Fritéza, čo dusí a pečie. Nie len o hranolkách.

Mária Kopčíková 0
  • „Nechceš vyskúšať náš nový hranolkovač?“ – pýta sa ma šéfka.
  • „U nás sa hranolky nejedia.“
  • „Och, z tohto stroja nie sú ako z fast foodu. Veď to robím pre deti! “.

Tak som vyskúšala a v sobotu navarila. Aj hranolky, aj rybu.

foto: Pavlínka

Hranolky sa u nás veľmi nejedli…

Hranolky sa v našej rodine naozaj jedia veľmi výnimočne, takmer vôbec. Pohľad do veľkej krabice na veľký stroj mi teda hovoril, že:

„ jejda, načo kvôli takémuto podradnému jedlu takýto veľký geret“.

Nuž ale nevyskúšaš, nevieš.  

Chytím do ruky návod,

aby som niečo na ovládaní nezblba (reálne ale nie je čo, stroj sa ovláda len jednoduchým časovačom).

Manuál ponúka okrem hranolčekov aj mnoho iných receptov. Na dusenie či pečenie, slaných i sladkých jedál. Tak som mrkla okom do mrazáku, čo tam máme? Aj filé, aj zeleninku. Tak teda vyskúšame, čo mašinka – okrem tých impertinentých hranoliek – dokáže.

foto: Pavlinka

Malá výchovná vsuvka

„Takže deti! Šup, šup, do zemiakov!“ Chcú obedovať? Musia sa procesu zúčastniť. Akurát sa pobili, kto šúpe a kto fotí, ako ten druhý šúpe…

foto: Pavlinka

Tak kuk okom do mrazáku, čo tam máme? Aj filé, aj zeleninku. Tak teda vyskúšame, čo mašinka dokáže.

Všetko jedlo takmer bez tuku a bez roboty

Presne tak, ako hovorí príručka k Tefal ActiFry, na jedlo potrebujete len minimum tuku. Hranolky sme nasypali do nádoby – panvice, jemne posolili a naliali jednu necelú odmerku tuku (odmerka je priložená).

V panvici je otočné rameno, ktoré počas „práce“ hranolky jemne otáča a nadhadzuje,. Môj prvotný predpoklad, že z toho isto vyrobí kašu, sa nepotvrdil.

Zdroj: M.K.

Pre nás nespornou výhodou bolo, že po nastavení časovača sme sa o hranolky nestarali, pokojne sme išli robiť úlohy, či projekty, a hranolky sa robili sami. Namiesto večného nakúkania do rúry a prehrabávania hranoliek na plechu, aby neprihoreli …. Boli hotové za cca 35 minút. 

Zdroj: M.K.

Podobne sme sa správali aj k rybke a zeleninke.

Šup s nimi do panvice, mrazená zeleninka, čerstvá a rybie filé nalámané na kocky. Osoliť, okoreniť čím máte radi, pár kvapiek oleja. Po 17 minútach je jedlo hotové a môžeme papať.

Sobotný obed ma reálne stál asi 7 minút státia v kuchyni, ostatné urobil teplovzdušný hrniec  ActiFry.

Zdroj: M.K.

 

Chrumkavá zelenina vďaka odparovaniu vody

ActiFry pracuje na princípe horúceho vzduchu. Ten je po zapnutí stroja hnaný do zadnej časti panvice, čí ohrieva priamo potraviny. Tento prístroj odníma vodu zelenine tak rýchlo, že zmäkne, schrumkavie a odparená voda zosilní jej chuť. 

Naozaj bol rozdiel medzi zeleninou aj rybkou prirpavenou v Acti Fry, než tou bežne udusenou na panvici. Tam obvykle musíte dodať vodu, aby sa vám obsah nepripaľoval, ktorá zase spôsobí, že obsah je zľahka kašovitý.

Zdroj: M.K.

Očista dočista

Bola veľmi rýchla. Zvládne ju aj dieťa, ktorému strčíte do rúčky hubku a bez saponátu panvicu v pohode bleskovo vyčistí. Pokiaľ ho teda patrične zmotivujete, aby bolo ochotné to urobiť. U nás je deľba práce, jeden varí, druhý umýva riady.

foto: Pavlinka

 

Záverom testu ?  

Môj historický predsudok, že hranolky musia byť nezdravé, po dnešku prehodnocujem. 

Tefal Actifry Express XL nám pripravil až 1,5 kg hranoliek a to len s 1 lyžicou oleja. 

Hlavne: zdravo, chutne a prakticky! Až 5x menej tuku aj pri ostatných jedlách, s možnosťou použitia kvalitných olejov – keďže teplota 180°C olej neprepáli.

Automatické miešanie je to, čo mi dovolí nechať varenie len tak napospas. A vyhli sme sa  aj neprijemným zápachom, ktoré nám pri bežnom vysmážaní (nie len ryby) zamorujú kuchyňu a dom. 

Mám pocit, že nabudúce hádam nechám prípravu celého obeda na deti, ja už potom len umyjem tú panvicu J

Keby sa vám zapáčil tiež,

napríklad pod ten stromček, tak tadeto:

Tefal ACTIFRY EXPRESS XL »»»

  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár