Internet aj do kuchyne: Od denníčka ku blogu

Ing. Silvia Kočišková 0

Píšete si denník? Ja osobne nie, ale poznám veľa ľudí, ktorí pociťujú túžbu (či potrebu) zachytávať prítomnosť, dať na papier, to, čo prežili, čo ich nahnevalo alebo potešilo, ujasniť si takýmto spôsobom svoje emócie a postoje. Dlhé storočia na tento účel slúžili denníky – klasické papierové, dnes sú v móde denníky internetové, tzv. blogy.

Blog je skratkou slova weblog (z anglického web log = webový denník) a označuje jednoduchú internetovú stránku, ktorá umožňuje rýchle a bezproblémové publikovanie textov. Na rozdiel od klasických denníčkov (schovaných doma pod vankúšom) je weblog vec verejná. Bloggeri, t.j. tí, ktorí si blog vedú, si do nich zapisujú informácie o tom, čo sa deje v ich živote, publikujú svoje názory, komentujú aktuálne udalosti, píšu básne, eseje, úvahy, postrehy, poviedky… jednoducho čokoľvek, čo ich baví. Existujú blogy o deťoch, varení,  cestovaní, spamätávaní sa z rozvodu, životnom štýle… ale i profesijné blogy z rôznych odborov. Blogy obvykle umožňujú čitateľom pridávať komentáre k jednotlivým príspevkom. Nejde teda už len o komunikáciu autora so svetom, ale aj o komunikáciu čitateľov medzi sebou, či dokonca vznik čitateľskej komunity.

Typickou črtou blogov je, že na nich blogeri uverejňujú linky na zaujímavé informácie na iných blogoch. Ak teda nájdete weblog, s ktorého autorom zdieľate záujmy a preferencie, je pravdepodobné, že vás budú zaujímať aj ďalšie blogy ľudí, s ktorými autor sympatizuje.

Weblogy sa stali v posledných rokoch doslova mániou. Vďaka nulovým nárokom na znalosť tvorby www stránok môže mať svoj vlastný profesionálny a elegantný blog aj úplný technický antitalent. Potrebuje na to len pripojenie na internet a niekoľko minút času…. a samozrejme mať čo povedať.

Priestor a nástroje potrebné na tvorbu blogu ponúkajú špecializované stránky, napríklad https://blog.rodinka.sk/, www.blog.sk. Vlastný online denníček si môžete zriadiť aj na portáli www.atlas.sk. Najpopulárnejšie a najčítanejšie blogy však dnes vznikajú na adrese blog.sme.sk.

Mimochodom, podľa odborníkov nás písanie očisťuje od vlastných problémov a vedenie weblogu môže mať psychohygienický a terapeutický efekt. Ak teda pociťujete naliehavú potrebu niečo svetu povedať, vyjadriť svoje myšlienky, no nemáte kde, založte si svoj blog.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár