Rastové grafy detí

Anna Veselá 0

Rastové grafy používame na sledovanie rastu detí. Sú ukazovateľom zdravia detí.

Ak pravidelne zaznamenávame rast dieťaťa (výška, hmotnosť, obvod hlavy), vieme zistiť, či sa dieťa vyvíja a rastie primerane alebo vykazuje odchýlky od normy. Vtedy dokážeme včas reagovať na rôzne poruchy rastu.

Rastie dieťa dobre?

Na raste dieťaťa, ktoré sa začína už počas tehotenstva, sa podpisuje viacero faktorov – genetika, správna výživa, prostredie. Dôležité je správne fungovanie vnútorných orgánov a hormónov ovplyvňujúcich rast, najmä rastového hormónu, hormónov štítnej žľazy a pohlavných orgánov.

Okrem vnútromaternicového vývinu sú dôležité ďalšie tri obdobia, ktoré sa sledujú s ohľadom na rast a vývin dieťaťa, a to:

 • dojčenské,
 • obdobie predškolského a mladšieho školského veku
 • puberta.

Ako rýchlo rastie dieťa podľa období

Pre každé rastové obdobie dieťaťa sú typické určité charakteristiky. Napríklad:

 • v prvom roku života rastie dieťa najrýchlejšie, až 20 – 25 cm za rok, v druhom roku narastie 10 – 12 cm.
 • od druhého roku života do nástupu puberty vyrastie dieťa priemerne 5 – 7 cm za rok.
 • pre pubertu sú typické tzv. rastové špurty, kedy v roku s najrýchlejším rastom môžu dievčatá vyrásť 8 – 9 cm za rok, chlapci až 12 cm.

Menšie odchýlky a výkyvy ešte nemusia nič znamenať a dieťa môže vývoj zase dobehnúť. Je ale dôležité rast dieťaťa sledovať. Na to slúžia práve rastové grafy.

Percentilový rastový graf

Každé dieťa by malo mať vo svojej zdravotnej dokumentácii zaznamenaný vývoj na tzv. percentilovom grafe.

Na základe percentilových grafov možno zhodnotiť aktuálny stav rastu (výška a váha) dieťaťa v porovnaní s jeho rovesníkmi – definujú priemernú výšku a váhu dieťaťa k veku v populácii. Do úvahy sa vždy berie pohlavie dieťaťa.

Zároveň pri opakovaných meraniach hodnotíme dynamiku rastu dieťaťa.

Rastové grafy okrem priebežného tempa rastu tiež znázorňujú, či predpovedajú aj cieľovú výšku dieťaťa.

Čo sledujú rastové grafy podľa veku dieťaťa

Výška detí

Hmotnosť detí

Obvod hlavy

Čo nám hovoria percentilové grafy

 • Za fyziologický prírastok sa považuje ročný prírastok, ktorý sa pohybuje medzi 25. až 75. percentilom.
 • Pozornosť vyžadujú deti, ktoré majú rýchlosť rastu nad 75. percentil (predčasný nástup puberty), alebo naopak ich rýchlosť rastu je pod 25. percentil (deficit rastového hormónu, hormónov štítnej žľazy).
 • Rastová rýchlosť nad 97. percentil a pod 3. percentil signalizuje vážnu poruchu rastu a je urgentnou indikáciou k ďalšiemu vyšetreniu.

Deti s rastovým deficitom treba sledovať častejšie.

Odchýlky – poruchy rastu

Najčastejšie sa pediatri stretávajú s nízkym rastom, resp. zaostávaním výšky dieťaťa oproti jeho rovesníkom.

Výrazná odchýlka rastu, či už ide o zastávanie rastu alebo prevyšovanie výšky dieťaťa, je dôvodom, aby sa na dieťa čo najskôr pozrel detský endokrinológ (špecialista, ktorý sa zaoberá poruchami žliaz s vnútornou sekréciou, ktoré tvoria hormóny podieľajúce sa na raste, najmä rastový hormón, hormóny štítnej žľazy a pohlavné hormóny).

Včasná diagnostika a liečba je veľmi dôležitá, inak sa dieťaťu znižujú šance na dosiahnutie normálnej výšky v dospelom veku. S absenciou rastového hormónu súvisia aj poruchy imunitného systému a metabolizmu.

Príčiny rastových porúch

Zaostávanie rastu môže mať rôzne príčiny:

 • genetické (jeden alebo obidvaja rodičia sú nízki)
 • predčasný pôrod, resp. nízka pôrodná váha
 • absencia rastového hormónu
 • genetické ochorenia (napr. Turnerov syndróm, Prader-Wiliho syndróm)
 • iné vážne ochorenia – napríklad neznášanlivosť lepku, nerozpoznané ochorenia pečene a obličiek, ťažká srdcová chyba, ochorenia kostí (rachitída), rôzne typy kostných porúch

Nadmerná produkcia rastového hormónu je u detí skôr zriedkavá. Nadmerný rast najčastejšie vypovedá o predčasnom nástupe puberty. Pri nedostatku pohlavných hormónov, ktoré napomáhajú uzavretiu rastových štrbín, a tým ukončeniu rastu, pokračuje rast až do dospelosti. Aj v takom prípade je potrebná návšteva endokrinológa.

s použitím rastieme.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár