Logopédia nie je len o šušlaní a račkovaní

Mgr. Katarína Horňáková 3
_banners

6. marca je Európsky deň logopédie. Je to deň, kedy bola založená Európska spoločnosť združujúca asociácie a spoločnosti logopédov v rôznych európskych krajinách.

V tento deň sa logopédi snažia prezentovať svoje povolanie verejnosti, organizujú besedy, rozhovory, prednášky, výstavky, deň otvorených dverí a pod. Ich cieľom je, aby sa široká verejnosť dozvedela o tom, čo logopédia je a aké služby logopédi ponúkajú.

Čo vás prvé napadne, keď počujete slovo logopéd?

Ak ste s logopédom nikdy neprišli do styku, možno ani neviete, kto to je a čo robí. Ak ste sa so slovom logopéd už stretli, vaše prvé myšlienky pravdepodobne budú mať niečo spoločné s výslovnosťou.

Možno vás napadnú slová ako šušlanie alebo račkovanie. Tí, ktorí k logopédovi „chodili“, si tiež môžu vybaviť v mysli logopedickú ambulanciu alebo logopéda – zrkadlo, biely plášť, obrázky slov, alebo si vybavia to, čo u logopéda robili – opakovanie slov, cvičenia s jazykom a pod. Logopéd však robí omnoho viac ako nápravu nesprávnej alebo chybnej výslovnosti.

Viete, kto je to logopéd a čo všetko robí?

Otestujte sa: sú nasledujúce výroky pravdivé alebo nie?

  1. Pracovnou náplňou logopéda je len nácvik správnej výslovnosti.
  2. Logopéd pracuje len s deťmi.
  3. Správna výslovnosť sa nacvičuje po piatom roku dieťaťa. Skôr sa k logopédovi nechodí.
  4. Zajakavosť odstraňuje psychológ, logopéd mu len pomáha.
  5. Ak sa dieťa oneskoruje vo vývine reči, treba počkať s návštevou logopéda do tretieho roka života.
  6. Logopéd nemôže vyšetriť dieťa, ktoré s ním odmieta hovoriť.
  7. Cieľom logopedickej starostlivosti je podporovať len hovorenú reč.
  8. Logopéd pracuje len s deťmi, ktoré majú poruchu reči.
  9. Obavy rodiča nie sú dostatočným dôvodom na návštevu logopéda. Rodič si musí byť istý, že dieťa má poruchu reči.

Čím viac výrokov ste označili za nepravdivé, tým lepšie sa vyznáte v logopédii. Ak ste dokonca označili všetky výroky za nepravdivé, vyznáte sa dobre aj v tej súčasnej logopédii, ktorá je veľmi odlišná od toho, ako sa logopédia robila pred desaťročiami.

A tu je vysvetlenie:

Viac informácii o logopédii ako vednom alebo študijnom odbore na www.sal.sk .

Viac informácií o rečových poruchách, výslovnosti, vývine reči a iných príbuzných témach, nájdete aj na www.detskarec.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dodrý den, mam 5ročného syna, ktorý má diagnostikovanú dysfaziu, chcem sa opytať či existujú nejaké počítačové programy, ktoré učia hovoriť slová alebo spájať slabiky a kde sa kupujú.

    ďakujem za odpoveď D.Paštéková

  2. Neviem si poradit s mojim otcom , je po mozgovej porážke (infarkte), ktara mu zasiahla i centrum reči , takže ostal viacmenej nemí, vydáva len zvuky.Ja viem , že píšem na temu logopédie s bábätkami, ale možno sa niekto najde kto mi môže poradiť, viem (verím), že sa môže opäť naučiť rozprávať.Za každú radu vopred veľmi pekne ďakujem Jana Markovič

    1. Pani Markovic, odporúčam vyhľadať klinického logopéda (sídlia v nemocniciach a poliklinikách), ktorý stav Vášho otca odborne zhodnotí a navrhne terapiu. Logopéd sa sústredí predovšetkým na (aspoň čiastočnú) obnovu schopnosti komunikovať. Je to veľmi dôležité pre Vášho otca aj ako prevencia pred depresiami a frustráciou. Želám Vám veľa síl!

Pridaj komentár