Maminy, blogujeme! Je to úplne jednoduché!

redakcia 0

Pri vašich deťoch, každodenných zážitkoch, radostiach i starostiach s nimi určite máte čo napísať… Možno úsmevnú príhodu, možno o tom, ako ste sa vyliečili z choroby alebo čo zabralo v období vzdoru.

Alebo napíšete menu na nedeľný obed, pochválite sa výletom či vlastnoručne vyšitou dečkou s postupom… Rubrík, tých tam bude veľa, ale zatiaľ sme začali rozprávkou. Na rozcvičenie. Však rozprávkou sa aj tak všetko dobré začína :-)… Tak ako na to?

Pridávame nový článok

Prihláste sa. Platí to meno a heslo, ktoré používate vo fóre.

Po prihlásení uvidíte vľavo ponuku

Administrácia – Moje články, Nový článok.

Klikneme na Nový článok.

Ukážu sa nám jednoduché rámčeky: Názov, Anotácia, Text.

Píšem rozprávku

Názov: Ako išiel Janko sám do lesa a zablúdil

Anotácia: O nezbednom chlapčekovi, ktorý neposlúchol mamičku a otecka, odišiel sám do lesa a stratil sa.

Text
Text píšem vo Worde, po napísaní ho vyznačím CTRL+A, prekopírujem si ho do schránky príkazom CTRL+C, prekliknem sa na lište do okna blogu a jednoducho ho príkazom „vložiť“ CTRL+V dostanem do rámčeka „Text“. Alebo – môžete písať priamo do okienka, ako vám to vyhovuje!

Zatiaľ som napísala toto (aktuálne to tvorím v tomto článku a potom prekopírujem):

Janko bol už 5-ročný chlapček. Býval s maminkou, tatinkom, dvojročnou sestričkou Katkou a psíkom Rexom v domčeku na okraji dedinky. Neďaleko bol les. Stačilo prebehnúť lúkou a preskočiť lesnú bystrinku. Janko však sám do lesa chodiť nemohol. Maminka a tatinko mu to prísne zakázali. A tak častokrát sedel na dvore a myslel na srnky, ktoré sa občas mihli na čistinke, na sovy, ktoré v noci prezrádzali lesu svoje tajomstvá, na obrovské mraveniská pod vysokými ihličnatými stromami, na huby, ktoré chodieval s rodičmi zbierať. A na lesné jahody. Na tých pochutil aj včera. Tatinko prišiel skôr domov z práce a išli spolu do lesa. Jahôd, tých tam bolo neúrekom! Najedli sa do sýtosti, ešte doniesli v poháriku aj malej sestričke. A maminka dostala od Janka jahodovú kytičku. Keby tak znova mohol ísť na jahody!

Veď ja viem, kde sú jahody, pomyslel si Janko. Ja ich nájdem. Len po cestičke stačí ísť. A potom prídem domov. Nikto nič nezbadá! Bránička však bola zamknutá. Janko sa vynašiel: dal k plotu rebrík a vyliezol hore. Potom zoskočil. Trochu sa aj bál, ale jahody, tie ho lákali tak veľmi, že sa odhodlal. A bol za plotom.

Rozbehol sa, aby bol rýchlo pri jahodách. Bežal, čo mu nohy stačili. Prebehol lúkou, preskočil potôčik a zrazu bol na lesnej cestičke. Mnohokrát tu bol s tatinkom či maminkou, teraz sám. Aj sa začal trochu báť, ale potom si povedal, že predsa nie je žiadny zbabelec. A vybral sa k jahodám.

Po chvíľke sa pod stromami objavili maličké, chutné lesné jahody. Rozbehol sa k nim a začal jesť tak, ako keby ich jedol prvýkrát. Od jednej k druhej, od druhej k tretej. K ďalšiemu stromu, a ešte ďalšiemu. Keď už natrhal aj maminke kytičku, aby ju potešil, rozhodol sa, že ide domov. Veď tu bol len chvíľku, maminka iste nič nezbadala. Určite si myslí, že sa hojdá na dvore.

Rozhliadol sa okolo – a začal sa báť. Bol hlboko v lese. Po chodníčku ani stopy. Len stromy a vtáci, kríky, tráva, napadané lístie a jahody. Tie si však už nevšímal. Rozbehol sa smerom, kde by mohol byť domov. Ale na žiadnu cestičku nenarazil. Išiel len hlbšie a hlbšie do lesa.

…(pokračovanie nabudúce)…

Úprava textu

Ak chcem, môžem si zmeniť písmo na tučné či kurzívu, pridať odrážky, vložiť obrázok. Potom text zaradím do kategórie v ponuke Verejná kategória. Ak chcem na texte ešte pracovať a nechcem, aby ho ľudia čítali, „Stav“ nechám na ponuke „neaktívny“. Ak som spokojná a chcem ho „zavesiť“, zmením „Stav“ na „aktívny“. Môžem tiež povoliť či nepovoliť komentáre ostatných blogerov / čitateľov pod textom. A kliknem na „Odoslať“.

Hotovo.

Váš článok bol úspešne vytvorený

To som si prečítala na monitore po odoslaní textu. Naozaj, je to tam! Presvedčiť sa môžete TU.

Keď si zmyslíte, že chcete rozprávku dokončiť/ prepísať/ prerobiť/ úplne vymazať, môžete tak urobiť po prihlásení v sekcii Moje články. Keď kliknete na túto ponuku, dostanete sa do zoznamu všetkých vašich článkov. Pod každým je ponuka „Upraviť“. Klik – a v novom okne sa vám otvorí celý článok.

Už žiadne haky – baky!

Nič nie je jednoduchšie. Jednoducho si svoj článok môžete pridať sami a „po slovensky“! Onedlho tu pribudnú aj ďalšie rubriky a potom, milé žienky, sa z vás stanú skúsené blogerky podieľajúce sa na tvorbe zázraku, ktorý voláme web 2.0 :-)…

 

Hor sa do toho

 

Teším sa na vaše rozprávky! Doma sme už všetky knihy prečítali. Aspoň nebudem musieť kupovať ďalšie…

Ak ste na tom podobne ako ja, tu sú už nejaké rozprávočky z blogu:

O mesiačiku a hviezdičke

O hovienku a soplíku

O dievčatku, ktoré chcelo všetkým rozkazovať

O molke a moletke

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár