Deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, napredujú viac ako ich rovesníci

Anna Veselá 0

To, že sú deti od malička „vystavené“ knihám, že im rodičia čítajú rozprávky od bábätkovského veku, je absolútne neoceniteľná životná skúsenosť.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics sú deti, ktorým rodičia čítali pred nástupom do škôlky, vyspelejšie ako ich rovesníci. Rozdiel v slovnej zásobe u týchto detí je v miliónoch slov, doslova priepastný!

Čítanie deťom
Pexels

Slovná zásoba vďaka čítaniu

Jessica Logan, vedúca autorka štúdie a docentka pedagogických štúdií na Ohio State University, tvrdí, že ak deťom čítate hoci len jednu knihu denne, majú slovník obohatený o približne 290 tisíc slov v porovnaní s inými deťmi do 5 rokov, ktorým rodičia nečítajú pravidelne.

Deti, ktorým rodičia odmalička čítajú, majú „napočúvanú“ väčšinu slovnej zásoby a sú lepšie pripravené, keď uvidia tieto slová na papieri pri nástupe do škôlky alebo do školy.

»»»»»» Prečítajte si aj: 15 vecí, ktoré má dieťa vedieť, kým pôjde do školy.

Vedcov šokovalo, že rodičia nečítajú deťom

Je veľká pravdepodobnosť, že sa naučia ľahšie čítať a písať, ak sú s týmito slovami už oboznámené. Sú to výrazy, ktoré budú potrebovať v škole a škôlke, hovorí docentka pedagogiky.

Spolu s kolegami zistili, že štvrtina rodičov v americkom štáte Ohio svojim deťom nikdy nečíta knihy a veľká časť rodičov číta deťom knihy iba raz za týždeň. Táto skutočnosť ich šokovala natoľko, že sa pustili do výskumu, aké dôsledky to môže mať na deti.

Vedci spolupracovali s Metropolitnou knižnicou Columbus, ktorá vybrala 100 najvyhľadávanejších kníh pre predškolákov.

Jessica Logan a jej kolegovia náhodne vybrali 30 kníh z oboch zoznamov a spočítali, koľko slov bolo v každej knihe. Zistili, že knihy pre najmenšie deti obsahujú v priemere asi 140 slov, zatiaľ čo obrázkové knihy obsahujú asi 228 slov.

Na základe týchto informácií vedci vypočítali, koľko slov dieťa počuje od narodenia do piatych narodenín na rôznych úrovniach čítania, ak im rodičia od najmenšieho veku čítajú pravidelne a čo ak im rodičia čítajú len  jednu knihu každý druhý mesiac.

»»»»»» Prečítajte si aj: Čo má vedieť dieťa, aby nezaostávalo za deťmi v škôlke.

Koľko slov by podľa ich výpočtov počuli/prečítali deti do piatich rokov?

  • Deti, ktorým rodičia nikdy nečítajú (alebo veľmi málokedy) majú „prečítaných“ 4662 slov
  • Deti, ktorým rodičia čítajú raz alebo dvakrát týždenne, majú „prečítaných“ 63 570 slov.
  • Deti, ktorým rodičia čítajú 3 až 5-krát týždenne, majú „prečítaných“ 169 520 slov.
  • Deti, ktorým rodičia čítajú denne, majú „prečítaných“ 296 660 slov.
  • Deti, ktorým rodičia prečítajú 5 kníh denne, majú „prečítaných“ 1 483 300 slov.

Doslova miliónová priepasť v slovnej zásobe existuje medzi deťmi, ktoré sú vychovávané v prostredí, kde sa veľa číta a deťmi, ktorým rodičia nikdy nečítajú.

Chytila vás teraz chuť niečo deťom prečítať? 🙂 Skúste obľúbenú rozprávku O červenej čiapočke »»»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár