Nech vám pod tým napadne ktorákoľvek obľúbená rozprávka, postavička či dokonca melódia, bude patriť k tým najmilším spomienkam.
Lebo detstvo.
Dnes si seriálové a večerníčkové rozprávky môjho detstva privlastňujú moje deti. Milujú ich.
A ja milujem sedieť s nimi na gauči a dívať sa. Raz na telku, raz na nich.
Pre moje vnúčatká
Ja viem, že je taká doba, že sa patrí povedať, že telka je fuj a škodí zdravému vývoju detí… Ale napriek všetkému, ja si pripadám celkom vyvinutá:) Takže čo nezabilo mňa, musí predsa posilniť aj moje deti. Aj deti ich detí. Mám také tušenie, že Deduško Večerníček bude zažínať hviezdy na oblohe aj o takých päťdesiat či koľko rokov, aj keby na dôchodky nebolo. Stavíme sa?
Ale pre istotu, keby mi pamäť s vyšším vekom neslúžila, si tu píšem tento zoznam “klasík,” ktoré budem aj vnúčatkám púšťať k makovým slížom. Sú medzi nimi aj vaše obľúbené?
Včielka Maja
V krajine, kde sa piesok lial… a bolo to Japonsko, lebo tam v r. 1975 nakreslili celý seriál v koprodukcii s Nemcami a Rakúšanmi. Predlohou bola obľúbená knižka nemeckého spisovateľa Waldemara Bonselsa z r. 1912. Animovaný počin bol takisto úspešný. Obľúbenou je aj znelka českého skladateľa Karla Svobodu, ktorú naspieval v slovenskej (českej, nemeckej) verzii božský Kája Gott. Japonci a Angličania si urobili vlastnú seriálovú hymnu (hmmm, tak im treba). No veď posúďte sami, tu máte japonskú Maju:
Čo si budeme navrávať, aj náš dabing s Evou Večerovou /zvedavá a odvážna Maja/ a Mariánom Zednikovičom /lenivý trúdik Vilko/ je jedným z najlepších na zemeguli.
Macko Uško
Volajú ma Macko Uško, lebo smiešne uško mám… Poľský bábkový seriál o malom plyšovom medvedíkovi, ktorému hlas prepožičal Michal Dočolomanský, ako aj všetkým ostatným postavičkám. Ak by to nestačilo, aj tú úvodnú znelku spieva on.
Pat a Mat/ A je to
Už máte v ušiach povestný harmonikový džingel? Pat a Mat, dvaja kamaráti do dažďa. Keď sa na to občas dívam, mám pocit, že som našla odpoveď, prečo toľko žien vymieňa žiarovku alebo vŕta do steny klince na obrazy miesto svojich optimisticky naladených mužov.
Maťko a Kubko/ Pásli ovce valasi
Ďalšia sympatická dvojka, valasi Maťko a Kubko (dostali odo mňa prednosť pred Lolkom a Bolkom). Seriál Pásli ovce valasi z roku 1973 pochádza z pera autorky Marianny Grznárovej, neskoršie vydaná kniha Maťko a Kubko má byť prepisom televízneho scenára. Priznám sa, nečíta sa mi ľahko, lebo nemám hlas Jozefa Kronera, ktorý by tomu urobil tú pravú atmosféru. Tak radšej pozeráme 🙂
Bambuľkine dobrodružstvá
Na záver som si nechala živú, to jest nekreslenú, Bambuľku a láskavého, edukatívne založeného deda Jozefa, ktorý mi vždy pripomenie, že už ani tí starí rodičia nie sú, ako bývali 🙂 Normálne do roboty chodia, nie je kam poslať balíky s našimi deťmi. Žeby som si aj ja o tých 50 rokov musela zobrať dovolenku, keď budem vnúčatám makové slíže robiť a tieto rozprávky im púšťať? No nič. Rýchlo píšte zoznam tých vašich obľúbených večerníčkov, skôr než zabudnete.
Trošku mi tam chýba český Krtko (Krtek), ale ináč super rozprávky
http://www.veselerozpravky.sk/krtko/
Ako naschval mi toho neprichadza vela na rozum… Ale pacili sa mi Lochneske priserky, Pa a Pi, Smolkovia, Maxipes Fik a nenapadne mi nazov, ale vravelo sa tam – dobru noc, stryko Fedor, nas lietajuci stryko (alebo tak nejako)
Uprimne, Bambulku som niekdy nemusela, maly rozmaznany fracek si robi co chce. Nejak ma minula ta rozpravka. Na druhej strane Matko a Kubko moze byt
vybrali.sme.sk/submit.php