Ako fotiť bábätko?

Miro Veselý 10

Tipy, ako získať najlepšie fotografie detí.

 Dovoľte, aby som na úvod vyslovil svoj názor na fotenie detí.

  • Lepšia zlá, ako žiadna fotka.
  • Lepšie je viac, ako menej fotiek z jednej akcie.
  • Lepšie je fotografovať častejšie, ako zriedkavo.
  • Lepšie fotiť bežné veci, ako len na oslavách (osláv je málo).

Teraz tieto tvrdenia zdôvodním.

Kto nemá žiadne fotografie z detstva, z toho neubudne. No ak existujú, pribudne. Radosť, či spomienka. Fotky môžu potešiť, i vyvolať z pamäti spomienky, na ktoré by sme inak bezpečne zabudli.

Žiaľ, fotografovať deti nie je jednoduché.

Deti sa prakticky sústavne hýbu, preto sa nedá len tak námatkovo cvaknúť ich raz v duchu hesla “mám to tam”. Potrebujete desiatky fotografií, z ktorých si potom vyberiete najlepšie, či najcharakteristickejšie obrázky. Na to sa práve dobre hodí digitálny fotoapartát.

Na fotografovanie nečakajte

Nepotrebujete oficiálnu príležitosť ako narodeniny, či meniny, aby ste zapli fotoaparát. Fotografujte kedykoľvek a kdekoľvek.

Počítajte s tým, že veľa fotografií sa nevydarí a práve tie “najobyčajnejšie”môžu príjemne prekvapiť.

Okrem fúkania smerom ku sviečkam fotografujte aj pri spaní, hraní, jedení, skákaní. Vezmite si aparát ku holičovi, lekárovi, zubárovi. Fotografujte pri čistení zubov, špinení teplákov, smiechu aj smútku.

 Ak budete fotografovať bežné situácie a nebudete čakať až na “príležitosť” nafotíte viac a aj výsledok bude lepší.

Opičky

Lepší výsledok bude nielen preto, že nafotografujete viac záberov a budete tak mať veľký výber.

Fotky budú aj prirodzenejšie, pretože ak deti fotografujete často, fotografovanie celkom ignorujú a správajú sa prirodzene.

Tí, čo vyťahujete fotoaparát len na oslavách, ste už iste zažili trucovanie, keď sa nechcú dať odfotiť, či keď pred objektívom robia opičky.

Ak si zvyknú, že fotografujete stále, nebudú si to vôbec všímať – navyše budú vidieť, že fotky sú z toho celkom pekné, že ich nechcete napríklad zosmiešniť…

Mimochodom, netýka sa to len detí – aj niektorí dospelí (často predovšetkým dospelé) sa pri fotografovaní správajú tak, že k nim treba pristupovať ešte opatrnejšie, ako k fotografovaniu detí… 🙂

Na záver tip: Nemažte zlé obrázky. Keď sa z dieťaťa stane dospelý, možno si so záujmom pozrie aj menej vydarené fotografie.

Archivujte fotky systematicky!

 Pri fotografovaní sa neuspokojte s tým, že fotky sú na harddisku počítača. Pravidelne ich zálohujte na CD či DVD. Nech vás technická chyba počítača, krádež notebooku, vírus, či omyl nestoja stratu tisícov nenahraditeľných obrázkov! 

Preto fotografujte veľa. Myslite na to, že na fotografiách nemusia to byť vždy len “rekordy” typu…

…prvý klobúk.

Blesk

Samozrejme, sú situácie, kedy niet inej voľby. Buď blesk, alebo nechať fotoaparát v puzdre.

Taká situácia nastane, ak je priveľká tma v miestnosti (napríklad mračný, zimný deň) a vy chcete fotografovať.

Blesk si tiež vynúti aj pohyblivá situácia – ak dieťa nie je takmer celkom bez pohybu, lepšie je istiť sa bleskom.

Berte však blesk, prosím, len ako núdzový zdroj svetla, nie ako samozrejmú istotu kvalitných fotografií.

Na tomto detaile tváre snáď ani netreba komentovať, že horný záber je vytvorený vstavaným bleskom a spodný je fotografovaný pri osvetlení prirodzenom.

Na fotografii s bleskom sa tvár dieťaťa nepríjemne ligoce, nemá žiadnu plasticitu a o mäkkosti nemôže byť ani reči.

Kompozícia

V rýchlosti pri fotografovaní, napríklad v pôrodnici, si menej skúsený fotograf vôbec neuvedomí, že bábätko fotografuje aj so zbytočným okolím.

Zamaskoval som všetko, čo nás na tejto fotografii zaujíma. Ostalo nič na ploche väčšej než 50%.  

 Lepšie by bolo natočiť trochu fotoaparát a priblížiť sa k dieťaťu tak, aby ste čo najlepšie využili plochu obrazu.  

Nestačí však len ísť bližšie…

…k tvári. Vhodné je myslieť aj na to, že na takejto fotografii je dieťa fotografované vlastne z mierneho podhľadu. To je veľmi bežný jav.

 Stretnete sa s ním často, pretože dieťa je, ako objekt fotografovania, vlastne celkom maličké a tak fotograf volí pohľad z ktorejkoľvek strany.  

Keby ste podobným spôsobom odfotografovali dospelého, asi by sa vám za taký obrázok nepoďakoval. Pre názornosť som to s podhľadom trochu prehnal.

Ak ale len trocha môžete, voľte taký pohľad, aby bol fotoaparát približne vo výške očí dieťaťa.  

 Na tomto zábere to nie je dodržané dokonale, ale uhol pohľadu je už pomerne prirodzený.  

Teraz som zvolil uhol pohľadu mierne nad hlavou – kočík je trocha neprirodzene zobrazený, ale tvár dieťaťa je pri takýchto záberoch najpresvedčivejšia…

Osvetlenie

Keďže bábätká operujú najčastejšie v izbe, kde je málo svetla, mnoho fotografov sa snaží celkom správne postieľku (alebo len bábätko ako také)premiestniť niekam ku oknu, kde je viac svetla.

To je výborný nápad, treba však myslieť na jednu drobnosť – smer svetla.

 Ak je dieťa nohami k oknu, fotky nebudú veľmi vydarené. Svetlo teraz dopadá na tvár zo zlého smeru. Myslite na to, že svetlo, ktoré prichádza na tvár zo spodnej strany sa hodí do hororu, nie na príjemný portrét.  

Simulácia – ľahol som si na zem nohami k oknu. Tvár dospelého máme “v oku” viac, než tváre detí, preto vec demonštrujem na sebe. 

 Spodné osvetlenie nie je v postieľke až tak rušivé, ale ak nemusíte, vyhnite sa mu. Svetlo je viac difúzne, pretože dopadá aj z odrazov z okolitých bielych objektov. “Horor – efekt” nie preto až je tak vypuklý.

Odporúčam vám, aby ste deti fotografovali vždy tak, aby svetlo dopadalo:

najlepšie z boku (tieň nosa na líci). Mierne bočné, difúzne osvetlenie podáva spravidla najuspokojivejšie výsledky (tieň nosa na líci v blízkosti úst).

Bočné svetlo tvorí na tvári tiene tam, kde sme na ne zvyknutí a tým zaistíte, aby fotografie boli aj príjemne plastické, aj prirodzené.  

Celok, či výrez?

Potom už bude stačiť, ak budete špekulovať, či fotografovať dieťa aj s perinkou… 

…kde bude zasadené do skutočného prostredia…

…alebo sa sústredíte na veľký detail.

Nebojte sa – najmä, ak máte zoom, niektoré obrázky snímať celkom detailne – v makrorozsahu. Neváhajte si skúsiť výrez.  

Hlava nemusí byť nutne vždy v zábere celá.

Podrobnejšie informácie

Ak vás fotografovanie detí zaujíma podrobnejšie, možno vám prídu vhod niektoré tipy z webu https://www.digi-foto.sk/, z ktorého je v skrátenej podobe prevzatý aj tento článok. Články, ktoré by vám mohli pri fotografovaní detí prísť vhod: 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pekný článok. My, fotíme stále, vždy nejaké momentky mobilom. Klasický foťák už ani nenosím. Fotenie mobilom ma baví, zachytím niekedy naozaj skvosty a zvládajú to aj deti, len tie moje momentky už nie sú tak zaujímavé Mr. Green

  2. Super clánok. V rodine mame tiez babatko teraz, ma 6 mesiacov a kazdy mesiac mu robim fotografiu, aby sme z toho dali urobit aj kalendar na konci roka smile Je to mile. Inak fotografovanie portretov najdete aj na stranke http://www.photovia.sk/portret . Ja sa tam chodim dost casto insporovat. Su tam videa o fotografovani. Paci sa mi, lebo som zatial nic podobne na Slovensku nenasla Razz

  3. Dievčatá aj na babetku je stránka o fotení, kde sa navzájom učíme fotiť, pridajte sa

     

    forum.rodinka.sk/viewtopic.php

     

    Katka, to na čo sa pýtaš sa volá Dept of field alebo hĺbka ostrosti.

    neviem ako je to na digitáloch, ale pokiaľ viem, nemáš možnosť si nastaviť clonu.

    Na zrkadlovkách ano, čím nižšie clonové číslo, tým viac rozostrené pozadie.

  4. ahoj Katka, ja som v tomto uplny amater (ako som uz spominala, len teraz sme si kupili digitalny fotak), ale prave vcera som studovala manual k fotaku. Neviem, aky typ mas, my mame Olympus C 725 a pri nom je napisane, ze ak chces mat zaostreny objekt a rozmazane pozadie, mas zvolit rezim Portret, ak chces snimat objekty v pohybe, na to je rezim Sport. Nastavuje sa to takym kolieskom navrchu fotaku (aspon na tom nasom), kde mas moznosti Auto, Sport, Portret atd., fotak si uz potom sam automaticky nastavi potrebne parametre.

  5. ahoj, Miro, chcela by som napriklad vedieť, ako sa foti fotka na digitale, ked je zaostrena na objekt a vsetko okolo je rozostrene, pripadne naopak. Alebo ako fotit santiace dieta napr. na hojdacke, aby bolo vidiet ten pohyb hojdacky. DAKUJEM. katka

  6. Vďaka vám za milé reakcie.

    Ak máte nejaké doplňujúce otázočky, pokojne mi ich pošlite majlom. Budem len rád, ak sa podarí zostaviť zoznam tipov na fotografovanie. Ešte chystám diel, ako bábätko fotiť von (v kočíku a podobne, len musím mať poruke model na ukážky 🙂

  7. Super článok, nafotili sme toho už veľa, na niektoré veci sme prišli skusmo, ale aj tak sa nám tieto rady veľmi zišli. Uvod je super, plne s ním súhlasím.

  8. Mam digi -fotak uz skoro rok, ale tieto cenne rady mi nenapadlo niekde zhanat.

    Myslela som, ze za ten cas som uz mensi “profik”.

    Zistila som, ze vela informacii sa ku mne nedostalo , preto dakujem za rady a tipy na stranky s radami , ako spravne fotit!

  9. Super, tento clanok mi prisiel akurat vhod, prave sme si kupili digitalny fotak a este sa s nim len ucime robit. Dufam, ze fotky budu stat za to.

  10. To som sa pokochala, na krasnych fotkach, i ked viem, ze to nebolo ucelom. Dufam, ze nam raz pomozu rady o fotografovani, velmi sa tesim.

Pridaj komentár