InternetujemeInternetujeme

Internet aj do kuchyne: Ako sa pripojiť?

 Ing. Silvia Kočišková   27.06.2007   2

Takže: vymenili ste duchny s kačacím perím po babičke za antialergickú prikrývku, namiesto dlhého vyťahaného svetra ste si obliekli dnes ráno vypasovaný top a na raňajky celej rodine zakázali tradičný peceň chleba s nátierkou a salámou a prestierate ultra light celozrnné cereálie s obsahom 0,2% syntetického tuku so 103-percentnou ovocnou šťavou?

Stať sa zo dňa na deň „trendy“ možno nemusí byť až tak drastické. Možno sa stačí rozhodnúť len – pripojiť sa na internet.

Ak ste teda pripravená, že chcete byť „in“, vo vzduchu visí dosť podstatná otázka:
„Aké internetové pripojenie si vybrať?“

 

Spôsobov pripojenia dnes existuje niekoľko a tých, čo ho ponúkajú (poskytovatelia internetu), je tiež čím ďalej, tým viac. Ako si teda vybrať to najlepšie pripojenie, ktoré mi za prijateľnú cenu dovolí robiť to, čo potrebujem?

Čo vlastne od internetu očakávam a potrebujem?

Dnes už internet popri prezeraní www stránok a e-mailovej pošte ponúka aj iné zaujímavé služby. Na internete môžete nakupovať, diskutovať na najrôznejších fórach o najrôznejších témach, pozrieť si večerné správy, ktoré ste nestihli, stiahnuť si film, ktorý by ste radi videli alebo publikovať vo virtuálnych albumoch fotky z vašej poslednej dovolenky či rodinnej oslavy. Ak nie ste práve melancholička, ktorej nevadí, že každá stránka či mailík sa vám otvára dosť dlllhooo, hľadajte vysokorýchlostný internet, nazývaný aj širokopásmový. Jeho výhodou je, že môžete byť na internet pripojená nepretržite. Ale pozor! Je tu reálne nebezpečie, že vďaka paušálu za internet, na ktorom môžete byť zavesená 24 hodín denne za rovnakú cenu, budete zanedbávať svoje manželské povinnosti! :-)

Na výber máte z týchto technológií:

  • aDSL,
  • klasické bezdrôtové pripojenie,
  • káblové pripojenie alebo najnovšie
  • bezdrôtové pripojenie WiMAX.

Ani jedna z uvedených technológií zatiaľ nemá pokrytie na celom Slovensku, preto si u poskytovateľa vopred zistite, či je dostupné aj u vás. Už sa mi totiž stalo, že som dostala „pracovný internet“, ale internetová čierna krabička (EDGE modem) ma za prvým kopcom na Orave sklamala a môj laptopík mohli počas dovolenky na chalupe používať akurát deti na hry, ktoré sme mali so sebou na CD.

Váš rodinný rozpočet zaťaží širokopásmový internet sumou od 500 Sk vyššie v závislosti od poskytovateľa a služby, ktorú si vyberiete.

Ak chcete doma internet len pre občasné prezeranie webových stránok a nejaký ten mailík s priateľkou či prácou a stačí vám spomenúť si naň len po večeroch a víkendoch, bude pre vás výhodnejšie tzv. vytáčané pripojenie, čiže pripojenie prostredníctvom klasickej telefónnej linky (možno ste to už niekde počuli: „dajlap pripojenie“, teda „dial-up“). Je to najjednoduchší a zároveň najdostupnejší spôsob pripojenia. Rátajte však s tým, že pripojenie nemusí byť vždy stabilné a že môže chvíľu trvať, kým sa vám webová stránka načíta na obrazovku monitora. Navyše, keď práve „internetujete“, máte obsadenú linku a na telefón sa vám nikto nedovolá, čo môže byť výhodou, ak očakávate telefonát od svokry, ktorá vás chce prísť zasa na dva týždne navštíviť. Pri vytáčanom pripojení platíte len za čas, ktorý na internete skutočne strávite. Je to výhoda, avšak na druhej strane dopredu nikdy neviete, aká suma sa na konci mesiaca objaví na vašej faktúre za internet.

Pre konkrétnejšiu predstavu o cenách pri vytáčanom pripojení aspoň malý príklad: pri pripojení 5 hodín mesačne počas večerov a víkendov sa bude váš účet za internet pohybovať okolo 260 Sk.

Ak na telefonovanie využívate prevažne mobil a skoncovali ste už v rámci jarného upratovania alebo nejakého amoku nad telefónnym účtom s pevnou linkou, je tu možnosť pripojiť sa do internetu prostredníctvom mobilu, čo ponúkajú obidvaja mobilní operátori.

Na záver len zopakujem:

Skôr než sa vyberiete k poskytovateľovi internetu, dajte si to super tričko, čo dnes ráno a pokúste sa zodpovedať si dve otázky:

  1. čo plánujete na internete robiť, čiže aké služby budete využívať a
  2. ako často sa na internet budete pripájať.

Potom si vyberiete zaručene to správne pripojenie.

Je to téma, ktorú chcete čítať? Tešíme sa na vás v ďalšej časti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
M.F. napísané 30.06.2007 12:58

no napriek tomu este stale dial up pouziva kopec ludi:(

LuciaG napísané 28.06.2007 16:14

Dial-up by som už ani nespomínala. Najlepší je vysokorýchlostný ADSL Internet. Súčasní poskytovatelia Internetu na na šom trhu už ponúkajú celkom slušný objem dát za prístupnú cenu a víkendy a štátne sviatky prenos dát zdarma ;o)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
M.F. napísané 30.06.2007 12:58

no napriek tomu este stale dial up pouziva kopec ludi:(

LuciaG napísané 28.06.2007 16:14

Dial-up by som už ani nespomínala. Najlepší je vysokorýchlostný ADSL Internet. Súčasní poskytovatelia Internetu na na šom trhu už ponúkajú celkom slušný objem dát za prístupnú cenu a víkendy a štátne sviatky prenos dát zdarma ;o)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised