Varovné signály, že dieťa mešká s rečovým vývinom – od 0 do 3 rokov

Anna Veselá 0

Rodičov spravidla zvykne znepokojovať, keď ich detičky meškajú vo vývine oproti ostatným.

Napríklad, keď si na ihrisku všimnú, že ich rovesníci už ostošesť hrkútajú, keď začnú porovnávať, že iné deti rozprávajú čisto, kým to ich dietko slovka neprerečie alebo ak aj niečo vypustí z úst, ani vlastná mať mu nerozumie.

Kedy zbystriť pozornosť, či je reč dieťaťa v „norme?“

Shutterstock

Kedy reč riešiť s pediatrom, či logopédom

Každé dieťa má svoje tempo, akým sa vyvíja. To vám určite povedala aj Vaša pediatrička na poradni, keď prišla reč na „tabuľky.“ Niektoré deti začnú skôr chodiť alebo rozprávať, iným to trvá dlhšie.

Kedy naozaj treba zbystriť pozornosť a vážne sa zaoberať tým, či je všetko v poriadku, ak ide o reč a jazyk vášho dieťatka?

Kontrolky, keď reč nie je v poriadku

Toto sú niektoré signály, ktoré môžu naznačovať oneskorený vývin reči – nie je vtedy na škodu veci konzultovať to s pediatrom, prípadne sa ohlásiť k logopédovi, aby vás usmernil, či sú vaše pochybnosti na mieste.

Čím skôr si všimnete odchýlky, tým skôr môžete riešiť problém. Odkladať to na neskôr sa v prípade reči a jazyka veľmi neodporúča. Naopak, včasná intervencia je veľmi dôležitá.

Bábätko od 0 do 3 mesiacov

  • Bábätko sa neusmieva, nesmeje, nereaguje, keď sa vy usmievate, nezrkadlí vás
  • Bábätko nevenuje pozornosť zvukom

To, že bábätká začnú s prvými slovami okolo prvých narodenín, neznamená, že by sme mali ignorovať niektoré súvislosti, ktoré hrajú veľkú úlohu v jeho rozvoji.

Sociálne zručnosti sú dôležité od samého začiatku. Je potrebné, aby tomu rodič venoval veľkú pozornosť, aby na dieťatko veľa rozprával, prihováral sa mu, komunikoval s ním, spieval mu, čítal, pozeral sa mu pri rozhovore do očí.

Shutterstock

 Bábätko od 4 do 7 mesiacov

  • Bábätko nehrkúta, nebrble

Prečítajte si aj: Aktivity na zlepšenie rečového vývinu od 0 do 3 rokov

Bábätko od 8 do 12 mesiacov

  • Bábätko vydáva len zopár zvukov
  • Bábätko nepoužíva gestá ako mávanie, či ukazovanie
  • Bábätko nereaguje na svoje meno
  • Bábätko nerozumie, čo hovoria iní ľudia

Bábätko po prvých narodeninách by už malo vedieť „vyrábať“ prvé slabiky „ma-ma,“ „ba-ba“, „ta-ta,“ teda počiatky slov, ale aj zvuky, ktoré neznamenajú „nič,“ sú tiež dôležité, takisto ako ukazujúce gestá, mávanie/odpovedanie na pozdrav rukou.

Shutterstock

Dieťa od 12 do 18 mesiacov

  • Dieťa hovorí iba zopár slov (malo by ich vedieť aspoň 6 – 10)
  • Dieťa nerozumie jednoduchým pokynom

V období medzi prvým a druhým rokom života sa slovník dieťaťa má zväčšiť približne na 50 a viac slov. Do roku a pol by malo dieťa rozumieť jednoduchým vetám, ako napríklad „poď sem“ alebo „daj mi ruku.“

Dieťa od 18 do 24 mesiacov

  • Dieťa nepoužíva dve ani viac slov, aby zložilo vetu.
  • Dieťa pozná menej ako 50 slov.

Dvojročné dieťa by malo rozumieť asi 500 – 700 slov. Aj keď väčšinou používa iba jednotlivé slová, povie aj jednoduché vety.

V tomto veku by už dieťa malo byť schopné „komunikácie,“ nielen rozumieť, čo chce od neho rodič, ale vedieť povedať jednoduché vety, ako napríklad „Mama, voda.“

Dieťa od 2 do 3 rokov

  • Dieťa má problém pri hre alebo pri rozhovore s inými deťmi
  • Dieťa má grafomotorické ťažkosti – nerado kreslí, nerado počúva príbehy, nerado si skladá obrázky, nerado číta obrázkové knižky

Trojročné dieťa už dokáže gramaticky správne rozprávať, nepovie “Miško ide,” ale napríklad “Aj ja idem.”

Výslovnosť by sa mala neustále zlepšovať a rodič čoraz menej často robí “prekladateľa” iným.

V prípade, že cudzia osoba, ktorá dieťa nepozná alebo s ním netrávi veľa času a nerozumie polovičku alebo 75 % toho, čo dieťa hovorí, vtedy je na mieste zobrať dieťa k pediatrovi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár