Po pomerne dlhej prestávke spôsobenej najmä narodením našej prvej dcéry Laury nasleduje pokračovanie seriálu o fotografovaní našich ratolestí. Dnes sa budeme venovať fotografovaniu detí pri hre.
Deti pri hre
Po pomerne dlhej prestávke spôsobenej najmä narodením našej prvej dcéry Laury nasleduje pokračovanie seriálu o fotografovaní našich ratolestí. Dnes sa budeme venovať fotografovaniu detí pri hre.
Hra je pre naše deti smrteľne vážna vec, ktorú my, dospelí, musíme rešpektovať. Deti hru berú vážne, omnoho vážnejšie ako mnohí z nás berú svoju robotu. To treba mať na mysli aj pri fotografovaní. Obrovskou výhodou je, že hra naše ratolesti väčšinou úplne pohltí a zabúdajú pri nej na celý svet. Čiže aj na fotoaparát a prítomnosť niekoho iného v miestnosti alebo vonku.
Zopakujeme si niekoľko zásad, ktoré sme do určitej miery prebrali už v predchádzajúcich častiach seriálu:
1. Pravidelnosť fotografovania.
Nevyhnutným predpokladom na úspešné fotografovanie prirodzených záberov zo života našich detí je pravidelné fotografovanie. Pokiaľ máte fotoaparát neustále pri sebe a takisto s ním fotíte v rôznych situáciách deti si na to zvyknú a po čase budú prístroj vo vašich rukách úplne ignorovať.
2. Zabudnite na úsmevy.
Fotiek vašich detí s úsmevom od ucha k uchu, v pozore a so zdvihnutou hlavou budete mať dostatok od starých rodičov alebo známych. Vy chcete v prvom rade zachytiť každodenný život vašich detí a preto zabudnite na „sýýýýr“, „cheeese“ a podobne. Fotenie je rovnako bežná činnosť ako stavanie hradu z kociek alebo umývanie si rúk.
3. Znížte sa na úroveň detí.
Platí to najmä pri hre. Zanietenosť a napätie v tvári dieťaťa nezachytíte z dvojmetrovej výšky. Nebojte sa vyvaliť na zem vedľa vášho potomka – okrem nevyhnutnej počiatočnej radosti sa dočkáte fantastických záberov zachytávajúcich presne ten svet, ktorý vidí vaše dieťa. Také fotky budú aj jemu či jej omnoho bližšie.
4. Dôležitá je kompozícia.
Spúšť fotoaparátu neslúži na bezhlavé cvakanie. Zamyslite sa predtým ako ju stisnete. Pozerajte do hľadáčika alebo na LCD displej a čakajte na ten správny moment. Myslite na jednoduchosť. Tvár vášho syna či dcéry má omnoho väčšiu výpovednú hodnotu ako všetok ten neporiadok naokolo.
Čo všetko sa dá fotiť a ako na to
Pod hrou každý z nás rozumie niečo iné a samotné deti majú absolútne odlišný názor od všetkých nás dospelákov. Koniec-koncov, fotiť sa dá v podstate všetko a na nasledujúcich riadkoch si rozoberieme jednotlivé situácie.
Rýchle deti a pomalé digitály
Deti milujú slnko a vzduch, voľnosť a slobodu, ktorú im v bytoch v žiadnom prípade nemôžeme poskytnúť. Detské ihriská a parky sú tým ideálnym miestom, kde sa naše ratolesti dokážu do zbláznenia vyšantiť. Základným predpokladom na úspešné fotografovanie v takýchto situáciách je fotoaparát, ktorý má veľmi rýchle reakcie a veľmi malé oneskorenie spúšte. Pod rýchlymi reakciami rozumejte rýchle zapnutie, zaostrenie a bleskovú expozíciu. Žiaľ, väčšina digitálnych fotoaparátov je beznádejne pomalá. Aj s nimi sa však dajú urobiť krásne zábery rozšantených detí, treba na to ale omnoho viacej trpezlivosti a kumštu. Je dobré udržiavať fotoaparát neustále v pohotovosti. Tri či štyri sekundy, ktoré bežným digitálom treba na rozbehnutie znamenajú v prípade rozbehaných detí niekoľko desiatok metrov. Dôležité je tiež naučiť sa rozoznávať dve polohy spúšte na vašom prístroji – predstlačenú spúšť a samotnú expozíciu. V prvej polohe dôjde k určeniu správnej expozície a zaostreniu obrázku, po prechode do druhej polohy nastane samotné urobenie obrázka. Natrénujte si to v pokoji doma pri telke. Keď chcete s pomalým fotoaparátom zachytiť rýchlu akciu je potrebné využívať práve moment predstlačenia spúšte. Keďže však pri predstlačení dochádza aj k zaostreniu objektu, dôležitá je aj vaša poloha. Ideálne je, keď svoje dieťa sledujete s fotoaparátom paralelne s ním. Ešte ideálnejší prípad je, keď dieťa behá okolo vás do kruhu. Vtedy stačí na dieťa v pohybe zaostriť a sledovať ho na displeji alebo v hľadáčiku a v správnej chvíli stlačiť spúšť. Výsledkom môže byť aj fotografia podobná tej nasledujúcej, ktorá bola urobená pomerne pomalým digitálom v Sade Janka Kráľa v Bratislave.
Pri hre doma.
Fotenie v domácich podmienkach má svoje úskalia – základným problémom býva slabé svetlo, často bojujeme so stiesnenými priestormi, ktoré neumožňujú zobrqť do záberu okolie dieťaťa a odfotiť niekoľko hrajúcich sa detí naraz môže byť aj z tohto dôvodu veľkým problémom. Deti sa pri hre doma často nedokážu do hry tak zahĺbiť ako pri hraní sa vonku, čo znamená, že pri fotení majú väčšiu tendenciu robiť „opičky“. Pokiaľ však fotografujete pravidelne, posledne menovaného problému sa vôbec nemusíte báť.
Pri fotení v domácnosti je dôležité mať pod kontrolou nastavenia fotoaparátu. Odporúčam manuálne nastaviť najmä citlivosť snímača, ktorá by nemala prekročiť ISO 400 a v prípade, že plánujete robiť väčšie zväčšeniny a máte kompaktný digitál, foťte radšej pri ISO 200. Vyššia citlivosť automaticky znamená vyšší šum, ktorý dokáže fotku výrazne degradovať. Pokiaľ je možné, skúste využívať fotografovanie bez blesku, ktoré pomáha zachytiť atmosféru. Výrazným problémom býva farebný posun spôsobený rôznymi zdrojmi svetla v domácnosti. V takomto prípade je dobré použiť manuálne nastavenie vyváženia bielej farby. Keď siahnete po návode, ľahko túto procedúru zvládnete. Pre fotenie s bleskom si pozrite zásady práce s bleskom, ktoré sme spomínali v prvej časti fotoškoly.
Pri fotení nezabúdajte na kompozíciu – v tomto prípade fotku vykúkajúceho chlapca krásne dopĺňa plyšový maco v pozadí.
Aj malý a pomalý kompakt umožňuje pri dostatočnom počte pokusov dosiahnuť takéto zábery. Pohyb je „zmrazený“ bleskom.
Nezabúdajte na „zníženie sa“ na úroveň detí. Fotka z tejto výšky má čaro, ktoré fotografia z výšky pohľadu „dospeláka“ nikdy nedosiahne.
Deti pri hre vonku.
Na čerstvom vzduchu a s vetrom vo vlasoch deti radi zabúdajú na celý zvyšok sveta a plne sa venujú tomu svojmu. Fotenie pri dobrom vonkajšom osvetlení je idálne a po technickej stránke nie je potrebné takmer nad ničím rozmýšľať. Kľudne môžete fotiť s automatikou, výsledku sú v 99% vynikajúce takmer s každým fotoaparátom. Viacej sa zamerajte na zachytenie zaujímavých situácií a na kompozíciu. Skúste napr. ísť do podhľadu, ako je to pri nasledujúcom obrázku chlapca so slnečnými okuliarmi alebo využite teleobjektív na izolovanie dieťaťa od rušivého prostredia ako to môžete vidieť pri maľujúcom chlapcovi.
Na záver prikladám niekoľko ďalších fotografií ako inšpiráciu. Neváhajte ani vy a zasielajte do foto galérie vaše zaujímavé fotografie aj s komentárom. Tešíme sa na vaše príspevky.
Hra naozaj môže byť aj veľmi vážna vec ako svedčí táto fotka chlapca pomáhajúceho mame pri varení. Nezabúdajte aj na takéto situácie.
Keď prídete po svoje dieťa do škôlky alebo materského centra nezabúdajte so sebou nosiť fotoaparát. Možno sa vám podarí zachytiť aj takúto milú situáciu.
Najmä tatinovia by mali sem – tam odfotiť aj maminy. Keď deti vyrastú práve taakéto obrázky sa stanú vašimi najmilšími.
Náš tip:
Pokiaľ hľadáte prístroj, ktorý dokáže uspokojiť všetky vaše požiadavky, firma Sony má pre vás ten správny fotoaparát. Model DSC-H1 je vybavený všetkými vymoženosťami modernej techniky pri zachovaní mimoriadnej jednoduchosti ovládania. Vyznačuje sa rýchlymi reakciami, obrovským zoomom so stabilizáciou obrazu a dokonalým ergonomickým tvarom. Práve pre rodinu je určený video režim, ktorý umožňuje snímať video vo vysokej kvalite pričom jediným obmedzením je veľkosť vloženej pamäťovej karty. Obrovský displej sa postará o výbornú zábavu už pri samotnom fotení a 5 – megapixelové rozlíšenie zaručuje kvalitu dostatočnú aj na veľké zväčšeniny až do formátu A3. Prístroj bude dostupný od mája tohto roku v priaznivej cene.