Škola fotenia pre rodičov I.

Anton Frič - PR 0

V tejto sérii článkov, ktorú sme pripravili v spolupráci s firmou Sony vám prinášame návod, ako robiť čo najlepšie fotografie vašich detí s digitálnym fotoaparátom.

V prvej časti sa budeme venovať fotografovaniu detí v každodenných situáciách, v nasledujúcich priblížime fotografovanie bábätiek, fotenie detí pri hre, či fotenie detí v rôznych ročných obdobiach.

Prvý článok bude najdlhší nakoľko v ňom uvádzame aj všeobecné zásady fotografovania platné aj pre nasledujúce články. Veríme, že vám takto pomôžeme zaplniť vaše rodinné albumy ešte krajšími a dokonalejšími fotografiami než ste v nich mali doteraz.

Fotografovanie detí v každodenných situáciách

Základom dobrej rodinnej fotografie nie je ten najlepší a najdrahší fotoaparát, dokonalé znalosti fotografickej teórie alebo bohaté skúsenosti. Základom dobrej fotky je vystihnutie toho správneho momentu a to sa môže podariť len a len rodičom, ktorí so svojimi deťmi trávia veľa času. Práve vy dokážete vytvoriť tie najlepšie fotografie a práve vám je určený tento malý návod, ktorý vám poskytne niekoľko dobrých rád na dosiahnutie tých najlepších výsledkov.

Vždy pripravený

Deti sú živé stvorenia, ktoré stále niekde behajú, stále majú čo robiť a je veľmi ťažké udržať ich na jednom mieste práve vtedy keď ich chcete fotografovať. Ideálnym riešením je nosiť fotoaparát neustále so sebou a takisto neustále fotiť. Deti si na to veľmi rýchlo zvyknú a začnú fotoaparát vo vašich rukách ignorovať. Vtedy prichádza vaša príležitosť na zachytenie momentov, ktoré pri bežnom pózovanom fotení nemáte šancu zaznamenať. Čiže pravidlom č. 1 je fotiť veľa a stále.

Pripravenosť prináša svoje ovocie.

Zachytenie atmosféry

So zachytením tých správnych momentov, keď deti netušia alebo si neuvedomujú, že ich práve zvečňujete, súvisí aj zachytenie atmosféry na fotografii. To si vyžaduje trochu fotografického majstrovstva. Základom je v čo najmenšej miere používať blesk. Dôvodov je na to hneď niekoľko. Prvým z nich je fakt, že použitie blesku deti vždy vyruší bez ohľadu na to ako veľmi sú zvyknuté na fotografovanie. Blesk má takisto výrazný vplyv na potlačenie prirodzenej atmosféry. Fotoaparát pri fotografovaní s bleskom má tendenciu výrazne osvetliť najbližšie objekty v zábere, pričom pozadie je takmer vždy tmavé. Stráca sa akákoľvek plasticita a prekreslenie detailov na fotografii. Pokiaľ má vaše dieťa oblečené tmavšie oblečenie alebo ho fotíte na tmavom pozadí je takmer isté, že pri fotení „na automatiku“ s bleskom budú fotografie doslova prepálené. Je to spôsobené algoritmom určovania expozície vo fotoaparáte, ktorého cieľom je vyprodukovať neutrálne osvetlenú fotku. Automatika nerozoznáva či je scéna slabo osvetlená alebo či má niekto oblečené tmavšie veci – tmavé je tmavé a snaží sa to urobiť svetlým resp. neutrálnym. Aj v tomto prípade však existujú finty, ktoré sa oplatí použiť. Tieto rady nájdete v tabuľke „Práca s bleskom – tipy a triky“.

Práca s bleskom – tipy a triky:

  1. Skúste blesk prelepiť matnou lepiacou páskou. Výsledkom bude mäkšie svetlo a podstatne prirodzenejšie vyzerajúce fotografie bez prepálených detských tváričiek. Skúšajte koľko vrstiev pásky je potrebných na dosiahnutie ideálneho efektu.
  2. Blesk má tendenciu prepaľovať aj pri fotografovaní zblízka. Buď ho treba vypnúť alebo použiť ešte viacej lepiacej pásky.
  3. Rada pre pokročilých: Pokiaľ to váš fotoaparát umožňuje, nastavte ho na snímanie v manuálnom režime, nastavte správnu expozíciu a foťte bez blesku alebo so zapnutým bleskom. Výsledkom budú prirodzene osvetlené fotografie bez výrazných tieňov, v prípade použitia blesku sa v očiach detí objavia záblesky, ktoré fotku výrazne oživia. Blesk nechajte aj v tomto prípade prelepený páskou. Takýto spôsob je vhodný len pri dobrých svetelných podmienkach.
  4. Blesk je výborný aj v protisvetle – vtedy treba pásku zložiť a nechať ho „flešnúť“ naplno. Výsledkom sú krásne portréty s presvetlenými vlasmi a prirodzene osvetlenou tvárou.
  5. Blesk má nenahraditeľné zastúpenie pri fotografovaní akcie. Blesk dokáže „zmraziť“ pohyb čo pri deťoch určite často oceníte.
  6. Pri fotení s bleskom nezabúdajte na to, že jeho nabíjanie trvá aj niekoľko sekúnd. Počas tohto času nemôžete urobiť žiadnu fotografiu.
  7. Platí zásada – „Dobrý blesk nikdy nie je zlý“. Treba ho však využívať s citom. A ak „finte“ s lepiacou páskou neveríte, vyskúšajte ju!

    Niekoľko ukážkových fotografií práce s bleskom:

    Príklad práce automatiky – tvár dieťaťa je úplne prepálená, bez akejkoľvek kresby a atmosféry.

    Bez blesku. Fotka je síce tmavšia, ale dokonale zachytáva atmosféru, ktorú vytvára prirodzené svetlo. Nebojte sa aj takýchto experimentov.

    Ukážka dokonalej práce s bleskom – zachytená je atmosféra a zároveň svetlo blesku v očiach detí priťahuje pozornosť. V angličtine sa tomuto efektu hovorí „catch light“.

    Príklad výborného využitia protisvetla a blesku.

    Blesk pri akcii – bez blesku by táto fotografia bola rozmazaná.

    Náš tip: Výber fotoaparátu

    Mnohí z nás ešte digitálny fotoaparát nemajú, mnohí uvažujú o výmene toho svojho ročného či dvojročného „starčeka“. Príkladom vyváženého pomeru technických vymožeností, intuitívnej obsluhy a ceny sú najnovšie fotoaparáty Sony Cybershot. Medzi najdokonalejšie z nich patrí novinka Sony DSC-V3. Táto vlajková loď digitálnych kompaktov Sony prináša špičkové rozlíšenie 7 miliónov bodov, veľký LCD displej a kvalitný objektív so 4 – násobným optickým zoomom. Pri fotografovaní detí vás určite poteší možnosť snímať rýchlosťou 2,5 obrázkov za sekundu, čo umožňuje zachytiť aj tú najrýchlejšiu akciu, ktorej sú deti schopné. Prístroj je vybavený výkonným vstavaným bleskom, pre náročnejších však umožňuje aj využitie externého blesku. Aj keď je prístroj o niečo ťažší ako bežné kompakty, jeho veľkou výhodou je dokonalá ergonómia umožňujúca jeho pevné držanie v akejkoľvek situácii. S DSC-V3 je možné pracovať ako v manuálnych, tak aj vo viac ako desiatke prednastavených automatických režimoch.

    Fotoaparát Sony DSC-V3 patrí medzi najrýchlejšie fotoaparáty vo svojej triede.

    Aby fotky vyzerali dobre

    Dobrá fotografia je ako obraz. Kľudne si ju zavesíte na stenu a budete sa na ňu pozerať aj niekoľko krát denne a vždy vám prinesie potešenie a radosť. Aby boli vaše fotografie také dobré treba sa pri fotení zamýšľať aj nad kompozíciou a prostredím v ktorom fotografujete. V zásade platí, že čím menej rušivých prvkov, tým lepší výsledok.

    Veľkým tajomstvom dobrej detskej fotografie je skúsiť pozerať sa na svet cez hľadáčik fotoaparátu z úrovne detí. Ak sa vaše deti hrajú na zemi, skúste „zaľahnúť“ s nimi a uvidíte aký svet sa pred vami otvorí. Dospelácky pohľad zhora je oproti tomu absolútne nezaujímavý.

    Kompozícia – tipy a triky:

    1. Základná zásada je „znížiť sa“ na úroveň detí. Nebojte sa trebárs aj plaziť po zemi – okrem obrovskej radosti detí budú pre vás odmenou aj nezabudnuteľné fotografie.
    2. Pravidlo zlatého rezu platí ako vo výtvarnom umení, tak aj vo fotografii. Princíp je jednoduchý – obraz rovnomerne rozdeľte dvoma čiarami po výške, dvoma po šírke a v rohoch obrazu získate body, do ktorých je ideálne umiestniť hlavný objekt vášho záujmu. Uvidíte, aké silné fotografie takto získate. Neberte to však ako ako neporušiteľný zákon. Všetky zákony majú svoje výnimky a práve to ich robí (pre právnikov) zaujímavé.
    3. Jednoduchosť je základným pravidlom dobrej fotografie. Pri fotení sa snažte do záberu zobrať iba svoje deti – bez neporiadku, ktorý v detskej izbe narobili. Keď je však neporiadok veľmi veľký, určite si urobte celkový dokumentačný záber. Keď deti vyrastú budete mať z takýchto fotografií najväčšiu zábavu.
    4. Nebojte sa detailov. Každý digitálny fotoaparát umožňuje aj fotografovanie zblízka (režim makro) využívajte ho napr. pri fotení detailných záberov na drobné rúčky vášho bábätka.
    5. Využívajte všetky ohniskové vzdialenosti na vašom fotoaparáte. Širokouhlé zábery majú svoje čaro, zábery s maximálnym zoomom zase dokážu oddeliť dieťa od rušivých vplyvov.
    6. „Zníženie sa“ na úroveň detí prináša aj takéto roztomilé zábery. Vôbec nevadí, že fotka nie je dokonale ostrá. Podstatný je zachytený moment.

      Širokouhlé ohnisko na objektíve vášho fotoaparátu umožňuje zachytiť atmosféru. Výhodou je aj vyššia ostrosť fotografií.

      Pri fotení s „dlhým“ koncom ohniska objektívu je dieťa dokonale odizolované od svojho okolia. Tento efekt sa dá dosiahnuť najmä s fotoaparátmi s veľkým zoomom ako napr. Sony DSC-F828.

      Náš tip

      Každodenné fotografovanie si vyžaduje spoločníka, ktorý je malý, nenápadný, ale veľmi šikovný. Presne takými sú fotoaparáty Sony rady P. V súčasnosti sú dostupné 5 – megapixelové verzie DSC-P100 a DSC-P120 a najnovší 7 – megapixelový zázrak DSC-P150. Všetky tieto prístroje majú niekoľko veľmi dôležitých vlastností, ktoré z nich robia dokonalých spoločníkov pre kohokoľvek. Sú celokovové, čo zabraňuje ich poškodeniu a umožňuje to ich nosenie napr. aj v kabelke. Sú veľmi rýchle – umožňujú urobiť prvý záber už za menej ako dve sekundy po zapnutí a dokážu zachytiť aj tú najrýchlejšiu akciu. Po obrazovej stránke sú dokonalé. 5 – aj 7 – megapixelové rozlíšenie postačujú na dokonalé fotografie až do formátu A3, pri siedmich megapixeloch je dokonca možný aj výrez. Sú priateľské – aj keď ste ešte nikdy s digitálom nefotili, vďaka ich jednoduchosti od prvej chvíle s nimi dokážete robiť nezabudnuteľné fotografie. Fotoaparáty Sony rady P sú okrem týchto vlastností aj krásne. Stoja za pokušenie, nie?

      Fotoaparáty Sony DSC-P100 a jeho 7 – megapixelový brat Sony DSC-P150 majú veľmi jednoduché ovládanie a pritom poskytujú vynikajúce výsledky.

      Niekoľko rád na záver

      Pokiaľ vám chýba popis situácií v akých máte svoje deti fotiť, nenájdete ho tu. Dôvod je jednoduchý – deti treba fotiť stále – pri spánku, kŕmení, hraní, učení, pozeraní telky či pri kúpaní. Všetky tieto momenty sú krásne a hodné zvečnenia. Slov bolo už dosť, na záver vám prinášame niekoľko fotografií z rôznych situácií, s ktorými sa stretávate aj vy v každodennom živote. Dobré svetlo!

      Pravidlá kompozície je dobré niekedy aj porušovať. Táto fotka vďaka šikmému záberu získala na dynamike.

      Skúste využiť možnosť snímania viacerých záberov v rýchlom slede za sebou. Odmenou vám budú takéto roztomilé fotografie, na ktorých sa po rokoch určite dobre pobavíte.

      Správny moment môže nastať kedykoľvek. Odviažte sa a foťte stále, zabudnite na pokriky „Deti, poďte sa fotiť!“. Príďte potichu a „ukradnite“ si tie krásne a prchavé momenty pre seba a pre svoje deti.

      Kuchyňa je tiež dobrým miestom na fotenie.

      Nezabudnite svoj fotoaparát ani pri prechádzkach po meste.

      Šantenie detí je na fotografiách asi najťažšie zachytiť, pri troške trpezlivosti vám však odmenou budú aj takéto roztomilé fotky.

      Foto PORADŇA

      Ak sa chcete spýtať majstra fotografa Tonyho Friča, čo-to o fotografovaní bábätiek, detí a Vašej rodinky položte mu otázky v našej novej Foto poradni.

      -Redakcia-

      Fotogaléria

      V prípade, že sa chcete pochváliť vašimi fotografickými výtvormi, navštívte našu novú FOTOGALÉRIU na adrese: foto.babetko.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár