Psychologička Iva Jungwirthová sa zameriava na vývoj detí predškolského a mladšieho školského veku a venuje sa tiež diagnostike a poradenstvu pre zdravé i sluchovo postihnuté deti, diagnostike školskej zrelosti a rodinnému poradenstvu.
Shutterstock Vo svojej knihe Pohodoví rodičia – pohodové deti ponúka niekoľko tipov na rozvíjanie reči dieťaťa:
1/ Rozprávajte sa s bábätkom. Ak neviete, čo by ste mu hovorili, opisujte, čo práve robíte. Nemusíte si pripadať ako blázon, že sa opakujete neustále dokola. Deti všeobecne milujú opakovanie, predstavuje pre ne istotu. Komentujte taktiež vaše pocity a dojmy.
2/ Neodďaľujte zoznámenie s knihou. Od šiesteho mesiaca už má zmysel prezerať si s dieťatkom detské knižky v tvrdých doskách. Keď bude samé sedieť, môže pod vaším dohľadom vo vani študovať gumené leporelá.
Prezerajte si obrázky a postupne pridávajte informácie: „Psíček robí hav, hav – šteká. Možno je aj hladný, chce ham, ham. Pozri, má chvostík a ušká.“ Dieťa informáciami zahltiť nemôžete, samo si z vašich slov vyberie len to, čo uzná za vhodné.
3/ Pred spaním žiadne CD, ani DVD Nepúšťajte na noc dieťaťu cédečka s rozprávkami a pesničkami. Potrebuje počuť práve váš (dôverne známy) hlas.
4/ Spievajte bábätku Aj keď sa považujete za nemuzikálnu, spievajte bábätku. Aj vaše nesmelé pospevovanie mu je príjemné.
Shutterstock 5/ Neopravujte ho Výslovnosť dieťaťu (asi do troch rokov veku) neopravujte. Slovo zopakujte správne, aby počulo správnu verziu a pochváľte ho. (Napr. keď povie „ejký“, oceňte ho: „Áno, si veľký, si môj veľký Adamko…)
6/ Vnímajte ho Citlivo reagujte na neverbálne prejavy dieťaťa (napr. odmietavé prejavy hlavičkou, nadšenie a pod.). Ak pocíti, že mu rozumiete, bude mať chuť komunikovať stále aktívnejšie.
7/ Všímajte si ho Všímajte si, čo dieťa zaujíma. Ak ho zaujme v záhradke čmeliak, venujte spoločne pozornosť čmeliakovi: „Čmeliak robí bzzz, má krídelká, sadá na kvetinky…“
8/ Pozerajte sa mu do očí V kočíku ho vezte v protismere jazdy, teda smerom k sebe, aby ste spolu udržiavali očný kontakt a aby ste mu mohli rozprávať.
Shutterstock 9/ Počúvajte spolu S rozvojom reči úzko súvisí rozvoj sluchu. Upozorňujte dieťa na všetky zvuky, ktoré počujete (vtáčika, motorku, zvonček a pod.).
10/ Obmedzte hlukový “smog” Keď sa s dieťaťom rozprávate, nemalo by byť pustené ani rádio, ani televízia. Zmes zvukov spomalí rozvoj sluchového vnímania.
11/ Nekamaráťte sa s cumlíkom Ak ste začali používať cumlík, pokúste sa ho čo najskôr odložiť. Okrem iného totiž bráni dieťaťu v hovorení.
12/ Nenúťte ho do reči Dieťa do rozprávania nenúťte – váš nátlak by mohol byť kontraproduktívny. Vývoj každého dieťaťa je individuálny, keď príde jeho čas, rozhovorí sa. A potom už nebudete vedieť, ako to svoje „roztomilé rádio“ vypnúť… 🙂
Zdroj: Iva Jungwirthová: Pohodoví rodičia – pohodové deti (Portál)
Loading...