Druhý článok série dobrých rád o fotení vám poradí, na čo si dať pozor pri vysokých teplotách, fotení na piesku a pri vode či ako čo najlepšie odfotiť deti v lete.
Veľa slnka môže byť na škodu
Slnečné počasie pri fotení vždy poteší, avšak pozor na niektoré jeho nevýhody: nemám teraz na mysli spálenú pokožku, skôr problémy pri fotení. Fotiť na pravé poludnie pri najsilnejšom slnku nie je dobré. Ideálne je fotiť ráno alebo až na večer, keď už slnko nie je také ostré. Prípadne vtedy, ak je slniečko schované za mrakmi a máte tzv. mäkké svetlo. Vtedy sú odfotené tváre detí bez tmavých tieňov a tvrdých kontrastov…
Na tejto fotografii je správne nastavená expozícia a svetlo pekne vykresľuje tvár. Pri fotení na slnku si treba v rôznych situáciách vyskúšať viacero nastavení a po čase sami prídete na to, ako ten váš fotoaparát reaguje.
Ak už fotografujete pri silnom slnku zblízka (2-3 metre), použite blesk. Tiene nebudete mať tak tvrdé a tvár bude presvietená. Blesk však treba používať opatrne: môže sa vám stať, že pri nesprávnom nastavení fotoaparátu vám blesk preexponuje fotografie. Nájdite preto správne nastavenie intenzity blesku, ak váš foťák túto funkciu nemá, na jeho stlmenie použite biely papier, ktorým zakryjete blesk a znížite tak jeho intenzitu.
Fotenie „so slnkom“
Nefotografujte oproti slnku, ale tiež nenechajte proti slnku stáť fotené osoby (budú oslepene žmúriť oči). Postavte sa radšej bokom k slnku. Ak máte poruke tieň (strom, slnečník), foťte z tohto miesta. Ak takú možnosť nemáte, urobte si tieň nad foťákom pomocou klobúčika alebo celý foťák (alebo aspoň objektív) zatieňte aspoň rukou. Uvidíte lepšie na displej a tiež zabránite nezbednému slniečku lámať svetlo na objektíve a vytvárať tak záhadné fliačiky na fotografiách. Na niektorých foťákoch si môžete nastaviť svetelnosť displeja, no ak na displeji aj tak nič neuvidíte, použite starý dobrý hľadáčik.
Dávajte pozor, aby sa v zábere neobjavil váš tieň. Môže to pokaziť aj tú najkrajšiu fotografiu. Nefotografujte z veľkej diaľky, choďte bližšie (neplatí, ak ste pri vode) alebo ideálne použite priblíženie (silný zoom). Na fotografii tak nebude zbytočne veľa prázdneho priestoru okolo dieťaťa, zamerajte sa len na to podstatné, o čo vám ide. Ak je v zábere veľa svetlého miesta (vodná plocha či piesok), silné svetlo sa tým znásobí, foťák to pri automatike vyhodnotí nesprávne a fotky budú tmavé (podexponované). Vtedy je vhodné nastaviť korekciu EV na niektorú z plusových hodnôt. Tú správnu si musíte vyskúšať sami, záleží od vlastností fotoaparátu a intenzity svetla.
Aj farba oblečenia hrá dôležitú úlohu a ovplyvňuje nastavenie foťáku. Podľa oblečenia môže byť fotené dieťa podexponované (svetlé, krikľavé a biele oblečenie / perinka) či preexponované (tmavé oblečenie). Ideálne sú jemné pastelové farby alebo odtiene šedej. Ak má váš fotoaparát funkciu detekcie tváre, teraz je ten správny čas použiť ju.
Pozor na vodu!
Voda je ako zrkadlo: odráža slnko a ak je v pohybe, odráža svetlo na všetky strany. Preto si pri fotení pri vode treba nájsť ten správny uhol pohľadu, kedy voda svetlo odráža čo najmenej. Odrazy môžete zmierniť tak, že sa k slnku postavíte bokom alebo chrbtom a čupnete si. Budete prekvapení, koľkými rôznymi farbami bude hrať. A opäť platí: ak je vodná plocha väčšia, nastavte si korekciu EV do mínusu a záber trošku podexponujte: voda tak bude lepšie vykreslená, no nezabúdajte na tváre, aby neboli príliš tmavé (môžete ich doblysnúť bleskom).
Ak chcete ostro zachytiť špliechajúcu vodu a rýchlo sa pohybujúce deti na hojdačke, potrebujete nastaviť na foťáku čo najkratší expozičný čas. Nastavte citlivosť (ISO) na tú najvyššiu hodnotu a ostatné nastavenia urobí za vás automatika. Ak fotografujete deti, šmýkajúce sa po tobogáne a chcete ich zachytiť pri páde do vody, nezabúdajte na to, že fotoaparát reaguje pomalšie a tak cvaknite radšej o troška skôr, ako dieťa dopadne do vody. Alebo fotografujte sekvenciu, t.j. sled 3-6 fotiek za sebou, z ktorých jedna určite vystihne správny okamih.
Fotenie na zelenej lúke má tiež svoje úskalia, treba si dávať pozor na to, že veľká zelená jednoliata plocha bude klamať automatiku fotoaparátu a skresľovať farebnosť. Tú novšie digitálne fotoaparáty vedia korigovať nastavením bielej farby „WB“. Avšak pri automatickom vyvážení bielej na starších typoch digitálnych fotoaparátov sa vám stane, že zelená lúka bude mať rôzne sivo-hnedé alebo žlté sfarbenie. Vtedy musíte nastaviť vyváženie bielej farby manuálne.
A zopár praktických rád ako zaobchádzať s foťákom v lete…
Pozor na vysoké teploty
Váš fotoaparát nie je ako Terminátor: nevydrží vysoké teploty a po „roztavení“ sa nedokáže dať znovu dokopy. Preto ho nikdy nenechajte na slnku v zaparkovanom aute, kde sa teploty rýchlo vyšplhajú aj na 50°C. To isté platí na pláži a pri vode: fotoaparát schovajte pred priamym slnkom napr. pod bledý uterák. Ak sa predsa len foťák prehreje a napríklad sa mu nevysunie objektív, nerobte paniku. Môže to byť len dočasný následok roztiahnutia materiálu. Fotoaparát určite na silu neoživujte, vyberte baterky, dobre ho zabaľte do igelitového vrecka (aby sa do vnútra nedostala vlhkosť) a vložte ho na pár hodín do chladničky, kým sa neschladí a nezabudne na vašu nerozvážnosť. Ak fotoaparát nebol na slnku príliš dlho, tak pri troške šťastia bude ešte zopár rokov fungovať.
Voda je nepriateľom fotoaparátu
Voda útočí vo foťáku na viaceré slabé miesta: vie trvalo poškodiť optiku, skratovať elektroniku aparátu či poškodiť pamäťové karty. Ideálne je, ak nosíte fotoaparát v originálnej brašne (resp. v ľubovoľnom puzdre). Určite nesmiete foťák „hodiť“ do plážovej tašky k mokrému uteráku alebo fľaši malinovky, ktorá sa môže otvoriť. Tiež ho nechytajte mokrými rukami. Nebezpečná je aj vlhkosť vo vzduchu, napríklad ak fotíte pri prskajúcej fontáne, alebo vodopáde či pri vysokých vlnách na pláži. Snažte sa zachovať si odstup a používajte na priblíženie zoom.
Môj tip: Fotoaparát Sony Cyber-shot HX100 má supersilný 30x optický zoom (rozsah 27-810 mm) a umožní vám priblížiť si deti a výrazy ich tváre aj na veľké vzdialenosti ako keby ste mali v rukách veľkú zrkadlovku. Vďaka rozlíšeniu 16 megapixelov umožňuje robiť kvalitné výrezy, fotky si v HD kvalite môžete vychutnať aj na veľkej televíznej obrazovke.
Ak ste si nedali pozor a fotoaparát sa stretol s vodou, musíte veľmi rýchlo vybrať baterky, aby nedošlo ku skratovaniu. Nikdy nesmiete foťák zapínať! Potom liehom očistite pamäťovú kartu aj fotoaparát a nechajte sušiť niekoľko dní. Sušenie neskracujte a neurýchľujte fénom, radšej ho nechajte „ležať“ dlhšie. Ak uschol, vložte pamäťovú kartu, baterky, „držte pevne všetky palce“ a stlačte „ON“. Ak ste mali šťastie, fotoaparát to prežil a funguje.
Pamäťové karty sú podstatne odolnejšie vydržia aj horšie zaobchádzanie, majú totiž oproti fotoaparátu tú výhodu, že nie sú napájané elektrickým prúdom a tak po náhodnom obliatí hoci sladkou limonádou či pádu do vody ich ľahko očistíte liehom alebo alkoholom (použite iba čistý biely alkohol ako je napr. vodka) a necháte vyschnúť.
Piesok a prach
V prípade znečistenia pamäťovej karty prudko sfúknite nečistoty, pretrite liehom a nechajte sušiť. Ak vám do piesku spadne foťák, tiež ho dôkladne ofúkajte, na menšie škáry a okolo tlačidiel použite slamku, cez ktorú ľahšie vyfúknete zrnko piesku. Nikdy nechytajte objektív rukami, ak sa už na neho dostali nejaké nečistoty, treba ho očistiť liehom. Na bežné utretie postačí čistá suchá vreckovka, alebo handrička na okuliare. Tú môžete používať aj na čistenie LCD displeja.