V treťom článku série užitočných rád o fotení si povieme, aké najčastejšie chyby robíme pri fotení a ako sa im dá vyhnúť, aby vaše deti a rodinka vyzerali na fotkách ideálne.
Skôr ako sa vyberiete fotografovať, musíte svoj foťák a jeho funkcie dobre poznať. V praxi to často vyzerá inak: človek zistí, kde sa foťák zapína a stláča spúšť a ide fotiť. A to je základná a hlavná chyba. Skúste sa pri novom fotoaparáte „pohrabať“ v menu, zistiť možnosti nastavenia a nafotiť si kopec skúšobných záberov, aby ste zistili, čo robia jednotlivé nastavenia s fotoaparátom. Skúšajte potom fotiť a fotiť deti pri bežných detských hrách: nič tým nepokazíte a možno ulovíte hneď zbrusu dobrý záber.
Určite sa nevyberte hneď fotografovať dôležitú rodinnú oslavu či zachytiť chvíle, ktoré sa nedajú zopakovať. Fotoaparát nemusí pracovať rovnako ako ten starý, alebo ho nesprávne nastavíte a chyby, ktoré tak napáchate sa možno nebudú dať opraviť. Potom vám ostanú len oči pre plač.
V žiadnom prípade ak fotografujete, nepoužívajte zobrazenie dátumu a času na fotografií, pôsobí to veľmi rušivo. Toto sa hodí tak na dokumentárnu fotku a nie na bežné fotografovanie. Táto chyba sa nedá odstrániť a tak na to myslite ešte pred fotografovaním. A koniec koncov,. V počítači máte vedľa každej fotky presný čas aj dátum.
Môj tip: Ak chcete mať ešte presnejší prehľad, nie je problém zistiť, kde presne ste fotky nafotili a spraviť si takto album napr. na mape Európy (a prehľadne tak uvidíte, kde ste ešte neboli na dovolenke a treba to dohnať). Stačí si vybrať fotoaparát so zabudovaným GPS, napríklad Sony HX7. Pri každej fotke si vie zapamätať, kde presne ste fotili alebo filmovali. GPS modul zaznamenáva každých 15 sekúnd vašu pozíciu vďaka satelitom „na oblohe“ a softvér Sony Picture Motion Browser vám doma prenesie všetky údaje a vaše obrázky na on-line mapu. Takto presne viete, kde a kedy ste čo zaznamenali.
Rada č.1: Nič neorganizujte
Pri fotografovaní detí musíte prejaviť veľkú dávku trpezlivosti, ale aj flexibility. Dieťa nesmiete svojou snahou o dokonalú fotografiu vyrušovať v hre či neustále upozorňovať aby sa usmievalo, a už vôbec od neho neočakávajte, že bude spolupracovať pri štylizovaní napríklad rodinnej fotky.
Rada č.2: Pozor na prsty
Prst či nejaký iný predmet pred objektívom alebo bleskom: to sa vám už určite stalo a bolo pre vás sklamaním, že práve“ tá „ dôležitá fotka nevyšla. Žiaľ, ani takúto chybu zatiaľ nedokážeme odstrániť. A tak pozor na to ako držíte aparát v ruke (zvlášť, keď je nový, musíte si zvyknúť na iné umiestnenie objektívu).
Rada č. 3: Odrezaná hlava nie je ten správny výrez
Ani ten najkrajší úsmev nenahradí to, že ste dieťaťu odrezali hlavu. Spravte radšej krok dozadu. Pri fotografovaní sledujte celú plochu záberu, bolo by na škodu, keby niekomu chýbala časť hlavy- hlavne pri skupinových fotografiách.
Rada č. 4: Buďte dostatočne blízko
Oplatí sa vždy pohrať aj s funkciou zoom, prípadne podísť bližšie (ak to je možné). Je na škodu, ak sa na zábere panorámy či krajinky niekde v strede stráca či dieťa či iná postava.
Rada č. 5: Pozrite sa na svet detskými očami
Nezabúdajte, že dieťa je omnoho menšie ako vy a tak sa nebojte zohnúť chrbát alebo si čupnite a ak je to potrebné, sadnite si na zem. Získate tak priamy pohľad. Všimnite si aj deformáciu tváre a tela pri pohľade z hora
Rada č. 6: Fotiť proti svetlu sa dá, ale…
Ďalšou z najčastejších chýb je nesprávne použitie svetla, ako je napríklad fotografovanie oproti oknu. Platí jednoduché pravidlo: svetlo je váš pomocník aj nepriateľ, záleží na tom, na akej strane je. Ak ho máte na svojej strane – vyhrali ste. Preto sa snažte o to, aby bolo vždy za vašim chrbtom a nie oproti Vám.
Nezabúdajte ani na odrazené svetlo. Pozor na odraz blesku od zrkadla alebo sklenenej vitríny. Pri fotografovaní si ho ani nevšimnete, no dokáže napáchať nenapraviteľné chyby.
Ideálne mäkké svetlo je, keď je pod mrakom. Ak je slniečko schované za mrakmi, svetlo je príjemne mäkké a vykresľuje tváre bez tmavých tieňov. Vyhýbajte sa fotografovaniu v tom najsilnejšom slnku na poludnie . Ak už fotografujete pri silnom slnku napríklad na dovolenke pri mori použite blesk. Tiene nebudete mať tak tvrdé a tvár bude jasná.
A ešte jedna poznámka o použití blesku. Nie vždy je totiž vhodné zapnúť ho. Môže sa Vám stať , že pri použití blesku a nesprávnom nastavení fotoaparátu by ste mohli tvár takzvane prepáliť- preexponovať záber.
Treba aby ste si v rôznych situáciách vyskúšali viacero nastavení a po čase sami prídete na to ako Váš fotoaparát reaguje. Pokojne sa hrajte, veď tie nepodarené fotografie môžete kedykoľvek zmazať.