Je zajakavosť liečiteľná ?

Mgr. Hana Laciková, Mgr. Katka Horňáková 11

Zajakavosť je porucha plynulosti reči, ktorá sa vyskytuje v detskej populácii približne v 5%, u dospelých je výskyt približne 1%. Pravá zajakavosť je vážna porucha reči, ktorá spontánne nezmizne. Na rozdiel od pravej zajakavosti, tzv. vývinová neplynulosť, ktorá sa objavuje medzi 2. až 5. rokom života dieťaťa, väčšinou spontánne vymizne v priaznivom prostredí.

Futbalista
foto: isifa

Rozlíšiť pravú zajakavosť od vývinovej neplynulosti dokáže len odborník. Zajakavosť je narušenie oveľa komplikovanejšie a vyžaduje si iný prístup a terapiu ako vývinová neplynulosť.

Približne polovica detí so zajakavosťou sa začína zajakávať pred 4. rokom života. Do 5. roku života sa zajakáva 75 % a do 6. roku 90 % detí s touto poruchou reči. Po 12. roku života, sa už ťažko začne dieťa zajakávať – iba v prípade, že ide o následok úrazu, či iného ochorenia. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že tretina ľudí so zajakavosťou sa vylieči, u tretiny sa časom zajakavosť znovu objaví a u tretiny sa klinický obraz zajakavosti výrazne nezmení ani vplyvom terapie.

Šanca na vyliečenie sa zvyšuje, ak

Na základe rozsiahlych výskumov ako aj praktických skúseností vieme, že šanca na vyliečenie zajakavosti sa zvyšuje, keď:

  • terapia zajakavosti sa realizuje hneď v začiatkoch objavenia sa zajakavosti (najmä do 1. až 2. roku od objavenia sa prvých známok zajakavosti),

  • sa znižuje počet „zajakaní“ v reči dieťaťa v priebehu 12 mesiacov od vzniku zajakavosti,

  • je dieťa ženského pohlavia,

  • dieťa má príbuzných, ktorí sa nezajakávajú alebo boli vyliečení zo zajakavosti,

  • dieťa má dobré jazykové a artikulačné schopnosti,

  • dieťa dosiahne výborné skóre v neverbálnej zložke inteligenčného testu,

  • dieťa má otvorený a bezstarostný temperament. 

Šanca na vyliečenie sa znižuje, ak

Na druhej strane existujú však i faktory, ktoré môžu ovplyvniť výsledok terapie zajakavosti v nepriaznivom zmysle. Pravdepodobnosť, že dieťa sa zo zajakavosti vylieči, sa znižuje, ak:

  • dieťa, ktoré sa zajakáva, má aj iné nápadnosti v reči, napr. oneskoruje sa v rečovom vývine,

  • zajakavosť sa vyskytuje v rodine (dedičné faktory ukazujú na dlhodobú terapiu),

  • terapia začala neskoro,

  • dieťa sa už dlho zajakáva a má ťažké symptómy,

  • rodičia alebo samotné dieťa majú príliš vysoké ašpirácie,

  • boli zistené orgánové odchýlky centrálneho nervového systému,

  • boli zistené odchýlky v psychomotorickom vývine dieťaťa,

  • došlo k náhlym zmenám v kvalite života,

  • dochádza k neurotizácii dieťaťa,

  • okolie dieťaťa používa nevhodné komunikačné spôsoby.

K úspešnej náprave prispejeme, ak

Niektoré z týchto negatívnych faktorov nemôžeme ovplyvniť. Rodičia však môžu urobiť niektoré veci, ktoré prispejú k úspešnej náprave zajakavosti. Medzi tie najdôležitejšie patria:

  • skoré vyhľadanie odbornej pomoci (logopedickej) v prvých mesiacoch objavenia sa neplynulostí,

  • spolupráca rodičov, rodinných príslušníkov, školy, (prípadne rovesníkov) s logopédom,

  • efektívny spôsob komunikácie blízkych dieťaťa so zajakavosťou,

  • výber vhodného terapeutického programu logopédom,

  • spolupráca logopéda s inými odborníkmi (psychológom, lekárom a pod.),
  • dostatočne častá frekvencia terapeutických stretnutí.

Ak máte pochybnosti a chcete sa poradiť s logopédom, v Inštitúte detskej reči vám radi pomôžeme. www.detskarec.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Na zajakavost sa odporuca aj studim spevu, nakolko hlasovy pedagog ma lepsi sluch ako logoped a je to v dost podstatnej miere aj zalezitost dychova a prave spev a jeho tvorenie pomocou dychu napomaha k plynolosti recoveho resp. hlasoveho prejavu.

  2. Pekný článok, vďaka.

    Ja som sa od malička zajakával a teraz sa mi veľmi úspešne to darí prekonávať. Môj cieľ je úplná plynulosť. Viem, že veľa logopédov, ale ani samotných zajakavých ľudí neverí, že to je možné.

    Chcem povedať, že veľa vecí, väčšina je v hlave.

    Ja mám na to svoj spôsob, aplikované NLP techniky a najlepšie techniky z komerčne dostupných techník, ktoré som dokázal nájsť. A zajakavosť je už skoro preč.

    Viac môžete nájsť na mojom blogu http://www.somplynuly.sk/. Verím, že tam dokážete nájsť niečo, čo aj vám pomôže.

  3. odjakživa sa mi smialy čiže mám tento problém odmalička. Nepamätám si na nejaký úraz ani šok. Je to záhada, ako všetci píšu. Býval som aj obeťou výsmechu ale aj sa všetci bavili ako som vedel podať vtipy o koktavých. Tak malo to aj pre aj proti. Ale keď si pomyslím že vadu reči malia majú osobnosti ako ARISTOTELES, WINSTON CHURCHILL, MARILYN MONROE, KIDMANOVÁ a dokonca aj môj oblúbený herec BRUCE WILLIS tak neeeejde o tooo !!!

  4. Náhodou som našla túto diskusiu. Ak sem ešte niekto zavíta, tak pre nich píšem.

    Je to výborné že niekto sa touto témou zaoberá. Chcem sa s vami podeliť o moje drobné poznanie, aj keď nie som v oblasti odborník. Problém zajakávania sa podľa pána profesora Turianicu (osobne mi to povedal) dá riešiť užívaním tekvicového oleja s organicky viazaným jódom, ktorý sa volá ako stránka http://www.fortunavitae.sk. Pokus pre tých, čo majú s tým problém je pomerne dosť jednoduchý. Ku zlepšeniu vraj môže dôjsť už doslovne do niekoľkých hodín. Bola som užasnutá, keď som to počula. Je to úžasný prírodný produkt bez vedľajších účinkov a len vďaka “úžasnej” legislatíve je menej známy. Opýtajte sa radšej sami. Chcem v dobrom poradiť. Na stránke sa o tom aj tak nepíše, čomu sa trochu čudujem. Ja to predávať, tak to napíšem boldom smile

  5. Moj syn rozprava velmi rychlo az tak ze sa z tej rychlosti zajakava kedze aj šušle tak niekedy ho ani vobec nerozumieme a to nam dost prekaza a je z toho nestastny aj on sam .Ma uz 14 rokou neviem ako mu mam pomoct .K logopedovi sme chodili ked chodil do skolky a este potom ked mal asi 9. rokou.Chcela by som ak by mi niekto poradil nejake cvicenia alebo neviem citala som tu o nejakom pripravku KAROLEN tak kto by o niecom vedel budem rada ked mi niekto poradi . Cry

  6. máme tento problém so synom, ktorý má teraz 2 a pol roka.Veľmi pekne doteraz rozprávala zrazu sa začal zajakávať.Nemal žiadny úraz ani úľak.

    Keď kokce tak aj veľmi nahlas, akoby chcel prekričať sám seba.Niektorý ľudia sa

    za nami obracajú.Je to fakt nepríjemné.Chodíme k logopedičke, ale veľmi nechce spolupracovať.

  7. Ja trpím zajakavosťou od svojich 5 rokochkedy som mal važny uraz hlavy teraz mam 25 rokov a pomaly sa to zlepšuje.Ale ide to veľmi pomaly preto som sa poradil so svojou logopedkou ktora mi odporučila pripravok Korolen asi po mesiaci uživania tohto prípravku sa moja reč vyrazne zlepšila pritom som skušal všelijake ine prípravky odporučania od rôznych docentov profesorov a ni proti tej mrche nezaberalo len korolen odporučam vam ho vyskušať je síce drakši cca 700SK ale učinny.

  8. Ja trpím zajakavosťou od svojich 5 rokochkedy som mal važny uraz hlavy teraz mam 25 rokov a pomaly sa to zlepšuje.Ale ide to veľmi pomaly preto som sa poradil so svojou logopedkou ktora mi odporučila pripravok Korolen asi po mesiaci uživania tohto prípravku sa moja reč vyrazne zlepšila pritom som skušal všelijake ine prípravky odporučania od rôznych docentov profesorov a ni proti tej mrche nezaberalo len korolen odporučam vam ho vyskušať je síce drakši cca 700SK ale učinny.

  9. Vážené pani logopédky! Chcem Vám poďakovať za výborný článok a vynikajúce rady, ktoré dávate rodičom na stránkach bábetka. Aj my sme zažili so svojim starším dieťatkom vývinovú neplynulosť, s ktorou sme sa “trápili” vďaka silným dedičným dispozíciam dva roky a pomoc sme od začiatku hľadali u viacerých logopédov,no nie každý odborník, sa tejto nepredvídateľnej logopedickej “poruche” naozaj rozumie.Sama som si o tejto problematike veľmi veľa naštudovala, ale stavy bezradnosti pochopia len tí, ktorí spravia pre svoje dieťatko všetko a aj napriek tomu sa to znova “objaví”. Je to záležitosť strašne individuálna, u niekoho neplynulosti “zmiznú” za pár mesiacov, u niekoho to trvá 2-3 roky. Dôležité je, aby dieťa vôbec nepostrehlo, že nejaký problém má. Chce to naozaj veľa, veľa trpezlivosti a výborného logopéda, ktorého našťastie máme.

  10. Ja som od viacerých ľudí postihnutých zajakaním počula, že im veľmi pomáha spievanie – držia sa melódie a rytmu a vlastne nemajú priestor na zajakávanie. Len neviem, do akej miery to potom počuť v reči.

Pridaj komentár