Revitalizácia detského ihriska

Slávka Križanová 3
foto: autorka, ihrisko Fedinova

Revitalizácia ihriska – moja skúsenosť

Keď sa moja dcéra blížila k svojim prvým narodeninám, začali sme chodievať na ihrisko. No najbližšie pekné (a bezpečné) ihrisko bolo hodný kus cesty od nášho domu.

Občas som zašla aj na neďaleké ošarpané ihrisko, keď sa mi nechcelo šliapať tak ďaleko. Veľmi rýchlo sme ale odtiaľ museli odísť. Saška sa po chvíľke záujmu o preliezky chcela hrať aj v nevábne vyzerajúcom pieskovisku, ktoré výmenu piesku hádam ani nepamätalo. Čoraz častejšie som rozmýšľala nad tým, aké by to bolo fajn mať pekné ihrisko na dosah ruky.

Nemala som ani páru, kde začať, na koho sa obrátiť. Potom sa ma môj muž opýtal, prečo nezájdem na miestny úrad a nespýtam sa. Že ma to samú nenapadlo, divila som sa, a hneď na druhý deň ráno som už aj volala a zisťovala, kto má na starosti detské ihriská.

O pár dní som navštívila pani  na oddelení nakladania s majetkom. Tam som zistila zaujímavé veci: v najväčšej mestskej časti Bratislavy, kde bývam, už na nedostatok detských ihrísk niekto myslel. Miestny úrad mal vyčlenené prostriedky na revitalizáciu 18 detských ihrísk v roku 2009. To „moje“ ihrisko tam síce nebolo, ale zoznam vyzeral sľubne.

Mohla som počkať, ako to dopadne, ale bolo to také zaujímavé, že som nemohla sedieť so založenými rukami. Dala som si Tour the vyvolené ihriská, aby som mala prehľad. Postupne som zistila, že v Petržalke existuje aj Občianske združenie Petržalské ihriská a že revitalizáciu ihrísk tu má na starosti Miestny podnik verejnoprospešných služieb (MPVS). Od nich som získala plány, ako budú vyzerať zrevitalizované ihriská. Samozrejme, že ma najviac zaujímali tie najbližšie nášho domu, konkrétne ihrisko Fedinova.

Z plánu nebolo jasné, kde presne bude ihrisko situované. Velikánska trávnatá plocha ohraničená basketbalovým ihriskom a chodníkom, s jedným veľkým a troma malými stromami mala potenciál stať sa perfektným ihriskom pre drobcov. Ideálny priestor, v horúčave sa bude aj kde schovať pred lúčmi, posedieť v tráve počas občerstvovacích prestávok.

Tu, v Petržalke sa snažia získať rodičov, aby si zobrali na starosť ihriská. Rozmýšľala som nad tým, že by som sa starala o Fedinovu, ale najskôr som chcela vedieť, kde presne ihrisko bude a ako bude vyzerať v reáli, či mi bude vyhovovať. Nebol problém dohodnúť si stretnutie s riaditeľom MPVS na mieste, aby mi všetko ukázal.

Vtedy som už bola v kontakte s pani, ktorá založila OZ Petržalské ihriská, takže na stretnutie som zavolala aj ju. Na naše veľké sklamanie, ihrisko malo stáť iba na malinkej ploche, asi na 1/6 z toho veľkorysého priestoru, plot bol naplánovaný tesne vedľa štrkového podložia, ktoré musí byť pod hracími prvkami kvôli bezpečnosti. Žiadna trávnatá plocha, žiadne pikniky v tráve v tieni stromov. Vraj ak ohraničia väčšiu časť, budú to potom aj musieť kosiť, čo je samozrejme robota navyše. Okrem toho viac metrov pletiva rovná sa viac peňazí. Spolu s pani z OZ sa nám podarilo uprosiť pána riaditeľa, aby pridal pár metrov trávnatej plochy na jednej strane.

Ako sa ukázalo, hracie prvky, ktoré vybral MPVS, boli skôr pre väčšie deti, je tam napríklad veža Flóra 28 s výškou pádu až 2 metre, Saška sa mohla hrať tak akurát v pieskovisku alebo húpať na húpačkách. Preto som si zaumienila, že skúsim napísať projekt a zohnať peniaze na nejaké hracie prvky pre menšie deti. Preskúmala som ponuky rôznych výrobcov, nakoniec som ale ostala pri výrobcovi, od ktorého boli aj ostatné hracie prvky na ihrisku, aby bolo ihrisko rovnorodé.

Hľadala som niečo, čo nie je na každom ihrisku. Keď som zbadala loď so šmýkačkou, rebríkom, domčekom v podpalubí a šplhacou sieťou s výškou pádu 1 meter, úplne som sa do nej zamilovala. Výrobca bol z Čiech, čo mi vyhovovalo, lebo by nám odpustili DPH, zistila som si cenu montáže, pani z OZ mi poskytla informácie, ako napísať projekt so žiadosťou o financie. Tak som sa s nadšením pustila do písania projektu. Moja lodička však nakoniec „stroskotala“,  kameňom úrazu bola trávnatá plocha, kam sme ju plánovali umiestniť – bola príliš malá, loď by sa tam síce zmestila, no okolo nej musí byť ešte určitá bezpečnostná zóna a na tú miesto nebolo.

Mohla som vybrať nejakú alternatívu, našla som veľa prvkov, ktoré boli fajn, ale nechytili ma za srdce a bolo tu už priveľa kompromisov. Tu niekde sa končí moja hyperaktivita. Aspoň pre tento rok. Dozvedela som sa, že „moje“ ošarpané ihrisko je na zozname vyvolených ihrísk pre rok 2010. Snáď sa bude dať aspoň z časti zasiahnuť do toho, ako bude vyzerať…

Možno to celé vyznelo, že som nevďačná, nie naopak, veľmi si cením aktivitu miestneho úradu aj MPVS v obnove ihrísk, ale ak môžem niečo vylepšiť (podľa mňa ale aj ďalších mamín z ihriska, ktoré som pri týchto peripetiách spoznala), tak to aspoň skúsim.

Chcete aj vy revitalizovať to „vaše“ ihrisko?

Na záver by som sa rada podelila o ihriskové informácie, ktoré sa mi podarilo získať počas tohto zaujímavého leta. Možno pomôžu nejakej akčnej mamine, ktorá si zoberie do hlavy opravu toho svojho ihriska:

  1. Na začiatok je fajn navštíviť miestny úrad – najlepšie s drobcom, tak budú tety úradníčky ochotnejšie – a zistiť, či náhodou nemajú vyčlenené prostriedky na revitalizáciu detských ihrísk. S najväčšou pravdepodobnosťou ich mať nebudú, netreba sa však nechať odradiť, nájdite aj ďalšie maminy, ktoré by privítali opravené ihrisko na vašom sídlisku a spoločne zviditeľňujte potrebu revitalizácie ihriska pravidelným obšliapavaním úradníkov.
  2. Za ten čas, kým si to niekto všimne, sa však môžete pokúsiť získať peniaze aj z iných zdrojov. Môžete požiadať o grant niektorú z nadácií alebo grantových programov alebo osloviť priamo firmy podnikajúce u vás v meste. Výhodou oslovenia firmy je šanca získať peniaze na celé ihrisko, nie je treba čakať na uzávierky grantových programov a navyše v nadáciách pri grantových programoch býva veľká konkurencia. Preto ak má projekt zaujať grantovú komisiu, mal by byť doplnený o niečo zaujímavé (brigáda rodičov, akcie pre deti a pod.).
  3. Čo by mal taký projekt obsahovať:
    1. popis projektu – východisková situácia, dôvody pre realizáciu projektu, cieľová skupina, cieľový región, časový aspekt, žiadaný stav
    2. prezentácia projektu – kde všade sa bude o sponzorovi revitalizácie  informovať
    3. časový plán
    4. rozpočet, žiadaná suma sponzoringu a jej použitie
    5. partneri projektu, osoby za projektom,…
  4. Keď je projekt hotový, skúste porozmýšľať, kto má na akých ľudí kontakty (najlepšie vo vedení), čím viac ľudí rozhodí svoje siete, tým väčšia šanca na získanie peňazí.
  5. Čo je možné firmám sľúbiť, keď od nich žiadate financie na ihrisko – umiestnenie tabule s informáciou, že podporili vznik/revitalizáciu ihriska, informovanie miestnych médií o plánovanej revitalizácii ihriska, prípadne je možné zorganizovať aj nejaké otvorenie ihriska za prítomnosti starostu alebo nejakého miestneho poslanca.  

A na záver ešte linky, ktoré môžu byť nápomocné:

www.petrzalskeihriska.org

www.miestoprezivot.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Važení to námestie v Petržalke je dobre, také aké je. Len lavičky tam treba , nič viac Je to jedina velka plocha. August 2020- čo sa tam teraraz robi na tej dlaždicovel ploche- čo bude. Aj ta ma byť volna.Tade sa prechadza. S usmevom

Pridaj komentár