ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 19.10.2017 | meniny má Kristián  
Múdrosti

Odpovede na tému Rodičovský príspevok

 JUDr. Soňa Glezgo   01.02.2006   24

Milé čitateľky, milí čitatelia,

ponúkame vám tematicky členený súhrn otázok a odpovedí z právnej poradne JUDr. Sone Glezgo z obdobia od začiatku roka 2004 do prázdnin 2005.

Na uľahčenie orientácie sú zvýraznené tituly položených otázok, na vyhľadávanie slov a výrazov použite vyhľadávanie v texte (najčastejšie pomocou Ctrl+F).

Upozornenie: Odpovede platia pre dátum, ktorý je uvedený pri otázke. V niektorých problematikách došlo časom k zmene zákonných noriem, preto ako ďalší zdroj informácií využite odpovede novšieho dáta, či články v sekcii Múdrosti – Rady od právnika.

 • 13.2.2004 - materske + rodičovský príspevok ? - Jana

 • Chcela by som sa spýtať či je nejaká možnosť naďalej poberať rodičovský príspevok na staršie dieťa / ktoré má 2 roky/ ak som už začala znova poberať materské. Viem, že je možnosť ak sa žena zamestná a dieťa nedá do škôlky, ale napr. starej mame, tak má nárok na 1200,-Sk. Ak teda budem dostávať materské a neskôr rodičovský príspevok na menšie bábo, to staršie už nemá nárok na nič ?

 • Rodičovský príspevok je upravený zákonom č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku v znení neskorších zmien a doplnkov.Nárok na rodičovský príspevok popri poberaní materského zanikol 1.1.2003.Kým poberáte materské, môže si rodičovský príspevok uplatniť do troch mesiacov od narodenia dieťaťa jednorázovo aj druhý rodič a to vo výške 1200 Sk.Zákon umožňuje, aby rodič, ktorý sa stará o dieťaťa do 3 rokov veku ( prípadne do 6 rokov ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom) zároveň vykonával zárobkovú činnosť ( prípadne poberal dávku nemocenského poistenia, okrem materského) a poberal rodičovský príspevok vo výške 1200 Sk mesačne. Je však potrebné, aby boli splnené nasledovné podmienky:osobná starostlivosť a riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,trvalý pobyt alebo prechodný pobyt tak oprávnenej osoby, ako aj dieťaťa na území Slovenskej republikyVami uvádzaný prípad, kedy je dieťa zverené do starostlivosti inej plnoletej osobe a dieťa nie je neumiestnené v jasliach, materskej škole alebo v inom obdobnom zariadení, spĺňa v zmysle predmetného zákona podmienky osobnej starostlivosti.Na obe deti si môžete uplatniť nárok na prídavok na dieťa a ak spĺňate podmienky, tak aj daňový bonus.

 • 14.2.2004 - praca na doma a RP - Alexandra

 • Som na materskej dovolenke s 1rocnym dietatom. Poberam rodicovsky prispevok - 3790 Sk mesacne. Rada by som si privyrobila "pracou na doma" (rozne administrativne alebo manualne prace pre rozne firmy). Existuje pre mna nejake obmedzenie, do akej vysky moze byt moja odmena mesacne? Pripadne, je potrebne podavat potom o rok danove priznanie alebo odvadzat "nieco" do fondov? Mozem nadalej poberat rodicovsky prispevok? Skratka, ake budu moje povinnosti voci "zakonu"?

 • Výška príjmu v prípade, že budete vykonávať zárobkovú činnosť a zároveň sa starať o dieťa do 3 rokov veku nie je obmedzená. Dieťa však nesmie byť umiestnené v jasliach, škôlke ani v podobnom zariadení ( pokiaľ nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Rodičovský príspevok je v takom prípade 1.200 Sk mesačne.Pokiaľ ide o daňové povinnosti z príjmu, ktorý Vám vznikne, závisí to od konkrétne vykonávanej činnosti a od výšky príjmu, ktorý dosiahnete. Práce podobného charakteru sa vykonávajú spravidla na základe dohody o vykonaní práce. V takom prípade za Vás daň odvedie priamo zamestnávateľ. V ostatných prípadoch je potrebné podať daňové priznanie.Za fyzickú osobu, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do 6 rokov veku (do 7r. pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave) platí štát len poistenie na starobné a invalidné poistenie.Poistenec nie je povinný platiť odvody na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého sa mu poskytuje materské ako ani v období, počas ktorého sa mu poskytuje rodičovský príspevok, ak nevykonáva zárobkovú činnosť.

 • 1.3.2004 - Rodicovsky prispevok - Andrea

 • Od 1.7.2003 som bola dobrovolne nezamestnana a platila si len zdravotne poistenie. S partnerom "oficialne" spolu nezijeme, takze budem vedena ako slobodna matka s priznanim otcovstva.Od 20.2.2004 som sa zaevidovala na urade prace ako nezamestnana, kde mi vznikol narok na podporu v nezamestanosti. Som v 26. tyzdni tehotenstva a termin porodu mam stanoveny na 14.6.2004. V priebehu tohoto tyzdna budem na zaklade zdrav. problemov vypisana na PN (rizikove tehotenstvo). Vedeli by ste mi poradit, odkedy mi prislucha narok na zacatie poberania rodicovskeho prispevku (prip. aj pridavok na dieta) a ci ako slobodna matka s trvalym pobytom u rodicov nemam narok na poberanie aj nejakych inych prispevkov na pomoc pre slob. matky? Pocula som o tzv. prispevku na byvanie, ale neviem ake su podmienky na narokovanie si nan.

 • Ak teda nespĺňate podmienku nároku na materské ( 270 dní účasti na nemocenskom poistení v posledných dvoch rokoch, pričom nemusí ísť o po sebe nasledujúce účasti), o rodičovský príspevok a aj o prídavok na dieťa môžete požiadať až po narodení dieťaťa bez ohľadu na Váš status ako osamelej matky.Neviem, či ste si vedomá toho, že ak ste si neplatili nemocenské poistenie nevzniká Vám nárok ani na nemocenské, i keď Vás lekár „vypíše“. Ak chcete nemocenské poberať, musíte sa prihlásiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Nárok Vám vznikne odo dňa poistenia, ale musí byť zaplatené poistné.Pokiaľ ide o príspevok na bývanie, je to dávka ktorá sa poskytuje na základe z.č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi. Pomoc v hmotnej núdzi tvorí viacero dávok. Podmienkou je hmotná núdza, teda stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.Tehotnej žene v hmotnej núdzi ( alebo spoločne posudzovanej osobe v hmotnej núdzi ak ide o tehotnú ženu) sa dávka mesačne zvyšuje o 350 Sk.Príspevok na bývanie:Príspevok na bývanie patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním na pomoc v hmotnej núdzi, ak splnili podmienky nároku na dávku.Príspevok na bývanie je- 780 Sk mesačne, ak ide o jedného občana v hmotnej núdzi,- 1 330 Sk mesačne, ak ide o občana v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú.Občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, majú nárok na príspevok na bývanie, ak občan v hmotnej núdzi alebo niektorá z fyzických osôb, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujea) je vlastníkom bytu, vlastníkom rodinného domu, nájomcom bytu alebo nájomcom rodinného domu ab) uhrádza náklady spojené s bývaním a predloží doklad o zaplatení týchto nákladov za predchádzajúcich šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukáže uznanie dlhu a dohodu o splátkach v prípade, že má nedoplatky spojené s úhradou nákladov spojených s bývaním.Príspevok na bývanie patrí len jednému občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, a patrí len na jednu adresu.Pomoc v hmotnej núdzi patrí do kompetencie Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

 • 1.3.2004 - slobodne povolanie - Mira

 • Som v slobodnom povolani, SZČO (platca pausalnej dane). Termin porodu mam stanovený na zaciatok jula.1. Som povinná pri odchode na materskú nejako oficiálne ukončiť svoju činnosť na daňovom úrade?2. Kedže som si platila poistné do soc. poisťovne z minim. vymeriavacieho základu, mám nárok na najnižšiu sadzbu materskej. Chcem sa spýtať, či si nemôžem hneď od pôrodu požiadať o rodičovský príspevok?3. Ak by som z času na čas chcela napísať nejaký príspevok za honorár (som novinárka), mám potom nárok na rodičovský príspevok a v akej výške?

 • 1. Keďže nie ste zamestnanec, nemusíte kvôli vzniku nároku na materské prerušiť svoju činnosť. Môžete pracovať aj na materskej dovolenke. Táto je totiž vo Vašom prípade len záležitosťou nároku na dávku. Podmienkou nároku na materské je pri dobrovoľných poistencoch (okrem účasti na nemocenskom poistení aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch) zaplatené poistné v zákonom stanovenej lehote a nie absencia príjmu zo zárobkovej činnosti.2. Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe sa vypočítava materské zo sumy, ktorú určila na platenie poistného.Hneď po pôrode môžete požiadať o rodičovský príspevok za predpokladu, že nebudete poberať materské. Súbežne tieto dávky poberať nie je možné.3. Popri výkone zárobkovej činnosti môžete ( ak splníte zákonom stanovené podmienky) poberať rodičovský príspevok vo výške 1200 Sk. Výška príjmu nie je obmedzená ( ani minimálna) .

 • 4.3.2004 - práca popri materskej - Erika

 • Som slobodná matka, na materskej dovolenke. Poberám rodičovský príspevok. (Moje dieťa má 10 mesiacov).O svoje dieťa sa starám ja doma. Teda žiadna škôlka, ani iný opatrovník. Podarilo sa mi nájsť prácu cez internet. (tvorba www) Pracujem keď dieťa večer spí. Sú to nárazové príjmy, podľa potreby zamestnávateľa. Teraz to bolo 1200,- sk za 15 hod práce, po zdanení 972,-SK. Moje dieťa nebolo nijako ukrátené o pozornosť, či opateru.Pýtam sa: je pri takom príjme ohrozená výška príspevku v materstve?

 • Bohužiaľ áno. Ak máte v určitom mesiaci príjem zo zárobkovej činnosti, máte za splnenia ostatných zákonom stanovených podmienok nárok na rodičovský príspevok len vo výške 1200 Sk mesačne, a to bez ohľadu na výšku príjmu.

 • 8.3.2004 - Rodičovský príspevok - Andrea

 • Som zamestnaná a moja dcéra (16mes.) chodí do jaslí, ktoré prevádzkuje Okresný úrad v KE.V januári a februári bola chorá a umiestnená v náhradnej opatere.Môžem mať v takom prípade nárok na rodičovský príspevok 1200 Sk?(Uz teraz viem, ze dcérka počas letných prázdnin bude u starých rodicov.)

 • Ak náhradná opatera Vašej dcérky v uvedenom čase neboli jasle, škôlka ani iné obdobné zariadenie, môžete si nárok na RP za toto obdobie uplatniť spätne. Rovnako aj počas letných prázdnin, ak budú splnené všetky podmienky na vznik nároku.

 • 8.3.2004 - rodicovsky prispevok - Eva

 • Chcela by som sa opytat na par veci ohladne rodicovskeho prispevku. V juni 2003 som ukoncila 5 rocne vysokoskolske studium. Kedze som subezne studovala este jeden predmet, ten som este neskoncila, pretoze momentalne som vo 4. rocniku. Studujem denne, od 16. februara mam individualny plan.Tym, ze som v juni dosiahla titul Mgr, musela som si zacat platit zdravotne poistenie vo vyske 420 Sk mesacne bez ohladu na to, ze este studujem. Momentalne som v 32. tyzdni tehotenstva a chcem sa opytat, ci si nemusim ziadat o matersku, ale hned o rodicovky prispevok, ktory by som si chcela uplatnovat uz od toho 6. tyzdna pre porodom az do tych 3 rokov.. Na aky urad sa mam obratit a je to teda mozne?

 • O materské žiadať nemusíte, ak nechcete. Ak by ste materské poberala, musíte ho potom poberať minimálne 14 týždňov. Vo Vašom prípade, keďže ste už ukončila vysokoškolské vzdelanie, by to bolo 48,- Sk na deň (za predpokladu, že nie ste dobrovoľne nemocensky poistená).Nárok na rodičovský príspevok si môžete uplatniť až od narodenia dieťaťa, a to na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého, prípade prechodného bydliska.

 • 8.3.2004 - Rodičovský príspevok - Zuzana

 • Chcela by som sa opýtať, či mám nárok na rod. príspevok, ak dám 2 ročné dieťa do škôlky na 4 hod. denne a nebudem pracovať

 • Možnosť poberať rodičovský príspevok, keď je dieťa umiestnené v materskej škole zákon umožňuje, avšak len v prípade, ak dieťa navštevuje jasle, materskú školu alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne a obidvaja rodičia alebo osamelý rodič (slobodný, rozvedený, ovdovený) sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo ak dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom navštevuje rehabilitačné jasle, materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne.

 • 14.3.2004 - otec a rodičovský príspevok - Ada

 • Neviem, či som to dobre pochopila, ale každý otec má nárok na jednorazový RP do tých troch mesiacov dieťaťa? Niesú tam nejaké výnimky? Čo k tomu všetko treba? Môj manžel je riadne zamestnaný.

 • Podmienky sú nasledovné:- súbežná starostlivosť rodičov o to isté dieťa- výkon zárobkovej činnosti- osobná starostlivosť a riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,- trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,- trvalý pobyt alebo prechodný pobyt dieťaťa na území Slovenskej republikyŽiadosť je potrebné podať na miestne príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na príslušnom tlačive. K žiadosti predkladáte OP, rodný list dieťaťa, potvrdenie potvrdzujúce výkon zárobkovej činnosti (niektoré úrady žiadajú potvrdenie od zamestnávateľa priamo na žiadosti - overte si pri prebraní žiadosti)

 • 16.3.2004 - MD + rodic. prispevok pre otca? - Hela

 • Podla novych predpisov nie je mozne poberat subezne matersku (pocas MD) pri 2.dietati a rodicovsky prispevok na prve dieta.Dcera, ktora bude mat 3 roky buduci rok v januari je opatrovana mojou mamou a ja chodim do prace. Z toho dovodu poberam rodic. prispevok vo vyske 1200 Sk. Koncom marca nastupujem na MD. Chcela by som sa opytat, ci moze rodicovsky prispevok na dceru (1200 Sk) poberat manzel, ked pracuje a dceru bude nadalej opatrovat mama. A ja budem poberat materske.Nechcem sa este na to pytat na soc. odbore, aby ma hned neodbili, ale chcela by som vediet, ci to nie je protizakonne takto prehlasit poberanie rodic. davok.

 • Nie je to protizákonné, môžete to tak urobiť.

 • 22.3.2004 - odvody a rodičovský príspevok - richard

 • Manželka po roku materskej nastúpila v septembri 2003 na skrátený pracovný úväzok u svojho zamestnávateľa a poberala rodičovský príspevok 1200 Sk.V auguste 2004 má opäť nastúpiť na materskú s druhým dieťaťom. Keď sa zaujímala o výšku materskej (teda o výšku vymeriavacieho základu za rok 2003), zamestnávateľ jej povedal, že stále poberá rodičovský príspevok 1200 Sk, a teda on nemá povinnosť za ňu platiť odvody a jej vymeriavací základ za rok 2003 je z toho dôvodu nulový. Otázka znie: podľa akého právneho predpisu je zamestnávateľ oslobodený od platenia odvodov, keď zamestnáva ženu, ktorá súčasne poberá rodičovský príspevok 1200 Sk?

 • Podľa žiadneho.Od januára 2004 za fyzickú osobu, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do 6 rokov veku ( do 7r. pri dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave) platí štát len poistenie na starobné a invalidné poistenie.Poistenec nie je povinný platiť odvody na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého sa mu poskytuje materské ako ani v období, počas ktorého sa mu poskytuje rodičovský príspevok, AK NEVYKONÁVA ZÁROBKOVÚ ČINNOSŤ.Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.Ako vyplýva z uvedeného, ak Vaša manželka pracuje ( hoci na skrátený úväzok), povinnosti platiť odvody má, ako za zamestnankyňu má túto povinnosť zamestnávateľ. Nárok na materské by jej samozrejme vznikol i keby nebolo potrebné odvody platiť ( ak spĺňa podmienku 270 dní účasti na nemocenskom poistení za posledné dva roky), vychádzalo by sa z pravdepodobného vymeriavacieho základu.Nárok na dávku zamestnanca nezávisí od plnenia povinností zamestnávateľa platiť a odvádzať poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné na garančné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.Na záver len toľko, že ten, kto informoval Vašu manželku má mimoriadne nekompetentné informácie. Zamestnávateľ sa prostredníctvom jeho konania - neplatením odvodov - dopúšťa trestného činu. Ak ju takto scestne poučil niektorý zamestnanec ( mzdové príp. iné) mala by tieto skutočnosti bezodkladne oznámiť priamo zamestnávateľovi. Nie je Vašou povinnosťou poučiť zamestnávateľa a odvolávať sa na konkrétny zákon. Pre Vašu potrebu sú to ust. z..č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, § 140 .

 • 22.3.2004 - RP a zivnost - Denisa

 • Uz som zistila, ze nemusim prerusit zivnost, ale v tom pripade dostanem 1200 Sk/mes. Pracovala by som len par hodin tyzdenne, cize moje prijmy nebudu vysoke. Som povinna platit odvody?

 • Áno.

 • 31.3.2004 - Ziadost o vyplácanie rodicovského príspevku - Diana

 • Dieta nám 2 dni po narodení zomrelo. Chcem sa informovat, ci máme nárok na rodicovský príspevok, mám na mysli tých 1200 Sk. Príspevok pri narodení tých 4 000 Sk nám vraj patrí.

 • Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, kde pre vznik nároku na jej poberanie je základnou podmienkou osobná starostlivosť a riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Smrťou dieťaťa nárok na rodičovský príspevok zaniká. Platiteľ vyplatí rodičovský príspevok za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na tento príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.Keďže Vaše dieťatko dva dni žilo, som toho názoru, že na rodičovský príspevok 1200 Sk má druhý rodič (ak je zárobkovo činný) právo.

 • 5.4.2004 - RODICOVSKY PRISPEVOK; PRACA POPRI MD; ZAMESTNAVATEL... - Zuzka

 • 1.) Pred nastupom na MD som pracovala a studovala (externe) zaroven. Na MD som nastupila 22.08. 2003, dietatko sa nam narodilo 19.10. 2003 a v sucasnosti mi teda prva etapa MD konci. Od mojho predchadzajuceho zamestnavatela som obdrzala ziadost o poskytnutie RP na dieta (doteraz mi ich vyplacal zamestnavatel) ako i potvrdenie o nastupe na MD, aby som si rodicovsky prispevok a ziadost o RP na dieta na prislusnych uradoch uplatnila sama. Podla sucasnej novelizacie zakona, na akom odbore prislusnych institucii si mam poziadat o RP na dieta a o rodicovsky prispevok, pokial chcem na MD este zotrvat (t.j. kde konkretne ziadat o RP na dieta, a kde o rodicovsky prispevok)?2.) Pokial si popri MD privyrabam cudzojazycnymi prekladmi na zivnost mojho otca (kedze ja zivnost nemam), mam stanovenu vysku RP, alebo sa to na mna nevztahuje?3.) Postacuje mojmu zamestnavatelovi priebezna informacia o tom, ze zotrvavam na MD, alebo mu musim urcit presny termin navratu do prace?4.) Pokial by sme sa rozhodli este pre jedno dietatko, a teda na MD by som teoreticky zotrvala kontinualne po narodeni druheho dietatka, na ake prijmy budem mat vlastne narok a co z toho vyplyva pre mojho zamestnavatela?Vopred Vam dakujem za odpovede na moje otazky a zaroven sa ospravedlnujem, pokial uz boli v danej rubrike zodpovedane.

 • 1. Ak pod skratkou RP myslíte prídavok na dieťa ( bývalé rodinné prídavky), tak o ten, ako aj o rodičovský príspevok=RP ( vlastne o všetky štátne sociálne dávky) je potrebné požiadať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Konkrétne odd. sociálnych vecí a rodiny. Ale nie v každom meste sídlia aj tieto odd. v jednej budove a tak je najlepšie sa informovať priamo telefonicky na ústredni, kde konkrétne sa vybavuje tá ktorá dávka. 2. ... na „živnosť svojho otca“. Môžem len veriť, že máte vzťahy upravené v súlade so zákonom. Živnostenské oprávnenie je neprenosné, nemôžete vykonávať podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia niekoho iného! Pre účely RP je podstatné, či máte zdaniteľný príjem zo zárobkovej činnosti. Ak áno, RP je krátený na 1200 Sk mesačne, za splnenia ostatných zákonom stanovených podmienok. 3. Priebežná informácia Vášmu zamestnávateľovi rozhodne nestačí! Aj keď máte na rodičovskú dovolenku nárok zo zákona, je potrebné zamestnávateľa o ňu požiadať. Tento ju poskytne v rozsahu, v akom ste o ňu požiadali, v zákonom stanovenej hranici. 4. V takom prípade sa hovorí o tzv. „reťazovej“ materskej dovolenke ( nie v zákone) a nároky Vám pri splnení zákonom stanovených podmienok vzniknú rovnaké ako pri prvej materskej dovolenke: materské ( predtým peňažná pomoc v materstve) príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok za jeden mesiac pre druhého rodiča, prídavok na dieťa, daňový bonus, prípadne v závislosti na príjmoch dávky pomoci v hmotnej núdzi. Zamestnávateľ Vám poskytne materskú dovolenku.

 • 26.4.2004 - prikazna zmluva - Marika

 • Poberam rodicovsky prispevok, dietatko ma 2 roky. Doteraz som popri tom pracovala 4 hodiny denne na dohodu o vykonani prace. Mozem sa od teraz zamestnat na prikaznu zmluvu a popri tom brat znizeny rodicovsky prispevok.

 • Pre nárok na rodičovský príspevok nie je podstatné, na základe akého právneho vzťahu získavate príjem. Ak ide o príjem zo zárobkovej činnosti ( podliehajúci dani z príjmu), potom je možné poberať rodičovský príspevok len vo výške 1200 Sk mesačne.

 • 30.4.2004 - RP a odchod za manzelom do zahranicia - Lili

 • V sucasnosti poberam rodicovsky prispevok a rodinne pridavky na 10 mes. syna. Manzel dostal od maja pracu v zahranici {Anglicko}, uvazujem o odchode so synom za nim.Predpokladam vsak, ze kazde 2-3 mes. pridem sem na kratke obdobie {1-2 tyzdne}. Chcela by som vediet, ci mi budu rodicovsky prispevok a rodinne pridavky nadalej vyplacane alebo ich zastavia, pripadne uplne odnimu, aj ked ja pracovat v zahranici nebudem.

 • Nie, nezastavia. Zatiaľ by Vám mali byť vyplácané. Štátne sociálne dávky sa do cudziny nevyplácajú, ale poukazujú sa oprávnenej osobe na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky, ktorá má povolenie pôsobiť ako banka na území Slovenskej republiky, alebo ho vypláca na žiadosť oprávnenej osoby v hotovosti. Musíte ale spĺňať všetky podmienky nárokov ja naďalej.

 • 10.5.2004 - materské alebo rodičovský príspevok - Jaroslava Szotáková

 • Chcela by som sa spýtať, či mám nárok na materské alebo len na rodičovský príspevok a kde treba oň požiadať. Pracovala som od 16.2.1993 do 18.7.2003, do vtedy som platila nemocenské. Do 18.1.2004 som poberala podporu v nezamestnanosti. Na materskú nastupujem 17.5.2004, termín pôrodu je 28.6.2004.Má manžel nárok na daňový bonus, keď nie je otcom môjho dieťaťa?

 • Nepíšete, kedy Vám zaniklo nemocenské poistenie, resp. aký bol Váš status v období po skončení poberania materského. Predpokladám teda, že Vaše nemocenské poistenie zaniklo 1.1.04, kedy štát prestal byť platiteľom nemocenského poistenia, a že ste sa neprihlásila ako dobrovoľný poistenec. Ak ste v čase zániku nemocenského poistenia bola tehotná, vzťahuje sa na Vás 6 mesačná ochranná lehota, a ak v tejto lehote nastúpite na materskú dovolenku, nárok na materské Vám vznikne. Ak by tomu tak nebolo, je potrebné sa pre nárok na materské prihlásiť ako dobrovoľný poistenec nemocenského poistenia. Doterajšia účasť sa Vám do lehoty 270 dní započíta.Ak ani jedno z uvedeného sa na Vás nevzťahuje, môžete od narodenia dieťaťa požiadať o rodičovský príspevok.Daňový bonus si môže uplatniť daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, môže si uplatniť daňový bonus, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá príjmy, pri ktorých možno uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane. To znamená, že ak v rodnom liste dieťaťa nie je uvedený ako otec Váš manžel, (za predpokladu, že mu dieťa nebolo rozhodnutím príslušného orgánu zverené do výchovy) nárok na daňový bonus nemá.

 • 14.5.2004 - škôlka a RP - Gertrúda

 • Mám syna, ktorého by som chcela dať od septembra do škôlky (súkromná, bez dotácie štátu). Keďže predpokladám dlhšiu adaptáciu na nové prostredie a vzhľadom na to, že vek 3 rokov dovŕši až v januári 2005, neplánujem sa ešte vrátiť do zamestnania. Mám i v takomto prípade nárok na RP?

 • Nie. Nárok na rodičovský príspevok Vám zanikne nástupom dieťaťa do škôlky bez ohľadu na jej zakladateľa. Zmenu skutočností majúcich vplyv na nárok na rodičovský príspevok je potrebné oznámiť na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny do 8 dní.

 • 18.5.2004 - otec na RP, matka na MD - Tatiana

 • Manžel je od 1.1.04 na rodičovskej dovolenke s 1.5 ročným synom a ja som opäť nastúpila do práce. Kedže som znovu tehotná, tak od 13.06.2004 nastupujem na materskú dovolenku. Môže manžel naďalej poberať na syna RP v plnej výške, aj keď ja budem súčasne na MD s ďalším dieťaťom?

 • Za predpokladu, že Váš manžel nenastúpi do zamestnania, môže to tak byť. Uvedomte si ale, že budete mať nízky príjem ( Vaše materské a jeho rodičovský príspevok) a na dávky v hmotnej núdzi Vám nárok nevznikne, pretože nevyčerpáte všetky možnosti na zabezpečenie vyššieho príjmu.

 • 19.5.2004 - rodičovský príspevok v ČR a SR - Viliam

 • V jeseni 2004 sa nám narodil v ČR syn, kde pracujeme a máme prechodný pobyt. Ja, manželka aj malý máme trvalý pobyt v SR. Požiadali sme o vyplácanie rodičovského príspevku na Slovensku aj v ČR a oba momentálne dostávame. Na Slovensku k tomu ešte rodinné prídavky. Mení sa niečo na týchto dávkach po vstupe do EU? Napr. že by sme mohli príspevok poberať len v jednej krajine a pod.?

 • Nie, v našom právnom poriadku v tejto oblasti zatiaľ žiadna zmena nebola. Výhľadovo zrejme bude úprava, ktorá bude umožňovať štátne sociálne dávky poberať len v jednej krajine.

 • 20.5.2004 - podmienky nároku na rodičovský príspevok - Lucia

 • Prosím Vás, aké sú podmienky nároku na rodičovský príspevok 1200,- Skk, ak sa rozhodnem pracovať?

 • Podmienky nároku na rodičovský príspevok sú nasledovné:- osobná starostlivosť a riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,- trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,- trvalý pobyt alebo prechodný pobyt dieťaťa na území Slovenskej republiky.Riadna starostlivosť o dieťa je starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení.Podmienka osobnej starostlivosti rodiča o dieťa je splnená vo Vami uvádzanom prípade aj vtedy, ak rodič počas výkonu zárobkovej činnosti zabezpečí potrebnú starostlivosť o dieťa inou plnoletou osobou a dieťa neumiestni v jasliach, materskej škole alebo v inom obdobnom zariadení.

 • 21.5.2004 - RP plný a krátený - dalo mi prázdny tak ešte raz - emilly

 • Študovala som si všetky vyjadrenia ohľadom možnosti pracovať popri poberaní rodičovského príspevku teda po skončení poberania materského príspevku vo Vašej poradni, ale aj na iných stránkach. Nie je mi však jasné,ak budem pracovať a zároveň chcem poberať rodičovský príspevok ( konkrétne v mojom prípade pracujem na čiastočný úväzok - 0,2 s hrubou mzdou 3000 Sk budem mať nárok na celý rodičovský príspevok alebo len na jeho časť 1200 Sk). Niekde som sa dočítala, že ho dostanem v plnej výške ak by môj čistý príjem nepresiahol polovicu minimálnej mzdy pred odpočítaním dane z príjmu čo je 2460,- Sk. Neviem či je to tak. Prosím Vás teda týmto o radu, pretože z Vašich odpovedí a rád mi vyplýva, že akonáhle budem pracovať keby aj za 1 Sk, rodičovský príspevok mi bude krátený.A ešte jedna podotázka ak by som pracovala pri poberaní rodičovského príspevku(k jeho výške sa vyjadríte)odvádzajú sa z mojej hrubej mzdy len odvody, ktoré za mňa neuhrádza štáta alebo všetky, je tam nejaká výnimka? Ďakujem za Vaše poučné rady veľmi veľa som sa z nich dozvedela

 • Internet poskytuje naozaj množstvo rôznych informácií, písaných v rôznom čase. Je preto dobré overiť aktuálnosť. Ak máte možnosť prístupu na internet, je možné napr. naštudovať aj priamo právne predpisy Aj informácia o možnosti poberať rodičovský príspevok pri poberaní príjmu do ½ min. mzdy je informácia neaktuálna. Takáto možnosť tu bola do 1.novembra 2002, kedy nadobudol účinnosť zákon č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku. V tom čase ale neexistoval rodičovský príspevok v dvoch sumách.V súčasnosti je situácia taká, že ak máte príjem v akejkoľvek výške, vzniká nárok na krátený rodičovský príspevok, 1200 Sk mesačne.Je to tak trochu nedôslednosť našich právnych predpisov, pretože napr. na materskej dovolenke pri poberaní materského je možnosť mať príjem z iného ako zamestnaneckého pomeru z ktorého nárok na dávku nemocenského poistenia vznikol.Podľa mojich vedomostí existuje aktívna snaha presadiť zmenu zákona o rodičovskom príspevku tak, aby bola možnosť mať príjem v určitej výške bez nutnosti krátenia rodičovského príspevku. Ostáva teda veriť, že táto iniciatíva bude úspešná.Pokiaľ ide o odvody, odvodová povinnosť vzniká a vychádza sa z výšky príjmu. Výnimky nie sú.

 • 23.5.2004 - Matersky prispevok do Australie - Maria

 • Mam trvaly pobyt v Australii, ale stale som obcanom Slovenskej Republiky. Vydavala som sa v Australii, no sobas som si nedala zapisat na Slovensku, cize tam som stale evidovana ako slobodna. Zdravotne poistenie si platim od roku 2000 v Australii, na Slovensku nie. Ako si mozem vybavit vyplacanie materskeho prispevku?

 • Záleží na tom, čo myslíte pod pojmom materský príspevok?Ani stav ani účasť na zdravotnom poistení a ani štátne občianstvo nemajú vplyv ani na nárok na materské ani na nárok na rodičovský príspevok.Materské je dávka nemocenského poistenia a nárok naň vzniká poistenkyni (podľa zákona o sociálnom poistení je fyzická osoba, ktorá je nemocensky poistená, dôchodkovo poistená alebo poistená v nezamestnanosti podľa tohto zákona)., ktorá je tehotná, alebo sa stará o narodené dieťa, pričom účasť na nemocenskom poistení v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby. a taktiež sa nezapočítava obdobie, počas ktorého bol občan vedený v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.Nárok vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu.Nárok zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, alebo uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské. Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské., príp. do konca 37. týždňa, ak ide o poistenkyňu, ktorá porodila dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak ide o poistenkyňu osamelú.Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie osobnej starostlivosti a riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa.Podmienky nároku sú viazané na trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky tak oprávnenej osoby ako aj dieťaťa , ako aj je nutná osobná starostlivosť a riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.Určité presne stanovené výnimky z osobnej starostlivosti zákon nepriamo pripúšťa ( taxatívnym vymenovaním, situácií ktoré sa považujú za osobnú starostlivosť, i keď nie je vykonávaná priamo rodičom), výnimky z trvalého príp. prechodného pobytu na území Slovenskej republiky však zákon nepripúšťa. Z Vašich informácií v spojení s uvedeným predpokladám, že nárok Vám nevznikne ani na jednu z dávok.

 • 30.5.2004 - Rodicovský príspevok - Eva

 • Chcela by som sa spýtať, čo obnáša vybavenie rodičovského príspevku. Som vedená v evidencii ÚP ako nezamestnaná, bez nároku na podporu či sociálne dávky. Termín pôrodu mám stanovený na začiatok augusta a nemám prehľad o nových zmenách týkajúcich sa MD a RP.

 • Za predpokladu, že ste dobrovoľne zúčastnená na nemocenskom poistení, môžete si 6, prípadne 8 týždňov pred lekárom určeným dňom pôrodu uplatniť na Sociálnej poisťovni materské. V prípade, že si nemocenské poistenie neplatíte, môžete si nárokovať len rodičovský príspevok.Nárok na rodičovský príspevok Vám vzniká až od narodenia dieťaťa. Vybaviť ho je možné na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa Vášho trvalého bydliska. Žiadosť je možné stiahnuť si aj z internetu, na stránkach MPSVR, alebo ju dostanete priamo na úrade. K žiadosti je potrebné za účelom overenia skutočností predložiť tieto doklady:- občiansky preukaz (identifikačná karta) žiadateľa- cestovný doklad a doklad o povolení na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky žiadateľa – cudzinca- doklad o povolení na trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky dieťaťa, ktoré je cudzincom, resp. udelenie povolenia na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky pre dieťa, ktoré je cudzincom narodeným na území Slovenskej republiky- cestovný doklad a preukaz zahraničného Slováka (zahraničný Slovák)- rodný list dieťaťa- právoplatné rozhodnutie príslušného orgánu o zverení dieťaťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov- posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa vydaný príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (do 31.12.2004 sa akceptuje aj rozhodnutie príslušného okresného úradu).Iné doklady najmä:- rozhodnutie, príp. posudok príslušného orgánu o tom, že rodič je občanom s ťažkým zdravotným postihnutím- doklad o pozastavení prevádzkovania živnosti podľa § 58 ods. 2 písm. c) zákonač. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisovRodičovský príspevok je 3 790 Sk mesačne, za predpokladu, že máte dani z príjmu podliehajúci príjem z pracovnej činnosti je možné poberať rodičovský príspevok vo výške 1 200 Sk mesačne.O rodičovský príspevok za jeden mesiac môže požiadať aj druhý rodič dieťaťa, a to najneskôr do troch mesiacov od jeho narodenia. Rodičovský príspevok je v tomto prípade 1200 Sk. Žiadosť je na inom tlačive (označenie R2). K žiadosti je potrebné predložiť tieto doklady:-občiansky preukaz (identifikačnú kartu) žiadateľa, alebo Preukaz – povolenie na pobyt cudzinca,-. rodný list dieťaťa (detí),-. otec dieťaťa – úmrtný list matky alebo potvrdenie Policajného zboru SR o vyhlásení pátrania po matke dieťaťa alebo právoplatné rozhodnutie súdu o zverení do jeho výchovy,- potvrdenie ošetrujúceho lekára o dožití sa 28 dní života detí, ak oprávnená osoba žiada o výplatu zvýšenia príspevku pri narodení dieťaťa z dôvodu, že sa súčasne narodili tri alebo viac detí,- právoplatné rozhodnutie príslušného orgánu alebo opatrenie ústavu, na základe ktorého iná osoba ako rodič prevzala dieťa mladšie ako jeden rok do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.Podrobné informácie nájdete v mojich článkoch na danú tému, ktoré nájdete v rubrike múdrosti/rady právnika. Na prípadné ďalšie nejasnosti sa pokojne opýtajte tu v poradni.

 • 16.6.2004 - nevyplatenie RP, teda vyplatenie na iny ucet - jesa

 • Stala sa taka srandovna vec: doteraz mi RP chodil kazdy mesiac pekne na moj ucet. Ale tento mesiac mi RP neprisiel, ale prisiel nejakym sposom 3790,- z toho isteho uradu na ucet mojho manzela. (pozn. On pobera pridavky). Chystam sa tam zavolat s otazkou ze mi neposlali RP. A otazka: Ake podmienky musia oni splnit? Dokedy, do kolkych dni su povinni vyplatit RP? (ak som dobre citala, malo by to byt do konca kalendarneho mesiaca). Maju pravo mi to poslat az buduci mesiac, ak mi to zabudli poslat?

 • Platiteľ vypláca rodičovský príspevok mesačne pozadu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom oprávnená osoba splnila podmienky nároku na rodičovský príspevok.Vo Vašom prípade ide o dve situácie zároveň.Manželovi bol vyplatený rodičovský príspevok neprávom ( za predpokladu, že ste splnili všetky povinnosti podľa zákona o rodičovskom príspevku), a preto mu platiteľ rodičovský príspevok odníme, a to v kalendárnom mesiaci, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, za ktorý rodičovský príspevok ešte neprávom vyplatil.Vám platiteľ rodičovský príspevok nevyplatil, a preto ho (za predpokladu, že ste splnili všetky povinnosti podľa zákona o rodičovskom príspevku) vyplatí za čas, za ktorý ho nevyplácal vôbec. Nárok na doplatenie rodičovského príspevku zaniká uplynutím jedného roka od poslednej výplaty rodičovského príspevku v nižšej sume, ako patril, alebo od posledného kalendárneho mesiaca, za ktorý mal platiteľ vyplatiť rodičovský príspevokNa Vašom mieste by som uviedla veci na správnu mieru čo najskôr. Zjavne došlo k omylu, ale vlastnou iniciatívou sa vyhnete zbytočným prieťahom v konaní, papierovačkám a nepríjemnostiam.

 • 21.6.2004 - práca na dohodu popri poberaní RP - Inge

 • Ak by som popri poberaní rodičovského príspevku pracovala niekde na dohodu, bude mi rodičovský prípevok krátený alebo nie? A ešte jedna vec: Ak by mi krátený nebol, je tam nejaká výška sumy, do ktorej môžem pracovať a nebude mi RP krátený.

 • Áno, rodičovský príspevok Vám bude v takom prípade krátený na 1200 Sk mesačne, a to bez ohľadu na výšku Vášho príjmu. Zmenu je potrebné na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny nahlásiť do 8 dní.

 • 24.6.2004 - platenie odvodov pocas poberania rodicovskeho prispevku za rok 2003 - erib

 • Kto mal odvadzat plaby do poistovni (socialnej, zdravotnej, dochodkovej) pocas minuleho roka ked som poberala rodicovsky prispevok, bola som zamestnana a dieta som mala pri opatrovatelke? Podla zakona......(neviem uz presne znenie) som bola oslobodena od tychto platieb a poberala som rod. prispevok. A este by ma zaujimalo, kto mal teda nahlasit statu, resp. socialnej poistovni alebo niekomu.... ze ma tieto odvody za mna platit. A ako to riesit spatne, u koho mam ziadat spatne preplatenie tychto odvodov.Kolegynke totiz nema kto zaplatit PN (bola so synom na PN ), pretoze vraj za minuly rok nema odvedene tieto odvody, teda je v minuse.Ja som vlastne v tej istej situacii. Kedze sa u nas vymenili mzdarky, tak samozrejme nikto nic nevie.

 • Tak takéto niečo sme tu už dlho nemali. Kto tam u Vás takto zmätkuje? Nechápem. V akom „mínuse“? Čo mzdárky nevedia?!Do 31.12.03 platilo ust. § 14 ods. 1 písm. a) a ods. 2 písm. a) zákona NR SR č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni, podľa ktorého poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie platili zamestnanci zúčastnení na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení. Zamestnanci zúčastnení na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení neboli povinní platiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie počas obdobia, kedy im bol poskytovaný rodičovský príspevok. To neplatilo, ak rodičovský príspevok poberal rodič slobodný, ovdovený, rozvedený alebo z iných vážnych dôvodov osamelý, ktorý nežije s druhom a je zárobkovo činný.Oznamovaciu povinnosť má aj mal samozrejme zamestnávateľ ( Vaše mzdárky to vedieť musia!). Spätne nie je potrebné žiadať nič, keďže nič nebolo potrebné platiť. Nárok na dávky jednotlivých poistení vzniká aj keď ste poistné platiť nemusela! Naozaj nechápem presne v čom je problém?Pokiaľ ide o nemocenské, nárok vzniká odo dňa vzniku poistenia, takže situácia, že Sociálna poisťovňa neuzná nárok na nemocenské prichádza do úvahy len vtedy, ak by nebola nemocensky poistená ( čo ako zamestnaná osoba samozrejme je).Ak Vám môžem poradiť, v prípade problémov zo Sociálnou poisťovňou napíšte sťažnosť, otázku a pod. podľa okolností hoci aj mailom na ústredie. V odpovediach sú pomerne promptný. Ostatné riešte so zamestnávateľom.

 • 7.8.2004 - aky rodicovsky prispevok po pracovani v EU? - Klarisa

 • Momentalne sme s manzelom v Londyne, kde obaja pracujeme.Ja som v tretom mesiaci tehotenstva a planujeme sa vratit spat na SLovensko, kde by som si chcela cerpat svoju matersku dovolenku. Kedze este nebudem mat odrobeny cely rok v UK, tak mi nebudu prisluchat ziadne benefits z tejto krajinyZaujimalo by ma, z coho mi bude vypocitany rodicovsky prispevok na Slovensku.

 • Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a jeho výška je daná zákonom pre každého rovnako, bez ohľadu na to, čo bol zamestnaný alebo nie. Podmienky pre vznik nároku na rodičovský príspevok sú nasledovné:- osobná starostlivosť a riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom,- trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,- trvalý pobyt alebo prechodný pobyt dieťaťa na území Slovenskej republiky.

 • 11.8.2004 - MATERSKé-RODIč.PRíSPEVOK - EVA

 • Chcela by som poprosiť o vysvetlenie pojmov. Materské je približne do pol roka dieťaťa a potom sa začína vyplácať rodičovský príspevok. Materské je max. 249 Sk na deň a rodičovský príspevok je v akej výške?

 • Materské je dávka nemocenského poistenia, má naň teda nárok len osoba nemocensky poistená. Maximálna výška materského v druhom polroku roku 2004 sa určuje podľa všeobecného vymeriavacieho základu za rok 2003 a môže byť max. 259,7506 Sk na deň. Poskytuje sa spravidla počas 28 týždňov ( môže i kratšie prípadne v zákonom stanovených prípadoch dlhšie) S účinnosťou od januára 05 by materské mať horné obmedzenie nemalo.Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, poskytuje sa do troch rokov veku dieťaťa a jeho výška bude od septembra 4100 Sk mesačne, prípadne krátený mesačne vyplácaný rodičovský príspevok pri výkone zárobkovej činnosti ako aj jednorazový rodičovský príspevok pre druhého rodiča bude 1300 Sk.

 • 11.8.2004 - Predčasne ukončená MD - Andrea

 • Chcela by som sa informovať že ak by som predčasne skončila matersu dovolenku ta či mám nárok dostávať mesačne niaký príspevok , lebo mám 7 mesačné dieťa a v septembri by som mala nastúpiť do zamestnania . Ak áno tak prosím ako si mám takýto prípevok vybaviť.

 • Pri 7 mesačnom dieťati Vám materská dovolenka už skončila. Ak ste stále v pracovnom pomere musela ste o rodičovskú dovolenku, ktorú čerpáte teraz požiadať. Do dovŕšenia troch rokov dieťaťa máte nárok poberať popri výkone zamestnania rodičovský príspevok v krátenej výške, s účinnosťou od septembra to bude 1300 Sk mesačne.Pokiaľ ide o vybavenie, predpokladám, že rodičovský príspevok poberáte aj teraz, takže stačí do 8 dní od uskutočnenia zmeny túto nahlásiť na príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a doložiť potvrdením od zamestnávateľa.

 • 16.8.2004 - Nárok na RP ak vznikne v priebehu mesiaca - Jarka

 • 27.6. som porodila, mám nárok na rodičovský príspevok od 27.6. ,čiže dňom pôrodu, alebo až od 1.7.

 • Na rodičovský príspevok odo dňa pôrodu máte nárok len za predpokladu, že nemáte nárok resp. nepoberáte materské.Rodičovský príspevok sa vyplatí za celý kalendárny mesiac i keď nárok vznikne v priebehu kalendárneho mesiaca.

 • 17.8.2004 - Je možné poberať RP a matersé súčasne? - Janka

 • 13.2.2003 sa mi narodila dcérka, počas materskej mi bol ukončený pracovný pomer na dobu určitú 31.12.2003. Teraz, keď dcérka má 1,5 roka, som urobila konkurz (v tom istom úrade ako som robila predtým) a nastúpila od 15.7. 2004 do práce (do prípravnej štátnej služby, po troch mesiacoch môžem žiadať o skúšky do stálej štátnej služby). Požiadala som o rodičovský príspevok 1200,- Sk, keďže sa mi o dieťa stará jedna pani. Som tehotná a 12.12.2004 mám termín pôrodu. Zaujímalo by ma z akej mzdy mi budú počítať materské, či mám naň nárok a ak by som ho začala poberať mám ešte nárok na 1200,- Sk príspevok? (ak áno - dokedy? môže sa poberať popri materskej - tých 28 týž. ak som v podstate zamestnaná?)

 • Materské sa Vám bude počítať zo mzdy ktorú máte teraz, rozhodujúce obdobie bude od nástupu do zamestnania do nástupu na MD. Rodičovský príspevok nie je možné poberať súčasne s materským.Zmenu, čiže nástup na MD oznámte Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny do 8 dní od nástupu na MD.

 • 26.8.2004 - Nárok nezamestnanej matky na peňažné dávky v tehotenstve - Andrea

 • Bola som zamestnana od septembra roku 1998 do januára 2004 a od apríla 2004 do maja 2004. Od maja tohto roku som nezamestnana. Od polovice septembra mi už nepatria ani dávky v nezamestnanosti, pretože tento rok som už šiesty mesiac nezamestnana. Chcela by som vediet na aké dávky príp. inú podporu od štátu ( pripadne nemocenske ) mam nárok v prípade, že septembri tohto roku otehotniem a budem stale nezamestnaná, prípadne ako by to bolo ak by sa mi podarilo nájst si dovtedy zamestnanie. Z hľadiska môjho zdravotného stavu je dosť pravdepodobné, že by sa jednalo tzv. rizikové tehotenstvo, teda by som asi bola PN skôr ako by som mala nastupit na materskú dovolenku.

 • Ak by ste sa pred nástupom na MD zamestnala, vzniká Vám dňom vzniku pracovného pomeru nemocenské poistenie, a teda vzniká nárok aj na jeho jednotlivé dávky. Inak máte nárok na dávky nemocenského poistenia (aj keď ste nezamestnaná) len ak si platíte nemocenské poistenie ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.Nárok na materské ako dávku nemocenského poistenia potom vzniká za predpokladu, že ste bola za posledné dva roky pred očakávaným dňom pôrodu zúčastnená na nemocenskom poistení aspoň 270 dní, pričom nemuselo poistenie trvať v kuse. Od januára 04 už štát za nezamestnané osoby nemocenské poistenie neplatí.Ak Vám nevznikne nárok na materské, od narodenia dieťa si môžete požiadať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny o rodičovský príspevok. Ďalej vzniká narodením dieťaťa nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, na prídavok na dieťa a na jednorázový rodičovský príspevok pre druhého rodiča, ak je zárobkovo činný.Pokiaľ ide o štátne sociálne dávky, za predpokladu, že Váš príjem spolu so spoločne posudzovanými osobami nedosiahne životné minimum, môžete si na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny uplatniť nárok na dávku v hmotnej núdzi, prípadne aj iné príspevky v hmotnej núdzi podľa okolností.O jednotlivých dávkach nájdete podrobné informácie v mojich článkoch v rubrike múdrosti/rady právnika.

 • 17.9.2004 - zvýšnie RP od septembra 2004 - nenea

 • Chcem sa spýtať na zmenu,ktorá sa týka zvýšenia RP od septembra 2004.Na akú sumu sa dvíha a kedy ho dostaneme vyplatený.V zakone je to napísané trochu nezrozumiteľne.Jedna časť hovorí o vyplácaní za predchádzajúci mesiac (§7 o vyplácaní RP) a druhá časť (§8 pri zvyšovaní,..)hovorí o vyplácaní už za kalendárny mesiac v ktorom bol RP zvýšený,znížený,atď.Chcela by som vedieť ako to presne je,pokým pôjdem na sociálku.Totiž od 4.10.2004 nastupujem do práce,a to znamená že by som mala dostať RP v októbri za 9/04 a v novembri za 10/04.V zákone sa píše:,,platiteľ vyplatí rodičovský príspevok za celý kalendárny mesiac, aj keď podmienky nároku na tento príspevok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.

 • Zákon je úplne jednoznačný.Rodičovský príspevok sa vypláca v mesiaci,nasledujúcom po mesiaci v ktorom vznikol nárok. Za október bude teda vyplatený v novembri. Rodičovský príspevok sa s účinnsťou od 1.9.04 zvyšuje z 3790 Sk na 4100 SK a z 1200 Sk na 1300 Sk.§8 hovorí o tom, že ak dôjde v priebehu mesiaca k zvýšeniu, vyplatí sa už vyšší aj za tento mesiac, ak dôjde k zníženiu, vyplatí sa ešte vyšší aj za tento mesiac, čo je aj Váš prípad. Fyzicky však bude platba realizovaná až v nasledujúcom mesiaci.Keďže nastupujete do zamestnania až k 4.10. a nie k 1.10, vzniká Vám za október nárok na príspevok vo výške 4 100 Sk. Vyplatený bude v novembri.

 • 24.9.2004 - vplyv príjmu z prác vykonávaných na dohodu na výšku RP - AnnaD

 • Chcela by som sa opýtať, či príjem z práce na dohodu bude mať vplyv na vyplácanie rodič.príspevku. Som na MD, poberám rodič. príspevok a pracujem na dohodu v ZPOZ (účinkujem na obradoch) výplatu dostávame štvrťročne, lebo ide o nízke čiastky (okolo 2000.-Sk). Može mi štát siahnuť na rodič. príspevok z dovodu zárobkovej činnosti?

 • Príjem zo zárobkovej činnosti má vplyv na výšku rodičovského príspevku bez ohľadu na jeho výšku. V mesiaci, kedy máte príjem, vzniká nárok na krátený rodičovský príspevok vo výške 1300 Sk mesačne. Počas rodičovskej dovolenky nie je právny dôvod príjmu podstatný. Práce vykonávané mimo pracovného pomeru, teda aj práce na dohodu o vykonaní práce je možné vykonávať počas materskej dovolenky, a súčasne poberať materské. Každú zmenu týkajúcu sa nároku na rodičovský príspevok ste povinná oznámiť príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny do 8 dní.

 • 26.9.2004 - nárok na RP ak je dieťa v škôlke na pár hodín - mili

 • Chcela by som vediet, ci by som mala nadalej narok na financnú podporu pri materskej dovolenke, keby som davala svoje dva a pol rocne dvojicky do skôlky na par hodin,napr. na 4 hodiny. Alebo sa v takom pripade matersky prispevok rusi?Je pravda, ze pokial sú dvojicky doma do svojich piatich rokov, ma rodic pocas tychto piatich rokov stale narok na matersky prispevok vo vyske 3790,- Sk? Ak nie, aka suma sa vyplaca zo socialnej poistovne?

 • S dvaapolročnými deťmi ste na rodičovskej,nie na materskej dovolenke.Ak sa pýtate na rodičovský príspevok,tento môžete poberať ak dáte deti do škôlky len v nasledovných prípadoch:ak dieťa navštevuje jasle, materskú školu alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne a obidvaja rodičia alebo osamelý rodič (slobodný, rozvedený, ovdovený) sú občania s ťažkým zdravotným postihnutím, aleboak dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom navštevuje rehabilitačné jasle, materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne.Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka ( nedostávate ju zo Sociálnej poisťovne), ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie osobnej starostlivosti a riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa. Teda odpoveď na Vašu druhú otázku je, že to pravda nie je.

 • 26.9.2004 - materské a rodičovský príspevok pri "reťazovej" materskej dovolenke - Mima

 • Môj syn sa narodil 10.4.2002 a čakám druhé bábetko, termín pôrodu je koncom apríla 2005. Pri synovi som šla na materskú 8 týždňov pred pôrodom. Ak nastúpim na materskú s druhým dieťaťom pred pôrodom, budem poberať len materské (do 10.4.2005) bez rodič. príspevku? A tých 28 týždňov mi vypočítajú z platu spred troch rokov? Pred prvou materskou som 5 rokov pracovala a mám zmluvu na dobu neurčitú.

 • V podstate Vám žiadnu odbornú radu neposkytnem, pretože Vaše informácie sú presné.Materské a rodičovský príspevok nie je možné poberať súčasne, takže budete poberať len materské. Výška materského sa Vám vypočíta z pravdepodobného vymeriavacieho základu, teda zo mzdy, ktorú by ste dostiahla ak by ste pracovala.

 • 5.10.2004 - spôsob výpočtu RP - monika

 • Čo sa tyka mojej predchadzajucej otazky:-suvislost s MD - som dlhodoby planovac :o) a tak dopredu uvazujem, co a ako si zariadit ohladne zamestnania pred, pocas a po MD, aj ked na MD, resp. RD este nie som.-ano, islo by o ten isty normalny pracovny pomer, ta ista praca - len vykonavana ciastocne na pracovisku a ciastocne doma.Mala by som este otazku ohladne pojmov materske - rodicovsky prispevok v roku 2005. Chapem rozdiel medzi pojmami, aj sposob vypoctu materskeho. Je stanoveny nejakym sposobom aj sposob vypoctu rodicovskeho prispevku, alebo je stanoveny pausalne? Ako to bude v roku 2005 (materske v r. 2005 chapem, zaujima ma ten rodicovsky prispevok).

 • To plánovanie Vám veľmi chválim :-) Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a jej výška je stanovená pevnou sumou. Kým teda nedôjde k zvýšeniu, je to 4100 Sk mesačne bez ohľadu na počet detí, o ktoré sa rodič stará ( teda aj na dve či viac detí sa poberá len jeden rodičovský príspevok), prípadne 1300 Sk mesačne krátený rodičovský príspevok ak je rodič zárobkovo činný alebo aj jednorázový rodičovský príspevok pre druhého zárobkovo činného rodiča.

 • 5.10.2004 - peňažné dávky pri "reťazovej " materskej dovolenke - Janka

 • Momentalne som na materskej dovolenke so svojou dcerou, ktora sa narodila 21. jula 2003. Pracovala som ako ucitelka na ZS. Moje tehotenstvo bolo rizikove, takze som bola celych 9 mesiacov doma. Pracovnu zmluvu som mala do konca jula 2003 a dalej mi nebola predlzena. V juni 2003 som dialkovym studiom ukoncila vysoku skolu. S manzelom planujeme dalsie dieta a chcem spojit dve materske - vzhladom na vek. Kto mi bude a aky prispevok vyplacat, z coho mi bude vypocitany, musim sa prihlasit aj na urad prace?

 • Za predpokladu, že na novú materskú dovolenku nastúpite ešte v čase trvania rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom ( ak nie ste zamestnaná nejde o MD RD v pravom slova zmysle, keďže nečerpáte voľno z práce), vznikne Vám nárok na materské a vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa.V čase trvania osobnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku nie je možné sa evidovať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Z pohľadu nároku na materské je takéto evidovanie i tak bezpredmetné, pretože štát už nieje platiteľom nemocenského poistenia. Aj nezamestnané osoby si teda musia pre prípad záujmu o dávky nemocenského poistenia hradiť toto poistenie dobrovoľne. Pri výpočte materského sa bude vychádzať z pravdepodobného vymeriavacieho základu, teda z príjmu aký ste mala pred nástupom na MD. Za predpokladu, že by ste na druhú MD nastúpila určitý čas po skončení RD s prvým dieťaťom, je nutné sa pre vznik nároku na materské nemocensky poistiť. V tom prípade si výšku vymeriavacieho základu určíte sama.

 • 6.10.2004 - Materské a RP pri "reťazovej" materskej dovolenke - Adriana

 • Rada by som sa opytala, ci budem mat narok na matersku a RPpri narodeni druheho dietata, ak:- od roku 1990 som SZCO riadne prihlasenou vo vsetkych poistovniach,momentalne som na MD s 2-rocnym dietatom a poistne do SP platimlen cca 5 mesiacov v roku pocas "vykonavania zarobkovej cinnosti",kedy mam i znizeny RP- podmienkou tychto davok, ak som pochopila, je poistenie min 270 dnipred nastupom na MD, neviem teda, ci v obdobi, kedy zarobkovu cinnostnevykonavam, mam sa povazovat za poistenu - plati za mna stat?

 • Štát nie je platiteľom nemocenského poistenia. V čase MD a RD je nemocenské poistenie prerušené, nie je potrebné platiť poistenie ak nevykonávate zárobkovú činnosť. Nárok na materské by Vám teda mal vzniknúť za predpokladu, že si platíte nemocenské poistenie v čase, keď máte príjem. Doba keď príjem nemáte a ste na RD sa považuje pre tieto účely za dobu poistenia. Takže sa považujte za poistenú i keď za Vás štát neplatí.Nárok na rodičovský príspevok mať budete ak splníte všeobecné podmienky pre vznik nároku na rodičovský príspevok tak, ako ho poberáte teraz.

 • 7.10.2004 - nárok druhého rodiča na RP ak je zamestnaný v zahraničí, - Sofia Mária

 • Chcela by som ešte upresniť, že do 15. 6. 2001 som bola študentkou STU v Bratislave, od 15. 6. 2001 do 1. 8. 2001 som bola dobrovoľne nezamestnaná, pretože som vedela, že mám dohodnutú prácu a nechcelo sa mi tak často "behať" na úrad práce, s tým, že som si počas tejto mojej nezamestnanosti platila sama zdravotné poisteni a od 1. 8. 2001 som nastúpila do pracovného pomeru, kde som pracovala do 18. 3. 2002 a potom som išla do nemocnice na rizikové tehotenstvo. Mohli by ste mi prosím Vás povedať, ako sa mi vypočíta druhá materská? A ešte by som sa chcela spýtať, či bude mať môj manžel nárok na jednorázový príspevok 1300 Sk po narodení nášho druhého dieťaťa, keď v tom čase bude zamestnaný na trvalý pracovný pomer v Českej republike?

 • Áno, ako som už napísala v predchádzajúcej odpovedi, materské sa Vám vypočíta z pravdepodobného vymeriavacieho základu.Pokiaľ ide o jednorázový rodičovský príspevok, podmienkou nároku druhého rodiča je popri súbežnej starostlivosti o to isté dieťa a trvalom prípadne prechodnom pobyte na území Slovenskej republiky, aby bol zárobkovo činný. Zákon neuvádza podmienku zárobkovej činnosti na Slovensku, som teda toho názoru, že Váš manžel za splnenia ostatných podmienok nárok mať bude. K žiadosti bude potrebné predložiť potvrdenie zamestnávateľa a nárok uplatniť do 3 mesiacov od narodenia dieťaťa.

 • 13.10.2004 - Ako a cim ziadat o Rodicovsky prispevok - Slavka

 • Dna 07.01.2004 som bola pocas tehotenstva vypisana na PN. Dna 04.04.2004 som nastupila na MD a ak som dobre pocitala, 28 tyzdnov uplynie dna 17.10.2004. Nasledne po MD chcem nastupit na rodicovsku dovolenku a chcela som na úrade poziadat o RP. Referentka mi povedala, ze potrebujem dolozit potvrdenie o case trvania MD od platitela materskeho, v mojom pripade je to Socialna poistovna, kedze som bola zamestnana v malom zavode. Dalej mi povedala, ze mam dolozit dalsie potvrdenie o cerpani dovolenky. Priznam sa, ze neviem, co vsetko mam dolozit, pretoze na Ziadosti o RP sa o tychto dokladoch nepise. Mohli by ste mi, prosim, poradit, co vsetko sa ma dokladovat pri Ziadosti o RP a na zaklade coho odo mna ziadaju dalsie potvrdenia.

 • Je to veľmi jednoduché. Predložte to, čo od Vás vyžadujú, ak máte pochybnosti o požadovaných dokladoch, pýtajte sa úradníčky. Potvrdenie o dobe poberania materského je potrebné predložiť, je to bežná prax. Vychádza to zrejme z metodických pokynov ktoré boli vydané. A tiež to súvisí s tým, že ak by ste nepoberala materské, mala by ste nárok na RP od narodenia dieťaťa.Neviem načo potrebujú potvrdenie o čerpaní dovolenky ( akej dovolenky? za kalendárny rok, či materskej, či rodičovskej?) Ak ide o potvrdenie o rodičovskej dovolenke je to v súvislosti s časťou „E“ žiadosti. Je to potvrdenie, že nevykonávate zárobkovú činnosť.

 • 17.10.2004 - Na aký rodičovský príspevok mám nárok po návrate do zamestnania? - Lucia Pawliková

 • Chcela by som sa opýtať, na akú výšku rodičovského príspevku mám nárok prvý mesiac po nástupe do zamestnania, v prípade, že nenastúpim k 1. kalendárnemu dňu v mesiaci, ale asi pár dní po tom? Bude to znížená dávka 1300 alebo plná 4100 Sk, za predpokladu, že som sa o obe deti celodenne starala a po nástupe do zamestnania bude mladšie dieťa v opatere starej mamy?

 • Myslím, že Vás poteším. Ako vyplýva z ustanovenia § 8 ods. 2 zák. č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku,ak nastala skutočnosť, ktorá má za následok zníženie vyplácaného rodičovského príspevku, platiteľ vyplatí tento príspevok v pôvodnej sume ešte za kalendárny mesiac, v ktorom táto skutočnosť nastala.Ak teda nastúpite v priebehu mesiaca, máte za tento prvý mesiac nárok na rodičovský príspevok v plnej výške, teda 4100 Sk.

 • 18.10.2004 - Ako ovplyvní dohoda o vykonaní práce rodičovský príspevok a TPP? - nada

 • Na materskej som s 2 rocnym synom a od februara 2005 mi zacne plynut dalsia materska, pretoze ocakavame prirastok. Pred prvou materskou som bola zamestnana v trvalom prac.pomere na dobu neurcitu. Do prace sa chcem vratit az po uplynuti materskej, ktora zacne plynut vo februari 2005. Momentalne sa mi vsak ponuka praca na dohodu- v uplne inej firme, zhruba na 4 mesiace-nov,dec.jan. a febr.. Chcela by som tuto ponuku vyuzit. Viem, ze rodicovky prispevok, ktory teraz poberam sa mi tym skrati z 3790,- na 1300,- sk mes. Zaujimalo by ma vsak, ci mi nevznikne prijatim tejto ponuky a uzatvirenim dohody o vykonani prace, aj povinnost nastupit do mojho povodneho zamestnania,alebo ine povinnosti voci mojmu zamestnavatelovi. Taktiez, ci po uplynuti dohody, ktoru uzatvorim, mi zacne automaticky po poziadani opat plynut plna materska,alebo sa tak stane az nastupom na druhu matersku od februara 2005.

 • Ak uzavriete dohodu o vykonaní práce, ako správne píšete, skráti sa Vám výška rodičovského príspevku na 1300 Sk, za predpokladu, že syn nepôjde do škôlky ani podobného zariadenia. Uzavretie dohody o vykonaní práce nemá vplyv na Váš trvalý pracovný pomer.Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vzkonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.Súhlas zamestnávateľa nie je potrebný len ak ide o výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti. Ak by teda činnosť, ktorú budete na dohodu vykonávať bola rovnaká ako predmet činnosti Vášho zamestnávateľa ( nielen ako práca dohodnutá v pracovnej zmluve!) tak by ste potrebovala zamestnávateľov súhlas.Materská dovolenka Vám na požiadanie plynie automaticky. Počas materskej dovolenky ( rozlíšme materskú a rodičovskú dovolenku) je možné vykonávať práce mimo pracovného pomeru bez vplyvu na výšku materského.

 • 19.10.2004 - Aké finančné dávky dostanem a z čoho budú počítané, ako som bola v zahraničí? - Ivana

 • Od februara 2002 do marca 2004 som bola v zahranici na studijnom pobyte. (Pred tymto pobytom som tri roky pracovala ako referent v sukromnej firme.)Po navrate na Slovensko som bola hlasena na urade prace od marca 2004 do 28. juna 2004, kedy som sa samovolne odhlasila, lebo som opat odisla do zahranicia, tentokrat pracovne. Som vsak v druhom stave, takze sa planujem vratit spat na Slovensko a to v januari 2005. Termin porodu mam stanoveny na 26. februar 2005. Zaujimalo by ma ci mi budu poskytnute nejake financne davky na Slovensku (materska, rodicovske) a ak ano, tak podla coho mi budu vypocitane.

 • Nárok na materské, ako dávku nemocenského poistenia, je viazaný na podmienku účasti na nemocenskom poistení 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak ste bola v pracovnom pomere, nemocensky poistená ste bola zo zákona. V ostatných prípadoch ste sa mala pre uplatňovanie dávok nemocenského poistenia poistiť dobrovoľne.Ak Vám nevznikne nárok na materské, od narodenia dieťaťa je možné požiadať o rodičovský príspevok. Je to štátna sociálna dávka a uplatniť nárok je potrebné na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny. Výška je stanovená zo zákona, v súčasnosti je to 4100 Sk mesačne, prípadne 1300 Sk mesačne ak má rodič príjem zo zárobkovej činnosti a dieťa nie je v škôlke ani podobnom zariadení

 • 20.10.2004 - Môžeme poberať rodičovský príspevok v SR aj v ČR? - Viliam

 • Mam doplnujucu otazku k odpovedi ktoru som dostal pred par mesiacmi. S mazelkou byvame v CR, kde uz par rokov pracujeme. Trvaly pobyt mame v SR. Po narodeni dietata a ukonceni poberania materskej sme poziadali o rodicovsky prispevok v CR aj v SR a oba sme dostali. Po vstupe do EU sa nic menit nemalo, ale momentalne po nas Socialny urad v CR ziada dolozit potvrdenie zo slovenskeho uradu, ze nepoberame rodicovsky prispevok v SR. Menilo sa nieco v tejto oblasti, alebo je to skor zalezitost uradov v CR?

 • Predpokladám, že ide o opatrenie zo strany ČR, v našom zákone neboli žiadne úpravy.

 • 20.10.2004 - Na aké dávky mám ja a manžel nárok počas MD a podľa čoho sa počítajú? - Jana L.

 • V oktobri 2004 mam nastupit na matersku dovolenku. Chcela by som sa opytat, na ake davky mame ja alebo moj manzel narok (materska, rodicovsky prispevok atd.) a kde si treba podat ziadost. Momentalne som v trvalom pracovnom pomere v malom zavoda (uz 4 roky) a okrem toho mam zivnost, ktoru nevykonavam a nemam z nej ziadne prijmy. Bude pre vypocet materskej vychodiskovy rok 2003 alebo 2004?

 • Nástupom na materskú dovolenku vzniká spravidla nárok na materské. Po skončení poberania materského si môžete uplatniť nárok rodičovský príspevok. Ak chcete mať nárok na jeho plnú výšku, živnosť pre účely rodičovského príspevku budete musieť prerušiť. Po narodení dieťaťa si môžete uplatniť nárok na príspevok pri narodení dieťaťa, na prídavok na dieťa a manžel, ak je zamestnaný tak aj na daňový bonus a rodičovský príspevok 1300 Sk jednorázovo, do troch mesiacov od narodenia dieťaťa. O jednotlivých dávkach nájdete podrobné samostatné články v rubrike múdrosti, rady právnika. V prípade nejasností sa opýtajte tu v poradni

 • 25.10.2004 - Mám nárok na poberanie RP pre prvé dieťa po narodení druhého? - Elle

 • Mam narok na poberanie rodicovskeho prispevku /RP/ pre prve dieta, po narodeni 2. dietata vo februari 2005 alebo budem mat narok len na "materske" a neskor na RP.po uplynuti doby poberania materskeho, budem dostavat len 1x RP, aj napriek tomu, ze sa budem este pol roka starat o dve deti do veku 3 rokov? co v pripade, ze starsie dieta pojde pred dovrsenim troch rokov do skolky.

 • Nárok na rodičovský príspevok máte len na jeden bez ohľadu na to, o koľko detí sa staráte. Za predpokladu, že by jedno z detí išlo do škôlky a s druhým budete spĺňať podmienky pre poberanie rodičovského príspevku, budete ho poberať naďalej. Záleží však na tom, na ktoré dieťa budete rodičovský príspevok poberať. Ak na to, ktoré nastúpi do škôlky, je potrebné oznámiť príslušnému Úradu práce sociálnych vecí a rodiny do 8 dní zmenu a na druhé dieťa vybavovať rodičovský príspevok nanovo.

 • 26.10.2004 - Ochranná lehota u práce na dobu určitú, materská a rodičovský príspevok po evidencii na úrade práce. - Veronika

 • Zamestnana som bola od roku 1998 az do februara 2004. Od spominaneho februara 2004 do augusta 2004 som bola evidovana na urade prace. V auguste tohto roka som si nasla zamestnanie - na dobu urcitu 1 rok (PP konci v auguste 2005). Keby som nastupila na matersku po skonceni PP, bude sa na mna stahovat ochranna lehota 6 mesiacov? Musim sa ist evidovat po skonceni PP na urad prace?Okrem toho ma zaujimaju prispevky,ktore budem dostavat. Pravdepodobne nebudem dostavat max. strop (kedze som predchadzajuci rok bol evidovana aj na UP aj bola zamestnana ze?). Viete mi poradit kde najdem vzorec na ich vypocet?

 • Ak máte uzavretú pracovnú zmluvu na dobu určitú, Váš pracovný pomer skončí jej uplynutím bez ohľadu na Vaše tehotenstvo. 6 mesačná ochranná doba sa na Vás vzťahuje, ak už v tom čase budete tehotná. Na materské Vám vznikne nárok, ak budete nastupovať na MD ešte v čase trvania ochrannej lehoty. Inak by ste sa musela dobrovoľne nemocensky poistiť. Ak sa zaevidujete ako nezamestnaná, budete mať všetky povinnosti uchádzača o zamestnanie bez ohľadu na svoj stav. Nemocenské poistenie si i tak budete musieť platiť sama.

 • 2.11.2004 - Mám dostávať na dvojičky dvojnásobné materské a RP, alebo nie? - Veronika

 • Kamarátke sa narodili v zime dvojičky a sťažovala sa, že nedostáva 2x materské a RP ale iba raz ako by mala iba jedno dieťa. Moc sa mi tomu nechce veriť, zdá sa mi to nelogické, veď dve deti neminú polovičné množstvo plienok a pod. A to nehovorím o dvojnásobnom kupovaní všetkého. Je to vôbec možné?! Pýtam sa preto, lebo ak pôjde všetko dobre tak zakrátko aj mňa čakajú dvojičkovské starosti.

 • Áno je to možné. Vychádza sa z toho, že materské je dávka nemocenského poistenia, a jeho výška nezávisí od počtu detí ale od vymeriavacieho základu z ktorého sa poistné platí.Rodičovský príspevok je naopak štátna sociálna dávka ale i tu je suma jedna, bez ohľadu na počat detí v stanovenom veku.Śtát prispieva rodičom dvojčiat a viacerčiat raz ročne dávkou s názvom príspevok rodičom, avšak len ak ide o súčasne narodené tri deti alebo viac detí alebo v priebehu dvoch rokov opakovane narodené dvojčatá.

 • 2.11.2004 - Kde si môže manželka zatiaľ občianka ČR požiadať o rodičovský príspevok? - Martin

 • Prosim o objasnenie mojho problemu: Som obcan SR pracujuci aj s manzelkou v CR. Mam trvaly pobyt v SR a manzelka je obcan CR s trvalym pobytom v CR. Obaja sme poisteny u VZP CR. Pracovny pomer manzelky a poistenie trva viac ako 270 dni. Chceme sa prestahovat na Slovensko a zalozit rodinu. Ako to bude s materskou a nasledovne s rodicovskym prispevkom? Bude si moct manzelka zaziadat? Pripadne, ktoru stranu?

 • Pre nárok na materské na území SR je nutné byť nemocensky poistený v trvaní 270 dní za posledné dva roky pred pôrodom. Predpokladám, že i na území ČR je to dávka nemocenského poistenia a teda sa naň viaže. Nerozumiem celkom, či už je Vaša manžleka tehotná, či nie. Ak si manželka platila nemocenské poistenie v ČR, bude jej doba započítaná aj u nás, ak sa nemocensky poistí tu a následne by uplatňovala nárok na materské ešte pred splnením lehoty 270 dní. Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka,a je viazaný na trvalý alebo prechodný pobyt na území SR tak oprávnenej osoby ako aj dieťaťa.

 • 3.11.2004 - Aký je rodičovský príspevok, ak čerpám dovolenku počas prerušenia MD? - aanka

 • Som na MD, poberám rodičovský príspevok a vzhĽadom na to, že mám ešte nevyčerpanú dovolenku u zamestnávateĹA, som požiadala o prerušenie MD a vybrala som si dovolenku. Čo ma veľmi prekvapilo, pani na Soc. úrade mi po predložení potvrdenia o čerpaní dovolenky povedala, že vzhľadom na to, že dovolenku nebudem čerpať celý mesiac (neboli v nej zahrnuté 2 prac. dni), mi prislúcha aj rodičovský príspevok 4110.- Je to naozaj tak? Ja som si myslela, že mi prináleží len 1300.-

 • Poteším Vás, je to naozaj tak. Ak vznikne zmena v podmienkach nároku na poberanie rodičovského príspevku majúca za následok zníženie rodičovského príspevku v priebehu mesiaca, vyplatí platiteľ za tento mesiac vyšší príspevok. Osobne považujem za výhodnejšie čerpať dovolenku za kalendárny rok až po skončení rodičovskej dovolenky. O dobu dovolenky sa tak rodičovská dovolenka predĺži. Takto ste si ju skrátila, pretože rodičovská dovolenka Vám skončí dosiahnutím 3 rokov veku dieťaťa.

 • 4.11.2004 - Môžem pracovať na plný úväzok a neprísť o rodičovský príspevok? - Maria

 • V jednej odpovedi (pre Sofiu) ste uviedli, ze matka sa moze aj zamestnat a nepride o RP za podmienky, ak dieta neda do jasli alebo MS. Ja mam 2 roc.dceru a od 2. 11. som zamestnana, o dcerku sa mi zatial stara mama, stale zvazujem, ci ju prihlasit do jasli, najst opatrovatelku, alebo nechat mame. Chcem sa teda spytat, ci skutocne nepridem o RP ak ju nedam do jasli ani opatrovatelke? Alebo v akom pripade on nepridem, ake su podmienky?Treba zmenu hlasit na urad?

 • Ak dieťa nedáte do jaslí ani iného predškolského zariadenia, kým nedosiahne 3 roky máte zatiaľ stále nárok na skrátený rodičovský príspevok. Tento nárok budete mať aj v prípade, ak by ste našla opatrovateľku. Každú zmenu majúcu vplyv na vyplácanie rodičovského príspevku je potrebné príslušnému Úradu práce sociálnych vecí a rodiny oznámiť do 8 dní.

 • 6.12.2004 - Ziadost o rodicovsky prispevok - Silvia

 • V Radach od pravnika som sa docitala, ze Urad socialnych veci .... treba poziadat o vyplacanie rodicovskeho prispevku po skonceni materskej dovolenky a nastupu na rodicovsku dovolenku. Moja otazka znie, ci treba podat aj v zamestnani ziadost o poskytnutie rodicovskej dovolenky, alebo ta automaticky nabieha ak sa nehlasim, ze chcem nastupit?

 • Áno,i keď ide o formalitu,ZP stanovuje povinnosť o rodičovskú dovoleku zamestnávateľa požiadať. Zamestnávateľ má povinnosť rodičovskú dovolenku na požiadanie poskytnúť.

 • 8.12.2004 - jednorazovy zarobok - Eva

 • Som na MD a matersky prispevok budem dostavat do zaciatku marca. Potom poziadam o rodicovsky prispevok. Mozem vykonat jednorazovo pracu doma (hodnotenie testov) na dohodu, alebo pridem o matersky prispevok v plnej vyske?

 • Je to bohužiaľ skutočne tak, že ak vykonávate zárobkovú činnosť počas RD, vzniká nárok len na krátený RP vo výške 1300 Sk mesačne. Ak ide o nepravidelný príjem, je potrebné vždy v danom mesiaci do 8 dní túto skutočnosť oznámiť na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny.

 • 11.12.2004 - RP druhemu rodicovi - zuzana

 • Chcela by som Vas poprosit o radu ci ma moj manzel narok na vyplatenie (jednorazoveho) prispevku druhemu rodicovi vo vyske 1200,-Sk aj ked je nezamestnany (neevidovany na urade prace), alebo maju na tuto davku narok len zamestnany oteckovia prip. mamicky?Od mojho gynekologa som obdrzala "Ziadost o materske" s terminom nastupu na matersku dovolenku 26.11.2004. Musim tento doklad odovzdat na nejakom urade ked som nezamestnana. (Na urade prace nie som evidovana lebo trvale bydlisko mam v Prievidzi a byvam s manzelom v Bratislave v prenajatom byte a neviem si predstavit ako sa tehotna hlasim kazde 2 tyzdne 170 km od mojho terajsieho bydliska.)Dakujem za odpoved.Prepacte k tej mojej druhej otazke som zabudla napisat ze nemam narok na matersku lebo som bola za posledne 2 roky nem. poistena len 170 dni. Takze podla mojho nazoru ten doklad nemusim odovzdat nikde

 • Na RP prináležiaci druhému rodičovi má skutočne nárok len zamestnaný rodič dieťaťa.Ten dodatok je pomerne dôležitý :-) Keďže nárok na materské si neuplatňujete, žiadosť nie je potrebné nikomu odovzdávať. Od narodenia dieťaťa si môžete uplatniť priamo rodičovský príspevok. Budete potrebovať potvrdenie zo Sociálnej poisťovne, že nemáte nárok na materské.

 • 19.1.2005 - Rodicovsky prispevok ak matka je spolocnickou v s.r.o. - monika

 • 1. s manzelom zvazujeme zalozenie sro-cky, aj ked nadalej obaja budeme zamestnani v ramci TPP u svojich zamestnavatelov. Zaujima ma, ake nasledky co sa tyka narokov na materske, ale predovsetkym na rodicovsky prispevok by to malo pre mna v pripade, keby som bola iba spolocnicka (prijem by som teda mala asi iba raz rocne pri rozdelovani zisku spolocnosti). Zatial este nie som na MD, "uvazujem o buducnosti" :o)2. zaujima ma, ake nasledky by pre mna mala skutocnost, ak by som sa teraz v ramci trvaleho prac. pomeru zapojila do 2. piliera dochodkoveho sporenia a povedzme o rok by som nastupila na MD. Zaujima ma predovsetkym, ci budem musiet platit odvody (asi nie) a aky to bude mat vplyv na dochodkovy ucet. 2. pilierom som sa este velmi nezaoberala, tak sa ospravedlnujem, ak moja otazka vyplyva z neznalosti.

 • 1. Na materské sa nárok počíta z každého nemocenského poistenia samostatne. Ak by ste bola nemocensky poistená aj ako zamestnanec aj ako SZČO, máte nárok na materské dvakrát. POkiaľ ide o RP, v mesiaci, kedy by ste mala príjem je potrebné túto skutočnsoť nahlásiť príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, do 8 dní a v tomto mesiaci máte nárok na znížená RP. Je potrebné sa informovať aktuálne, je možné, že dôjde k zmene právneho stavu, kým to pre Vás bude aktuálne.2.Pokiaľ budete na MD a RD, platí za Vás poistenie na starobný dôchodok štát ( aj v druhom pilieri), a to odvody zo sumy vo výške minimálnej mzdy.

 • 24.1.2005 - Prispevok 1.300,-Sk ?? - Sylvia

 • Mam 10-mes. syna, momentalne poberam rod. prispevok 4.110,-Sk a od 01.02.2005 nastupujem opät do prace. Budem poberat okrem mojho platu od zamestnavatela aj "akysi prispevok 1.300,-Sk" ?? Ak ano, co je to za prispevok, kde on treba ziadat a ako dlho ho v pripade budem poberat? Vcera som o tom nahodne zacula, tak sa pytam.

 • Ide o rodičovský príspevok, na ktorý Vám vznikne nárok len za predpokladu, že dieťa nebude navštevovať škôlku ani iné podobné zariadenie. Až pôjdete oznámiť zmenu na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, ( do 8 dní od nástupu do zamestnania) uplatnite si nárok rovno tam. Nárok platí dovtedy, kým sú splnené podmienky na poberanie RP, najdlhšie do troch rokokv veku dieťaťa.

 • 25.1.2005 - Materské pre matku a rodičovský príspevok pre otca? - Rado

 • Zaujimala by ma vec, ktora sice bola uz viac krat preberana vo vasejpravnej poradni, ale kedze zakony sa menia rychlo opytam sa:23.1.2004 sa nam narodila dcera. Manzelka nastupila na materskudovolenku a po pol roku presla na rodicovsku dovolenku. Teraz(9.1.2005) nastupila na MD s druhy dietatom a ja, ako otec, by somchcel poberat rodicovsky prispevok na prve dieta (kedze pracujem,zrejme 1300Sk). Na urade prace, soc. veci a rodiny mi vsak povedali,ze na neho nemam narok. Podla toho, co som si cital zakon tam vsaknieje klauzula, ktora by mi to neumoznovala. Jedine, co som nasiel,je informacia na:http://www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventID=682kde sa pise:Pri súčasnom vyplácaní rodičovského príspevku obidvom rodičom, aleboak jeden rodič poberá materské, patrí rodičovský príspevok druhémurodičovi len za jeden kalendárny mesiac podľa odseku ...Podla mojich informacii sa tento odsek uplatnuje , ak ide o starostlivost o to ste dietaZaujimalo by ma teda, ako to v skutocnosti je, ci je tento stav(poberanie MD a rodicovskeho prispevku, ako som napisal) neziaduciale

 • Máte pravdu. Ide o stav možno pre niekoho nežiadúci, podstatné je ale to, že je neošetrený zákonom. To Vás ale trápiť nemusí. Som toho názoru, že zákon naozaj umožňuje riešiť situáciu tak, ako ste sa pokúšali. Keďže ide o dve rôzne staré deti, nejde o súčasnú starotlivosť o to isté dieťa. A teda, ak je jeden rodič na MD s jedným dieťaťom a poberá materské, druhému rodičovi nič nebráni byť na RD s druhým dieťaťom a poberať RP. V prípade ak vykonáva rodič na RD zárobkovú činnosť, vzniká nárok na krátený RP vo výške 1300 Sk. Verím, že ochota zo strany zamestnancov ÚPSVaR nie je. Bez obáv podajte žiadosť.Odpovede na otázky hľadajte radšej priamo v právnych predpisoch ako na stránkach, ktoré sú často neaktuálne resp. aktualizované s veľkým oneskorením ( čo sa týka najmä www.obcan.sk). V prípade ďalších problémov sa pokojne obráťte na túto poradňu.

 • 25.1.2005 - Moze RP poberat svokra? - Sylvia

 • Mam 10-mes. syna a od 01.02.05 nastupujem spät do prace. Synceka mi bude opatrovat svokra. Chcem sa spytat, ci bude mat moja svokra narok na poberanie rodicovskeho prispevku 4.110,-Sk? Ak ano, ako a kde sa tento narok uplatnuje a dokedy?

 • Rodičovský príspevok patrí len rodičovi, resp. osobe, ktorá má dieťa v starostliosti nehrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu. Svokra nárok na RP nemá. Ak nastúpite do zamestnania, do 8 dní oznámte zmenu na Úrade práce,sociálnych vecí a rodiny. Pokiaľ dieťa nebude v škôlke ani inom podobnom zariadení, môžete poberať RP Vy, v krátenej výške 1300 Sk mesačne, do troch rokov veku dieťaťa.

 • 26.1.2005 - Materska pre matku a rodicovsky prispevok pre otca II - Sofia Maria

 • Chcela by som sa spytat, na zakon, ktory spomina Ing. Rado Rybar vo svojej otazke - materska pre matku, rodicovsky prispevok pre otca. Nenapisali by ste mi prosim Vas jeho nazov, aby som si to vedela nastudovat a ak sa rozhodneme vyuzit tuto moznost, aby som vedela pracovnikom uradu prace, soc. veci a rodiny spravne argumentovat svoje poziadavky. Este by som sa chcela spytat, co na to potrebujeme. Staci nam vyplnena ziadost na meno mojho mazela, potvrdenie o mojom nastupe na matersku dovolenku a potvrdenie od manzelovho zamestnavatela?

 • Je to zákon č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku v znení neskorších zmien a doplnkov.Potrebujete podať žiadosť na predpísanom tlačive ( dá sa stiahnuť aj z internetu), ale pozor, žiadosť R1 nie R2! Potrebné prílohy sú na žiadosti uvedené.

 • 27.1.2005 - RP pri druhom dietati - nadina

 • Momentalne som na materskej dovolenke.Syn ma 2,5 roka. Od 6.2. nastupujem na druhu matersku dovolenku, kedze v marci ocakavame prirastok. Pokial viem,tak narok na materske je za cely mesiac, ak trva aj par dni z mesiaca. Mal by mi teda byt za mesiac februar vyplateny prispevok 2x?Raz za 2,5 syna a raz za babatko?Ako je to ked nastupujem na dalsiu matersku 6.2.2005?

 • Materské sa poskytuje za dni, RP za celý mesiac. Neviem presne o čom je reč.Vznik nároku na materské, ktoré nahradilo peňažnú pomoc v materstve je viazaný na nemocenské poistenie.Pokiaľ ste zamestnaná, ( ak Vám teda trvá pracovný pomer) poistená ste, nárok na materské si uplatníte na Sociálnej poisťovni.Pokiaľ nie ste v pracovnom pomere, pre vznik nároku na materské sa bolo potrebné prihlásiť za dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, na RD by ste poistné neplatila.Ak ste tak nerobila, nárok na materské nevzniká. Od narodenia dieťaťa si môžete uplatniť RP, nárok na RP na prvé dieťa zaniká, resp. si ho môže uplatniť manžel, ak dieťa nepôjde do škôlky ani iného podobného zariadenia.Áno, pokiaľ vznikne nárok na RP v priebehu mesiaca, a súčasne k tomu istému dátumu zanikne nárok na RP pri prvom dieťati, vyplatia sa oba za celý mesiac.

 • 3.2.2005 - Nezamestnaná - Danka

 • V máji 2004 som ukončila štúdium na strednej škole, od 1. septembra 2004 som evidovaná na Úrade práce. V septembri som sa aj vydala. Z Úradu práce nedostávam žiadnu podporu. Chcem sa spýtať, akú "materskú" by som poberala keďže som ešte nebola nikde zamestnaná a z čoho by sa výška "materskej" vypočítala.

 • Ak ste nemocensky poistená, vypočíta sa výška materského z vymeriavacieho základu, ktorý ste si sama určila. Ak nemocensky poistená nie ste, nárok na materské Vám nevznikne.

 • 5.2.2005 - RP pri druhom dietati/resp.materske/upresnenie - nadina

 • 1Pred prvym tehotenstvom som bola zamestanana a pravdaze som aj prvych 28 tyzdnov poberala matersku. Potom RP-snad to pisem spravne...Teraz nastupujem 6.2 na druhu matersku-6 tyzdnov pred porodom. Ide mi o to, ci mi za februar budu vyplatene oba prispevky- tedaa., RP za prve dietaB., aj materske za druhe?Ako sa vyplacaju tieto prispevky? V tom mesiaci, alebo pozadu?Spominala ste len RP, ale kedze som bola aj pred prvou materskou zamestnana, meni to nieco?2.Prosim este o odpoved, ako je to s tym RP za prve dieta, kedze pisete, ze si ho moze uplatnit manzel, ak dieta nepojde do kolektivneho zariadenia? Manzel je zamestnany a prva dieta zostane so mnou doma, Ako je to v tomto pripade?

 • Mám taký pocit, že nemáte celkom jasno v pojmoch.To, že ste pri provom dieťati poberala peňažnú pomoc v materstve neznamená automaticky, že teraz máte nárok na materské. Píšete, že ste bola zamestnaná, ale podstatné je, či Váš pracovný pomer ešte trvá.Počas materskej dovolenky (MD) sa od 1.1.2004 poberá materské ( nahradilo peňažnú pomoc v materstve), ak ste nemocensky poistená. Ste? Pokiaľ trvá Váš pracovný pomer ste poistená,a k netrvá, ste poistená len kaste sa poistila dobrovoľne. Ak áno, máte nárok na materské po dobu 28 týždňov. Potom, do troch rokov veku dieťaťa poberáte rodičovský príspevok (RP). Ak by ste stále v pracovnom pomere, je to obdobie rodičovskej dovolenky (RD).Materské sa vypláca za dni. Koľko dní je nárok, za toľko sa vyplatí, bez ohľadu na plynutie mesiaca, či vznik nároku v priebehu mesiaca.Oproti tomu RP sa poberá za celý mesiac, a to aj keď nárok vznikne, či zanikne v priebehu mesiaca.Je teda možné, že v priebehu jedného mesiaca dostanete materské, ak naň máte nárok, i plnú výšku rodičovského príspevku. Ale len za ten jeden mesiac, materské sa nemôže vyplácať súčasne s RP.Manžel, ak je zamestnaný, môže ostať s prvým dieťaťom na RD a poberať RP buď v plnej výške ak by bol doma, alebo v krátenej výške ak bude pracovať.

 • 6.2.2005 - RP pri druhom dietati/resp.materske/upresnenie II. - nadina

 • Chcem este upresnit moje otazky, nakolko prave v tomto obdobi mi plynie 8 dnova lehota na odhlasenie RP a tak chcem konat co najskor-snad mi stihnete poradit, za co Vam uz teraz dakujem.Ak dovolite, este raz to zhrniem. Mam 2,5 r.dieta, som na RP, predtym som bola zamestnana.Od 6.2 nastupujem opat na matersku s druhym dietatkom, 6 tyzdnov pred porodom. Je mozne, aby som RP na prve dieta len prehlasila ziadostou R1 na manzela? Bude on RP, kedze je zamesntany, poberat az do veku troch rokov dietata, vo výske 1300 SK A TO MESACNE - ak nedam dieta do MS?Pokym ja budem na meterskej a neskor na RP s druhym dietatom?Je to naozaj tak? Aj ked v podstate ja budem s obidvoma detmi doma? Hladala som to v pravnych predpisoch, ako ste radila aj inym, ale nenasla som nic, kde by to bolo upresnene...Ma teda podat na UPSVaR ziadost R1 manzel na poberanie RP na prve dieta a mne vyplati sucasne soc. poistovna materske?Cize na dve deti dostaneme 4110,- + 1300 mes. + pridavky?Popritom si moze este na novonarodene dietatko podat manzel aj ziadost o jednorazovy rodicovsky?Prosim, ak ma niekto skusenosti s poberanim materskeho a RP na dve rozne stare deti-sucasne,mozete mi napisat aj na nadinev@atlas.sk. Velmi pekne dakujem za Vase cenne rady !NadinaPS : nasla som si, ze RP sa vyplaca mesiac pozadu, ale ako je to s rodicovskym? V zakone to nie je.

 • Stále chýba podstatný údaj, či Vám pracovný pomer trvá.:-)Preto Vám neviem povedať, či Vám vyplatí Sociálna poisťovňa materské. Ak Vám nárok na materksé nevznikol ( podmienky vzniku nároku som už uviedla v predchádzajúcej odpovedi), budete poberať od narodenia dieťaťa RP v plnej výške na toto druhé dieťa a manžel RP 1300 Sk mesačne na prvé dieťa.Áno, Váš manžel môže poberať RP vo výške 1300 Sk mesačne na Vaše prvé dieťa, pokiaľ ho nedáte do škôlky, a on bude pracovať, a to až do troch rokov veku dieťaťa. Žiadosť netreba prepisovať, ale podať novú. Táto možnosť až taká známa nieje, ale nárok na takýto postup zo zákona je, pretože ho zákon nevylučuje. Výslovne to takto v zákone napísané nie je. Je potrebné chápať význam obsahu zákona ako celku.Neviem čo myslíte tým "rodičovský"? Pokiaľ je to jednorázový rodičovský príspevok, ktorý druhý rodič upatňuje pri súbežnej starostlivosti o to isté dieťa, som toho názoru, že nárok tu vzniká.

 • 8.2.2005 - RP - Tímea Krajňáková

 • Manžel podával daňové priznanie, v ktorom si na mňa odpočítal nezdaniteľnú časť 80.832 Sk. Keďže v roku 2003 som od štátu dostávala RP až od marca, v januáry a februáry mi ho vyplácal zamestnávateľ ( cca 10.000 Sk). Daňový úrad nám daňové priznanie vrátil s tým, že si túto sumu musíme odpočítať od nezdaniteľnej časti. Rada by som vedela, prečo. Zamestnávateľ mi potvrdil, že za tie dva mesiace mi bol vyplácaný rodičovský príspevok a ten sa nezdaňuje, aj keď ho vyplácal zamestnávateľ, nie štát (som učiteľka na ZŠ). Prečo si ho teda máme zahrnúť medzi zdaniteľné?

 • Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, vypláca ju štát prostredníctvom Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, nie zamestnávateľ. Neviem teda, čo Vám vyplácal zamestnávateľ. Ak materské (či ešte peňažnú pomoc v materstve), to sa neodpočítava. Odpočítateľnou položkou sú len štátne sociálne dávky, nie dávky nemocenského poistenia.Okrem uvedeného, teraz sa odpočítava príjem z roku 2004.

 • 9.2.2005 - RP pri odchode dieťaťa do školy - Miki

 • Máme syna s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, preto je manželka na RP doteraz. Syn je narodený v júli 2000, teda má 4 a pol roka. Napriek istým zdravotným problémom je vysoko nadaný a psychologické vyšetrenie dopadlo tak že syn by mohol ísť v piatich rokoch do triedy pre nadané deti a teda do školy. Stratíme takto nárok na vyplácanie RP?

 • Nárok na RP Vám vo Vašom prípade ostane do 6 rokov veku dieťaťa len za predpokladu, že syn bude navštevovať školu v rozsahu najviac 4 hodiny denne.

 • 8.3.2005 - Rodič.prísp. zamestnanej matky - Tatiana Ulmannová

 • Dostala som ponuku vrátiť sa do zamestnania od 1.9.2005. Moja dcéra, na ktorú v súčasnosti poberám rodičovský príspevok dovŕši tri roky až v júli 2006. Počas doby, keď budem v zamestnaní nebudem využívať štátnu MŠ, ani jasle. Rada by som vedela, v akej výške mi bude priznaný rodičovský príspevok. Počula som, že sa v tejto oblasti chystajú zmeny a vraj môžem mať nárok na RP v plnej výške 4110,- a nie krátený 1300,-. Ako to vlastne je?

 • Zmeny sa chystajú až niekedy koncom leta. Zatiaľ teda stále platí, že ak nebude dieťa v škôlke, ani inom podobnom zariadení, výška RP je 1300 Sk.Zmeny je potrebné na úrad nahlásiť do 8 dní.

 • 14.4.2005 - davky - bela

 • Mam deti 7, 3 a 1 rok. poberam RP a tak isto aj detske pridavky. v lete planujeme odist cela rodina na rok, mozno dva, do zahranicia. budem mat narok poberat dalej tieto davky? zvlast zvedava som na poberanie detskych pridavkov, ktore su viazane na skolsku dochadzku.

 • Nárok na štátne sociálne dávky je viazaný na trvalý pobyt ( prípadne prechodný pobyt) na území SR, a to tak rodiča, ako aj nezaopatreného dieťaťa. Pokiaľ tento ostane zachovaný, a sú splnené aj ďalšie podmienky vzniku nároku na jednotlivé dávky, pobyt v zahraničí nie je dôvodom na zánik nároku. Dávky sa však do cudziny nevyplácajú, je preto potrebné mať u nás účet v banke.Pokiaľ ide o Vašu obavu ohľadom školskej dochádzky, oznamovaciu povinnosť o dochádzke si plnia školy. Navrhovala by som Vám v zákonnej lehote ( do 8 dní od vzniku skutočnosti majúcej vplyv na zmenu nároku) oznámiť príslušnému ÚPSVaR Vašu situáciu. Je možné, že budú požadovať potvrdenie o návšteve školy školopovinného dieťaťa v zahraničí, praktický výkon tejto a pod. situácií podľa mojich skúseností závisí vo veľkej miere od „horlivosti“ zodpovedného úradníka.

 • 18.4.2005 - rodičovský príspevok - Tatiana

 • Dopočula som sa, že je v návrhu zákon o poberaní rodičovského príspevku vo výške 4110,- Sk aj starými rodičmi, pokiaľ opatrujú vnúča do 3 rokov. Môj prípad: pracujem na polovičný prac.úväzok, o 15-mesačnú dcéru sa mi stará mama, ktorá aj poberá rodičovský príspevok vo výške 1300,- Sk. Bude tento príspevok od júna alebo júla vyšší?

 • Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o rodičovskom príspevku bol síce do parlamentu predložený, avšak schválený ešte nebol, stále je len v štádiu prerokovávania v jednotlivých výboroch. Tiež som sa už kadečo dopočula, čo vraj má byť :-) Už som to tu v poradni viackrát vysvetľovala, nepovažujem za vhodné tvrdiť, že niečo bude tak a tak, keď ide o vec, ktorá ešte nie je ani schválená ani platná ani účinná.Zodpovedne Vám môžem povedať len toľko, že spomínaný návrh zákona navrhuje, aby bol rodičovský príspevok vyplácaný v plnej výške aj rodičom, ktorí vykonávajú riadnu starostlivosť o dieťa v čase výkonu zárobkovej činnosti prostredníctvom inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby ( nie školského zariadenia, zaradeného do siete škôl a zariadení, ktorému boli na dieťa poskytnuté finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu alebo z výnosu dane z príjmov).Musím Vás však upozorniť na nepresnosť v tom, čo uvádzate. Rodičovský príspevok patrí rodičovi, prípadne osobe, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcu starostlivosť rodičov rozhodnutím súdu, či iného oprávneného štátneho orgánu. To že sa Vám o dieťa stará Vaša mama neznamená, že má nárok na RP ona. Stále ste to Vy ako rodič (a návrh novely zákona sa tejto veci nijak nedotýka), kto má na RP nárok a kto ho poberá.

 • 3.5.2005 - Dovolenka a rodicovsky prispevok - Laura

 • V jednej z vasich odpovedi pisete, ze ak zmena skutocnosti netrva cely mesiac, rodicovsky prispevok sa vyplati v plnej vyske, 4100,- Sk. To znamena, ze mne mali vyplatit 2x 4100,- Sk? MD skoncila 17.10.2004. Na normalnu dovolenku som nastupila 18.10.do 22.11.2004. Cize ani jeden mesiac nebol cely? Alebo to tak nie je?Dakujem za vysvetlenie.Este som zabudla napisat, ze 23.11.2004 som nastupila na rodicovsku dovolenku

 • Vo Vašom prípade nejde o zmenu skutočností, ale o vznik nároku na rodičovský príspevok. Bolo by to tak, ako píšete v prípade, ak by ste aspoň časť mesiaca október mala nárok na plnú výšku rodičovského príspevku. Počas výkonu zárobkovej činnosti však vzniká nárok na rodičovský príspevok len vo výške 1300 Sk. Ak ste čerpala dovolenku za kalendárny rok, bola ste pre účely rodičovského príspevku zárobkovo činná. V októbri teda vznikol nárok len na krátený rodičovský príspevok. Za november ste mala nárok na rodičovský príspevok v plnej výške, teda 4100 Sk práve preto, že zmena nastala v priebehu mesiaca

 • 7.5.2005 - RP aj za mesiac, v ktorom dieťa nastúpi do MŠ - Nika

 • Moje dieťa nastupuje okolo 5.9.do MŠ, to znamená, že rodičovský p.dostaneme ešte v septembri za august a dostaneme ho aj v októbri? Lebo viem, že čo sa týka štátnych sociálnych dávok ak na ne zanikne nárok v priebehu mesiaca, občan má nárok na dávku ešte za celý mesiac. Ako je to?

 • Uvidíme, čo prinesie novela zákona o rodičovskom príspevku. Ak by sa tejto témy zmeny netýkali a ostal by stav taký ako je teraz, za september by Vám vznikol nárok na celý RP aj vtedy, ak by nárok netrval celý mesiac.

 • 10.5.2005 - Mam narok na materske ,alebo len na RP? - Henrieta

 • Obraciam sa na Vás s prosbou - lebo v Soc. poistovni dostavam od rôznych pracovnicok rozporuplné informácie. Az do konca septembra roku 2004 som bola nepretrzite zamestnana.(V septembri som bola v prvom mesiaci tehotenstva )Od 1.oktobra 2004 s nami rozviazali prac. pomer z dovodu zrusenia prevadzky- od tohto datumu som bola evidovana na UP a poberala som podporu v nezamestnanosti - presne pol roka - do konca marca 2005.Ako nezamest.mi vznikol narok na nastup 6 tyz. pred porodom - presne 13.4. 2005.Viem, ze nepodlieham ochr. lehote -(2 tyzdne navyse) ale chcela som vyuzit este moznost, na radu jednej z pracovnicok Soc.poistovne som sa 11. 4. 2005 dobrovolne nemocensky poistila - a za tie 2 dni som si zaplatila nimi vypocitanu sumu poist.Napriek tomu mi ina pracovnicka - v nasej okres. pobocke po 3 tyzdnoch tvrdi, ze mi narok na materske nevznika, ze mi ho nemaju z coho vypocitat . Mam sa teda domahat naroku, alebo ho nemam ???Poistila som sa zbytocne?

 • Samozrejme, že nárok na materské máte. Ak ste bola v posledných dvoch rokoch nemocensky poistená 270 dní ( je jedno že to nebolo v kuse), nárok vzniká. Keďže došlo k zániku nemocenského poistenia a k vzniku nového poistenia keď ste sa dobrovoľne poistila a toto dobrovoľné poistenie netrvalo celý rok, vymeriavací základ pre výpočet materského je suma, z ktorej ste platila poistenie ( ste si ho sama zvolila) a rozhodujúce obdobie je doba jeho trvania.Ja som sa dopočula, že v SP majú nejaké nové usmernenie v tejto veci práve ako ochranu pred osobami, ktoré prerušovali nemocenské poistenie kvôli vzniku nároku na vyššie materské. Neviem o tom nič konkrétne, nečítala som ho, ALE ešte vždy platí zákon a ten je v tejto veci jednoznačný:z.č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení ,§ 138(8)Vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je ňou určená suma.(17) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca, vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, poistného na dôchodkové poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti uvedený v odseku 10, odseku 11 písm. a) a b) a v odsekoch 12 a 14 sa upraví tak, že vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa vynásobí počtom dní nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti v tomto kalendárnom mesiaci. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta nahor.Nenechajte sa preto odbiť. Napokon, i tak musíte dostať písomné vyjadrenie, takže žiadosť si určite dajte, a ak by Vám to neuznali, napíšte mi zdôvodnenie, aby som Vám mohla poradiť v prípadnom odvolaní sa.

 • 12.5.2005 - materska alebo rodicovsky prispevok - petra

 • Som studentka VS a cakame babetko.Kedze stat neplati za studentov nemam narok na matersku. Ale mam este cas 8 mesiacov do porodu. Je mozne si zacat dobrovolne platit nemocenske poistne najblizsich 9mesiacov a po porode si poziadat o tuto davku alebo je lepsie poziadat si o rodicovsky prispevok.V com spociva vyhoda materskeho prispevku, ked je castokrat nizsi ako rodicovsky prispevok. Mam narok na rodicovsky prispevok ak som studentka VS a mienim pokracovat v studiu.

 • V čom je výhoda materského oproti RP? Myslím, že len vo výške, ak je materské vyššie. Nárok na materské Vám vznikne, len ak budete 270 dní pred očakávaným dňom pôrodu nemocensky poistená. Zrejme to už teda nestihnete. Ako dobrovoľný poistenec si určíte výšku vymeriavacieho základu sama a tak viete ovplyvniť aj výšku materského. Lenže v takom prípade budete musieť platiť vysoké poistné. Takže je to na Vašom zvážení. Ako študentka máte nárok na RP, ak nedáte dieťa do škôlky ani iného podobného zariadenia, môžete kľudne ďalej študovať a poberať RP.

 • 12.5.2005 - nástup do MŠ a zánik nároku na RP - slavka

 • Po rodičovskej dovolenke som dňa 4.10.2004 nastúpila do zamestnania a syn (2r) do MŠ. Následne som bola vyzvaná, aby som vrátila RP za oktober a september, nakoľko v rozhodnutí o prijatí do MŠ bol uvedený dátum prijatia 2.9.2004. Doložila som potvrdenie z MŠ, že na celý deň syn nastúpil až 4.10.2004 a cca 5 dní pred týmto dátumom chodil do MŠ približne na 2-3 hod, čom som brala ako adaptačný pobyt a tak to bolo brané aj zo strany MŠ. Avšak na úrade mi tvrdia, že rozhodujúci je dátum na rozhodnutí, a nie to kedy dieťa do MŠ skutočne nastúpilo a teda kedy som sa o neho prestala osobne starať a že adaptačný pobyt musí predchádzať rozhodnutiu o prijatí do MŠ, čo je podľa mňa dosť nelogické. V tom čase mal syn len 20 mesiacov.

 • Ako som Vám už napísala, zákon neumožňuje kratší pobyt v škôlke zdravým deťom a teda adaptačný proces neobstojí. Z tohto pohľadu je skutočne rozhodujúce, či bolo dieťa v škôlke, bez ohľadu na čas ako dlho pobyt trval. Nárok na RP za mesiac vzniká aj vtedy, ak by boli podmienky splnené len časť mesiaca. Ak Váš syn bol v škôlke už v septembri ( jedno na ako dlho), za september nárok na RP ešte vznikol, za október už nie.Adaptačný pobyt je pojem, ktorý zákon o RP nepozná. Žiadna škôlka nemôže na seba vziať zodpovednosť za dieťa, ktoré u nich nie je prijaté. Aj ja považujem z pohľadu RP adaptačný pobyt za problematickú otázku, preto sme v rámci pripomienkovania novely zákona o RP, ktorá sa chystá na leto, navrhovali zmeny aj v tejto oblasti. Obávam sa, že sa pozitívnej zmeny nedočkáme.

 • 5.6.2005 - DSS a RP - viera

 • Mam licenciu na sprostredkovatela pre DSS a poberala som RP.Ten mi skratili na 1300 Sk. Teraz by ma zaujimalo, ci sa aj tato praca povazuje za SZCO a ci mi aj nadalej plati stat vsetky odvody alebo tymto si ich musim platit sama. A tiez kde to mam vsetko nahlasit. Podotykam, ze na tuto pracu nepotrebujem zivnostensky list (ani ho nemam), som len zaregistrovana na dan.urade a mam vydane DIC.

 • Priznám sa, že o týchto licenciách toho veľa neviem, nie je to celkom otázka z okruhu predmetu tejto poradne. Počas RD sa odvody neplatia, pokiaľ nevykonávate zárobkovú činnosť. Povinnosť platiť odvody ( teraz nehovorím o zamestnancoch) vzniká až pri určitej výške príjmu, informujte sa preto radšej priamo na Sociálnej poisťovni

 • 6.6.2005 - dokedy rodičovský príspevok ? - Viki

 • Prosím Vás dokedy sa poberá rodičovský príspevok?Moje dieťa malo 3 roky 2.apríla.Do práce som nastúpila 4.apríla (pondelok).V máji mi ešte(za apríl) postali plný rodičovský príspevok.Patrí mi,alebo ho mám vrátiť?(A komu?)

 • Vzhľadom k tomu, že Vaše dieťa malo tri roky v priebehu mesiaca, máte nárok na plnú výšku RP aj za tento mesiac, hoci išlo len o jeden deň.

 • 7.6.2005 - rodicovsky prispevok - monika

 • Zijem prechodne v zahranici .Chcela by som sa opytat ci by moja mama na splnomocnenie mohla vybat RP.Ake doklady na to potrebuje, ? Pozrela som si vase mudrosti oRP vsetky podmienky co su tam splnam

 • Ten preklep mi vnáša do otázky trochu zmätok. Ak máte na mysli, či by mohla vybaviť RP, osobne som toho názoru, že mohla. Zákon to nezakazuje, a napokon práve aj na také situácie tu inštitút splnomocnenia máme. Mám však s podobnými vybavovaniami na splnomocnenie na tomto type štátneho orgánu nedobré skúsenosti.

 • 7.6.2005 - Rodicovsky prispevok a druha materska dovolenka - monika

 • Pracujem a v case mojej nepritomnosti sa o moju dvojrocnu dceru stara moja mama. Poberam rodicovsky prispevok vo vyske 1300Skk. Od 1.8.2005 by som mala nastupit na druhu matersku dovolenku. Pocula som, ze by od augusta mohol rodicovsky prispevok na dceru dostavat manzel, ktory takisto pracuje. Je to pravda?

 • Pokiaľ nebude dieťa umiestnené v škôlke, tá možnosť tu je. Možné to je aj teraz, od 1.7.2005 by sa mala zmeniť situácia vo výške RP, pretože bude len jedna výška.

 • 12.6.2005 - vyplacanie RD - michaela

 • Chcela by som Vas poprosit o informaciu ohladne vyplacania RD podla noveho schvaleneho zakona. Momentalne som na MD, od septembra planujeme dat dieta do jasli. Na aky prispevok budeme mat narok? Dostala som sa k roznym informaciam, podla ktorych cely prispevok mozu dostat len rodicia, ktorych dieta bude umiestnene v sukr. opatrovatelskom zariadeni, alebo bude u starych rodicov, nie vsak ked dieta bude v jasliach. Dokonca som pocula,ze pokial bude dieta v jasliach, nemame narok na ziaden prispevok. Ako to je v skutocnosti?

 • Novela zákona ešte nie je platná, nevyšla v Zbierke zákonov. Pokiaľ vybrané jasle sú zaradené do siete štátom dotovaných zariadení, nárok na RP mať nebudete. V opačnom prípade nárok vznikne. Výška RP už nebude rozdielena. Krátený RP sa zruší.

 • 15.6.2005 - MD + RP - janas

 • Uz viackrat som sa tu stretla s tym, ze je mozne, aby rodic.prispevok na prve dieta, ktore nema este 3 roky poberal otec dietata, pretoze ja koncom mesiaca nastupujem na MD. Znamena to pre nas iba to,ze na urade prace, soc.veci a rodiny vyplnime nove tlacivo, s tym ze poberatelom bude manzel a ja budem dostavat materske? A co po skonceni materskej, mozme poberat 2x rodic. prispevok, na jedno dieta ja a na druhe manzel, kedze to starsie bude mat este len 2,5 roka a bude so mnou doma? Pri tych zmenach, ktore maju platit od 1.7.2005 stat na to nemyslel? - bude to stale mozne? Bojim sa toho, aby sme to potom nemuseli spatne vracat spat.

 • Bohužiaľ od 1.7 to už možné nebude. Ak budete poberať materské, nárok na RP manželovi nevznikne ani ak ide o iné dieťa.

 • 15.6.2005 - Rodičovský príspevok - odkedy je nárok - Juraj

 • Náš syn sa nám narodil v apríli v Maďarsku kde ja prechodne pracujem.Manželka aj ja máme trvalý pobyt na Slovensku.Trvalo takmer 2 mesiace kým sa nám podarilo vybaviť slovenský rodný list a trvalý pobyt pre syna na Slovensku (a to vraj bola krátka doba, počul som aj o 4-5 mesiacoch kvôli prieťahom na špeciálnej matrike MV SR).Náš problém je, že sociálny úrad dnes manželke tvrdil, že na rodičovský príspevok máme nárok až od DÁTUMU prihlásenia syna k trvalému pobytu na Slovensku (v našom prípade od júna) a nie ako sme logicky predpokladali - odo dňa narodenia dieťaťa...Postupuje príslušný úrad správne?

 • Jednou z podmienok pre vznik nároku na rodičovský príspevok je aj trvalý pobyt dieťaťa na území SR. Pokiaľ táto podmienka splnená nie je, nárok nevznikne.

 • 20.6.2005 - sucasne poberanie RP a materskej - Roman

 • Práve som si prečítal článok "Rodičovský príspevok od 1. júla 2005" na babetko .sk. Zaujala ma zmena v možnosti poskytovania jednotneho rodicovskeho prispevku RP pre vsetky osoby poskytujúce dieťaťu riadnu starostlivosť. Predovšetkým je zaujímavá informácia, ktorá vylučuje súbežné poskytovanie materského a RP: "Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine". Zaujíma ma či je toto jediné obmedzenie vylučujúce súbežné poskytovanie týchto 2 dávok. Konkrétne moja manželka poberá v súčasnosti RP a o mesiac (zač. júla) bude opäť poberať materské, keďže čakáme ďalší prírastok. Znamená to, že o RP na prvé dieťa ja ako manžel (pracujúci) požiadať nemôžem, ale hociktorá "babka" ak ju o to poprosíme môže byť poberateľkou RP na toto dieťa, čiže prakticky môžeme poberať dávky na obe deti (RP + materské), pokiaľ budú pro-forma takto rozdelení ich poberatelia? Prosím Vás o odpoveď ako to v skutočnosti je (prepáčte prosím za trošku obšírnejší popis).PS: Nemyslíte, že pokiaľ štát uznal možnosť poberať RP aj pracujúcim ženám, že opäť tak trochu diskriminuje tie, ktoré sú doma s 2 alebo viac deťmi, ale príspevok môžu poberať pre seba len jeden (je to trochu postavene na hlavu ak su tieto davky viazane na hlavu matky a nie na deti, ktore by mali byt v skutocnosti ozajstnymi "spotrebitelmi" tychto penazi) ....

 • Tentokrát som článok nepísala ja, a ešte som si ho nestihla ani prečítať, takže neviem čo je tam uvedené. Myslím, že ste to nepochopili celkom správne.O RP nemôže požiadať hociktorá babka, teda spravidla žiadna „babka“ :-). O RP môže žiadať len rodič, resp. osoba, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov. Tým sa nemyslí, že rodič zverí dieťa nejakej panej do opatery, ide výlučne o príslušným orgánom urobený akt zverenia dieťaťa do opatery nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, teda prípady napr. osvojenia a pod.Osobne som toho názoru, že novela zákona je diskriminujúca, presne ako píšete :-(

 • Odosielam Váš hlas...
  Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
  Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
  Komentáre k článku
  Martina napísané 11.04.2011 15:25

  Dobrý

  Chcem sa opytať ak dcera ma tri roky 12.v mesiaci tak posleda vyplata rodičovskeho prispevku je len za 12 dni alebo za cely mesiac.Ďakujem

  simona napísané 21.01.2010 15:20

  chcela by som sa spytat sestra pracuje v cechach trvaly pobyt ma na slovensku a zdravotne poistenie si tiez plati v cechach tak ci ma narok na rodicovsky prispevok na slovensku?dakujem

  stanka napísané 08.12.2009 11:46

  Dobry den. Chcela by som opitat ci mam narok na poberanie materskeho prispevku ked ja aj môj manzel sme obcanmi slovenskej republiky ale manzel pracuje vo Svajciarsku. Ja tam zamestnana niesom ale po narodeni dietata by sme chceli ist zanim. Samozrejme by sme si tam museli platit aj zdravotne poistenie. Ale na nic ine tam narok nemam.A ci mam narok ak budem rodit na sk aj na jednorazovy prispevok po narodeni. Dakujem za skoru odpoved

  Marcela napísané 02.11.2009 07:59

  Dobrý deň.Mám sestru,ktorá má 2,5-ročnú dcéru.Poberá na ňu rodičovský príspevok.Chcem sa opýtať či môže pracovať na TPP.popri poberaní rodičovského príspevku.

  Alena/9.10.2009 napísané 09.10.2009 15:02

  Dobry den,

  som obcanom SR, s trvalym pobytom na Slovensku, ale dlhodobo zijuca na uzemi CR, kde som aj vydata, manzel je obcanom CR.

  Chcela by som sa opytat, ako je to s porodnym a rodicovskym prispevkom pre Slovakov dlhodobo zijucich na uzemi CR, ale s trvalym pobytom na Slovensku.

  A kde o tento prispevok ziadat. Vopred dakujem

  Hudecova Martina napísané 24.09.2009 16:54

  Dobry den potrebovala by som informaciu ohladom rodicovskeho prispevku na dieta.

  Moj brat pracuje v ceskej republike manzelka porodila na slovensku a nechcu jej priznat rodicovsky prispevok lebo manzel pracuje v cechach chcem sa spytat ci je mozne poziadat o rodicovsky prispevok tu v cechach ak ano tak co by ktomu potreboval ake doklady za skoru odpoved vopred dakujem. s pozdravom Martina Hudecova.

  Marián napísané 31.01.2008 10:56

  Chcem sa Vás opýtať či mám právo dostávať rod. pridavky, ak obaja s manželkou pracujeme v Mad`arsku? D`akujem

  Lenka a Palko napísané 25.01.2008 19:40

  Dobry den,chcela by som sa Vas o pytat,pred 9 mesiacmi sme prisli do UK s manzelom pracovat,sme tu legalne zamestnany odvadzame poplatky do soc.poistovne tu.Teraz som otehotnela a mam v plane,no zalezi ako sa budem citit popracovat do 6 az7mesiaca tehotenstva.neviem sa rozhodnut ci mam rodit tu,a ci mam narok na rodicovsky prispevok,alebo ist domov na Slovenskoale tam vzneka problem s tym ze neviem ako dalej postupovat na ziskanie rodicovskeho prispevku a ci mam vobec narok ked som zamestnana v UK,Pred tym ako sme prisli do UK som bola evid.na urade prace aj som nejaky cas pracovala na pracovnu zmluvu,ale aj na dohodu zdravotne poistenie sme zrusili asi v novembry 2007 .Prosim poradte mi neviem na koho sa obratit ani ako postupovat.Dakujem velmi pekne Lenka a Palko

  Monika Gyoriova napísané 28.08.2007 20:46

  Chcela by som poprosiť o radu.Mám 9 mesačné dieťa, som na rodičovskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok.V novembri sa nám narodí druhé dieťa, na ktoré budem poberať materskú dávku a rodičovský príspevok na prvé dieťa,ktoré v tom čase bude mať 12 mesiacov mi bude odobratý.Je možné, aby k prvému dieťaťu nastúpil na rodičovskú dovolenku manžel,ktorý je živnostník a požiadal o rodičovský príspevok na dieťa on a súčastne by som poberala materskú dávku na druhé dieťa ja?Ak áno,ako dlho a v akej výške by bol tento rodičovský príspevok vyplácaný?Po skončení materskej dovolenky je možné, aby boli na rodičovskej dovolenke obidvaja rodičia ale každý s iným dieťaťom a poberali na tieto deti rodičovský príspevok? Ďakujem za odpoveď!

  Emília Hermanová napísané 16.05.2007 19:00

  Od 18.10.2000-11.6.2001 som pracovala v ČR, potom som bola evidovana na ÚRADE PRÁCE v SR od 12.6.2001-13.6.2001. Potom som znova nastúpila do práce v ČR od14.6.2001-31.8.2006. Teraz som znova evidovana na ÚRADE PRÁCE v SR. Od 1.9.2006 som poberala podporu na obdobie šiestich mesiacov. Vo februáry so zistila, že som tehotná. Nakoľko mám rizikové tehotenstvo, tak mi lekár vystavil PN. PN som od 8.2.2007 až doteraz. Chcela by som sa opýtať či mám nárok na materskú dovolenku a rodičovský príspevok zo SR. Ak áno , tak v akej výške, keď som zarábala okolo 10 000,-Čk hrubého a bola som aj evidovana na ÚRADE PRÁCE. Koľko musí mať manžel odpracované v ČR, aby mohol za mňa poberať materskú? Môže to byť aj prerušovane? Za odpovede vopred ďakujem.

  vladimíra napísané 27.11.2006 21:13

  Prosím o radu skúsené. Som slobodná mamička. Chcem vediet aké mém možnosti príspevku. Ďakujem

  Natalia napísané 24.11.2006 19:58

  Obraciam sa na vas z otaukou. Som cudzinka s prechdnym pobytom v SR. Manžel tiež cudzinec ale ma trvaly pobyt. Aj on aj ja zivnostnici. Cakame dieta. My mame na niečo narok, myslim RP ked dieta narodi sa na v SR? Dakujem

  Maria Horvathova napísané 25.10.2006 20:21

  Poberam rodicovsky prispevok, chcela by som vediet, ci sú platne legislativne zmeny tykajúce sa výsky prispevku, resp. jeho zvýšenia?

  Ján Bakoš napísané 10.10.2006 11:44

  Dobrý deň.

  Naše prvé malé babo by sa nám malo narodiť koncom roka, ale može sa narodiť aj neskôr. V prípade ,že sa narodí v novom roku dostaneme od štátu slubovaný príspevok okolo 11000,- /neviem presne/ aj keď nesme zosobašení ale žijeme v spoločnej domácnosti.

   

  S pozdravom Ján Bakoš

  blanka napísané 04.10.2006 09:11

  Mám 5-mesačnú dcéru a chcela by som ísť na kurz angličtiny do zahraničia 3-týždne až 3 mesiace.Nejdem tam pracovať.Poberám rodičovský príspevok.Za tú dobu by bola malá u starých rodičov.Zanikne mi rodičovský príspevok?

  Zuzana napísané 03.10.2006 13:41

  Keď nastúpim do práce a môjho dvojročného syna sa bude starať jeho stará mama (neumiestnim ho do predškolského zariadenia), budem naďalej poberať v plnej výške rodičovský príspevok do veku troch rokov môjho syna?

  veronika napísané 27.09.2006 13:19

  Dobry den, pracujeme s mazelom u rovnakeho zamestnavatela a v kolektivnej zmluve mame uvedene pri narodeni dietata :

  "Zamestnávateľ poskytne zamestnancom nenávratný finančný príspevok podľa zásad pre požívanie sociálneho fondu a to: pri narodení dieťaťa 5.000,- Sk"

  Chcela by som sa opytat ci mame podla KZ narok na 2x5000-sk alebo len na 1x5000-sk. Dakujem.

  jANA napísané 20.09.2006 11:20

  dobry den. od 24.2 do 7.9.2006 som bola na materskej dovolenke. Od 8.9. do 14.11. cerpam riadnu dovolenku u svojho zamestnavatela. Mam v obdobi cerpania riadnej dovolenky narok na rodicovsky prispevok?

  Gabriela Kolesaárová napísané 17.09.2006 20:13

  Prosím o rada v novembri tohto roku bude mat moja dcera 3 roky, od septembra som ju dala do skolky na adaptacny pobyt, na 2 hod. denne. Mam narok na RP? Dakujem

  Lenka napísané 30.08.2006 04:25

  Dobry den,

  chcela by som sa spytat, ci mam narok na rodicovsky prispevok alebo na matersku dovolenku ak sa mi dietatko narodi v zahranici, ale bude mat slovenske obcianstvo. Kamaratky, ktore su z Ciech a zju v USA alebo Kanade tento prispevok dostavaju. Na Slovensku som skoncila strednu skolu a odisla som do USA, kde zijem takmer dva roky. Momentalne som odhlasena z poistovne, ale mam cestovnu poistku v jednej zo slovenskych poistovni.

  Dakujem,

   

  Lenka

  Mária Farkas napísané 10.08.2006 18:10

  Teraz mám 8 mesačnú dcérku, dostávam rodičovský príspevok keď teraz budem pracovať na dohodu budem mať aj nadalej nárok na rodič. prísp. To som chela opýtať musím to nahlásiť v Soc. poisť. Aj nadalej bude zdravotné poistenie platiť štát? Podla mojich vedomosti z dohody ja nebudem platiť všetky fondy

  SVETLANA napísané 11.06.2006 18:19

  Poberam rodicovsky prispevok, v mesiaci jun som mala prijem - praca na dohodu - zmluva o dielo .

  Prosim Vas o radu, ake mam teraz povinnosti? Musim z toho zaplatit okrem dani z prijmu aj ine odvody?

   

  Dakujem

  jana napísané 19.04.2006 12:43

  Chcela by som Vás poprosiť o radu-či podľa nového zákona nárok na rodičovský príspevok, keď svojho 2-ročného syna umiestnime do mestských jaslí na 4 hodiny denne (pracujem už pol roka na skrátený úväzok, doteraz sa o syna starali babičky, takže príspevok poberáme v plnej výške).

  Ďakujem!

  Katarina napísané 14.03.2006 13:40

  Chcela by som vás poprosiť o radu. 1.dieťa sa nám narodilo 28.10.2003. Poberala som materské a teraz RP. So zamestnávateľom mám podpísanú zmluvu na dobu neurčitú. Teraz čakám 2.dieťa ktoré sa má narodiť v sept.2006 čiže mesiac pred 3.narodeninami 1.dieťaťa. Mám znovu nárok na materské, keď áno tak v akej výške? Kde to nahlásiť a u koho to žiadať? Vopred ďakujem.

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

  Najčítanejšie

  Náš TIP
  Komentáre k článku
  Martina napísané 11.04.2011 15:25

  Dobrý

  Chcem sa opytať ak dcera ma tri roky 12.v mesiaci tak posleda vyplata rodičovskeho prispevku je len za 12 dni alebo za cely mesiac.Ďakujem

  simona napísané 21.01.2010 15:20

  chcela by som sa spytat sestra pracuje v cechach trvaly pobyt ma na slovensku a zdravotne poistenie si tiez plati v cechach tak ci ma narok na rodicovsky prispevok na slovensku?dakujem

  stanka napísané 08.12.2009 11:46

  Dobry den. Chcela by som opitat ci mam narok na poberanie materskeho prispevku ked ja aj môj manzel sme obcanmi slovenskej republiky ale manzel pracuje vo Svajciarsku. Ja tam zamestnana niesom ale po narodeni dietata by sme chceli ist zanim. Samozrejme by sme si tam museli platit aj zdravotne poistenie. Ale na nic ine tam narok nemam.A ci mam narok ak budem rodit na sk aj na jednorazovy prispevok po narodeni. Dakujem za skoru odpoved

  Marcela napísané 02.11.2009 07:59

  Dobrý deň.Mám sestru,ktorá má 2,5-ročnú dcéru.Poberá na ňu rodičovský príspevok.Chcem sa opýtať či môže pracovať na TPP.popri poberaní rodičovského príspevku.

  Alena/9.10.2009 napísané 09.10.2009 15:02

  Dobry den,

  som obcanom SR, s trvalym pobytom na Slovensku, ale dlhodobo zijuca na uzemi CR, kde som aj vydata, manzel je obcanom CR.

  Chcela by som sa opytat, ako je to s porodnym a rodicovskym prispevkom pre Slovakov dlhodobo zijucich na uzemi CR, ale s trvalym pobytom na Slovensku.

  A kde o tento prispevok ziadat. Vopred dakujem

  Hudecova Martina napísané 24.09.2009 16:54

  Dobry den potrebovala by som informaciu ohladom rodicovskeho prispevku na dieta.

  Moj brat pracuje v ceskej republike manzelka porodila na slovensku a nechcu jej priznat rodicovsky prispevok lebo manzel pracuje v cechach chcem sa spytat ci je mozne poziadat o rodicovsky prispevok tu v cechach ak ano tak co by ktomu potreboval ake doklady za skoru odpoved vopred dakujem. s pozdravom Martina Hudecova.

  Marián napísané 31.01.2008 10:56

  Chcem sa Vás opýtať či mám právo dostávať rod. pridavky, ak obaja s manželkou pracujeme v Mad`arsku? D`akujem

  Lenka a Palko napísané 25.01.2008 19:40

  Dobry den,chcela by som sa Vas o pytat,pred 9 mesiacmi sme prisli do UK s manzelom pracovat,sme tu legalne zamestnany odvadzame poplatky do soc.poistovne tu.Teraz som otehotnela a mam v plane,no zalezi ako sa budem citit popracovat do 6 az7mesiaca tehotenstva.neviem sa rozhodnut ci mam rodit tu,a ci mam narok na rodicovsky prispevok,alebo ist domov na Slovenskoale tam vzneka problem s tym ze neviem ako dalej postupovat na ziskanie rodicovskeho prispevku a ci mam vobec narok ked som zamestnana v UK,Pred tym ako sme prisli do UK som bola evid.na urade prace aj som nejaky cas pracovala na pracovnu zmluvu,ale aj na dohodu zdravotne poistenie sme zrusili asi v novembry 2007 .Prosim poradte mi neviem na koho sa obratit ani ako postupovat.Dakujem velmi pekne Lenka a Palko

  Monika Gyoriova napísané 28.08.2007 20:46

  Chcela by som poprosiť o radu.Mám 9 mesačné dieťa, som na rodičovskej dovolenke a poberám rodičovský príspevok.V novembri sa nám narodí druhé dieťa, na ktoré budem poberať materskú dávku a rodičovský príspevok na prvé dieťa,ktoré v tom čase bude mať 12 mesiacov mi bude odobratý.Je možné, aby k prvému dieťaťu nastúpil na rodičovskú dovolenku manžel,ktorý je živnostník a požiadal o rodičovský príspevok na dieťa on a súčastne by som poberala materskú dávku na druhé dieťa ja?Ak áno,ako dlho a v akej výške by bol tento rodičovský príspevok vyplácaný?Po skončení materskej dovolenky je možné, aby boli na rodičovskej dovolenke obidvaja rodičia ale každý s iným dieťaťom a poberali na tieto deti rodičovský príspevok? Ďakujem za odpoveď!

  Emília Hermanová napísané 16.05.2007 19:00

  Od 18.10.2000-11.6.2001 som pracovala v ČR, potom som bola evidovana na ÚRADE PRÁCE v SR od 12.6.2001-13.6.2001. Potom som znova nastúpila do práce v ČR od14.6.2001-31.8.2006. Teraz som znova evidovana na ÚRADE PRÁCE v SR. Od 1.9.2006 som poberala podporu na obdobie šiestich mesiacov. Vo februáry so zistila, že som tehotná. Nakoľko mám rizikové tehotenstvo, tak mi lekár vystavil PN. PN som od 8.2.2007 až doteraz. Chcela by som sa opýtať či mám nárok na materskú dovolenku a rodičovský príspevok zo SR. Ak áno , tak v akej výške, keď som zarábala okolo 10 000,-Čk hrubého a bola som aj evidovana na ÚRADE PRÁCE. Koľko musí mať manžel odpracované v ČR, aby mohol za mňa poberať materskú? Môže to byť aj prerušovane? Za odpovede vopred ďakujem.

  vladimíra napísané 27.11.2006 21:13

  Prosím o radu skúsené. Som slobodná mamička. Chcem vediet aké mém možnosti príspevku. Ďakujem

  Natalia napísané 24.11.2006 19:58

  Obraciam sa na vas z otaukou. Som cudzinka s prechdnym pobytom v SR. Manžel tiež cudzinec ale ma trvaly pobyt. Aj on aj ja zivnostnici. Cakame dieta. My mame na niečo narok, myslim RP ked dieta narodi sa na v SR? Dakujem

  Maria Horvathova napísané 25.10.2006 20:21

  Poberam rodicovsky prispevok, chcela by som vediet, ci sú platne legislativne zmeny tykajúce sa výsky prispevku, resp. jeho zvýšenia?

  Ján Bakoš napísané 10.10.2006 11:44

  Dobrý deň.

  Naše prvé malé babo by sa nám malo narodiť koncom roka, ale može sa narodiť aj neskôr. V prípade ,že sa narodí v novom roku dostaneme od štátu slubovaný príspevok okolo 11000,- /neviem presne/ aj keď nesme zosobašení ale žijeme v spoločnej domácnosti.

   

  S pozdravom Ján Bakoš

  blanka napísané 04.10.2006 09:11

  Mám 5-mesačnú dcéru a chcela by som ísť na kurz angličtiny do zahraničia 3-týždne až 3 mesiace.Nejdem tam pracovať.Poberám rodičovský príspevok.Za tú dobu by bola malá u starých rodičov.Zanikne mi rodičovský príspevok?

  Zuzana napísané 03.10.2006 13:41

  Keď nastúpim do práce a môjho dvojročného syna sa bude starať jeho stará mama (neumiestnim ho do predškolského zariadenia), budem naďalej poberať v plnej výške rodičovský príspevok do veku troch rokov môjho syna?

  veronika napísané 27.09.2006 13:19

  Dobry den, pracujeme s mazelom u rovnakeho zamestnavatela a v kolektivnej zmluve mame uvedene pri narodeni dietata :

  "Zamestnávateľ poskytne zamestnancom nenávratný finančný príspevok podľa zásad pre požívanie sociálneho fondu a to: pri narodení dieťaťa 5.000,- Sk"

  Chcela by som sa opytat ci mame podla KZ narok na 2x5000-sk alebo len na 1x5000-sk. Dakujem.

  jANA napísané 20.09.2006 11:20

  dobry den. od 24.2 do 7.9.2006 som bola na materskej dovolenke. Od 8.9. do 14.11. cerpam riadnu dovolenku u svojho zamestnavatela. Mam v obdobi cerpania riadnej dovolenky narok na rodicovsky prispevok?

  Gabriela Kolesaárová napísané 17.09.2006 20:13

  Prosím o rada v novembri tohto roku bude mat moja dcera 3 roky, od septembra som ju dala do skolky na adaptacny pobyt, na 2 hod. denne. Mam narok na RP? Dakujem

  Lenka napísané 30.08.2006 04:25

  Dobry den,

  chcela by som sa spytat, ci mam narok na rodicovsky prispevok alebo na matersku dovolenku ak sa mi dietatko narodi v zahranici, ale bude mat slovenske obcianstvo. Kamaratky, ktore su z Ciech a zju v USA alebo Kanade tento prispevok dostavaju. Na Slovensku som skoncila strednu skolu a odisla som do USA, kde zijem takmer dva roky. Momentalne som odhlasena z poistovne, ale mam cestovnu poistku v jednej zo slovenskych poistovni.

  Dakujem,

   

  Lenka

  Mária Farkas napísané 10.08.2006 18:10

  Teraz mám 8 mesačnú dcérku, dostávam rodičovský príspevok keď teraz budem pracovať na dohodu budem mať aj nadalej nárok na rodič. prísp. To som chela opýtať musím to nahlásiť v Soc. poisť. Aj nadalej bude zdravotné poistenie platiť štát? Podla mojich vedomosti z dohody ja nebudem platiť všetky fondy

  SVETLANA napísané 11.06.2006 18:19

  Poberam rodicovsky prispevok, v mesiaci jun som mala prijem - praca na dohodu - zmluva o dielo .

  Prosim Vas o radu, ake mam teraz povinnosti? Musim z toho zaplatit okrem dani z prijmu aj ine odvody?

   

  Dakujem

  jana napísané 19.04.2006 12:43

  Chcela by som Vás poprosiť o radu-či podľa nového zákona nárok na rodičovský príspevok, keď svojho 2-ročného syna umiestnime do mestských jaslí na 4 hodiny denne (pracujem už pol roka na skrátený úväzok, doteraz sa o syna starali babičky, takže príspevok poberáme v plnej výške).

  Ďakujem!

  Katarina napísané 14.03.2006 13:40

  Chcela by som vás poprosiť o radu. 1.dieťa sa nám narodilo 28.10.2003. Poberala som materské a teraz RP. So zamestnávateľom mám podpísanú zmluvu na dobu neurčitú. Teraz čakám 2.dieťa ktoré sa má narodiť v sept.2006 čiže mesiac pred 3.narodeninami 1.dieťaťa. Mám znovu nárok na materské, keď áno tak v akej výške? Kde to nahlásiť a u koho to žiadať? Vopred ďakujem.

  smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised