Kedy priznať v práci tehotnosť?

Tatiana Šušková, publicistika 17
babatko spiace

Gratulujem vám! Čakáte dieťa. – Možno aj takýmito slovami vám, milé mamičky, oznámil lekár radostnú udalosť. Dlho očakávame a vytúžené dieťatko však môže v prvom momente spôsobiť okrem radosti aj obavy, najmä ak ste zamestnaná žena, ktorá nechce prísť o prácu. Žiadny strach. Naša legislatíva pamätá na ochranu matky, ale nezaškodí vedieť, aké sú vaše práve a povinnosti.

Ak sa tehotná žena uchádza o zamestnanie, podľa Zákonníka práce môže budúci zamestnávateľ vyžadovať od nej len informácie, ktoré priamo súvisia s prácou a z hľadiska predzmluvných vzťahoch nesmie budúci zamestnávateľ diskriminovať tehotnú ženu za jej stav.

MUDr. Mária Svitková

 • Potom nastáva situácia, že pracovný pomer vznikne na základe písomne uzavretej pracovnej zmluvy. Aj keď by tehotná žiadala o preradenie na iný druh práce, zamestnávateľ nemusí túto žiadosť akceptovať. Čo je povinnosťou tehotnej zamestnankyne?

 • Svojho zamestnávateľa písomne informovať o tom, že je tehotná. Musí zamestnávateľovi predložiť lekárske potvrdenie. Bez toho zamestnávateľ, aj keď vidí, že ide o tehotnú zamestnankyňu, môže jej prideľovať prácu, ktorá jej z tohto titulu nie je vyhovujúca. Je to daná povinnosť zamestnávateľovi – na základe lekárskeho potvrdenia ju preradiť na iných druh práce, ktorý jej bude vyhovovať.

 • Dokedy je povinná tehotná žena informovať svojho zamestnávateľa o takomto stave?

 • Zákonník práce nestanovuje lehotu. To znamená, akonáhle je tehotná a zistí tento stav, je dobre, aby písomne ihneď informovala svojho zamestnávateľa.

 • Čo môže hroziť z pracovnoprávneho hľadiska tehotnej žene?

 • Napriek tomu, že zamestnávateľ vidí, že je tehotná, môže pristúpiť k výpovedi alebo k ukončeniu pracovného pomeru. Ona z tohto titulu vôbec nie je chránená. Preto je dôležité, ak žena zistí tento stav, bolo by vhodné, aby písomne informovala zamestnávateľa a predložila lekárske potvrdenie.

  Zamestnanej tehotnej žene vzniká nárok na vyplatenie materského. Poistenkyňa si však musí o to písomne požiadať.

  Riaditeľka odboru nemocenského poistenia Ústredia SP Edita Švotová:

  Zamestnankyňa, ktorá si uplatňuje nárok na materské, predloží žiadosť pobočke SP až po potvrdení žiadosti zamestnávateľom. V súvislosti s povinnosťami zamestnanca a zamestnávateľa voči SP treba spomenúť to, že oznámenie začiatku a skončenia čerpania MD má za povinnosť zamestnávateľ, a to do 8 dní od začiatku čerpania a do 8 dní od skončenia čerpania MD.

  Materské – je jednou z nemocenských dávok, ktoré sa poskytujú z nemocenského poistenia. Všeobecnými podmienkami nároku na materské je predovšetkým to, aby nárok vznikol v čase trvania nemocenského poistenia alebo po skončení nemocenského poistenia, ale ešte v čase plynutia ochrannej lehoty, alebo aby vznikol nárok počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky. Ochranná lehota je spravidla 42 dní. Ak nemocenské poistenie trvalo kratšie, je to toľko, koľko trvalo nemocenské poistenie. U tehotných žien je ochranná lehota 6 mesiacov.


  Odznelo v pondelkovej relácii Slovenského rozhlasu.

  Vypočujte si niečo zaujímavé aj tento týždeň. Zapnite si Slovenský rozhlas, alebo reagujte na aktuálne témy na záznamníku 02/572 73 700 alebo mailom na adrese: radioslovensko@slovakradio.sk

  Viac na www.slovakradio.sk

  ____________________________________________

  Považujete tieto a podobné otázky za dôležité, a chcete sa v oblasti „rodičovstva“ lepšie orientovať? Objednajte si našu knižku PRÍRUČKA PRE RODIČA ZAČIATOČNÍKA, ktorej spolutvorcom je aj autorka tohto článku. Prichádza na trh vo svojom aktualizovanom vydaní a s platnou legislatívou k 1.1.2007.

   

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
  Loading...

  Komentáre k článku

  1. Som treti mesiac tehotna.O mesiac mi konci pracovna zmluva ktoru mam na dobu urcitu .Mam neake pravo voci zamestnavatelovi ,mam oznamit tehotnost ,alebo ma nekryje ziaden zakon.Prosim odpoved cim skor.

  2. Váš komentárdobri vecer chcem sa spytat chcela by som babo ale pracujem v novej praci tri mesiace zatial tak sa pytam kolko musim odpracovat aby som dostala marodku ked zistim ze som tehotna chcem uz dieta ale najprv chcem o tom vediet viac dakujem pekne za odpoved

  3. Ja som sa len nedávno dozvedela, že som tehotná…som asi v prvom mesiaci tehotenstva….Chcela by som zamestnávateľovi oznámiť že som tehotná už budúci týždeň aby mohol za mna hladať zatiaľ náhradu…Chcela som sa spýtať,ked robím s ľudmi a niekedy ma dosť vytáčaju,nie je to asi dobré pre dieťa….Je možné ísť skôr na materskú dovolenku???A navyše som už bola raz tehotná a museli mi dieťa zobrať….Vopred dakujem!!

  4. Dňa 30.12.2006 som zistila na základe tehotenského testu, že som tehotná. Navštívila som preto hneď svoju gynekologičku a požiadala som ju o vyšetrenie. Povedala, že mám prísť až o dva týždne t.j. cca 14.01.07. No a týmto mi vznikol problém, s ktorým si neviem rady! Od roku 2004 až do 9/2006 som pracoval v spoločnosti na dobu neučitú. Zamestnávateľ menil názov firmy a tým pádom mi vznikol od 10/06 nový pracovný pomer so skúšobnou dobou tri mesiace. Zamestnávateľ v čase mojej skúšobnej doby dňa 22.12.06 rozviazal so mnou pracovný pomer k 31.12.06. Keďže som v tom čase nevedela, že som tehotná, výpoveď som podpísala. A teraz neviem, môžem alebo mám bývalého zamestnávateľa informovať o mojom tehotenstve? Musí ma prijať späť do zamestnania ak tehotenstvo začalo v 11/06? Mám na niečo právo voči zamestnávateľovi? Ďakujem za pomoc a skorú odpoveď..

  5. Dńa 18.12. 2006 som zistila že som tehotná, termín pôrodu je koncom augusta, pracovná zmluva mi končí 1.5. 2007 tak sa obávam že v prípade toho že to oznámim zamestnávateľovi zmluvu mi nepredĺži a ja prídem o príspevok 55% z hrubej mzdy na pol roka čo by mi moc pomohlo finančne. Záleží v tomto prípade na zamestnávateľovi či zmluvu predĺži a tento príspevok 55% platí zamestnávateľ?

   Prosím o skorú odpoveď

  6. Koncom augusta som otehotnela, v oktobri som sa zamestnala a PZ mam na dobu urcitu do oktobra 2007. Pri podpise som este netusila o mojom dietatku. Mam to sefke oznamit este pocas skusobnej lehoty? Nechcem prist o pracu, ktora ma bavi. Ale bojim sa ze, ked mi zacne rast brusko, vyznie to neloajalne voci zamestnavatelke, ze som jej to neoznamila. Mam sedave zamestnanie pri PC, preto by to nemal byt ziadny problem, ani pre mna ani pre sefku. Co mam teda robit? A este jedna vec. predtym ako sme podpisali PZ, poslala ma tyzden predtym na tyzdnove skolenie do zahranicia. To skolenie sa vsak neodohralo vramci PZ – datumom. Mohla by odomna zamestnavatelka ziadat nejaku nahradu za toto, ak by ma chcela vyhodit? teda ma na to pravo? Dakujem moc smile

  7. Som tehotná a viem, že by som to mala písomne oznámiť zamestnávateľovi aj s lekárskym potvrdením. Treba mi lekárske potvrdenie aj keď mám sedavé zamestnanie v kancelárii a čo mám napísať do oznámenia, stačí jedna veta?

   ďakujem

  8. Ostala som tehotna este pred skusobnou dobou (co somo tom nevedela) Teraz som v 2 mesiaci a zamestnavateľ este stale o tom nevie. Mám to oznámiť teraz? alebo az po skoncení skusobnej doby….. Prosím Poradte

  9. cakam babatko s terminom porodu 14.2.07. (teda predpokladany nastup na matersku 3.1.07). Zmluvu u zamestnavatela mam do konca roka 2006. Mam oznamit zamestnavatelovi pisomne ze som tehotna skor, alebo mam skor poziadat o predlzenie pracovnej zmluvy. Mam do tejto ziadosti napisat, ze ziadam o predlzenie na 3 roky, alebo nemam vobec pisat na aku dobu chcem predlzenie?

   dakujem

  10. Som tehotna a mam pracovnu zmluvu na dobu urcitu, ktora mi vyprsi, ked budem v 8. mesiaci. Ako mam prosim nasledne postupovat? Budem nezamestnana, Kto mi bude vyplacat materke davky? Mam sa nasledne niekde – na nejaky urad prihlasit? Vdaka za pomoc. Kukucka

  11. Čo stratím,ak tehotenstvo neoznámim,alebo o čo neprídem?

   Situácia:Prejdem z firmy do firmy.Plynie mi výpovedná lehota.S novým zamestnávateľom mám podpísanú predbežnú zmluvu..Vtom otehotniem..Mám nejakú ohrannú lehotu?Musí ma nový zamestnávateľ prijať ?Alebo môžem ostať u predošlého zamestnávateľa,kde mi plynie výpovedná lehota?

  12. keď som v prvom mesiaci tehotenstva a mam rizikové tehotenstvo,čiže som na PN, podľa čoho sa vypočítava výška materského

  13. Chcela by som vediet ako sa da normalne vysvetlit v praci, ze nie som otrok a kedze vo svojich 34 rokoch chcem konecne prvy krat otehotniet tak sa nemienim pretazovat a odsuvat tehotenstvo stale dalej a vlastne dokedy??? Ze ked kcem otehotniet tak sa musim niekedy stretnut aj s manzelom a nie len stale do nemoty a takmer zadarmo sluzit………

   dakujem, katka. <lekarka zBA>

  14. zostalasomtehotna koncom roku2003, v auguste2004 sa narodil synček.Ked som tehotnost malapotvrdenuod lekára, oznámila som to ústne v práci(je to zahraqničná spoločnosť,tak to museli majiteľovi tlmočiť.)Mala som sedavú prácu za strojom, tak sa to dalo.(pokým sanezväčšilo bruško,to už bolo horšie).Zamestnávateľ sa ku mne správal celkom korektne.Problém nastal až vtedy, keď som malanastúpiť na MD.Predtým som ležalatýždeň v nemocnici, zostala som na PN.Pred nástupom na MD, som si chcela ešte vybrať dovolenku aplynule prejsť na MD, tak som chcela PN zrušiť. Problém bol v práci, tam mi nechcelei dať toľko voľna,museli ho presviedčať, že už pre zväčšujúce bruško a neustále odbiehanie na toaletu,nepodám taký výkon ako predtým.Nakoniec súhlasili.Tak môj nástup na MD začal trošku nepríjemne.Ináč mi v práci vychádzali v ústrety(až po osobnom kontakte so zamest.)Ale ľudia sú rôzny. Zamestnávateľ nebral do úvahy práva svojich zamestnancov,nielen ak je žena tehotná,rádporušoval zákonníkpráce.Teraz si už skutočne vychutnávam radosti aj starosti pri výchove môjho synčeka.

  15. No čo mi poradite ked som tehotna v piatom mesiaci kedy by som to mala oznamit zamestnavatelovi. A ked chcem ist na matersku dovolenku stači ist ped mesiacom porodu to znamena že v decembri sa to ma narodit a ja by som im to oznamila v novembri že idem na MD.? Bolo by to spravené?

  16. Upozorňujem čitateľov na skutočnosť, že oznámiť zamestnávateľovi tehotenstvo NIE JE POVINNÉ, akoby mohlo milne vyplynúť z tohto článku 🙂

  Pridaj komentár