Na stránke Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny nájdete návrh zákona, ktorý upravuje poskytovanie „novej“ sociálnej dávky rodičom, ktorí sa starajú o dieťa do troch rokov. Ak sa Vás táto vec týka a chcete sa spolu s nami v pripomienkovom konaní vyjadriť, prečítajte si naše úvahy a pripojte sa.
Úvodom zhrnieme fakty:
Momentálny stav:
1330.-Sk
Nový návrh v pripomienkovom konaní:
ČO tento návrh v skutočnosti prináša:
ČO tento návrh nerieši:
- Jana, 34 r.
Som gynekologička, mám možnosť vypomáhať v súkromnej ambulancii môjho kolegu , ide o 4 hodiny týždenne /jedno doobedie. Z hľadiska uchovania si kontinuity s mojou profesiou a ďalšieho profesijného uplatnenia sa po RD je to pre mňa veľmi dôležité. Mám z tejto aktivity príjem 1800 Sk mesačne, čo mi pokryje zhruba moje náklady na cestovné a pod.
Súčasný stav – prichádzam o rodičovský príspevok vo výške 4110.- Sk
Nový návrh – nerieši nič, nepotrebujem dať opatrovateľke 4110 Sk, nakoľko sa mi o dieťa stará moja mama a to len počas jedného dopoludnia týždenne.
Tak v súčasnom systéme ako aj tom, ktorý je navrhovaný sa štát stavia proti tomu, aby som takouto formou zostávala „odborne v obraze“ aj počas RD. - Marika , 38 r.
Mám tri deti. Na rodičovskej dovolenke som s najmladším, má dva roky. Keďže ako rodina žijeme na okraji sociálnej núdze , finančne pomáham našej rodine prežiť tým, že dopoludnia opatrujem spolu so svojim dieťaťom aj iné dvojročné dieťa.
Nový návrh nerieši našu situáciu. Pokiaľ by som mala dostávať 4110 za opatrovanie cudzieho dieťaťa , musela by som si založiť živnosť. A toho dôsledkom je strata môjho vlastného rodičovského príspevku /resp. redukcia na 1300/. A pri tom neporušujem základné pravidlo, že sa o svoje dieťa starám sama doma. - Mária , 25 r.
Som na rodičovskej dovolenke s ročným synom. Pred nástupom na MD som pracovala ako tlmočník, prekladateľ. Mám možnosť zhruba 1-2x mesačne tlmočiť niekoľko hodín obchodné stretnutia. Viem si starostlivosť o dieťa na týchto pár hodín zabezpečiť, manžel si zoberie na pol dňa dovolenku. V ničom neporušujeme pravidlo, že sa o dieťa staráme doma, nikomu ho nezverujeme na opatrovanie. Ale môj náhodný príjem ma radí k „pracujúcim matkám“ , tým pádom prichádzam o rodičovský príspevok 4110.- Sk , je mi krátený na 1300.- Sk. Málo kedy som schopná zarobiť si toľko, aby to pokrylo rozdiel o ktorý prichádzam.
Rada by som si zosúladila svoj pracovný a rodinný život, v tom zmysle, že sa chcem sama starať o svoje dieťa čo najdlhšie ,ale príležitostne pokračovať vo svojich zručnostiach, aby som ich úplne nestratila. - Monika, 28 r.
Mám dve malé deti do troch rokov. Som aktivistkou Materského centra, v ktorom organizujeme rôzne programy pre matky i malé deti dve doobedia v týždni. Mojou úlohou je otvoriť a zatvoriť budovu, pripraviť materiál na tvorivé dielne pre deti , navariť kávu a čaj, udržať poriadok. V materskom centre som vždy spolu s mojimi deťmi a prácu ktorú robím nemám problém vykonávať s dieťaťom na rukách alebo hrajúcim sa v mojej blízkosti. Zo získaného grantu od zahraničnej nadácie mám možnosť za túto aktivitu dostať cca 2000.- Sk mesačne.
Z pohľadu zákona som matka , ktorá pracuje (má príjem)a tým pádom má prísť o rodičovský príspevok vo výške 4110.- Sk . Nemám ho dať podľa nového návrhu komu, nakoľko sa celodenne starám o svoje deti sama.
Prekáža štátu, že som aktívna, že sa snažím robiť niečo pre komunitu ľudí okolo seba?
Podľa súčastnej legislatívy, aj ten navrhovanej – ANO. - Petra, 32 r.
Som na rodičovskej dovolene. Pracujem cca 3 hodiny denne, vždy v noci, keď uložím dieťa spať. Pracujem ako administrátorka internetového portálu. Doma, v kuchyni, len pripojením PC na internet. Mám príjem z tejto činnosti, ale zároveň sa starám celodenne o svoje dieťa, o nič ho neochudobňujem. V čom sa líšim od matiek, ktorým rodičovský príspevok v plnej výške priznávate a okrem varenia, upratovania a vychádzok s kočíkom nepodnikajú nič? Prečo som postihnutá znížením rodič. príspevku na 1300? Veď práve aktívne matky, ktoré počas MD zostávajú v kontakte s prácou majú menšiu šancu, že zostanú v sociálnej sieti nezamestnaných po skončení rodič. dovolenky. Prečo sme diskriminované? Nový návrh pre nás nič nerieši. Nepotrebujem opatrovateľku, zvládnem sa postarať o svoje dieťa sama, aj čiastočne pracovať.
Náš komentár k predkladanému návrhu MPSVaR:
Úplne sa stotožňujeme z výrokom štátneho tajomníka MPSVaR pána Beblavého:
“Chceme aby človek, ktorý pracuje nebol na tom nikdy horšie, ako ten , čo nepracuje“.
Navrhovaná úprava zákona nepodporuje a nemotivuje rodiča k predĺženej starostlivosti o dieťa a k upevňovaniu základných rodinných hodnôt. Rodič na rodičovskej dovolenke je už teraz znevýhodnený oproti rodičovi na materskej dovolenke, a tento návrh situáciu nijak nemení. Kým počas materskej dovolenky je možné bez straty nároku na nemocenskú dávku –materské- mať neobmedzený príjem z prác vykonávaných mimo pracovného pomeru, (resp. by prišlo do úvahy aj uzavrieť súbežne iný pracovný pomer, ako ten, z ktorého plynie nárok na materské) rodič, ktorý je na rodičovskej dovolenke je terajšou úpravou zákona o rodičovskom príspevku finančne výrazne znevýhodnený. Materské je pritom spravidla suma podstatne vyššia ako rodičovský príspevok.
Ako vyplýva zo ZP, rodičovská dovolenka je poskytovaná za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa. Mnohí rodičia dokážu splniť podmienky nároku na uplatnenie rodičovského príspevku v plnej výške i bez toho, aby potrebovali využiť opateru inej osoby. Ide najmä o situácie, kedy je možné prácu vykonávať doma, náhodné, či jednorázové príjmy. Tieto sú spravidla nižšie, ako rodičovský príspevok, prípadne nijak výrazne nepresahujú výšku rodičovského príspevku, avšak môžu výrazne pomôcť pri zachovaní odbornosti a raste profesionálnej stránky rodiča, čím samozrejme výrazne ovplyvnia možnosť opätovného zaradenia sa do pracovného procesu po skončení rodičovskej dovolenky.
Odporúčame stanoviť napríklad výšku minimálnej mzdy , ako výšku príjmu, ktorú môže mať rodič na rodičovskej dovolenke bez toho, aby mu štát krátil príspevok 4110.- Sk. V konečnom dôsledku, akýkoľvek príjem vzniknutý aktivitou rodiča je zdanený, kde môže štát iba získať.
Ďalšia neriešená situácia je v prípadoch, kedy dieťa navštevuje predškolské zariadenie na pár hodín. Ide spravidla o prvé mesiace po nástupe do predškolského zariadenia, kedy deti v rámci adaptačného procesu netrávia v takomto zariadení celý deň, ale len pár hodín. V takýchto prípadoch rodič, starajúci sa o dieťa nie je schopný sa zaradiť do pracovného procesu plnohodnotne a je nútený využiť služby inej osoby (čím je opäť finančne znevýhodnený) alebo požiadať o skrátenie pracovnej doby, čomu je málo ktorý zamestnávateľ prístupný. Navrhujeme riešiť v zákone aj takúto „adaptačnú dobu“ pri nástupe dieťaťa do škôlky, jasiel, iného opatrovateľského zariadenia a to v minimálnej dĺžke jedného mesiaca. Je to obdobie v ktorom si dieťa niekoľko hodín denne navyká na iný životný rytmus, a matka má možnosť si prípadne hľadať zamestnanie.
Prečo legislatíva zatiaľ neakceptuje aktívneho rodiča, ktorý sa dokáže odborne udržiavať aj popri starostlivosti o dieťa?
Takýto rodič je pre štát viacnásobným prínosom:
Ak chcete niečo povedať k tejto téme, môžete tak urobiť v diskusii pod článkom, alebo prostredníctvom mailu do redakcie – napíšte nám.
Váš komentár ja neviem o com a na co sa stale diskutuje ktora mamina ma a nema pravo,bolo by treba to rozumne rozdelit ale tieto korunky su v prvom rade pre dietatko a tomu je jedno ci mamina robila nerobila lebo veci pre deti su mimoriadne nakladne,nas stat zaraba na dochodcoch a nasich detoch.ked vam maju zobrat staci im jeden nesplneny termin,ked maju dat behate ako idiot z dveri do dveri???vsak len tu robia z matiek zobrakov!robila som 5 rokov v nemecku,ale to sa nerata….190 euro pre matku s dietatom???to je hanba,vysmech a kruta realita…a oni sa usmievaju spoza okien svojich limuzin.
a čo materské školy a jasle? všetku starostlivosť a zodpovednosť ministerstvo “hodilo” na starostov a primátorov, ale korunou im na deti neprispeje. takouto podporou súkromných opatrovateľských služieb budú za chvíľu škôlky a jasle s vyškoleným pedagogickým dozorom len pre “prachatých”.
Troška odbočím od témy – chcela by som vedieť keď je matka na MD, ale zároveň je na ňu napísaná firma teda je živnostníčka 1 rok ale v podstate sa celý deň stará o dieťa je možné že štát za ňu zaplatí odvody a môže si predĺžiť materskú dovoenku kvôli zdravotnému stavu dieťaťa do 6 rokov a bude poberať rodičovský príspevok v sume 4 110, Sk ?
Troška odbočím od témy – chcela by som vedieť keď je matka na MD, ale zároveň je na ňu napísaná firma teda je živnostníčka 1 rok ale v podstate sa celý deň stará o dieťa je možné že štát za ňu zaplatí odvody a môže si predĺžiť materskú dovoenku kvôli zdravotnému stavu dieťaťa do 6 rokov a bude poberať rodičovský príspevok v sume 4 110, Sk ?
Zuzana, ubezpečujem Ťa, že teóriu s praxou máme zosúladenú dokonale. RP nekráti nikto sám od seba. Tak, ako Ti ho nikto sám od seba nedá. Bolo by vhodné si riadne prečítať aspoň žiadosť, ktorú si podávala.
To, že nemáš nič krátené je dôsledkom Tvojej nevedomosti. Zmeny majúce vplyv na výšku RP si totiž povinná nahlásiť na príslušnom úrade do 8 dní. Ak si tak neurobila,porušuješ zákon. Je to na Tvoje riziko. Neprávom priznaný RP budeš musieť vrátiť + prichádza do úvahy aj trestnoprávna zodpovednosť.
Stotožňujem sa s pripomienkami k návrhu zákona – naozaj nepotporuje aktívne matky, ktoré sa snažia počas rodičovskej dovolenky získať nejaký príjem a pritom sa plne starať o dieťa. Stále sú na tom lepšie tie pasívne s postojom : štát postaraj sa o mňa !
Ja som tesne pred pôrodom a materská a rodičovská dovolenka ma len čaká. Môj problém je v tom, že som spoločníčkou vo verejnej obchodnej spoločnosti, ktorá svoj zisk nezdaňuje daňou z príjmov právnických osôb, ale jednotliví spoločníci podávajú daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb. Ja teda v marci 2005 podám daňové priznanie za rok 2004 a budem mať priznaný príjem vďaka ktorému budem mať nárok na rodičovský príspevok len vo výške 1.300,- Sk. Nakoľko svoju účasť v spoločnosti nehodlám skončiť (sme len dvaja spoločníci a keby som skončila, musela by sa v.o.s. zrušiť, pretože s jedným spoločníkom nemôže existovať), budem mať príjem aj v roku 2005, i keby som pracovne nepohla ani prstom a nevytiahla päty z domu. Ono je vlastne dokonca jedno, či budem mať zisk alebo budem v strate, lebo podstatné je to, že vykonávam zárobkovú činnosť popri rodičovskej dovolenke, a vtedy je výška rodičovského 1.300,- Sk, bez ohľadu na to aký príjem z tej zárobkovej činosti je a či vôbec je (§ 4 ods. 2 zák. č. 280/2002 Z.z.).
Moja práca je takého charakteru, že mi stačí pracovať občas na počítači (ostatné obstará spoločník vo firme) a nemusím sa od dieťaťa pohnúť ani na krok.
Ak ide zákonodarcom naozaj o to, aby sa rodičia starali osobne o dieťa čo najdlhšie, treba podporiť aktívne matky, ktoré chcú a môžu si vylepšiť svoj príjem počas rodičovskej dovolenky. Inak budú mamičky stále utekať čo najskôr do práce a odkladať svoje deti do jasieľ, k babkám či opatrovateľkám, proste len z dôvodov finančnej nevyhnutnosti.
Zatiaľ nemám ten pocit, že štát chce pomôcť matkám, ktoré by sa radi samy starali o svoje dieťa do 3 rokov, ale stále ide len o to, ako môže Sociálna poisťovňa čo najviac ušetriť. Táto novela síce niečo rieši (hlavne príjmy štátu, keďže časť poskytnutých peňazí sa mu vráti naspäť na daniach a zvýši sa počet subjektov odvádzajúcich dane, ak si opatrovateľky pracujúce doteraz “načierno” založia živnosť), ale nezaoberá sa vôbec podstatou problému.
Ak si moja mama, t.j. babička dieťaťa otvorí živnosť a bude poberať len jediný príjem 4110,- Sk mesačne (okrem starobného dôchodku), bude oslobodená od dane z príjmu? A čo s odvodmi do poisťovní? Bude musieť odvádzať odvody v prvom alebo nasledujúcom roku po otvorení živnosti?
Mám pocit, že nemáte zosúladenú teóriu s praxou. Som na MD, poberám rodičovsky príspevok a zároveň pracujem na dohodu o vykonaní práce. (max.300h ročne) Mesačne je to 4.000,- Sk Samozrejme nesmie ísť o stále sa opakujúcu činnosť. Nemám nič krátené.
Zuzana
Da sa len suhlasit.
Podpora aktivnych rodicov na RD je podla mna potrebna!
Mňa bv veľmi zaujímala logika štátneho aparátu, prečo je preň neprijateľná matka starajúca sa “full time” o svoje dieťa a popritom stíhajúca pracovať zopár hodín mesačne a mať za to zaslúžený príjem (minimálny, predpokladám že za tie peniaze by toľko úsilia nevyvinul žiadny z našich legislatívnych tvorcov). Veď by z neho zaplatila dane, takže štát by nebol o nič ukrátený. Nestačilo by zmeniť filozofiu rodičovského príspevku? Veď ak je tých 4110 SK “platba” za 24 hodinovú starostlivosť o dieťa (keďže matka NESMIE mať iný príjem), tak je to 5,70Sk za hodinu starostlivosti (trošku som tu v argumentácii “uletela”, ale nedalo mi :-), veď to nie je ani vo výške minimálnej mzdy). Sa mi niečo zdá že u našich českých bratov si žena na MD môže privyrábať do výšky cca 6000 korún, čo je predpokladám minimálna mzda. Viem veľmi dlho chápať makroekonomické činitele, ktoré sú tak dôležité, ale čítajúc si návrh nového zákona a potom aj to množstvo podnetných pripomienok – akosi sa cítim diskriminovaná a pomaly aj frustrovaná, ako píše Hannah.
ja si myslim, ze pokial je dieta v opatere rodiny (matky, otca, starych rodicov, pripadne surodencov) by mala rodina mat na tych 4 tisic korun narok. v ktorejsi krajine beneluxu to inak robia tak (kedze usudili, ze pre dieta do 3rokov je dobre byt v opatere niekoho z rodiny), ze ak sa stara mama o vnuca stara dostane to zaplatene. ako statnu sluzbu. ako keby bola ucitelka v skolke (samozrejme dostane menej ako plny plat, ale aj tak). a v tomto pripade by som bola zastancom protizakonneho spravania. ved to voci tym maminam vobec nie je fer…. a este si myslim, ze stare mamy mozno nemaju zivnost, ale su pre dieta do troch rokov rozhodne lepsie ako institucia. vacsinou maju viacej lasky, trpezlivosti a vedia lepsie varit….
Este jedna otazka – je v navrhovanom zakone nejako urcena doba, po ktoru sa musi o dieta starat niekto so zivnostou, aby rodic dostal plny prispevok 4110 Sk? Mam na mysli, ak rodic zveri dieta profesionalnej opatrovatelke na 1 hodinu v mesiaci, uz ma narok na plnych 4110 Sk?
Zaujímalo by ma, že keď súkromné jasle alebo školka dostane za dieťa takúto sumu každý mesiac, či sa to myslí ako uhradenie poplatkov namiesto rodiča (čiže rodič by už nemusel platiť), lebo ak áno, potom sú diskriminovaní tí rodičia, ktorí musia platiť poplatky v štátnych jasliach a nemajú možnosť si dať dieťa do súkromnej opatery. Ja som tiež za to, aby si mamička mohla privyrobiť popri materskej. Počula som, že je to možné, ak robíte len na dohodu, no neviem, či je to pravda. Neviete?
Moj pripad je takmer zhodny s pripadom Petry, 32. r. uvedeny v clanku. Moja praca sa da taktiez vykonavat doma, na pocitaci s pripojenim na internet. Tiez som to schopna zvladnut, vyuzivajuc dobu ked moja 8 mesacna ratolest spi.
Velmi som uvazovala, ci pracovat alebo nie – ci sa mi to naozaj vyplati. Nejedna sa len o rozdiel vo vyske rodicovskeho prispevku – pri zarobku uz treba platit odvody, a tak sa realny prijem este znizi… clovek moze byt na tom aj stratovy….
Ak stat ocenil starostlivost o dieta do 3 rokov za 4110 Sk mesacne, preco pracujucim matkam odmieta tuto polozku zaplatit? Ved o to dieta sa niekto musi postarat, tu pracu niekto urcite vykona – ci uz matka, otec, babka alebo profesionalna opatrovatelka, podla toho, ako si to rodina zariadi. V jednom pripade je to platene, v inom nie – preco? Stat plati skolky, takze je logicke, ze za dieta v skolke rodic nedostane nic (adaptacna doba by sa hodila).
Rodicovsky prispevok nie je ani “socialna davka” ci “financna pomoc”, nie je to nahrada za znizeny prijem rodiny – ved kludne sa moze stat, ze matka je doma, pobera RP a otec zaraba 100.000, teda ta rodina RP vobec nepotrebuje. V sucasnosti RP nie je ani akasi “placa za vykonanu pracu”, kedze su ludia, ktori celodennu starostlivost o dieta nemaju zaplatenu tak ako ini. Co to vlastne je?
Myslim si, ze v novom zakone by si mali zvolit nejaku koncepciu – bud RP povazovat za akusi “socialnu davku” a zvazovat pri tom prijem celej rodiny, alebo sa na to pozriet ako na peniaze urcene na starostlivost o dieta, a tie vyplacat vsetkym bez vynimky.
Podla mna by prijem rodica nemal mat ziadny vplyv na poberanie rodicovskeho prispevku.
Drzim palce, aby sa to podarilo presadit. Som rada, ze sa robia taketo aktivity, aby sa ludia vobec dozvedeli, ze mozu nejake zakony pripomienkovat – toto je krasny priklad, ked mozu svojou snahou aspon nieco v tychto zakonoch ovplyvnit a nie len v tichosti meditovat, ako sa maju zle (tym sa nechcem nikoho dotknut – aj ja to sem tam robim). Tlieskam :o) Monika
No, vzhľadom na to, že manželka pána Beblavého, pani Emília Sičáková-Beblavá, je tesne pred pôrodom (ak už neporodila) a ešte nedávno vystupovala v televízii, asi sa aj čoskoro vráti do práce. Takže je možné, že inšpirácia prišla odtiaľto. Možno, keď bude ratolesť nastupovať do škôlky, objaví sa v nejakom novom zákone aj zmienka o adaptačnej dobe (ak pán Beblavý ešte bude na svojom poste) :-)))). Samozrejme, to bola nadsázka, nechcem sa nikoho dotknúť, len ma automaticky zaujalo, že zákon komentuje pán Beblavý :-). Mňa osobne správa celkom zaujala, jediné čo ma napadlo, bolo, že ak sa príspevok bude vyplácať aj súkromným jasliam a škôlkam, určite to povedie k všeobecnému nárastu cien za deti do 3 rokov.
MOnika 27. redakcia to pošle určite. Mňa len poprosili o môj názor. K časti o adaptačnjej dobe doplním:
Osobne som toho názoru, že rodičom,ktorí sú zamestnaní a rozhodnú sa vyčerpať rodičovskú dovolenku, ktorú garantuje Zákonník práce, t.z. nebudú mať príjem zo zárobkovej činnosti, by malo byť umožnené v prípade, že dieťa navštevuje predškolské zariadenie do 4 hodín denne, čeprať rodičovský príspevok v plnej výške.
No tak takyto navrh normalny clovek na papier neda, to je jasne. Je uplne zbytocny, skoda autorovej roboty, ak s tym nejaku vobec mal. Neviem preco sa kompetentny snazia robit novely, ked sami musia dobre vediet, ze su o nicom. Asi aby rozculovali ludi. Fakt super.
suhlasim s hannah je pravda ze je vela maminciek ktore by popri starostlivosti o svoje dieta radi aj nieco robili aby “RD by nebola tak stereotypna or kratka, penazenka tak prazdna a matka skor ci neskor frustrovana…” ale ako aby sme si nezobrali este aj to malo co nam stat dava. je pravda ze ked je zena 3 roky na MD (co je pre dieta dobre) ma problem zaradit sa do pracovneho procesu a hlavne malo kto ju zamestna. nebolo by jednoduchsie keby aj mamicky na MD mohli aspon ciastocne pracovat, financne tak pomahat svojej rodine a este aj profesne rast……….je mi smutno ze stat toto nepodporuje
chcem sa opytat, posiela to p. Glezgo a redakcia v ramci pripomienkoveho konania na MPSVR SR? Minimalne to potom musia zahrnut do zoznamu pripomienok a bud zapracovat alebo nejako zdovodnit nezapracovanie – pripadne dat navrh na verejnu diskusiu………
Rodina nie sú len počty. No ak takto predkladateľ uvažuje doporučujem dať si na jednu misku pomyselných váh stovky miliárd, ktoré musíme vďaka demografickému kolapsu minúť na sociálnu reformu a na druhú očakávanú úsporu na RP. Vďaka takémuto porovnaniu ho iste napadne čosi, čo bude viac podporovať úplnú rodinu a motivovať tých, ktorí skôr ako by si rodinu založili o deťoch uvažujú tiež iba v rovine výdavkov. Ak už máme historicky zažitý systém podpory rodín a ten potrebuje zmenu, nech je táto ozaj motivačná hlavne v prospech rodiny.
Suhlasim s navrhom, aby matka na RD mohla pracovat do urciteho limitneho prijmu bez straty rodicovskeho, je strasidelne, ze ak si clovek vie dobre zadelit cas, pripadne obetuje cast volna na dalsi osobny rast ci aspon nevypadnutie z odboru, robi to bud nelegalne alebo za cenu straty vacsej sumy penazi, ako zarobi, alebo sa vzda… budem Vam drzat palce, bolo by to super, ak by sa to podarilo presadit, RD by nebola tak stereotypna or kratka, penazenka tak prazdna a matka skor ci neskor frustrovana…
ono to vždy na prvý pohľad vyzerá, že je to pre naše dobro, bojim sa aby toto nebola príprava na krátenie RD podľa vzoru niektorých tzv. západných krajín (napr. Švajčiarsko), hlavnou myšlienkou celej novely sú dane, pracujúca matka odvedie daň, opatrovateľka odvedie daň a ešte, keď všetky opatrovateľky prejdú na živnosť, aké krásne budú percentá pre nezamestnanosť stotožňujem sa s tu uvedenými pripomienkami, ja som stavebná projektantka na materskej a mohla by som pokojne cez víkend, alebo v noci, doma, robiť projekty na počítači, len tak pre tréning jeden za čas, dieťa by som o nič neukrátila a pre mňa by to veľa znamenalo, udržala by som si prehľad, kontakty
Pomôže to iba rodičom , ktorí pracujú a majú dieťa v jasliach alebo u opatrovateľky. Tí už nemusia pletiť celý poplatok zo svojho. Ale pre deti je lepšie byť do 3 rokov s vlastným rodičom – to je môj názor. Pre nás rodičov , ktorí sme s dieťaťom doma sa nič nemení, stále sme odkázaní na almužnu a privyrobiť si popri materskej nemôžeme. Aspoň nie legálne .
Tak to je teda “OBROVSKA” pomoc od statu. . . . Pch a zevraj stat podporuje rodinu . . . A ako? Pytam sa.
Plne sa stotoznujem s pripomienkami.
Este k navrhu, aby bola stanovena vyska prijmu, popri ktorom ma byt zachovany plny rod. prispevok minimalna mzda – mozno by bolo vhodne uvazovat aj o alternative, aby vyksa prijmov spolu s rod. prispevkom v plnej vyske bola max. vo vyske materskeho, ktore dany rodic poberal – tato vyska je predsa tiez preukazatelna… – to len ako napad. Monika