Sociálne siete priam pretekajú fotkami a videami našich ratolestí. Od rodinných dovoleniek, výletov a narodeninových osláv až po školské besiedky a prvé pokusy na korčuliach.
shutterstock Facebook, Instagram, TikTok, ale aj Youtube ukazujú život našich detí, ich voľný čas, šatník, hračky a aktívne mamičky sem-tam okolie poinformujú aj o chorobách či výsledkoch v škole.
Rodinné hniezdo na výslní Príchod detí na svet znamená pre nás mamy množstvo nových zážitkov, ktoré chceme, pochopiteľne, zvestovať verejnosti. Sama nie som výnimkou, fotka mojej druhorodenej sa na internet „dostala“ pár hodín po narodení.
Zámerne nehovorím na sociálne siete, ale na internet, pretože tento drobný rozdiel je veľmi dôležitý. Sociálne siete, či chceme alebo nie, sú vecou verejnou. Čokoľvek tam raz umiestnime, už nikdy nemôžeme stiahnuť späť.
A to ani v prípade, že by sme sa rozhodli fotku vymazať. Či už máme účty „súkromné“ alebo blokované, naše fotky po umiestnení už nie sú len naše.
Keď som sa môjho známeho, ktorý je informatik, spýtala, či fotky detí patria na internet, jeho odpoveď pre všetky mamičky bola – jednoznačne nie.
„Nie je bezpečné dávať fotky, ale aj niektoré vyhlásenia, na internet, pretože je to tam navždy.
Ľudia často nečítajú podmienky zverejňovania informácií na sociálnych sieťach a odkrývajú tam svoje súkromie, ktoré je ľahko použiteľné a zneužiteľné.
Napríklad Facebook má vo svojich stanovách uvedené, že čokoľvek zverejníte, je ich majetkom.“
Môžu vám fotky ukradnúť? Áno, a nie je to len povera.
Zaujímavý prípad sa stal pred niekoľkými rokmi mamičke Charlotte zo Severnej Karolíny, ktorú priatelia upozornili na to, že fotky jej niekoľkomesačnej dcéry náhodou objavili na profile neznámej osoby. Tá jej dievčatko prezentovala ako svojho syna.
Charlotte na krádež fotiek upozornila priamo správcov siete, ktorí však na jej opakovanú žiadosť o riešenie nezareagovali. Mamička chcela problém vyriešiť, ukázalo sa však, že nejde o ojedinelý prípad.
V priebehu niekoľkých rokov boli takto zneužité stovky fotografií. Koľko rodičov sa však o ukradnutých fotografiách svojich detí nikdy nedozvie?
shutterstock Fenomén hry na rodinu A prečo by niekto potreboval práve fotku vášho dieťaťa?
V tomto prípade šlo o prípad role play , teda akési hranie rodičovských rolí, keď bezdetní ľudia s veľkou dávkou predstavivosti používali fotografie detí z internetu. Vybrali si niektoré konkrétne deti, prevzali ich fotky a na internete tvrdili, že ide o ich vlastné ratolesti.
Psychológovia sa domnievajú, že v takomto prípade ide o viac – menej nevinnú hru na otca alebo mamu. Osamelí ľudia do sveta komunikujú svoje predstavy o vlastnom živote, dávajú svojim “potomkom” mená a vytvárajú si tak aspoň v rámci sociálnych sietí vlastnú rodinu.
Nanešťastie, nie vždy ide o takúto nevinnú zábavu. Vo niektorých prípadoch sa fotografie zneužívajú aj na stránkach so sexuálnou tematikou, alebo sa k nim pridávajú dvojzmyselné texty.
shutterstock Aké fotky na internet rozhodne nepatria? Či už pokladáte dávanie záberov svojich detí na internet za nevinnú zábavu, alebo si premýšľate, čo zverejníte, na niektoré veci by ste mali rozhodne pamätať.
Na internet nepatria fotografie, ktoré môžu deti zahanbovať. Takže žiadne zábery nočníkov, plaviek či večerného kúpania.
Nikdy nepíšte, kde sa práve nachádzate, kam chodí dieťa do školy či na krúžok a vyhnite sa zverejňovaniu fotografií, kde sú vaše deti s kamarátmi. Boli by ste prekvapení, koľkým rodičom je to nepríjemné, alebo sú vyslovene proti.
Na internet nepatria ani vysvedčenia, doklady či rodný list dieťaťa, a dobre zvážte, či je vhodné fotiť ich vyrážky a zranenia. Aj keď tieto zábery pridávate anonymne v diskusnej skupine, dá sa vypátrať, odkiaľ fotografia pochádza.
A nezabúdajte, že aj vaše deti budú raz veľké. Vo Francúzsku napríklad môžu deti svojich rodičov za fotografie umiestnené na internet bez ich vedomia žalovať.
To, že dnes máte doma usmiateho škôlkara neznamená, že raz nebude čeliť nepriateľskému pubertiakovi.
Na záver príklad zo života, ktorý vám o sile sociálnych sietí napovie viac než tisích odborných článkov.
Kamarátka Mária dostala pozvanie na svokrinu šesťdesiatku. Rodinka však dala prednosť spoločnému dňu v aquaparku a vyhovorili sa, že deti sú choré. V rovnakom aquparku sa ocitla aj iná rodinka. Tá si v detskom bazéne urobila niekoľko záberov jašiacich sa detí.
Fotky, na ktorých sa náhodou objavili aj Máriine vysmiate dievčatá, o pár hodín mamička zavesila na sociálne siete. A tam ich pri prezeraní Facebooku objavila Máriina švagriná.
Mamička od rodinky, ktorá sa náhodou ocitla v rovnakom aquaparku, bola totiž jej spolužiačka zo základnej. Hádajte, či si švagriná nechala tento objav pre seba:-).
Loading...
nie, nedavam. Nepatria tam. Deti mam vystavene na poličke ako plaketu a velmi řasto sa na nich pozeram
na socialne siete nedavam, ale dala som si z nich spravit plaketu onglazz a je to ovela lepšie využitie ako to davat na socialne siete
nedavam ich nekam. Ale nechala som si ich ako plaketu v skle a mam ich vystavene po celom byte