V tejto sérii článkov, ktorú sme pripravili v spolupráci s firmou Sony vám chceme poradiť, ako čo najlepšie fotiť svoje detičky tak, aby ste sa zo super fotiek tešili s rodinou a priateľmi aj o veľa rokov.
1. diel Školy fotenia venujeme základom: povieme si, ako si vybrať fotoaparát, aby sa s ním dali dobre fotiť deti. V 2. článku (o týždeň) si povieme viac o fotení detí v lete (na slnku, pri vode čo na pláži), v 3. dieli si ukážeme najčastejšie chyby pri fotení a povieme si, ako sa im vyhnúť, v 4. článku sa povenujeme úprave fotiek (áno, upraviť fotky zvládne každá(ý) z vás a uvidíte, že výsledok bude výborný) a v 5. dieli vyriešime večnú dilemu „čo si zobrať so sebou na výlet, kameru či foťák“ a povieme si o fotení kamerou.
Niekoľko dobrých rád kým začnete fotografovať
Nech máte akékoľvek dôvody pre kúpu nového fotoaparátu, vždy je tu tá obligátna otázka: Ktorý je ten pravý? Stojíte pred výkladom predajne a neviete si vybrať. Mám sa orientovať podľa ceny, alebo mám kúpiť ten, čo je práve v akcii? Alebo dám na rady suseda, ktorý sa mi stihol pochváliť novým foťákom? Nie, takto sa fotoaparát nekupuje. Teraz sa vám určite zdá , že správne sa rozhodnúť je ťažké, no opak je pravdou. Treba si len v zvážiť, na čo foťák potrebujete, čo s ním chcete fotiť a potom hľadať špecifické „prednosti“.
Vždy pripravený
Predpokladajme, že vaším hlavným zámerom je fotiť deti s tým, že foťák bude zároveň slúžiť ako jediný, rodinný „stroj“. Keďže deti sú živé stvorenia, prvou podmienkou je rýchly štart foťáku. Nie je nič horšie ako keď vám ujde najkrajší záber len preto, lebo máte pomalý fotoaparát. Od zapnutia po odfotenie by mala uplynúť ideálne 1 sekunda, maximálne 1,5 s.
Dlhý dych
Deti sú pri fotení veľmi zvedavé a chcú vám neustále pozerať na LCD displej, čo ste odfotili. Riešením je fotiť ich často a stále, aby si postupne na foťák zvykli a zaujímali sa oň čo najmenej. Aby ste však pri sérii fotiek foťák rýchlo nevybili, potrebuje mať výdrž aspoň 250 záberov na nabitie. To mu vie zaručiť len Li-Ion akumulátor. Foťáky s tužkovými batériami majú síce lacnejší zdroje energie, ale sú vždy väčšie a ťažšie a v bežnej situácii len málokto z vás bude pri sebe nosiť náhradnú dvojicu nabitých batérií. S akumulátorom sú foťáky menšie a vždy po ruke, pripravené fotiť.
Správne nasvietené tváre
Množstvo fotiek dokáže pokaziť „biela“ tvár človeka, vyčarená prisilným bleskom či neprirodzene tmavočervená, slabo osvetlená tvár. Pri všetkých bežných foťákoch sa s bleskom musíte naučiť robiť (viac v 2. diele školy), či už nastavením módu (automatika, nútený či pomalý blesk…) alebo intenzity. Dobrý foťák vám však vie pomôcť: ak má tzv. detekciu tváre. Vďaka dodatočnému čipu vie rozoznať tváre a nastaviť intenzitu blesku aj ďalšie nastavenia (čas, clona, sýtosť) tak, aby tvár bola prirodzene osvetlená. Tvár vášho dieťaťa bude pekne plastická s kresbou a prirodzenou farbou.
Korekcia červených očí inak ako ju poznáte
Každý foťák pozná korekciu červených očí: 2-3x zablysne a hotovo. Toto nastavenie však pri deťoch nepoužívajte. Cez zbytočný záblesk stratíte pol sekundy, za ktorú vám dieťa ujde z obrazu či sa pohne do pozície, ktorú ste nechceli. Dokonca sa vám môže stať, že dieťa reflexne zatvorí oči a máte po fotke. Oveľa lepšie je korigovať fotky dodatočne. Ak si netrúfate na úpravu v PC (viac v 3. diele školy), vyberte si foťák, v ktorom sa červené oči dajú dodatočne skorigovať priamo vo foťáku.
Môj tip: Napríklad fotoaparáty Sony ponúkajú okrem skorigovania červených očí vo foťáku aj ďalšie efekty ako mäkké ostrenie (rozostrenie obrázku okolo zvoleného bodu pre zvýraznenie detailu napr. tváre dieťaťa), efekt rybieho oka či lúčový filter. Ďalším plusom pri Sony je „interaktívny album“. Fotky si môžete s priateľmi prezerať na displeji foťáku v podobe slide show so sprievodnou hudbou.
Keďže deti sa neustále hýbu, je vhodné nacvakať aj niekoľko snímok za sebou a spoľahnúť sa, že jeden zo záberov je ten pravý. Ak to však robíte mechanicky (zaostrím a cvaknem a znovu), je to veľmi pomalé, keďže odstupy medzi fotkami sú viac ako sekundové. Lepšie je mať foťák so sekvenčným fotením (burst) so snímaním aspoň 2 snímok za sekundu. Takto určite lepšie zachytíte ten správny okamih.
Ďalšia užitočná vlastnosť je bracketing, čo je séria snímok s nastavením odstupu jasu +/- 0,3 , 0,7 alebo 1EV. Inak povedané: fotoaparát vyhotoví za sebou 3 zábery, a to v rôznych nastaveniach napr.: 1. záber – normálne exponovaný, 2. záber – preexponovaný a 3. záber – podexponovaný. Oplatí sa používať aj pri samospúšti, získate tak tri rôzne zábery s vyššou šancou na dobrú fotografiu (ak by náhodou niekto žmurkol).
Dvojitý stabilizátor je dôležitý
Čo by vášmu fotoaparátu určite nemalo chýbať je stabilizácia obrazu, a to ideálne hneď dvojitá stabilizácia obrazu: optická a softvérová. Optická stabilizácia je výborná vec (vykoriguje chvenie či zakolísanie ruky pri stlačení spúšte), no nebude kompletná bez softvérovej. Tá eliminuje rozmazané fotografie aj pri slabšom svetle. Dôležité je aj vysoké ISO, ktoré v kombinácii s dvojitou stabilizáciou umožňuje fotiť bez blesku aj tam, kde je menej svetla a zachovať tak prirodzené teplé farby. Foťáky Sony majú ISO až 3200 (pri niektorých modeloch dokonca ISO 6400). Spravidla platí, že čím väčšie ISO tým lepšie: aj keď denne spomínané „megaISO“ nebudete potrebovať, môže sa stať, že vám zachráni super záber. Dvojitá stabilizácia obrazu vám teda určite zachráni veľa inak nepodarených fotografií.
Ďalšou nutnosťou je korekcia jasu, bežne v rozsahu +/- 2 AV po krokoch 0,3 AV. Využijete ju pri príliš kontrastnom svetle (napr. lúč slnka v inak tmavšom lese, kde presvetlenú časť stmavíte) alebo slabšom svetle, pri ktorom nechcete záber ničiť bleskom.
Každý foťák má dnes optický zoom, bežne 3-násobný. Keďže platí „čím vyššie číslo, tým väčšie priblíženie“, odporúča sa vybrať digitál s lepším zoomom. Zoom je výborná vec: môžete pokojne sedieť na lavičke v parku a fotiť vaše dieťa v pieskovisku bez toho, aby o tom vedelo. Dieťa je tak prirodzené a fotka o to krajšia. Pozor však na priveľký zoom pri foťákoch malých rozmerov (napr. 10-násobný zoom pri vreckovom formáte): ide o kompromis na úkor kvality fotky (nižšia svetelnosť objektívu), ktorý vám nakoniec pokazí nielen „vzdialené“, ale aj blízke zábery.
Prečo si nepozrieť fotky vo veľkom rozmere?
Mať výber tých najkrajších fotiek v albume je výborná vec. Ale prečo sa obmedzovať pri fotkách na tak malý rozmer? Super je pozrieť si fotky na veľkej obrazovke televízora, ideálne LCD či plazmy s HD rozlíšením. Ak však foťák pripojíte bežným audio káblom, budú vyzerať zle: rozmazane a zrnito. Riešením je HD video výstup, ktorý rozlíšenie a rozmery fotografií „upraví“ tak, aby na LCD či plazme vyzerali výborne, doslova ako veľkoplošný obraz. Dojem z tejto prezentácie pre rodinu aj priateľov takto vydrží veľmi dlho.
Teraz mi zostáva zapriať vám „dobrú ruku“ pri výbere foťáku (ak máte otázky, rada ich zodpoviem). V ďalšom dieli Školy fotenia so Sony si povieme viac o fotení detí v lete.
Dobry den, tiez som sa potesila radam ohladom fotoaparatu, kedze sa uz dlhsie rozhodujeme aky, ste nam tymto pomohli, len sa chcem opytat, ci by ste nam nedali tip na konkretny dobry fotak znacky SONY, ktory vsetky tieto funkcie ma.
Dakujem za odpoved.
Dobry den,
super clanok, nejake taketo rady na fotenie, ci vyber fotaka sa mi urcite zidu.
Chcem sa opytat pani fotografky, kolko ma asi taky fotak nejakej tej strednej triedy vydrzat (kolko rokov), resp. kolko asi investovat do kupy noveho, kedze technika sa tak rychlo posuva dopredu.
Sme klasicka 4-clenna rodina a fotak sa vyuziva prevazne na deti a rodinne oslavy (amaterske fotenie). Pred 6 rokmi sme kupili Canon Power Shot A 510 a pravdupovediac, uz nam aj pomaly dosluhuje.
Vopred dakujem za odpoved.