MúdrostiAkčná matka

7 spôsobov, ako sa nenudiť na materskej

 Antimama   13.03.2014   17

Som akčný typ a okrem práce som pred materskou študovala na dennom doktorandskom štúdiu a venovala sa jednej neziskovej aktivite. A čas mi vždy ostal aj na šport, relax a zábavu. A dokonca aj na manžela, veď inak by som sa na tú materskú asi nedostala.

V nadpise článku teda nehovorím o fyzickej nude, lebo dieťa dá zabrať v každom štádiu. Ja hovorím o nude intelektuálnej.

 

Už po pár týždňoch od narodenia syna mi plienky, kojenie, varenie a kočíkovanie išli na mozog, a tak som sa jednak vrátila k aktivitám, ktoré som už mala predtým, ale zároveň som hľadala nové, ktoré by mi zapojili ďalšie mozgové závity.

Tieto moje spôsoby môžete zároveň považovať za tipy, ako sa udržať profesionálne a spoločensky na rovnakej úrovni ako ľudia, ktorí netrávia s bľabotajúcimi krpcami 95 % svojho času.

 

Neziskovky a OZká

Nájdite si neziskovku či občianske združenie, ktorému môžete dobrovoľníčením pomôcť buď svojimi znalosťami z odboru, v ktorom ste pracovali, alebo v nejakej úplne novej oblasti.

Toto môže byť zároveň skvelá príležitosť nájsť si oblasť, ktorú budete robiť naozaj rada (ak ste také šťastie do odchodu na materskú nemali). Ja robím podujatie TEDxBratislava a nič v živote mi tak neotvorilo obzory ako práve táto dobrovoľnícka práca.

 

Vysoká škola

Ak ste už na vysokej škole študovali, môžete vyskúšať doktorandské štúdium (to denné má dokonca aj veľmi dobré štipendium). Alebo vyštudovať ďalšiu školu v inom odbore, budete mať možno jedinečnú kombináciu odborov, vďaka čomu budete pre budúcich zamestnávateľov ešte zaujímavejšia. A ak ste na vysokej ešte neštudovali, tak toto je tá skvelá šanca.

Veľa škôl má flexibilné rozvrhy či individuálny harmonogram štúdia. Pri externom či druhom štúdiu musíte samozrejme platiť, ale je to dobrá investícia do budúcna (áno, slovenské školstvo je slabé na európske pomery, ale nie je to s ním až tak zlé, že by sa to neoplatilo). Ja vďaka vyštudovanému doktorandskému štúdiu môžem teraz učiť na vysokej škole raz do týždňa, čo predstavuje popri rodičovskom príspevku veľmi dobré prilepšenie do rodinného rozpočtu.

 

Podujatia

V každom meste sa uskutočňujú zaujímavé podujatia z rôznych oblastí. Nemyslím tým detské predstavenia a kurzy šatkovania, ale podujatia o podnikaní, internete, sebarozvoji, záhradkárčení, literárne besedy, kurzy sebaobrany atď. Často sú zadarmo alebo za nízky poplatok. Strčte dieťa jeho otcovi, babke alebo susede a utekajte. Alebo choďte aj s dieťaťom. Ja som so synom chodila na konferencie asi do jeho pol roka, potom už začal príliš kecať.

 

Blog

Už počas tehotenstva som začala byť extrémne citlivá na stereotypy spojené s rodičovstvom, ktoré do mňa hustili ľudia okolo mňa. Po narodení syna som absurdity spojené s rodičovstvom začala vnímať ešte citlivejšie. Túto frustráciu som sa rozhodla vybiť na mojom blogu antimama.sk, kde sa snažím s nadhľadom na tieto záležitosti reagovať.

Vďaka blogu som už nejaké to euro ušetrila, lebo mi pomohol výmenou za recenziu získať autosedačka či knihy, ale hlavne mi pomáha sa zlepšovať sa v samotnom písaní (aspoň teda dúfam). A to je ďalšia investícia do budúcna, pretože dobré písanie je potrebné vo veľkom množstve profesií. Nemusíte však písať o materstve, môžete písať len tak, alebo o niečom, do čoho sa ozaj vyznáte, trebárs o pestovaní orchideí alebo šití záplat.

 

Online kurzy

Sú zadarmo. Sú z domu. Sú hocikedy. A nájdete ich na hocijakú tému. Kurzy psychológie, dejín či kurzy programovania. Ak ste na materskú išli s tým, že ste vedeli len zapnúť počítač a vygoogliť si Rodinka.sk, tak na materskej možno začnete zarábať na vlastných mobilných aplikáciách, ktoré sa naučíte tvoriť vďaka online kurzom.

Kuknite na Coursera.com alebo Codeacademy.com. Ja sa vrhám na Google Analytics, keď už toľko za tým internetom vysedávam, nech viem, aký typ ľudí tie moje články číta.

 

Cudzí jazyk

Lenže, čo treba k tým spomínaným kurzom? Angličtinu. Že ju dobre neviete? Opäť je tu jedinečná šanca v podobe materskej dovolenky. A internetu. Po anglicky už spíkujem, tak som sa vrhla na španielčinu, keďže je to manželov materinský jazyk. So synom sa rozpráva len po španielsky, tak nech viem, kedy ma budú ohovárať.

Používam online nástroj Memrise, ale skvelý je aj Duolingo. Na zlepšenie rozprávania môžete skúsiť Skype konverzácie. A ja si osobne zlepšujem slovnú zásobu angličtiny najmä pozeraním filmov a seriálov v ich pôvodnom anglickom znení aj s anglickými titulkami.

Ide leto, spravte si študentskú dovolenku. Dvojtýždňový jazykový kurz nemčiny len pár minút od Bratislavy, ale predsa už Rakúsku. Ráno idete, poobede prídete domov. Kus užitočného a súčasne času pre seba.

 

Knihy a články

Je to na konci, lebo toto je možno vec, na ktorú si žena na materskej nájde najjednoduchšie čas. Pre mňa to problém ale bol, pretože v prvých mesiacoch som mala dieťa stále prilepené na prsníku a jednou rukou som proste knihu čítať nevedela. Navyše tie nočné kojenia boli také dlhé, nudné a tmavé.

Spásu pre mňa predstavoval môj smartfón. Najmä v noci som čítala elektronické knihy, ktoré som si doň stiahla. A objavila som aplikáciu Instapaper. Do nej sa mi stiahnu len texty článkov, ktoré sa mi cez deň načítajú do RSS čítačky a tieto texty potom čítam kedykoľvek a kdekoľvek.

Tak, žienky, hor sa pobiť s nudou na materskej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Sisa napísané 17.02.2017 12:38

Pobavilo ma hlavne to doktorandské štúdium. Autorka nekonkretizuje kde. Mám ho úspešne za sebou, len to moje obnášalo aj 12 hodín denne v laboratóriu s chemikáliami, ktoré neboli práve prospešné. Nikdy by som neriskovala otehotnieť v takom prostredí, chodiť tam tehotná alebo dojčiaca. Áno, štipendium bolo fajn, ale nie každá univerzita umožňuje nejaký individuálny plán. A to, že si môžete ísť odučiť raz týždenne... V niektorých odboroch absolútne takáto situácia nehrozí. Takže nezovšeobecňujme a nedávajme falošné indície, kde sa dá dobre "nabaliť". Mamičky, užívajme si naše ratolesti bez potreby dokazovať si niečo. Myslím, že starostlivosť o dieťa a jeho výchova je výkon hodný aj docentúry Big Grins Krásny deň všetkým smile

Alexandra napísané 22.06.2016 14:48

Učenie jazykov na materskej je náročné, ale určite sa to oplatí. Mne osobne pomohol tento kurz. Vďaka nemu sa mi po materskej hľadala lepšie práca, pretože moja angličtina sa výrazne zlepšila. K tomu odporúča pozerať veľa filmov s titulkami, najlepšie anglickými a čítajte článk, ktoré vás zaujímajú opäť v angličtine.

www.anglictina-bez-biflovania.sk/anglictina-pre-matky-na-materskej

Fulltimemama napísané 09.01.2016 12:52

Ak ma dotyčná po ruke regiment ľudí čo jej dieťa postrazia a ona si ho očividne urobila len pre odpadnutie v diary ze v kariére už dosiahla aj túto úlohu tak prosím. Ale nie každá máme také šťastie, a mnohokrát sa pridruzia napr.rôzne choroby,vyčerpanie a potom stokrát niekto môže hovoriť o tom, ako si to treba v živote zariadiť. Keď je energia, dobre zdravie, dieťa ktoré si nevyžaduje nonstop pozornosť pre svoju hyperaktivitu od narodenia a sú tí spomínaní príbuzní tak sa to da. Inak je žena rada ze zvláda aspoň to dieťa a ona sama nepadá únavou na hubu. Prípadne sa aspoň občas namaluje, niekam z bytu dostane ak sa nájde sem tam dobrá duša či postrazi, ale obvykle musí dieťa s ňou takže na nejaký čas pre seba je značne limitovaná.

Ja osobne ak sa mi nájde pár minút pre seba stíham sprchu alebo si dám chvíľu spánku na regeneráciu.

A chváliť sa nejakým blogom s takým názvom, nuž neviem na co ta osoba to dieťa vlastne v skutočnosti mala. Lepšie by urobila keby si kúpila rybičky.

Vivien napísané 17.03.2014 18:07

Neda mi nenapisat. Je rozdiel mat pohodove dieta a mega zive dieta, ktore treba neustale strazit. Moje ma prave 2,5 roka. Postrazit mi ho nema kto. (Kebyze ano, tiez si chodim na jogu a do fitka.)

Predstavte si situaciu, ze vase male dieta stoji na okraji hlbokej priepasti. Asi skocite hned za nim, aby tam nespadlo. A takto nejako sa citi matka, ktorej dieta vsade lozi, proste musi byt v neustalom strehu, aby si neublizilo. (To moje miluje vyliezat na okenny parapet a kuchynsku linku). Myslim, ze je kazdemu jasne, ze v takejto situacii si asi nebudem klikat po internete a popijat pritom kavicku.

Niekto to dieta postrazit musi!

Takze nie je to o tom, ako si to zena zariadi.

Holt, niekto nema to stastie, ze mu dieta poslusne kraca pri boku a okolo babicku, ktora moze povarovat...

Janka Kosutova napísané 15.03.2014 21:15

Myslim si, ze cely zivot funguje tak ako si ho clovek zariadi.to iste plati aj o materskej.nezalezi ci ma clovek jedno dve alebo tri deti.ci je na materskej rok dva tri.ci sa nudi alebo ma plne ruky plienok a varenia.vsetko je to o tom ako si to zariadi.najdolezitejsie je robit veci pravidelne a systematicky.kto nic nestiha tak niekde robi chybu, nema poriadny system a je cely zivot v strese a panike..

Antimama nam tu dala navod ako to robi ona.ak sa vam tento jej sposob nepaci tak si najdite svoj system.

Ja sa venujem dvom detom (18mesiacov a 2mesiace), manzelovi, domacnosti, psovi, chodim na kurzy jogy, doma kazde rano cvicim a venujem sa studentom VS,ktori si chcu najst pracu v USA na leto a nevedia ako na to. Dalej stiham rozne kruzky a pokeci na prechadzkach s ostatnymi mamickmi.stiham vsetko a je to super..

Stihacka napísané 15.03.2014 17:19

No tak, surfovat na nete ja napriklad stiham. Jednu rukou v mobile pocas dojcenia. Inak len po 21. hodine na ukor spanku. A verim, ze by som dokazala prekonat svoju naucenu neschopnost stihat. Ale to by musel robit niekto MOJU pracu ZA MNA. Ci uz ide o vychovu deti, varenie, upratovanie. Manzel to nebude, lebo je mimo domu denne 10 az 12 hodin, zaplatit si na to sluzky (v modernej reci opatrovatelky a domace) si dovolit nemozem a nevydrziavam si ani nijaku otrokynu - napriklad vlastnu mamu - ktora by mi teto veci robila zadarmo. Oo, a este jedna vec: aby som bola "schopna", asi by som musela mat len jedno dieta - tak pekne vzorne, po slovensky.

tiež mama napísané 15.03.2014 15:57

Váš komentár

 

Dievčatá, hlavne, že máte čas čítať blogy a surfovať po nete.

Na materskej toto stíhajú všetky a ešte aj dávať blbé komenty.

 

Ale antimama Vám tam zabudla pridať samých smajlíkov, takže chápem Vaše rozhorčenie.

tiež mama napísané 15.03.2014 15:57

Váš komentár

 

Dievčatá, hlavne, že máte čas čítať blogy a surfovať po nete.

Na materskej toto stíhajú všetky a ešte aj dávať blbé komenty.

 

Ale antimama Vám tam zabudla pridať samých smajlíkov, takže chápem Vaše rozhorčenie.

Mama napísané 15.03.2014 07:59

Tento clanok posluzil k 2 veciam:

 

1. Autorka si aspon trochu zvysila citanost (resp. klikanost) svojho blogu

 

2. Babetko.sk sa autorke odvdacilo za reklamu, ktoru mu robi v jednom zo svojich clankov.

dada napísané 14.03.2014 19:59

Zostavat na materskej je v poridaku, ale kluc je v tom, ako dlho a co robit, a ak nic nerobit, ci ist do prace. Materstvo nie je prijatelna alternativa ku kariere. Jednoducho, nie je. Kazda zena by sa podla mna mala spoliehat na seba a jednoducho bez toho nedokaze byt naplnena. Matky ktore sa opisuju ako najlepsie matky na svete a vsetku svoju ambiciu vlozia do deti! Skuste naplnat svoje ambicie aj s detmi, nie cez deti, a potom sa vyjadrite kriticky k clanku. Nic ste neskusili a tvrdite ze mate patent Dieta si najde priestor aj vtedy ked si vy najdete ten svoj. Take ze nestiham kvoli narocnemu dietatau je len naucena neschopnost. Big Grins

Vivien napísané 14.03.2014 14:27

Slova nuda a materska v mojom pripade jednoducho nejdu dohromady. Pri tak mimoriadne zivom a narocnom dietati, ktoremu sa treba neustale venovat a davat pozor, aby sa neprizabil, som rada, ze ked vecer o 21:30 konecne zaspi, sa mozem konecne nadychnut a zacat robit veci, ktore som cez den nestihla. A aj tak ich nestihnem vsetky. Spavat chodim kazdy den az po polnoci, rano sa vstava o 6:30.

Ja by som velmi velmi chcela sa vzdelavat, ale konkretne na materskej "dovolenke" to proste nie je u mna mozne.

Babky, ani nikto iny, kto by nam s detmi pomohol u nas nie je.

bet napísané 14.03.2014 14:06

Akože tiež riešim opačný problém: kde nájsť čas na XY vecí, ktoré by som chcela... a nie, ako sa nenudiť : )

Ale súhlasím s tým, že sterotypy ohľadom rodičovstva sú niekedy dosť nepríjemné. Mňa napríklad zaráža, že keď máš 1 dieťa, všetci to riešia. Keď máš dve, riešia všetci, či je to chlapec a dievča, teda do páru. A keď máš nebodaj tri alebo viac, zas to všetci riešia. No ale to som sa rozpísala z trochu iného súdka.

Lili napísané 14.03.2014 12:19

Ja som na materskej uz treti krat, ale teda nikdy som sa nenudila. Skor neviem co robit skor a na nejake moje aktivity ( cvicenie,zkraslovanie, ucenie, citanie...) teda nemam cas vobec.

Jedine zeby som niekde odlozila dieta a to mu zas neurobim , na to som ho nemala aby ho vychovaval niekto cudzi.

Lili napísané 14.03.2014 12:19

Ja som na materskej uz treti krat, ale teda nikdy som sa nenudila. Skor neviem co robit skor a na nejake moje aktivity ( cvicenie,zkraslovanie, ucenie, citanie...) teda nemam cas vobec.

Jedine zeby som niekde odlozila dieta a to mu zas neurobim , na to som ho nemala aby ho vychovaval niekto cudzi.

Mama napísané 14.03.2014 10:20

Akoze tiez som nepochopila clanku... :( Ja by som na tu "intelektualnu nudu" musela mat najprv cas, co zatial na MD nemam. Alebo si ju asi nestiham uvedomovat. Deti som chcela, preto ma blabotanie s nimi nenudi. Pripada mi to, ako keby si niekto dobrovolne vybral povolanie, dajme tomu účtovník, a potom by jojkal, ako ho strašne nudí práca s číslami a papierami. Ja sa uz kazdy den tesim, kedy dorobim domace prace, aby som sa mohla venovat svojim detom. Neviem si predstavit, ze by moje dieta zalozila blog "antidieta" a tam by vypisovalo, aka nuda je posluchat rodicov, upratovat si izbu, slusne odpovedat, prejavovat lasku. Alebo aby, ked ja zostarnem, pocitilo potrebu "niekam ma strcit", lebo ja som taku citila voci nemu, ked bolo male a obtazovalo mi zivot.

 

Sorry za makcene, sem-tam mi ich nechcelo pisat. Este som si neurobila online kurz, aby som zistila, ako tuto chybu odstranit. Cool

Karmína napísané 14.03.2014 10:23

Ale ja si presne toto viem predstavit. Ze moje dieta si zalozi " antidieta", lebo ved to je dospievanie, to je puberta, ze vzdorovat za kazdu cenu voci vsetkemu. A mozno v tom si prave presne popisala diagnozu Antimamy. Ze by nam este nedospela? Nedozrela na to, aby si mohla zit spokojne v pozicii " som matka" ?

Zebra napísané 13.03.2014 23:04

počuli ste už o niekom, kto sa na materskej nudil?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Sisa napísané 17.02.2017 12:38

Pobavilo ma hlavne to doktorandské štúdium. Autorka nekonkretizuje kde. Mám ho úspešne za sebou, len to moje obnášalo aj 12 hodín denne v laboratóriu s chemikáliami, ktoré neboli práve prospešné. Nikdy by som neriskovala otehotnieť v takom prostredí, chodiť tam tehotná alebo dojčiaca. Áno, štipendium bolo fajn, ale nie každá univerzita umožňuje nejaký individuálny plán. A to, že si môžete ísť odučiť raz týždenne... V niektorých odboroch absolútne takáto situácia nehrozí. Takže nezovšeobecňujme a nedávajme falošné indície, kde sa dá dobre "nabaliť". Mamičky, užívajme si naše ratolesti bez potreby dokazovať si niečo. Myslím, že starostlivosť o dieťa a jeho výchova je výkon hodný aj docentúry Big Grins Krásny deň všetkým smile

Alexandra napísané 22.06.2016 14:48

Učenie jazykov na materskej je náročné, ale určite sa to oplatí. Mne osobne pomohol tento kurz. Vďaka nemu sa mi po materskej hľadala lepšie práca, pretože moja angličtina sa výrazne zlepšila. K tomu odporúča pozerať veľa filmov s titulkami, najlepšie anglickými a čítajte článk, ktoré vás zaujímajú opäť v angličtine.

www.anglictina-bez-biflovania.sk/anglictina-pre-matky-na-materskej

Fulltimemama napísané 09.01.2016 12:52

Ak ma dotyčná po ruke regiment ľudí čo jej dieťa postrazia a ona si ho očividne urobila len pre odpadnutie v diary ze v kariére už dosiahla aj túto úlohu tak prosím. Ale nie každá máme také šťastie, a mnohokrát sa pridruzia napr.rôzne choroby,vyčerpanie a potom stokrát niekto môže hovoriť o tom, ako si to treba v živote zariadiť. Keď je energia, dobre zdravie, dieťa ktoré si nevyžaduje nonstop pozornosť pre svoju hyperaktivitu od narodenia a sú tí spomínaní príbuzní tak sa to da. Inak je žena rada ze zvláda aspoň to dieťa a ona sama nepadá únavou na hubu. Prípadne sa aspoň občas namaluje, niekam z bytu dostane ak sa nájde sem tam dobrá duša či postrazi, ale obvykle musí dieťa s ňou takže na nejaký čas pre seba je značne limitovaná.

Ja osobne ak sa mi nájde pár minút pre seba stíham sprchu alebo si dám chvíľu spánku na regeneráciu.

A chváliť sa nejakým blogom s takým názvom, nuž neviem na co ta osoba to dieťa vlastne v skutočnosti mala. Lepšie by urobila keby si kúpila rybičky.

Vivien napísané 17.03.2014 18:07

Neda mi nenapisat. Je rozdiel mat pohodove dieta a mega zive dieta, ktore treba neustale strazit. Moje ma prave 2,5 roka. Postrazit mi ho nema kto. (Kebyze ano, tiez si chodim na jogu a do fitka.)

Predstavte si situaciu, ze vase male dieta stoji na okraji hlbokej priepasti. Asi skocite hned za nim, aby tam nespadlo. A takto nejako sa citi matka, ktorej dieta vsade lozi, proste musi byt v neustalom strehu, aby si neublizilo. (To moje miluje vyliezat na okenny parapet a kuchynsku linku). Myslim, ze je kazdemu jasne, ze v takejto situacii si asi nebudem klikat po internete a popijat pritom kavicku.

Niekto to dieta postrazit musi!

Takze nie je to o tom, ako si to zena zariadi.

Holt, niekto nema to stastie, ze mu dieta poslusne kraca pri boku a okolo babicku, ktora moze povarovat...

Janka Kosutova napísané 15.03.2014 21:15

Myslim si, ze cely zivot funguje tak ako si ho clovek zariadi.to iste plati aj o materskej.nezalezi ci ma clovek jedno dve alebo tri deti.ci je na materskej rok dva tri.ci sa nudi alebo ma plne ruky plienok a varenia.vsetko je to o tom ako si to zariadi.najdolezitejsie je robit veci pravidelne a systematicky.kto nic nestiha tak niekde robi chybu, nema poriadny system a je cely zivot v strese a panike..

Antimama nam tu dala navod ako to robi ona.ak sa vam tento jej sposob nepaci tak si najdite svoj system.

Ja sa venujem dvom detom (18mesiacov a 2mesiace), manzelovi, domacnosti, psovi, chodim na kurzy jogy, doma kazde rano cvicim a venujem sa studentom VS,ktori si chcu najst pracu v USA na leto a nevedia ako na to. Dalej stiham rozne kruzky a pokeci na prechadzkach s ostatnymi mamickmi.stiham vsetko a je to super..

Stihacka napísané 15.03.2014 17:19

No tak, surfovat na nete ja napriklad stiham. Jednu rukou v mobile pocas dojcenia. Inak len po 21. hodine na ukor spanku. A verim, ze by som dokazala prekonat svoju naucenu neschopnost stihat. Ale to by musel robit niekto MOJU pracu ZA MNA. Ci uz ide o vychovu deti, varenie, upratovanie. Manzel to nebude, lebo je mimo domu denne 10 az 12 hodin, zaplatit si na to sluzky (v modernej reci opatrovatelky a domace) si dovolit nemozem a nevydrziavam si ani nijaku otrokynu - napriklad vlastnu mamu - ktora by mi teto veci robila zadarmo. Oo, a este jedna vec: aby som bola "schopna", asi by som musela mat len jedno dieta - tak pekne vzorne, po slovensky.

tiež mama napísané 15.03.2014 15:57

Váš komentár

 

Dievčatá, hlavne, že máte čas čítať blogy a surfovať po nete.

Na materskej toto stíhajú všetky a ešte aj dávať blbé komenty.

 

Ale antimama Vám tam zabudla pridať samých smajlíkov, takže chápem Vaše rozhorčenie.

tiež mama napísané 15.03.2014 15:57

Váš komentár

 

Dievčatá, hlavne, že máte čas čítať blogy a surfovať po nete.

Na materskej toto stíhajú všetky a ešte aj dávať blbé komenty.

 

Ale antimama Vám tam zabudla pridať samých smajlíkov, takže chápem Vaše rozhorčenie.

Mama napísané 15.03.2014 07:59

Tento clanok posluzil k 2 veciam:

 

1. Autorka si aspon trochu zvysila citanost (resp. klikanost) svojho blogu

 

2. Babetko.sk sa autorke odvdacilo za reklamu, ktoru mu robi v jednom zo svojich clankov.

dada napísané 14.03.2014 19:59

Zostavat na materskej je v poridaku, ale kluc je v tom, ako dlho a co robit, a ak nic nerobit, ci ist do prace. Materstvo nie je prijatelna alternativa ku kariere. Jednoducho, nie je. Kazda zena by sa podla mna mala spoliehat na seba a jednoducho bez toho nedokaze byt naplnena. Matky ktore sa opisuju ako najlepsie matky na svete a vsetku svoju ambiciu vlozia do deti! Skuste naplnat svoje ambicie aj s detmi, nie cez deti, a potom sa vyjadrite kriticky k clanku. Nic ste neskusili a tvrdite ze mate patent Dieta si najde priestor aj vtedy ked si vy najdete ten svoj. Take ze nestiham kvoli narocnemu dietatau je len naucena neschopnost. Big Grins

Vivien napísané 14.03.2014 14:27

Slova nuda a materska v mojom pripade jednoducho nejdu dohromady. Pri tak mimoriadne zivom a narocnom dietati, ktoremu sa treba neustale venovat a davat pozor, aby sa neprizabil, som rada, ze ked vecer o 21:30 konecne zaspi, sa mozem konecne nadychnut a zacat robit veci, ktore som cez den nestihla. A aj tak ich nestihnem vsetky. Spavat chodim kazdy den az po polnoci, rano sa vstava o 6:30.

Ja by som velmi velmi chcela sa vzdelavat, ale konkretne na materskej "dovolenke" to proste nie je u mna mozne.

Babky, ani nikto iny, kto by nam s detmi pomohol u nas nie je.

bet napísané 14.03.2014 14:06

Akože tiež riešim opačný problém: kde nájsť čas na XY vecí, ktoré by som chcela... a nie, ako sa nenudiť : )

Ale súhlasím s tým, že sterotypy ohľadom rodičovstva sú niekedy dosť nepríjemné. Mňa napríklad zaráža, že keď máš 1 dieťa, všetci to riešia. Keď máš dve, riešia všetci, či je to chlapec a dievča, teda do páru. A keď máš nebodaj tri alebo viac, zas to všetci riešia. No ale to som sa rozpísala z trochu iného súdka.

Lili napísané 14.03.2014 12:19

Ja som na materskej uz treti krat, ale teda nikdy som sa nenudila. Skor neviem co robit skor a na nejake moje aktivity ( cvicenie,zkraslovanie, ucenie, citanie...) teda nemam cas vobec.

Jedine zeby som niekde odlozila dieta a to mu zas neurobim , na to som ho nemala aby ho vychovaval niekto cudzi.

Lili napísané 14.03.2014 12:19

Ja som na materskej uz treti krat, ale teda nikdy som sa nenudila. Skor neviem co robit skor a na nejake moje aktivity ( cvicenie,zkraslovanie, ucenie, citanie...) teda nemam cas vobec.

Jedine zeby som niekde odlozila dieta a to mu zas neurobim , na to som ho nemala aby ho vychovaval niekto cudzi.

Mama napísané 14.03.2014 10:20

Akoze tiez som nepochopila clanku... :( Ja by som na tu "intelektualnu nudu" musela mat najprv cas, co zatial na MD nemam. Alebo si ju asi nestiham uvedomovat. Deti som chcela, preto ma blabotanie s nimi nenudi. Pripada mi to, ako keby si niekto dobrovolne vybral povolanie, dajme tomu účtovník, a potom by jojkal, ako ho strašne nudí práca s číslami a papierami. Ja sa uz kazdy den tesim, kedy dorobim domace prace, aby som sa mohla venovat svojim detom. Neviem si predstavit, ze by moje dieta zalozila blog "antidieta" a tam by vypisovalo, aka nuda je posluchat rodicov, upratovat si izbu, slusne odpovedat, prejavovat lasku. Alebo aby, ked ja zostarnem, pocitilo potrebu "niekam ma strcit", lebo ja som taku citila voci nemu, ked bolo male a obtazovalo mi zivot.

 

Sorry za makcene, sem-tam mi ich nechcelo pisat. Este som si neurobila online kurz, aby som zistila, ako tuto chybu odstranit. Cool

Karmína napísané 14.03.2014 10:23

Ale ja si presne toto viem predstavit. Ze moje dieta si zalozi " antidieta", lebo ved to je dospievanie, to je puberta, ze vzdorovat za kazdu cenu voci vsetkemu. A mozno v tom si prave presne popisala diagnozu Antimamy. Ze by nam este nedospela? Nedozrela na to, aby si mohla zit spokojne v pozicii " som matka" ?

Zebra napísané 13.03.2014 23:04

počuli ste už o niekom, kto sa na materskej nudil?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised