Prídavok na dieťa

JUDr. Soňa Glezgo 0
chlapec s nanukom

Prídavok na dieťa

(z. č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa v znení neskorších zmien a doplnkov)

 

Prídavok na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa. Nahradil rodinné prídavky. Výška prídavku je 540 Sk mesačne.

Nárok na prídavok na dieťa má

  • rodič nezaopatreného dieťaťa,

  • osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu,

  • plnoleté nezaopatrené dieťa,
    1. ak niet rodiča,
    2. ak má upravenú vyživovaciu povinnosť od rodičov,
    3. ktoré uzavrelo manželstvo alebo
    4. ktorého manželstvo zaniklo.

    Ak je viac oprávnených osôb a spĺňajú podmienky ustanovené týmto zákonom, prídavok na to isté dieťa patrí len jednej z nich.

    Platiteľ môže poukazovať prídavok na dieťa aj inej ako oprávnenej osobe. Ak oprávnená osoba nevyužíva prídavok na účely, na ktoré tento slúži, platiteľ z vlastného podnetu, z podnetu inej právnickej osoby alebo z podnetu fyzickej osoby vydá rozhodnutie o zastavení výplaty prídavku oprávnenej osobe a o poukazovaní prídavku

  • ďalšej oprávnenej osobe, alebo

  • obci, v ktorej má nezaopatrené dieťa trvalý alebo prechodný pobyt, alebo

  • zariadeniu sociálnych služieb, v ktorom je nezaopatrené dieťa umiestnené.

    Ak z písomnej informácie o školskej dochádzke poskytovanej školou vyplynie, že dieťa zanedbáva plnenie povinnej školskej dochádzky, vydá platiteľ rozhodnutie o zastavení výplaty prídavku oprávnenej osobe a o poukazovaní prídavku obci, v ktorej má nezaopatrené dieťa trvalý alebo prechodný pobyt.

    Ak zaniknú uvedené dôvody, platiteľ opäť obnoví vyplácanie prídavku oprávnenej osobe.

    Výplata prídavku sa obnoví spravidla najskôr po uplynutí troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov od zastavenia výplaty prídavku.

    Podmienky nároku na prídavok:

  • starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa, ak je oprávnenou osobou rodič alebo osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu,

  • trvalý pobyt alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,

  • trvalý pobyt alebo prechodný pobyt nezaopatreného dieťaťa na území Slovenskej republiky.

    Nárok na prídavok nevzniká, ak sa nezaopatrenému dieťaťu poskytuje starostlivosť v zariadení a dôvodom takejto starostlivosti je výkon ústavnej výchovy na základe právoplatného rozhodnutia súdu alebo výkon ochrannej výchovy na základe právoplatného rozhodnutia súdu.

    Oprávnená osoba, ktorá si uplatňuje nárok na prídavok na dieťa, je povinná do ôsmich dní písomne oznámiť zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok a na jeho výplatu.

    Nárok na prídavok na dieťa vzniká, aj keď podmienky pre vznik nároku trvajú len časť kalendárneho mesiaca. Ak podmienky pre vznik nároku na prídavok na dieťa trvajú len časť kalendárneho mesiaca, prídavok na dieťa sa vyplatí za celý kalendárny mesiac.

    Kde o prídavok na dieťa požiadať

    Oprávnená osoba si môže uplatniť nárok na prídavok podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny príslušného podľa miesta trvalého pobytu oprávnenej osoby alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby.

    Kedy hovoríme o nezaopatrenom dieťati

    Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak

  • sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom,

  • sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom či vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo

  • je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

    Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

  • ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,

  • ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku,

  • ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

    Čo sa považuje za výkon zárobkovej činnosti

    Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.

    Rodič nemá nárok na prídavok na dieťa, keď dieťa štúdium preruší. Obdobie, v ktorom sa štúdium prerušilo, nie je sústavnou prípravou na povolanie.

    Nárok na prídavok na dieťa vzniká aj cez prázdniny po skončení strednej školy pred nástupom na vysokú školu, avšak len vtedy, ak sa zápis na vysokú školu uskutoční najneskôr v októbri roka, v ktorom dieťa skončilo strednú školu.

    O tom, či ide u dieťaťa o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, rozhoduje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, príslušný podľa trvalého alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby. Posudok o dlhodobom nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa vydá na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby.

    Lehota na uplatnenie prídavku na dieťa

    Nárok na prídavok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím jedného roka od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok patril.

    Foto: www.mirocacik.sk


    Považujete tieto a podobné otázky za dôležité, a chcete sa v oblasti „rodičovstva“ lepšie orientovať? Objednajte si našu knižku
    PRÍRUČKA PRE RODIČA ZAČIATOČNÍKA,
    ktorej spolutvorcom je aj autorka tohto článku. Prichádza na trh vo svojom aktualizovanom vydaní a s platnou legislatívou k 1.1.2007.


     

  • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
    Loading...

    Pridaj komentár