vankúšmi, ani na vaše nohy opreté chrbátikom o vašu hruď. V polohe na brušku sa opiera dlaňami. V období medzi 4. a 7. mesiacom sa môžu objaviť prvé zúbky. Je to však veľmi individuálne. Obdobie prerezávania prvých zúbkov môže byť niekedy spojené s nespokojnosťou, zvýšeným slinením, nespavosťou, dieťatko môže odmietať stravu, dokonca u niektorých detičiek aj s teplotou. Pomôžte dieťatku gumenými chladiacimi pomôckami, rôznymi hryzadlami, prípadne rôznymi prípravkami, ktoré nájdete v lekárňach. Prečítajte si viac o prvých zúbkoch . Obdobie prerezávania prvých zúbkov môže byť niekedy spojené s nespokojnosťou, zvýšeným slinením, nespavosťou, dieťatko môže odmietať stravu, dokonca u niektorých detičiek aj s teplotou. Pomôžte dieťatku gumenými chladiacimi pomôckami, rôznymi hryzadlami, prípadne rôznymi prípravkami, ktoré nájdete v lekárňach. Prečítajte si viac o prvých zúbkoch . Obdobie prerezávania prvých zúbkov môže byť niekedy spojené s nespokojnosťou, zvýšeným slinením, nespavosťou, dieťatko môže odmietať stravu, dokonca u niektorých detičiek aj s teplotou. Pomôžte dieťatku gumenými chladiacimi pomôckami, rôznymi hryzadlami, prípadne rôznymi prípravkami, ktoré nájdete v lekárňach. Prečítajte si viac o prvých zúbkoch . Čo dieťatko vníma Dieťatko „spoznáva“ všetky predmety ústami. Hračky a predmety okolo seba začína viac vnímať. Istejší je pohyb rúčky za hračkou. Hračky si v rúčkach prekladá a dáva do pusy. Hračky a predmety chytá oboma rukami. Začína chápať súvislosti, najmä na hračkách. Napr. keď hračku náhodne stlačí – zapíska, zašuští. Pochopí, že to jeho stlačenie hračky vyvolalo zvuk. A potom bude hračku stláčať zámerne. Zlepšuje sa koordinácia oko – ucho – ruka. Vníma a rozoznáva láskavý a prísny tón reči a mimiky. Ako dieťatko komunikuje Dieťatko je „výrečné“ svojim džavotom. Tón zvukov sa mení napríklad vykrikovaním a výskaním. Dieťatko komunikuje cez grimasy a napodobňuje zvuky. Najpoužívanejšími slabikami v rámci “rečnenia“ sú napríklad „ka, da, ma“ . Môžeme povedať, že dieťatko nám začína rozumieť. Začína chápať zmysel slov. Potreba spánku Postupne sa stále viac predlžuje doba bdenia počas dňa. Potreba spánku je u detí rôzna. Odpozorovaním správneho času na uloženie dieťatka na spánok predídete možným problémom pri zaspávaní alebo s dĺžkou spánku.
Ako spoznáte, že dieťatko je unavené a malo by ísť spať:
Aktivity ho prestávajú zaujímať, odvracia pohľad napr. od knižky, od vás, od hrazdičky. Prestáva samo rozvíjať aktivity – drží hračku a nič s ňou nerobí. Prestáva byť dobre naladené, začína pomrnkávať. Môžete spozorovať, že pohyby vášho dieťatka sú rytmickejšie. Môže si začať cmúľať pästičku či palec. Častejšie si pretiera oči a zíva. Niekedy sa únava môže prejaviť aj pohybovým nepokojom, keď dieťatko vykonáva veľa pohybov bezcieľne – bezúčelne. Je vhodné dieťa uložiť k spánku ešte pred týmto nepokojom. Očkovanie Niečo pre mamičky Možno máte pocit, že s príchodom dieťaťa sa váž život, váš svet zásadne zmenil Aj ten partnerský. Cez deň beží rutina, večer prichádza únava.
Zdalo by sa, že milovanie nie je priorita, pretože všetko sa točí okolo vášho dieťatka. Ako sa po narodení dieťaťa sa mení život manželov.
Zapojte sa aj vy do niektorej horúcej témy.
Veľa informácií naraz? Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.
Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.
Loading...