V tejto sérii článkov, ktorú sme pripravili v spolupráci s firmou Sony vám prinášame návod, ako robiť čo najlepšie fotografie vašich detí s digitálnym fotoaparátom. V prvej časti sa budeme venovať fotografovaniu detí v každodenných situáciách, v nasledujúcich priblížime fotografovanie bábätiek, fotenie detí pri hre, či fotenie detí v rôznych ročných obdobiach. Prvý článok bude najdlhší nakoľko v ňom uvádzame aj všeobecné zásady fotografovania platné aj pre nasledujúce články. Veríme, že vám takto pomôžeme zaplniť vaše rodinné albumy ešte krajšími a dokonalejšími fotografiami než ste v nich mali doteraz.
Fotografujeme bábätká
Ako ste iste všetci zaznamenali, príchod bábätka do vašej rodiny narobí vo vašich životoch poriadny vietor. Popri všetkých nových starostiach a povinnostiach často zabúdame na zachytenie týchto najkrajších životných momentov. Pre čerstvé mamičky a oteckov by sa mal fotoaparát stať rovnako bežnou súčasťou života ako jednorazové plienky či rybacia mastička. Jednoduchý návod na zachytenie prvých „krôčikov“ vášho nového potomka nájdete na nasledujúcich riadkoch. Mali by vám pomôcť robiť krásne fotografie aj bez toho, aby ste museli investovať do drahých fotoaparátov alebo do rôznych fotografických kurzov či školení. Každá mamina či otecko sa môžu stať dobrými fotografmi svojich detí, stačí len trochu kreativity a dodržiavanie niekoľkých pravidiel, ktoré nájdete práve v tomto článku.
Na úvod vám odporúčam aspoň zbežne prebehnúť predchádzajúci článok z tejto série, ktorú pripravujeme v spolupráci s firmou Sony. Dozviete sa v ňom všeobecne platné pravidlá o kompozícii, práci s bleskom či o zachytení pravej atmosféry. V tomto článku sa už týmto „všeobecnostiam“ venovať nebudeme.
Prvé dni života
Keď fotografovať, tak hneď od začiatku. Ešte pred narodením vášho bábätka investujte do fotoaparátu – dobrou voľbou sú napr. fotoaparáty Sony – a hneď od prvej chvíle ho aj patrične využívajte. Pôrod je druhým veľkým medzníkom v živote vášho dieťatka (ten prvý nastal asi 9 mesiacov pred jeho narodením, ale v tu veľkú šancu na fotenie nemáte). K pôrodu nechoďte s tými predstavami, že budete fotiť každú jednu minútu od prvých kontrakcií. V týchto chvíľach vás potrebuje viac manželka ako fotoaparát a v prvom rade sa treba venovať jej. To isté platí až do momentu narodenia vášho dieťatka. Fotoaparát je vhodné použiť až potom ako vášho syna alebo dcéru položia k mamičke – túto chvíľu rozhodne netreba zmeškať. Pokiaľ budete mať z celého pôrodu len jednu fotku zachytávajúcu prvé stretnutie maminy s vašim potomkom, máte to najdôležitejšie a môžete byť spokojný. Tieto slová samozrejme patrili otcom, ktorí majú tú guráž a rozhodnú sa podporiť svoje manželky počas tých ťažkých chvíľ.
Fotenie počas tých niekoľkých dní v pôrodnici je už samozrejmosťou. Niekoľko tipov ako na to:
- Blesk používajte len obmedzenej miere. Silné zábleskové svetlo je dosť stresujúci faktor aj pre dospelých, nie to ešte pre čerstvo narodené bábätká, ktoré strávili 9 mesiacov v príjemnej pohode prítmia maminho bruška.
- Nebojte sa k svojmu dieťatku „priblížiť“ pomocou zoomu (majte na pamäti, že je dobré používať iba optický zoom vášho fotoaparátu. Možnosť digitálneho zoomu si vypnite). Tvárička vášho dieťatka poskytuje neobmedzené množstvo rôznych výrazov, ktoré stojí za to zachytiť.
- Tatinovia, nefoťte so svojimi potomkami len maminy, ale dajte sa odfotiť aj vy. To platí aj na prvú fotku po pôrode – poproste niekoho z lekárskeho personálu aby vám urobil spoločnú fotku. Bude to jedna z najkrajších fotografií, ktorá si určite udrží čestné miesto v albume vášho dieťatka po celý život.
Už prvé chvíle v pôrodnici prinášajú množstvo fotogenických chvíľ, fotografie ktorých vám budú robiť radosť po celý život.
Každodenná rutina
Aj keď sa nezainteresovaným môže zdať každodenný život maminy s bábätkom ako nudný alebo jednotvárny, väčšina mamičiek by zrejme s takýmto názorom nesúhlasila. Je predsa absolútne úžasné sledovať ako rýchlo sa naše bábätko učí nové veci, o čo viac každým dňom dokáže ako sa vyvíja jeho emočný život, ako reaguje na čoraz viacej podnetov, … Aj úplne malé deti dokážu veľmi veľa. Fotoaparát hrá dôležitú úlohu pri zachytávaní vývoja vášho dieťatka. Aby vaše fotky boli aj pekné, tu je niekoľko tipov s konkrétnymi fotografiami:
Pri fotografovaní nezabúdajte na to, že váš fotoaparát disponuje aj zoomom. Nebojte sa ho (zoomu) a a nebojte sa fotiť aj „na výšku“. V mnohých rodinných albumoch často chýba čo i len jediná fotka „na výšku“. Keď sa pozriete na tieto dve fotografie, ktorá z nich vás viacej osloví?
Už aj malé bábätká so dokážu tváriť „dospelo“ sledujte ich, dajte im priestor na zahĺbenie sa do hry alebo do serióznej práce a vtedy fotografujte. Nerobte z fotenia udalosť pri ktorej sa treba usmievať a robiť opičky. Fotenie sa má stať každodennou súčasťou života, ktorému už nikto (z detí) nevenuje pozornosť.
Kúpanie je každodenná príležitosť na zachytenie krásnych momentov. Väčšina bábätiek vodu miluje a čím sú staršie tým viac si to deti uvedomujú a tým ťažšie ich je z vaničky dostať. Skúste si založiť špeciálny „kúpací“ album, do ktorého z času na čas prispejete ďalšou a ďalšou fotkou, čoho výsledkom bude krásna séria fotografií zachytávajúca čas kúpania, ale aj vývoj vášho dieťatka. Práve fotografie z rovnakého prostredia najviac odhaľujú ako rýchlo sa vaše bábätko mení. Kúpanie je na zachytenie tohto vývoja ideálne.
Pri fotografovaní nebuďte statickí. Skúšajte fotiť spredu, z podhľadu, z nadhľadu, z profilu. Výsledkom budú rôznorodé fotografie, ktoré váš rodinný album urobia príťažlivým pozeraním na mnoho rokov.
Všetky digitálne fotoaparáty ponúkajú možnosť makro fotografie. Pokiaľ si myslíte, že pri fotení detí je táto funkcia zbytočná, mýlite sa. Fotografie detailov patria medzi najsilnejšie a pre mnohé maminy sa takéto fotky stávajú aj najmilšími. Nezabúdajte na to a skúste sa pri fotení pohrať aj s takýmito motívmi.
Humorné situácie nastanú aj vtedy keď sa do zvečňovania svojho potomstva púšťajú obaja rodičia naraz. V takýchto prípadoch nezabúdajte do kompozície zahrnúť aj vašu druhú polovičku. Výsledkom sú fotografie, na ktorých sa ešte dlho budete dobre zabávať.
Prirodzené svetlo
Zdôrazňoval som to už v prvej časti tohto seriálu, ale nedá mi nespomenúť to znova. Aj na vašom fotoaparáte sa dá vypnúť blesk. Skúšajte to z času na čas urobiť, najmä keď to umožňujú svetelné podmienky. Ideálnym počasím na fotografovanie pri prirodzenom svetle je ľahké zamračenie pri zachovaní veľmi jasného ale mäkkého svetla. Tento efekt sa dá dosiahnuť aj zatiahnutím záclon pri slnečnom počasí. Takáto svetelná pohoda prispieva aj k duševnej pohode a to je veľmi dobrý čas na fotenie. Nasledujúce fotografie vznikli bez použitia blesku s „prírodným“ osvetlením.
Nezabúdajte na rodinu
Fotografie vášho bábätka sú krásne, je však dobré nezabúdať aj na ostatných členov rodiny. Vaše 13 – ročné „vyrastené bábätko“ sa bude úžasne zabávať na tom, ako jeho alebo jej otec či brat alebo sestra v tej dobe vyzerali a aj vy budete mať peknú spomienku na tie chvíle.
Záver
Základným pravidlom na dosiahnutie dobrých fotografií je fotiť veľa a v každej situácii. V tomto článku chýbajú fotografie bábätiek v kočíku, počas kŕmenia či pri hre s „kolotočom“ v postieľke. Nedajú sa spomenúť všetky situácie veríme však, že vám aj táto časť Školy fotenia pre rodičov priniesla dostatok inšpirácie na zachytávanie momentov zo života vášho dieťatka. V nasledujúcej časti, ktorú prinesieme o niekoľko týždňov sa budeme venovať fotografovaniu detí pri hre.
Foto PORADŇA
Ak sa chcete spýtať majstra fotografa Tonyho Friča, čo-to o fotografovaní bábätiek, detí a Vašej rodinky položte mu otázky v našej novej Foto poradni.
-Redakcia-
Fotogaléria
V prípade, že sa chcete pochváliť vašimi fotografickými výtvormi, navštívte našu novú FOTOGALÉRIU na adrese: foto.babetko.sk.