Odpovede na tému Materská dovolenka

JUDr. Soňa Glezgo 41

Milé čitateľky, milí čitatelia,

ponúkame vám tematicky členený súhrn otázok a odpovedí z právnej poradne JUDr. Sone Glezgo z obdobia od začiatku roka 2004 do prázdnin 2005.

Na uľahčenie orientácie sú zvýraznené tituly a hlavné časti položených otázok, na vyhľadávanie slov a výrazov použite vyhľadávanie v texte (najčastejšie pomocou Ctrl+F).

Upozornenie: Odpovede platia pre dátum, ktorý je uvedený pri otázke. V niektorých problematikách došlo časom k zmene zákonných noriem, preto ako ďalší zdroj informácií využite odpovede novšieho dáta, či články v sekcii Múdrosti – Rady od právnika.

Podtéma: Nástup na MD

Podtéma: Práca resp. živnosť počas MD

Podtéma: Nadväzujúce udalosti – MD, RD, PN

Podtéma: Zamestnanie vs. MD

Podtéma: Rodina na MD/RD

Podtéma: Iné problémy okolo MD

Podtéma: Nástup na MD

2. Dovolenku za kalendárny rok si vyčerpať môžete, na jej čerpaní sa je však potrebné dohodnúť so zamestnávateľom. Materské sa Vám bude počítať z vymeriavacieho základu za rok 04 za predpokladu, že na MD nastúpite v roku 05.

3. Sociálna poisťovňa nemá s takým platením nič spoločné! Zdravotné výkony sa platia zdravotného poistenia a či preplatia pôrod v súkromnom zariadení závisí od dohody, akú majú s tým ktorým zariadením uzavretú.

Podtéma: Práca resp. živnosť počas MD

2. Je zamestnávateľ povinný mi aj počas rodičovskej dovolenky držať pôvodnú pozíciu na ktorej som pracovala pre nástupom na MD? Takáto pozícia je len jedna na našom pracovisku. Aké má zamestnávateľ povinnosti, ak bude táto pozícia keď sa po 1-1,5 roku vrátim do zamestnania obsadená, pretože ma zamestnávateľ musí niekým nahradiť?

K otázke č.2: Zamestnávateľ je povinný Vám držať pôvodné pracovné miesto len do skončenia materskej dovolenky. Po skončení rodičovskej dovolenky je povinný Vás zaradiť na prácu rovnakého druhu. Závisí teda od toho, ako máte napísanú pracovnú zmluvu, či sa dostanete aj na pôvodné pracovné miesto. Ak by ste mali na pôvodné miesto nárok, zamestnávateľ to miesto obsadí niekým, kto Vás bude počas trvania MD a RD len zastupovať.

rozhodnutím súdu nemá na rodičovský príspevok nárok.

1. Môže manželka nastúpiť do zamestnania na polovičný pracovný úväzok?

2. Aký dopad bude mať táto skutočnosť na jej doterajší príjem od štátu (4110 +1080) pokiaľ by bola zamestnaná, resp. ako by to ovplyvnilo uvedený príjem?

Podtéma: Nadväzujúce udalosti – MD, RD, PN

2. Pred nástupom na prvú MD som bola zamestnankyňou štátnej správy – policajtka. Platia tu iné predpisy?

Áno, máte pravdu, na policajtov sa vzťahujú osobitné predpisy, ZP sa použije len ak osobitný predpis výslovne stanoví, že sa tento použije. Ide o zákony č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe policajtov… a zákon č. 328/2002 Z.z. o sociálnom zabezpečení policajtov. Čo sa týka materského, tak rozdiel je len vo výške (u policajtiek je to náhrada služobného platu) inak podmienky nároku a lehoty sú rovnaké.

Podtéma: Zamestnanie vs. MD

Mám ešte jednu otázku. Od 1.9. som mala mat platový postup podľa odpracovaných rokov. Od 2. 9. som PN, tak mi ho nedali. Každý sa vyhovára na niekoho iného. Mám na to právo aj keď som PN?

Podtéma: Rodina na MD/RD

Podtéma: Iné problémy okolo MD

2. Poberám rodičovský príspevok, zrejme treba požiadať môjho zamestnávateľa o vyplácanie peňažnej pomoci v materstve od konca januára, však? Neviem však, či tiež mám nahlásiť na úrade sociálnych vecí zastavenie vyplácania rodičovského príspevku na prvé dieťa.

3. Pri narodení druhého dieťaťa mám nárok tiež na jednorazový príspevok (4 000,- Sk) a jednorazový príspevok pre otca (pri 1. dieťati to bolo 1200,- Sk)?

2. PPvM je od 1.1.04 označovaná ako materské. Výkon nemocenského poistenia už nepatrí zamestnávateľom, najneskôr od 1.1.05 ho prevezme od všetkých zamestnávateľov Sociálna poisťovňa. Preto so žiadosťou o materské, ktorú Vám vystaví gynekológ sa je potrebné obrátiť na Sociálnu poisťovňu. Nie je možné poberať súčasne materské i RP ani ak máte dve deti, a preto je potrebné tieto zmeny oznámiť do 8 dní od vzniku nároku na materské na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

3. Príspevok pri narodení dieťaťa je v súčasnosti 4320 Sk, nárok Vám vzniká. Jednorazový RP pre druhého rodiča je 1300 Sk. Tento je potrebné uplatniť najneskôr do 3 mesiacov od narodenia dieťaťa, rodič musí byť zamestnaný.

Zároveň ešte jedna otázka: som v TPP a súbežne vykonávam živnosť. Z TPP nastúpim na materskú. Musím živnosť pozastaviť? Predpokladám, že budem takto pokračovať v práci. Viem, že rodičovská dovolenka to už bude umožňovať. Nejasná mi je materská.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Dobry den, prosim vas, je mozne nastupit na matersku dovolenku az dva tyzdne pre porodom? pracujem na zivnost, platim si dobrovolne nemocenske poistenie a rada by som pracovala pokial budem moct. Zatial som nemala ziadne zdravotne problemy suvisiace s tehotenstvom. Som na konci 7 mesiaca. V pripade zdravotnych problemov, je mozne ostat na PN do konca tehotenstva? nechcela by som brat matersku skor ako tie 2 tyzdne pred predpokladanym datumom porodu. Dakujem

 2. Dobry den. Ja sa chcem spytat ci po novom mame na narok na matersku alebo nieake davky na dieta. Ak rodicia su po skole, maju ukoncene stredne vzdelanie ale neboly zamestnany na pracovnu zmluvu. Bol som iba ja zamestnany ale iba asi take 3 mesiace na dohodu … Mame na nieco v akomto pripade narok:? A ak co treba preto urobyt… dakujem za odpoved

 3. Dobry den.Chcem sa opytat na MD som 2roky ked ze materska je dost smiesna chcela by som ist do prace aj popri materskej je to mozne aj ked mam este v byvalej praci zmluvu?mozem ist pracovat na dohodu aj do inej.Dakujem

 4. Dobry den.Chcem sa opytat na MD som 2roky ked ze materska je dost smiesna chcela by som ist do prace aj popri materskej je to mozne aj ked mam este v byvalej praci zmluvu?mozem ist pracovat na dohodu aj do inej.Dakujem

 5. Prosím Vás o radu. Som zamestnaná na trvalý pracovný pomer a popri tom som zaregistrovaná ako samostatne hospodáriaci roľník. okrem toho si dobrovoľne odvádzam príspevok do sociálky. v júny idem na materskú dovolenku. Tým, že som SHR – budem mať nárok na materskú dávku? alebo sa na mňa vzťahuje zákon ako na živnostníkov, ktorí vraj nárok pri podnikaní na materskú dávku nemajú?

 6. Dobrý deň,

  chcem sa spýtať, kedy by som mala mať presný dátum na MD, keď od poslednej poradne mám termín pôrodu 17.4.2010.?

  A ešte teraz som momentálne na RP od roku 2007 a ešte aj v pracovnom pomere od roku 2006. Či budem mať po skončení poberania MD po 6 mesiacoch nárok na ten vyšší rodičovský príspevok, ktorý je okolo 250 eur.Ďakujem Eva

 7. kam po materskej????v auguste 2006 som nastupila na metersku,1.9.2006 mi skoncila pracovna zmluva a 18.9.2002 sa mi narodilo dieta.som slobodna mamicka a teraz v septembri mi bude koncit MD.mam narok na nejaky prispevok alebo podporu v nezamestnanosti ked nemam ziadnu pracu????

 8. chcela by som vedieť, ako to je s preplácaním dovolenky. Zostala mi dovolenka, momentálne som na PN a na MD nastupujem až v októbri, ako mi ju zamestnávateľ preplatí, keď budem odchádzať na MD alebo až po ukončení .

 9. Dobrý deň som slobodná matka s jedným dieťaťom. Žijem bez partnera čo potrebujem k tomu, aby mi doplatili 3mesiace, ktoré som už materskú nepoberala a dá sa to vôbec? Ďakujem

 10. Som rok a pol na materskej dovolenke. Otehotnela som rok po ukonceni VS, ten rok som bola v zahranici len na brigade, takze nie som zamestnana a bez praxe uz 3 a pol roka. Chcela by som vediet ako dlho mozem byt takto bez praxe, ci ma este niekto zamestna v mojom odbore, ci materska dovolenka sa pocita do tych rokov. dakujem za skoru odpoved.

 11. Momentálne som na MD do 26.júna 2008 od 27.júna by som mala začať poberať rodičovský príspevok, no zamestnávateľ mi navrhuje začať čerpať dovolenku a až po jej vyčerpaní nastúpiť na RP. No ja by som počas tejto materskej ( 3 roky), chcela mať ďalšie dieťa a tak by to bola reťazová materská dovolenka, ale neviem či si nepobabrem do výpočtu MD ak budem teraz čerpať dovolenku a až potom začnem poberať Rodičovský príspevok.

 12. Dobrý deň, som momentálne na materskej dovolenke a je to už dva roky trošku viac, chela by som nastúpiť do práce ale nie do tej kde som pracovala pred MD, preotože som sa presťahovala do iného mesta. Ako mám postupovať musím si vybavovať niečo v sociálnej poisťovni ak áno tak čo? A musím si to vybavovať iba v mieste trvalého bydliska alebo sa to dá kdekoľvek? Chcela by som pracovať a dieťa bude chodiť do mestských jaslí a potom by som mohla mať nárok na rodičovský príspevok aj popri zamestnaní tak preto sa pýtam čo potrebujem vybaviť. Ak ste ma pochopili tak vám Ďakujem za prípadné rady. Ďakujem

 13. Ahojte všetci štátom oklamaní na MD.

  To mi chcú naozaj povedať, že na materskej budem nakoniec doplácať na to, že som poctivo zamestnaná ? Veď mi z toho celého čo som pochopila dobre zle. Nejaká „sociáláčka“ čo je dobrovoľne nezamestnaná nakoniec ešte vyťaží z toho, že si dala urobiť dieťa a poctivá matka s manželom jej finančne nebudú siahať ani po päty? Tak tomu sa hovorí silllla.

  Pri prvom dieťati som dostávala pól roka aspoň 90% z platu a teraz tu čítam, že ma bude čakať len 55% a potom dávka menšia ako životné minimum? Pripadám si, že som sa zle zobudila alebo čo?

  Asi my normálny máme len pracovať a deti nám budú rodiť „socialáci“ v hmotnej núdzi. smile

  zbohom spravodlivosť

 14. Dobrý deň.

  Som na rodičovskej dovolenke. Plánujem si otvoriť živnosť. Zaujímalo by ma, či budem povinná platiť odvody do zdravotnej poisťovne, keď ich nateraz za mňa odvádza štát. Ďakujem

 15. dobrý deň..momentálne som na rodičovskej dovolenke a 1.6.2007 som nastúpila do pracovného pomeru na polovičný úväzok.Nebola som si istá či to netreba nikede nahlásiť v soc. poisľovni.Po telefonickej informácii mi soc pracovníčka povedala že ak nastupujem do prac pomeru vraj mi odpadá nárok na poberanie rodičovského príspevku.Je to pravda?Veď pokiaľ mám info od kamarátok tie pracujú popri rodič dovolenke a dieťa nie je v štátnej školke a popri práci normálne poberajú rodičovský príspevok.Na koho sa mám obrátiť o informácie ohľadne toho?ďakujem za odpoveď.

 16. Dobry den som zamestnan od roku 2005 na dobu neurcitu 11.7.2007 idem na matersku dovolenku. Potrebovala by som vediet kolko percent rodicovskeho prispevku budem 6 mesiacov dostavat.Dakujem

 17. Dobry den.Potrebujem poradit..v septembri mi konci materska dovolenka syn sa mi narodil predcasne a chcela by som si MD predlzit.Ako mam postupovat?Moj pracovny pomer mi skoncil este pred porodom.VOPRED DAKUJEM ZA ODPOVED

 18. Dobrý den.potrebujem poradit..Mam rizikove tehotenstvo mam 7 tizdnov pred porodom,som este na PN.Vcera mi moj gynekolog dal ziadost na matersku dovolenku.Ako mam dalej postupovat?Stou ziadostou mam ist najskor k svojmu obvodnemu lekarovi aby mi zrusil PN a co mam robit stou ziadostou to mam odovzdat svojmu zamestnavatelovi original alebo prefotene.Prosim vas poradte mi ako mam postupovat stou ziadostou.dakujem za odpoved.

 19. Som SZČO. Na aké dávky sociálneho systému v SR mám nárok, prípadne ako dlho trvá výplata dávok soc. zabezpečenia a za akých vopred splnených podmienok? Vďaka:/

 20. chcela by som sa spytat,momentalne som na MD-teda poberam rodicovsky prispevok,syn ma 1 rok.dozvedela som sa,ze firma v ktorej som pracovala sa rusi,no zatial mi z vedenia nikto nic pisomne neoznamil.predpokladam,ze mi daju vypoved,mam narok na odstupne?budem dostavat,ked dostanem vypoved ,rodicovsky prispevok alebo nie?dakujem

 21. Mám prac.zmluvu na dobu určitú od l.4.2006 do 31.12.2006. V marci 2007 nastupujem na MD. Lekár ma chce dať na rizikové od 21.12.2006.Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na poberanie materskej / 270 dní splňam/ komu budem odovzdávať PN a kde požiadať o mat. príspevok.Dovtedy som pracovala na dohodu. Ďakujem.

 22. Mám prac.zmluvu na dobu určitú od l.4.2006 do 31.12.2006. V marci 2007 nastupujem na MD. Lekár ma chce dať na rizikové od 21.12.2006.Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na poberanie materskej / 270 dní splňam/ komu budem odovzdávať PN a kde požiadať o mat. príspevok.Dovtedy som pracovala na dohodu. Ďakujem.

 23. Mám prac.zmluvu na dobu určitú od l.4.2006 do 31.12.2006. V marci 2007 nastupujem na MD. Lekár ma chce dať na rizikové od 21.12.2006.Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na poberanie materskej / 270 dní splňam/ komu budem odovzdávať PN a kde požiadať o mat. príspevok.Dovtedy som pracovala na dohodu. Ďakujem.

 24. Mám prac.zmluvu na dobu určitú od l.4.2006 do 31.12.2006. V marci 2007 nastupujem na MD. Lekár ma chce dať na rizikové od 21.12.2006.Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na poberanie materskej / 270 dní splňam/ komu budem odovzdávať PN a kde požiadať o mat. príspevok.Dovtedy som pracovala na dohodu. Ďakujem.

 25. Mám prac.zmluvu na dobu určitú od l.4.2006 do 31.12.2006. V marci 2007 nastupujem na MD. Lekár ma chce dať na rizikové od 21.12.2006.Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na poberanie materskej / 270 dní splňam/ komu budem odovzdávať PN a kde požiadať o mat. príspevok.Dovtedy som pracovala na dohodu. Ďakujem.

 26. Mám prac.zmluvu na dobu určitú od l.4.2006 do 31.12.2006. V marci 2007 nastupujem na MD. Lekár ma chce dať na rizikové od 21.12.2006.Chcem sa spýtať, či budem mať nárok na poberanie materskej / 270 dní splňam/ komu budem odovzdávať PN a kde požiadať o mat. príspevok.Dovtedy som pracovala na dohodu. Ďakujem.

 27. Dobrý deň. Chcela by som vedieť odpoveď na jednu otázku: od 13.11.2003 som na MD. Mám dcéru, 13.01.2007 bude mať 3 roky. Od 01.01.2007 je prihlásená do materskej školky a ja mám nastupť 14.01.2007 do zamestnania. Chcem vedieť či mi nezanikne národk na rodičovský príspevok od 01.01.2007 do 13.01.2007 tým že bude chodiť do MŠ. Dakujem.

 28. Dobry den,

  mala by som na Vas otazku ohladom materskej dovlenky-pracujem v zahranici/v UK/spolu s priatelom a rozmyslame nad babatkom-a radi by sme vedeli aky mam narok na matersku dovolenku/porodit by som chcela doma na uzemi SR.Bude to nase prve dietatko.Mozte nam prosim napisat-kedy mam narok ist na mater.dovolenku-aky vysoky bude moj prispevok po narodeni dietata-aka vyska materskej….a vsetky odpoveda ohladom materstva.

  Dakujem.

  S pozdravom Slavka Halusova.

 29. som na rodicovskej dovolenke, dcera coskoro dovrsi treti rok, ja chcem druhe babo, kedze som nezamestnana/skoncil mi pracovny pomer na dobu urcitu/ zaujimalo by ma ako je mozne ziskat slusnu matersku… kolko a ako dlho a komu sa plati nemocenske poistenie, a ci je to vobec rentabilne, chcem byt s dcerkou doma do troch rokov, ale potom si uz ako tehotna robotu sotva najdem, bude sa jednat o par mesiacov. za odpoved dakujem

 30. Som slobodna mamička.Chcela by som sa opýtat na kolko a načo mám narok ked žijem sama. Vychovala som sa v detskom domove,nemám nikoho. Dcéra sa mi narodila v marci 2006. Otec je neznámi.

 31. Som zamestnana na dobu urcitu do 31.10.2006. V tejto praci mam odpracovanych 14 mesiacov. V case 31.10.2006 budem vo stvrtom mesiaci tehotenstva. je mozne od tohto zamestnavatela dostavat nejaky prispevok, alebo sa musim zahlasit na urad prace a dalsich asi 5 mesiacov budem vedena ako nezamestana, pricom budem poberat len nezamestnanecke a po porode dam ziadost o rodicovsky prispevok? mozem sa opytat co je ta „ochranna doba“? podla &64 zamestnavatel nesmie dat zamestnancovi vypoved v ochrannej dobe, ked je zamestnankyna tehotna. DAKUJEM ZA ODPOVED.

 32. Prosím Vás o odpoveď na nasledovné otázky:

  1.otázka:

  Do sociálnej poisťovne som sa zaregistrovala 5.6., otehotnela som 11.6.06. Ako sa počíta 270 dní potrebných pre nárok na materský príspevok, je to počet dní od zaregistrovania do dňa pôrodu stanoveného lekárom podľa PM alebo do dňa skutočného dňa pôrodu? Čo teda v prípade, ak by som porodila predčasne, t.j. odo dňa zaregistrovania do dňa pôrodu by neuplynulo 270 dní?

  V akej výška by mi bol vyplácaný príspevok, ak som doposiaľ nebola zamestnaná – 55% z minimálnej mzdy?

  2. otázka:

  Má osamelá matka, ktorá nie je sociálne poistená nárok na nejaký príspevok v materstve? Ak áno, v akej výške?

  Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

 33. Prosím Vás o odpoveď na nasledovné otázky:

  1.otázka:

  Do sociálnej poisťovne som sa zaregistrovala 5.6., otehotnela som 11.6.06. Ako sa počíta 270 dní potrebných pre nárok na materský príspevok, je to počet dní od zaregistrovania do dňa pôrodu stanoveného lekárom podľa PM alebo do dňa skutočného dňa pôrodu? Čo teda v prípade, ak by som porodila predčasne, t.j. odo dňa zaregistrovania do dňa pôrodu by neuplynulo 270 dní?

  V akej výška by mi bol vyplácaný príspevok, ak som doposiaľ nebola zamestnaná – 55% z minimálnej mzdy?

  2. otázka:

  Má osamelá matka, ktorá nie je sociálne poistená nárok na nejaký príspevok v materstve? Ak áno, v akej výške?

  Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

 34. Mamicky uz viete nieco blizsie o tej materskej ?

  Nasla som novelizovany zakon 310/2006, ktory nadobuda platnost od 1.augusta 2006 http://www.zbierka.sk/ciastka.asp, co sa tyka zapocitavania obdobia do 270 dni nemocenskeho poistenia,tak prerusene nemocenske poistenie z dovodu cerpania rodicovskej dovolenky sa bude do tohto obdobia zapocitavat paragraf 49 v cl.1, ale pozor mamicky posledna veta pred podpisom je ze prave tento paragraf bude platny az o 1.januara 2008, od 1.augusta 2006 plati v tom istom clanku paragraf 48 a tam sa rodicovska nespomina,len dobrovolne poistena osoba. Neviem viac, budem zistovat

 35. Dobrý deň.

  Potrebujem poradiŤ… 29.júna má malá 3roky a teda končím MD. Na ďalšiu mám nastúpiť 13.júla. Tie 2 týždne budem PN, ale v práci mi poradili, aby som zostala na PN až do pôrodu, lebo vraj nemám nárok na materskú ale len na materský príspevok a tak sa mi oplatí premaródovať do pôrodu. Ďakujem.

 36. Som ucitelka na SOU. Nastup na MD je 13.4.2006. Termin porodu je 24.5.2006. Z kolektivnej zmluvy mam narok na 45 dni dovolenky na rok. K dnesnemu dnu mam zostatok starej dovolenky 3 dni. Chcela by som pracovat do posledneho dna.Chcem sa opitat, ci sa mi dovolenka prenasa aj ked budem na RD do 3 rokov dietata, alebo mi ju zamestnavatel preplati, alebo si ju musim vycerpat pred nastupom na MD. Dalsia otazka je , ze na kolko dni z novej dovolenky mam narok. Pocula som ze mi vznika narok na cerpanie dovolenky aj z prvych 6 mesiacoch, pocas ktorych budem na MD.

  Dakujem za odpoved

 37. Som ucitelka na SOU. Nastup na MD je 13.4.2006. Termin porodu je 24.5.2006. Z kolektivnej zmluvy mam narok na 45 dni dovolenky na rok. K dnesnemu dnu mam zostatok starej dovolenky 3 dni. Chcela by som pracovat do posledneho dna.Chcem sa opitat, ci sa mi dovolenka prenasa aj ked budem na RD do 3 rokov dietata, alebo mi ju zamestnavatel preplati, alebo si ju musim vycerpat pred nastupom na MD. Dalsia otazka je , ze na kolko dni z novej dovolenky mam narok. Pocula som ze mi vznika narok na cerpanie dovolenky aj z prvych 6 mesiacoch, pocas ktorych budem na MD.

  Dakujem za odpoved

 38. Som ucitelka na SOU. Nastup na MD je 13.4.2006. Termin porodu je 24.5.2006. Z kolektivnej zmluvy mam narok na 45 dni dovolenky na rok. K dnesnemu dnu mam zostatok starej dovolenky 3 dni. Chcela by som pracovat do posledneho dna.Chcem sa opitat, ci sa mi dovolenka prenasa aj ked budem na RD do 3 rokov dietata, alebo mi ju zamestnavatel preplati, alebo si ju musim vycerpat pred nastupom na MD. Dalsia otazka je , ze na kolko dni z novej dovolenky mam narok. Pocula som ze mi vznika narok na cerpanie dovolenky aj z prvych 6 mesiacoch, pocas ktorych budem na MD.

  Dakujem za odpoved

Pridaj komentár