Nová poradňa na „babetku“: OMBUDSMAN

Dagmar Mozolová, redakcia 4
Vedro usmievave

Predstavte si takúto situáciu: Narodí sa vám dieťa z nemanželského vzťahu. Staráte sa oň sama a keď má tri roky, požiadate o stanovenie výživného na okresnom súde. Nech sa aspoň finančne podieľa aj otec… Prejde rok, dva, tri, prejde tých rokov ŠESTNÁSŤ, z vášho dieťaťa sa stane devätnásťročný dospelý človek – a rozsudok nikde… Je toto vôbec možné? Nuž, veru je. Aj v takomto prípade pomohol verejný ochranca ľudských práv, ombudsman.

Z histórie

Funkciu ombudsmana zriadil švédsky kráľ Karol XII. V roku 1713 poveril ombudsmana dozorom nad správaním sa kráľovských úradníkov, aby dohliadal na správanie sa vyberačov daní, sudcov a ostatných úradníkov, ktorí konali v jeho mene. Neskôr sa tento úradník stal kancelárom justície. Približne o sto rokov neskôr bol inštitút ombudsmana prvýkrát zakotvený vo švédskej ústave (1809).

Slovo ombudsman sa odvodzuje od „umbup“, ktoré pochádza zo stredovekej švédčiny a znamená moc alebo autoritu. Švédske slovo „ombud“ označuje osobu, ktorá koná v záujme iných. Inštitút ombudsmana prenikol do právnych systémov krajín takmer celého sveta. Inštitút ombudsmana je zriadený takmer v 70 štátoch sveta.

Verejný ochranca práv na Slovensku

Na Slovensku je v ústave zakotvený inšitút ombudsmana od r. 2001. Jeho úlohou je podieľať sa na mimosúdnej ochrane základných práv a slobôd fyzických a právnických osôb. Hoci nemôže zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie žiadneho orgánu, môže príslušný orgán upozorniť, že jeho rozhodnutie alebo konanie je nesprávne, alebo je nečinný. Ak tento orgán neurobí vo veci adekvátnu nápravu, môže sa obrátiť priamo na vládu SR. Verejného ochrancu práv volí Národná rada SR na päť rokov a nemôže byť členom politickej strany ani politického hnutia.

Ombudsman je tu aj pre deti

Snáď najčastejšie sa ombudsman stretáva s upozorňovaním na zlú ekonomickú a sociálnu situáciu starších ľudí – dôchodcov. Viaceré vyjadrenia sociológov však aktuálne upozorňujú, že chudoba na Slovensku výrazne postihuje deti. Aj výroky z radov psychológov upozorňujú na ohrozené psychické zdravie detí a depresiu čoraz väčšieho počtu dospelých aj detí spájajú s ekonomickou situáciou. Svetová zdravotnícka organizácia /WHO/ za najväčšie ohrozenia detského zdravia považuje chudobu. Slovenská republika ako zmluvný štát Dohovoru o právach dieťaťa sa zaviazala uznávať právo každého dieťaťa na životnú úroveň nevyhnutnú pre jeho telesný, duševný, duchovný, mravný a sociálny rozvoj.

Najčastejšie podnety s ktorými sa občania obrátili na VOP dotýkajúce sa práv detí:

 • prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov v súdnom konaní, súdne spory o určenie otcovstva, konania o zverení dieťaťa do opatery jedného z rodičov,

 • medzi veľmi časté patrí problém „výživné“, problémy pri vymáhaní výživného, veľkým problémom bol aj prechod od súdneho vymáhania výživného na vymáhanie prostredníctvom exekútora, oprávnené osoby zväčša nevedia že inštitút náhradného výživného existuje a že majú naň právo,

 • častými sú žiadosti o pomoc pri ochrane základného práva na primerané hmotné zabezpečenie pri strate živiteľa, napr. sú prípady zamietnutia nároku na najmä sirotské dôchodky u detí, ktorým zomrie jeden z rodičov, prípady detí s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré potrebujú okamžité riešenie dôsledkov svojho zdravotného postihnutia,

 • právo dieťaťa na vzdelanie, zistené porušenie pri prijímaní na 8ročné gymnázium neprijatím prihlášky, problémy pri prechode na nový maturitný systém,

 • právo dieťaťa na bezplatnú zdravotnú starostlivosť, napríklad prípad, v ktorom museli rodičia preplatiť vysoké náklady zdravotnej starostlivosti, keď maloletý zavinil dopravnú nehodu a rodičia mu neposkytli dozor,

 • časté sú otázky dotýkajúce sa sociálnej situácie rodín s deťmi, riešenia otázky bývania, zabezpečenia prostriedkov na výživu a ošatenie svojich detí v prípadoch, ak sa celá rodina nachádza v hmotnej núdzi.

  Práva dieťaťa častokrát nie sú dotknuté primárne, ale sekundárne ako dôsledok určitého životného štýlu jeho rodičov či sociálnej situácie, v ktorej sa jeho rodič nachádza. V tomto smere sa nedajú riešiť práva dieťaťa bez zlepšenia sociálnej situácie rodičov – možnosti sociálnej podpory, práva a povinnosti obce a vyššieho územného celku, školy, úradov práce sociálnych vecí a rodiny a v prípade rodinných konfliktov aj polície.

  Celkovo sa na ombudsmana obrátili v 9 prípadoch priamo deti do 18 rokov, z toho tri mali do 15 rokov. Z cca 10tisíc doručených podnetov celkom sa v uplynulom roku práv detí dotýkalo 166 podaní.

  Jeden príklad za všetky

  Prípad 14-ročného zdravotne ťažko postihnutého dievčatka, ktoré sa na verejného ochrancu práv obrátilo, „pretože ma súd už 10 rokov nechce prisúdiť ockovi“. Ako uviedlo, súdom bolo v roku 1992 zverená matke, ale 10 rokov žije u otca. Ďalej uviedlo, že roky musí chodiť po psychologických vyšetreniach a končilo slovami „chcem, aby toto trápenie skončilo.

  Verejný ochranca práv preskúmavaním podnetu zistil, že okresný súd pojednávanie o zverenie maloletého dieťaťa do výchovy otca vedie od roku 1998. Prvé pojednávanie sa malo uskutočniť v decembri 1998, bolo však odročené na neurčito pre neprítomnosť zákonného sudcu. Kvôli odvolaniu voči uzneseniu okresného súdu, bola vec do konca roka 1999 na krajskom súde. Pojednávanie na okresnom súde sa teda malo uskutočniť až v júni 2001, opäť však došlo k odročeniu na neurčito s tým, že účastníkom budú doručené opisy zápisníc s možnosťou vyjadriť sa k nim. V júni 2003 bola zákonná sudkyňa upozornená na dôvodne podanú sťažnosť na prieťahy v konaní. Súd vytýčil pojednávanie na december 2003, opäť však bolo odročené na neurčito s povinnosťou zaslať súdu otázky pre znalca. V septembri 2004 súd ustanovil znalca. Znalecký posudok bol účastníkom doručovaný v decembri 2004. Pojednávanie vytýčené na január 2005 bolo odročené na marec 2005 z dôvodu práceneschopnosti sudcu. Ďalšie pojednávanie bolo odročené na apríl 2005 a následne na neurčito. Spis sa od apríla nachádza u zákonného sudcu za účelom ďalšieho dokazovania. Verejný ochranca práv vo veci preukázal porušenie základného práva podľa § 48 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky a práva na prerokovanie veci v primeranej lehote podľa článku 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Na výzvy verejného ochrancu práv predsedníčka súdu uznala zbytočné prieťahy vo veci, vyzvala zákonnú sudkyňu na plynulé vedenie konania a zaviazala sa vec sledovať až do jej právoplatného rozhodovania, o ktorom bude informovať verejného ochrancu práv.

  KONTAKT

  Môžete sa, samozrejme, obrátiť priamo aj na kanceláriu ombudsmana.

  Kancelária verejného ochrancu práv – KVOP

  Nevädzová 5, P.O.BOX 1

  820 04 Bratislava 24

  Tel.: 02/4828 7401, 02/4363 4906

  Fax: 02/4828 7401

  www.vop.gov.sk

  E-mail: sekretariat@vop.gov.sk,

  office@vop.gov.sk

  Ak máte otázky k tejto téme, môžete sa opýtať v Právnej poradni

 • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
  Loading...

  Komentáre k článku

  1. Som13r rozvedena so 16 r synom.po rozvode bol syn zveriny do vychovy mne a otec mal prispievat 2500sk vyzivne. kedze sa mu zacalo finacne velmi darit o 2r neskor som poziadala o zvysenie vyzivneho no bolasom nemilo prekvapena ked sud rozhodol v moj neprospech. mal to vsetko podplatene a kedze na mna narozpraval strasne veci chceli mi vziat aj syna. tak som svoju ziedost radsej stiahla a snazila som sa najst cestu ako prezijem. kedze mojsyn mal caste anginy nemohlA som sa nikde zamestnat.chodila som cez letne prazdniny pracovat do zahranicia kedy mi pomahla so synom mama a ked som bola doma precvicovala som aerobic.syn vydaval otca kazdy 3 weekend tak Ako to mal urcene sudom. ked som ho prosila aby nam financne pomohol a vybavil dobru skolu lebo sa dobre ucil,nech nam pomoze s bytom, lebo sme byvali v starom prenajatom byte, stale hovoril daj mi ho a bude mat vsetko. pokial je s tebou nedostane nic. a tak sa to tahalo roky.nasla som si dobru pracu v Jar kde som si vzala aj syna.on musel dat na to suhlas Ale nebols tym ziaden problem.vsetci mu hovorili ako moze nechat syna len tak odist preco nam nepomoze ked nevie co s peniazmi.tvrdil stale to iste.neda nam nic pokil je syn so mnou.

   syn zacal hrat footbal a o nicom inom nehovoril len o tom ze chce byt fotbalista.chcela som aby sa mu splnil sen ktrory sa mne nemohol (chcela som byt prof. tanecnica) tak som zavolala jeho otcovi ze ci nam naozaj nepomoze. on sa medzi tym ozenilna narodil sa mu 2.syn. povedal ze ano ale iba ak bude u neho a ja ho mozem vidavat kedy chcem ze bude hradit leteny a moje naklady na ubytovani. bola to len ustna dhoda. no odkedy syn zacal byvat u nho vsetko odtajil. ja som na Sk travila 4-5mes. len aby som mla vidiet svojho syna a postart sa o jeho zdrav. stav kedze otec s nim nikdy u lekara nebol. ak ochorel a ja som bola mimo, moji rodicia museli ceszovat 130 km aby o vzali k lekarovi. jeo manzelka na nho tiez kaslala. ale co sa tyka materialneho zabezbecsnia moj syn mal všetko. v skole ma ciste 1 a svoj fotbal miluje.tak sme sa so synom dohodli ze este par mesiacov potiahnem aby som mhla zaro it na byt a vratim sa na slovesko a budeme spolu. ked som ua nim chodila boli neustale hadky pretoze moj ex nechcel aby som s nim travila cas.

   ked som sa na sk vratila synovi povedal. rozhodni sa s kym chces byg ale ked sa rohhodnes pre mamu tak so mnou uz nikdy nerataj. nic ti nekupim, nebudem ta ucit hrat fotbal,nikdy ti uz nezavolam tym padom som s tebou skoncil. ako moze otec ktory tvrdi ze miluje svojho syna takto citovo vydierat svoje dieta. moj syn plakal a povedal ze nas lubi obidvoch. ako si ma vybrat?

  2. Som13r rozvedena so 16 r synom.po rozvode bol syn zveriny do vychovy mne a otec mal prispievat 2500sk vyzivne. kedze sa mu zacalo finacne velmi darit o 2r neskor som poziadala o zvysenie vyzivneho no bolasom nemilo prekvapena ked sud rozhodol v moj neprospech. mal to vsetko podplatene a kedze na mna narozpraval strasne veci chceli mi vziat aj syna. tak som svoju ziedost radsej stiahla a snazila som sa najst cestu ako prezijem. kedze mojsyn mal caste anginy nemohlA som sa nikde zamestnat.chodila som cez letne prazdniny pracovat do zahranicia kedy mi pomahla so synom mama a ked som bola doma precvicovala som aerobic.syn vydaval otca kazdy 3 weekend tak Ako to mal urcene sudom. ked som ho prosila aby nam financne pomohol a vybavil dobru skolu lebo sa dobre ucil,nech nam pomoze s bytom, lebo sme byvali v starom prenajatom byte, stale hovoril daj mi ho a bude mat vsetko. pokial je s tebou nedostane nic. a tak sa to tahalo roky.nasla som si dobru pracu v Jar kde som si vzala aj syna.on musel dat na to suhlas Ale nebols tym ziaden problem.vsetci mu hovorili ako moze nechat syna len tak odist preco nam nepomoze ked nevie co s peniazmi.tvrdil stale to iste.neda nam nic pokil je syn so mnou.

   syn zacal hrat footbal a o nicom inom nehovoril len o tom ze chce byt fotbalista.chcela som aby sa mu splnil sen ktrory sa mne nemohol (chcela som byt prof. tanecnica) tak som zavolala jeho otcovi ze ci nam naozaj nepomoze. on sa medzi tym ozenilna narodil sa mu 2.syn. povedal ze ano ale iba ak bude u neho a ja ho mozem vidavat kedy chcem ze bude hradit leteny a moje naklady na ubytovani. bola to len ustna dhoda. no odkedy syn zacal byvat u nho vsetko odtajil. ja som na Sk travila 4-5mes. len aby som mla vidiet svojho syna a postart sa o jeho zdrav. stav kedze otec s nim nikdy u lekara nebol. ak ochorel a ja som bola mimo, moji rodicia museli ceszovat 130 km aby o vzali k lekarovi. jeo manzelka na nho tiez kaslala. ale co sa tyka materialneho zabezbecsnia moj syn mal všetko. v skole ma ciste 1 a svoj fotbal miluje.tak sme sa so synom dohodli ze este par mesiacov potiahnem aby som mhla zaro it na byt a vratim sa na slovesko a budeme spolu. ked som ua nim chodila boli neustale hadky pretoze moj ex nechcel aby som s nim travila cas.

   ked som sa na sk vratila synovi povedal. rozhodni sa s kym chces byg ale ked sa rohhodnes pre mamu tak so mnou uz nikdy nerataj. nic ti nekupim, nebudem ta ucit hrat fotbal,nikdy ti uz nezavolam tym padom som s tebou skoncil. ako moze otec ktory tvrdi ze miluje svojho syna takto citovo vydierat svoje dieta. moj syn plakal a povedal ze nas lubi obidvoch. ako si ma vybrat?

  3. Dobry den.som slobodna mamicka ,mam 3 rocneho syna ,otec syna bol 3.roky v base,neprispieva mi vyzivne .Ja som tohto casu nezamestnana,nemam narok na podporu ,mozte mi poradit co mam spravit aby som dostavala vyzivne alebo socialne davky prosim som zufala.Tohto casu je synov otec na slobode a je zamestnany ako zivnostnik,slusne zaraba viem aj v akej firme ,dala som to na sud len presli 4.mesiace a stale sa nic nekona .ja nemam kde byvat a ani s coho zit ,prosim vas o radu.dakujem.

  4. Dobrý Deň.Hladám radu ako sa dostat s problémou.Volám sa Lubica a som slobodná mamička,našla som si priateľa Petra ktory je rozvedený a ma v opatere dve deti.Deti sa však nechcú prispôsobyt novej rodine.Robia veľké problemy.Naposledy som skoncila na súde.Zevraj ich tyram ale súd bol len fraška,pretože ja som im nikdy neublížila.Bol to nápad Petrovej exsvokry.Stále sa niečo deje a Peter už nevie ako dalej,ani ja nie.Deti očivydne nechcú byť s otcom.A Peter to už psychicky nezvláda je neustálom strese.Račali mu vypadávať vlasy.Prosím poradte nám ako to vyriešit?Môže sa Peter vzdať svojich detí a dať ich neako ich mame?Môže ich pobaliť a odovzdať matke,bez toho aby bol súdne stíhany?Preto že ich výchova nie je možná v takomto neustálom strese a ovplivnovaní z druhej strany.Aj pre ne je to stresujúce.Prosím poradte nam. Dakujem

  Pridaj komentár