Najviac fotografií našich detí vzniká v lete Je to celkom pochopiteľné nakoľko práve vtedy chodíme na dovolenky, dni sú dlhé a svetla je habadej do neskorého večera a foťáky v lete fungujú ako hodinky. Rodičia však majú deti „na krku“ po celý rok a najmä s tými mladšími trávia takmer všetok svoj čas bez ohľadu na ročné obdobie. Bolo by škoda premeškať akýkoľvek moment v živote dieťaťa, ktorý stojí za fotku. V tomto článku sa pozrieme na špecifiká fotografovania v jednotlivých ročných obdobiach.
Jar
Máme tu jar, aj keď v posledných rokoch je čoraz kratšia. Jar prináša množstvo fotografických príležitostí, má však aj niekoľko špecifík, ktoré je dobré pri fotografovaní brať do úvahy. Tu je niekoľko z nich:
- Najmä na začiatku jari sa veľmi skoro stmieva a treba to brať do úvahy pri plánovaní fotografovania a výletov.
- Na jar je veľmi premenlivé počasie, najmä počas apríla. Fotoaparát treba nosiť v nepremokavom obale, v chladnejšom počasí je dobré mať so sebou viacero batérií.
- Nástup jari je aj na Slovensku rozdielny – niekedy je oneskorenie severných častí Slovenska oproti južným aj celý mesiac. Pokiaľ premeškáte to pravé jarné počasie v Bratislave, vyberte sa najbližší víkend na Oravu, kde ho ešte určite zachytíte.
- Vysoké teploty. Aj pri digitálnych fotoaparátoch majú vysoké teploty na fotoaparát často neblahý vplyv. Dochádza pri nich k rozťahovaniu materiálov a tak sa môže stať, že sa napr. nevysunie objektív alebo že spúšť nejde stlačiť, resp. to ide ťažšie. V takýchto situáciách netreba panikáriť. V prvom rade si treba spomenúť na to, že problém mohol vzniknúť aj kvôli teplu. Vtedy stačí na pol hodinu fotoaparát vraziť do chladničky (zabalený v sáčku aby nenavlhol) a ak bol vzniknutý problém vyvolaný teplom, fotoaparát bude hodnú chvíľu znovu fungovať bezproblémovo.
- Vlhkosť. Leto so sebou často prináša aj obrovskú vlhkosť vzduchu, najmä v prímorských oblastiach. V takýchto podmienkach často dochádza k zaroseniu optiky alebo k prieniku vlhkosti do tela fotoaparátu, čo vo väčšine prípadov vedie k permanentnému znefunkčneniu prístroja. Ideálne je pri prílišnej vlhkosti vzduchu nefotiť alebo používať vodotesné puzdrá. Často pomôže aj obyčajný sáčok, v ktorom urobíte dieru na objektív.
- Nenechávajte fotografickú výbavu v zatvorenom aute! Je to to najhoršie čo môžete pre svoj fotoaparát v lete urobiť. Teploty v aute zaparkovanom na slnku v priebehu minút dosahujú neznesiteľné výšky a veľmi ľahko môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu fotoaparátu. Nezabúdajte, že súčasné digitálne fotoaparáty sa z veľkej časti skladajú z plastu.
- V lete je svetlo veľmi silné a najmä na plážach jeho efekt výrazne znásobuje piesok. Pri fotografovaní v takýchto podmienkach sú výsledné fotografie často tmavé, podexponované. Je to výsledkom meracieho systému vo fotoaparátoch, ktorý sa vo všetkých situáciách snaží dosiahnuť neutrálnu šedú. Znamená to, že pri príliš silnom svetle sú výsledné fotografie tmavé. Pri kompaktných digitáloch je v takýchto podmienkach potrebné nastaviť korekciu expozície na + 1 až + 2 EV.
- Pri fotografovaní portrétov na ostrom slnku zapnite blesk na vašom prístroji. Pomôže to zjemniť ostré tiene a bude v nich aj niečo vidieť.
- Fotoaparát neustále udržujte v teple. Ideálne je ho mať pri sebe pod kabátom alebo vo vnútornom vrecku, kde nie je vystavený vonkajšiemu prostrediu. Digitálne fotoaparáty sú poriadnymi žrútmi bateriek a v chladnom prostredí sa ich apetít niekoľkonásobne zvyšuje. Aj preto je dobré držať fotoaparát, aj náhradné batérie, ktoré sú v zime nevyhnutnosťou neustále v teple.
- Veľké rozdiely teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím automaticky vedú ku zrážaniu vody na vašom fotoaparáte. Pri vstupe z chladného prostredia do teplej miestnosti držte fotoaparát v ochrannom puzdre alebo taške aspoň hodinu. Cieľom je postupné vyrovnanie teploty v prístroji s okolitým prostredím. Pokiaľ by ste sa snažili s „vychladeným“ fotoaparátom fotiť okamžite po vstupe do teplej miestnosti, nevyhli by ste sa zarosenému objektívu a vďaka vlhkosti by veľmi ľahko mohlo prísť k poškodeniu elektroniky vo fotoaparáte.
- Rovnako ako v lete s pieskovými plážami aj v zime platí to isté pri snehových pláňach. Pre poriadok opakujem presne to isté ako pri letnom fotení. Pri fotografovaní v takýchto podmienkach sú výsledné fotografie často tmavé, podexponované. Je to výsledkom meracieho systému vo fotoaparátoch, ktorý sa vo všetkých situáciách snaží dosiahnuť neutrálnu šedú. Znamená to, že pri príliš silnom svetle sú výsledné fotografie tmavé. Pri kompaktných digitáloch je v takýchto podmienkach potrebné nastaviť korekciu expozície na + 1 až + 2 EV.
Fotografických možností na rodinnú fotografiu je na jar neúrekom. Tradične jarnou zábavou je oblievačka na Veľkú noc, kde si s deťmi môžete užiť naozaj nezabudnuteľné chvíle. Na jar všetko kvitne, rodia sa mláďatá, po dedinských dvoroch sa preháňajú žlté kuriatka – to všetko so sebou prináša nádherné možnosti na zachytenie nezabudnuteľných fotografií vašich detí.
Náš tip na fotoaparát:
Firma Sony nedávno predstavila úplne novú sériu fotoaparátov rady DSC _ W. Celkovo štyri modely prinášajú rozlíšenie od 5 do 7 megapixelov. Ich charakteristickou črtou je celokovové telo, obrovský displej s uhlopriečkou 6,5 cm a vnútorná pamäť 32 MB, ktorá poslúži ako slušná záloha pri naplnení externej pamäťovej karty.
Model DSC-W5 sa okrem týchto vlastností vyznačuje aj veľmi rýchlym štartom, keď na fotografovanie je pripravený za menej ako sekundu. Vynikajúca je aj výdrž batérie, ktorá umožňuje na jedno nabitie urobiť viac ako 400 záberov pri bežnom používaní blesku a LCD displeja. Prístroj je určený pre všetkých, ktorí majú radi jednoduchosť a dokonalé výsledky aj bez prácneho nastavovania parametrov. Pokiaľ sa však fotoaparát dostane do rúk skúseného fotografa, ten ocení prítomnosť manuálneho režimu snímania a množstvo ďalších možností ovplyvňovania správnej expozície. Prístroj Sony DSC-W5 je ideálnym partnerom pre rodinnú fotografiu, ale vďaka svojmu atraktívnemu vzhľadu sa uplatní aj v štýlových situáciách.
Leto
O lete veľa písať netreba – v lete fotí asi každý. Stavím sa, že drvivá väčšina fotografií, ktoré máte vo svojich albumoch je práve z tohto obdobia. Asi najviac fotografií vzniká na dovolenkách a cez víkendy, kedy je dobrým zvykom chodiť na rodinné výlety.
Fotografovanie v lete je väčšinou bezproblémové, ale má svoje špecifiká, ktoré je dobré si uvedomovať:
Z letných fotografických príležitostí treba spomenúť najmä zmrzlinu, ktorá pri malých deťoch takmer vždy vedie k úžasne fotogenickým zážitkom. Krásne fotografie vznikajú aj pri hraní sa na plážach, kúpaní, alebo pri rodinných opekačkách. Nezabúdajte na fotografie vašich detí pri cestovateľských dovolenkách. Staršie deti sa rady chvália tým, že boli v Ríme či na Urale, aj keď si z toho vôbec nič nepamätajú. Fotky však môžu poslúžiť ako rukolapný dôkaz.
Jeseň
Jeseň so svojimi hmlami, dlhými daždivými dňami a nádhernými farbami patrí medzi najobľúbenejšie obdobie väčšiny fotografov. Aj pre rodinnú fotografiu jeseň prináša množstvo fotografických príležitostí. Jesenné podmienky sa v zásade neodlišujú od jarných a tzv. babie leto má svojim charakterom blízko k letnému fotografovaniu. Treba sa len teplejšie obliekať a nezabúdať na možnosť zhoršenia počasia.
V jeseni je fotenie najmä zábava. Zábava pri hre s lístím, zábava pri zbere húb, pri jesennej turistike a v neposlednom rade aj zábava z náhleho dažďa či topánok zapadnutých v blate. Možností je neúrekom.
Zima
V zime je v prvom rade zima a sneh. Fotografií z tohto obdobia v rodinných albumoch veľa nemáme. Skúste si svoje albumy pozrieť a uvidíte, že mám pravdu. Je to škoda lebo v zime sa deje množstvo zaujímavých vecí, ktoré si fotenie naozaj zaslúžia. Aby vám však fotoaparát aj v zime bez problémov fungoval, treba dodržiavať niekoľko zásad:
Pri fotení v zime je síce fotoaparát vystavený horším klimatickým podmienkam, neznamená to však, že ho máte nechávať doma. Nech si foťáčik pekne zvyká. Neschovávajte ho ani pri ceste na dovolenku či domov z lyžovačky, počas samotného lyžovania alebo pri oslavách Vianoc či nového roka. V zime sa deje množstvo zaujímavých vecí a fotoaparát by mal byť vždy po ruke.