roblematika materskej dovolenky je upravená v § 166 a nasledujúcimi z.č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších zmien a doplnkov.
Právna úprava nepozná materskú dovolenku tak, ako je všeobecne zaužívaná v hovorovej reči. Tzv. „materskú“ delí na dve fázy:
I. Fáza:
pre ženy = MATERSKÁ DOVOLENKA
pre mužov = RODIČOVSKÁ / DOVOLENKA
II. Fáza:
pre ženy i pre mužov = RODIČOVSKÁ DOVOLENKA
Je potrebné rozlišovať medzi materskou a rodičovskou dovolenkou a materským, ako peňažnou dávkou nemocenského poistenia.
I. Materská dovolenka
Materská dovolenka patrí žene v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa, a to v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov.
Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený, rozvedený muž, slobodná, ovdovená, rozvedená žena. Tiež ak je osamelý muž, alebo osamelá žena z iných vážnych dôvodov.
Žena nastupuje na materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. O nástupe rozhoduje ošetrujúci lekár.
Áno, je to možné.
Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, než že pôrod nastal skôr, ako určil lekár, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov alebo 31 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu.
Pokiaľ sa nemôže žena alebo muž starať o dieťa, pretože ho zo zdravotných dôvodov prevzal do starostlivosti dojčenský ústav alebo iný liečebný ústav a žena alebo muž zatiaľ nastúpi do práce, materská dovolenka sa nástupom do práce, najskôr ale po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu preruší. Jej nevyčerpaná časť sa žene alebo mužovi poskytne odo dňa, keď prevzal dieťa z ústavu opäť do svojej starostlivosti a prestal preto pracovať, nie však dlhšie ako do troch rokov veku dieťaťa.
Žene alebo mužovi, ktorý sa prestal starať o narodené dieťa a ktorého dieťa bolo z tohto dôvodu umiestnené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ako aj žene alebo mužovi, ktorého dieťa je v dočasnej starostlivosti detského domova alebo obdobného ústavu z iných ako zdravotných dôvodov, nepatrí materská dovolenka za obdobie, počas ktorého sa o dieťa nestará.
Ak sa dieťa narodilo mŕtve, patrí žene materská dovolenka v trvaní 14 týždňov.
Ak dieťa zomrie v dobe, keď je žena na materskej dovolenke alebo žena a muž na rodičovskej dovolenke, poskytuje sa im táto dovolenka ešte počas dvoch týždňov odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do dňa, keď by dieťa dosiahlo jeden rok.
Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
Toto platí len pre zamestnancov.
Áno. Nárok na materskú dovolenku má aj žena alebo muž, ktorý prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela.
Materská dovolenka alebo rodičovská dovolenka sa poskytuje žene alebo mužovi odo dňa prevzatia dieťaťa v trvaní 22 týždňov, a ak žena alebo muž prevzal dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu alebo osamelého muža v trvaní 31 týždňov, najdlhšie však do dňa, keď dieťa dosiahne vek osem mesiacov.
V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
Nárok poberať počas tejto rodičovskej dovolenky materské mu však vzniká len v zákonom presne vymedzených prípadoch. Bližšie pozri kapitolu o peňažných nárokoch.
II. RODIČOVSKÁ DOVOLENKA
Rodičovská dovolenka sa poskytuje za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa, a to až do troch rokov veku dieťaťa.
Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť/, až do šiestich rokov veku dieťaťa.
Na rozdiel od nástupu na materskú dovolenku, o ktorom rozhoduje väčšinou lekár, po jej skončení je potrebné o poskytnutie rodičovskej dovolenky zamestnávateľa požiadať. Zamestnávateľ je povinný rodičovskú dovolenku na žiadosť poskytnúť. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
Zákon síce výslovne neukladá povinnosť požiadať zamestnávateľa o poskytnutie rodičovskej dovolenky písomne, napriek tomu je vhodné a istejšie podať písomnú žiadosť.
Nie. Po skončení materskej dovolenky môžete nastúpiť naspäť do zamestnania a na rodičovskú dovolenku nastúpiť do stanoveného veku dieťaťa kedykoľvek.
Áno. Rodičovskú dovolenku je možné prerušiť a opätovne na ňu v prípade potreby do troch (šiestich) rokov veku dieťaťa nastúpiť.
Áno. Nárok na rodičovskú dovolenku má aj žena alebo muž, ktorý prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela.
Rodičovská dovolenka sa poskytuje až do dňa, kým dieťa dosiahne tri roky veku a kým dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť dosiahne šesť rokov veku.
Považujete tieto a podobné otázky za dôležité, a chcete sa v oblasti „rodičovstva“ lepšie orientovať? Objednajte si našu knižku ROZUM DO VRECKA PRE RODIČA ZAČIATOČNÍKA, ktorej spolutvorcom je aj autorka tohto článku.
Ilustrácia Peter Šimkovič
Váš komentár
Dobrý deň
som osamelá matka. Mám dve deti (20 a 17 rokov) a v novembri sa mi narodila dcérka. Chcela som sa spýtať koľko je zamestnávteľ povinný mi držať moje pôvodné miesto (funkciu).
Za odpoveď vopred ďakujem
Dobrý deň, momentálne som na MD popri ktorej som začala pracovať od 2.mája 2008 na dohodu o vykonaní práce na polovičný úväzok. K 30.4.2008 som dala v predchádzajúcej práce výpoveď, nakoľko sa tam už nemienim vrátiť. V bývalej práci som nastúpila po troch rokoch pracovania na MD pred ktorou som si vyčerpala dovolenku prislúchajúcu mi za prvých 6 mesiacov MD. Pred ukončením prvej materskej som nastúpila na druhú MD, ktorá by mi mala skončiť 20.01.2009. Chcem sa spýtať, či mám nárok na dovolenku od bývalého zamestnávateľa za prvých 6 mesiacov druhej materskej dovolenky, nakoľko som medzi materskými nepracovala ani jeden deň. A na koniec ešte jedna otázočka. V bývalom zamestnaní som dala výpoveď k 30.4.2008 a nový zamestnávateľ mi spravil zmluvu od 2.5.2008. Chcem sa spýtať, či je to správne, či by som nemala mať uzatvorenú novú zmluvu od 1.5.2008, aby mi niekedy niekde ten jeden deň nechýbal. Ak môžte poraďte. Ďakujem.
Dobry den, dcerka nastupila 21.1.2008 na cely den do statnej skolky a 2.2.2008 mala 3 roky.ja som mala nastupit do prace,ale kedze som tehotna a mala som zdrav.problemy lekarka ma vypisala od 21.1.2008 na PN.Na MD mam nastupit 5.3.alebo 19.3.2008 (6-8tyzdnov pred TP)
chcem sa opytat ci mam narok na matersku dovolenku 1/2roka tych 55% z vym.zakl.alebo mi bude posielany len rodicovsky prispevok.Kolko a ako sa mi to vyrata,kedze som bola posledny rok na MD a nemam odpracovany predchadzajuci rok.Mala som si nieco sama platit,aby mi prinalezala MD tych 55%?A mam teraz narok na nejake preplatenie dovolenky?lebo min.rok mi zamestnavatel preplatil dovolenku za ten cas co som bola doma na MD.prosim poradte mi.neviem na koho sa obratit a kam treba ist.na Zahradnicku alebo do Technopolu, kedze som z Petrzalky?Dakujem.
Dobrý deň,
rada by som sa spýtala či môže lekár zmeniť nástup na MD? Totiž môj gynekolog, mi určil nástup 8 týždňov pred termínom pôrodu namiesto 6 týž., momentálne som na PN-rizikove tehotenstvo, a učtovníčka vo firme mi poradila aby som žiadala 6 týž. aby som poberala lepšie peniažky, je to vôbec možné ak lekár stanovil inak?
Dobrý deň, chcem sa spýtať: Od 1.9.2008 mám možnosť nastúpiť do práce, dcéra dosiahne v tom období 1rok aj 9 mesiacov, uvažujem o zaradení do jasiel prídem takto o rodičovský príspevok, platí to aj v prípade ak ju umiestním do jaslí len na 4 hodiny denne. Ďakujem
V apríli 2008 nastupujem na materskú dovolenku.Od 1. septembra 2007 som zamestnaná, ale už v októbri som musela zostať na PN a na PN zostávam až do nástupu na materskú dovolenku.Predtým som bola zamestnaná od 13. 3. 2007 do 31.8. 2007.A tak sa chcem opýtať, či mi vzniká nárok na poberanie materského.Ďakujem!
Dobrý deň, som zamestnaná, môj hrubý príjem je 16 000Sk a niekedy v polke februára 2008nastupujem na materskú.Za rok 2007 som nebola na chorej.Viete mi prosím Vás vypočítať výšku materskej?Ďakujem
dobrý den, chcem sa spýtať koľlko % z platu tvorí materská dovolenka a ako dlho je táto výška vyplácaná.
chcem sa spytat. mala ma 2,5roka a chcela by som ju dat do mš, stratim tym narok na vyplacanie materskej? dakujem
Dobrý deň, moje dieťa dosiahne tento mesiac vek troch rokov. Mala som nastúpiť do práce od 1.11., nakoľko sa však zmenila pracovná doba, nastúpiť do práce nemôžem. Chcem sa spýtať aké mám možnosti riešenia tohto problému, príp. existuje niečo ako päťročná rodičovská dovolenka? Dakujem!
Dobry den,
rad by som sa spytal na moznost odist opatovne na rodicovsku dovolenku za podmienok popisanych nizsie. Syn sa narodil 11/2002. Manzelka s nim bola na rodicovskej dovolenke do 11/2005. V case 12/2005 – 03/2006 pracovala, ale v 03/2006 dala vypoved z dovodu starostlivosti o dieta a vratila sa na rodicovsku dovolenku, pretoze maly bol neustale chory-bola na OCR, co jej davali v praci pocitit. Maly navstevoval i denne sanatorium (2x po 3 mesiace). Po case sa manzelka opat zamestnala 01/2007 a je zamestnana az doteraz (10/2007). Problem je ze syn je stale velmi casto chory, navyse manzelka studuje a 4x4dni do roka potrebuje dovolenku, popritom vsak ma zamestnavatel cca 10-15 dni dovolenky rozplanovanych. Tato situacia vyustila do toho, ze manzelka sa citi v praci neprijemne (pretoze casto ma D, alebo OCR), pricom praca ju velmi bavi (detska sestra v detskom sanatoriu) a je vlastne donutena dat opatovne vypoved.
Moja otazka znie, da sa tato situacia riesit i tak, ze by nedala vypoved ale poziadala by zamestnavatela o poskytnutie rodicovskej dovolenky do veku 6r dietata ? Alebo ma dat vypoved a ist na “socialku” poziadat o predlzenie rodicovskej ? Ak sa vrati na rodicovsku, moze maly (kedze bude mat uz 5r) chodit aspon doobeda do skolky (i tak bude vacsinou doma, ked bude chory)
, pricom odvody bude platit stat ?
Ak by nebolo nic z tohoto mozne zrealizovat, a manzelka i tak bude musiet dat vypoved, ktore odvody a v akej vyske by si mala platit ?
Dakujem
Po pôrode by som chcela čo najskôr nastúpiť do roboty, môže na materskej ostať moja svokra? Ako by to bolo s poberaním materskej a rodičovského príspevku a bude sa jej to rátať do odpracovaných rokov? Ďakujem
CHcela by som poradit….ako sa vyrata mi materska dovolenka po dobu 1/2roka nastupujem na matersku dovolenku 26.8 2007…a na papieri som mala 9000.sk v hrubom….kolko percent mi prinalezi….a ako mam postupovat ..keby som chcela ist skorej na matersku napr:14.8 2007
dakujem za skoru odpoved
s pozdravom
dovidenia
Maju narok na prispevok aj stari rodicia (otec dochodca, matka na poloinvalidnom dochodku) v pripade, ze budem musiet do prace nastupit uz po 6 mesiacoch? Dakujem za odpoved.
Mám na vás jednu otázku. Po skončení školy som odišla pracovať do zahraničia. Už som tu tri roky a s manželom plánujeme založiť si rodinu na Sloveńsku. Ako dlho musím pracovať u nás, aby mi vznikol nárok na materskú? Zdravotné poistenie si platím, sociálne nie. Dakujem za odpoved.
V juni som skoncila školu.V septembri som sa zaevidovala na urade práce,som tehotná.Termín porodu je januar,mám márok na materskú a na rodičovský príspevok
V juni som skoncila školu.V septembri som sa zaevidovala na urade práce,som tehotná.Termín porodu je januar,mám márok na materskú a na rodičovský príspevok
Moja známa je osamelou matkou polročnej dcérky a gynekológ jej diagnostikoval rakovinu maternice. odporučil jej čo najskôr operáciu, čo by vyžadovalo pobyt v nemocnici cca na dva týždne. keďže jej z rodiny nikto nechce pomôcť pri starostlivosti o dieťa, chcela by som zistiť, či existuje dočasné umiestnenie do dojčenského ústavu, tzn. počas pobytu v nemocnici.
Ďakujem.
Moja známa je osamelou matkou polročnej dcérky a gynekológ jej diagnostikoval rakovinu maternice. odporučil jej čo najskôr operáciu, čo by vyžadovalo pobyt v nemocnici cca na dva týždne. keďže jej z rodiny nikto nechce pomôcť pri starostlivosti o dieťa, chcela by som zistiť, či existuje dočasné umiestnenie do dojčenského ústavu, tzn. počas pobytu v nemocnici.
Ďakujem.
Dobry den,
prosim o info.
Od 27. 7. 05 som na materskej, kedze trva 28 tyzdnov konci 8.2.06. Viem, ze musim napisat ziadost o rodicovsku dovolenku. Je na to nejake specialne tlacivo? Adresovat to treba na Socialnu poistovnu a ist tam osobne? Ak nie je tlacivo, staci napisat strucnu ziadost? To, ze treba oznamit aj zamestnavatelovi, ze chcem pokracovat v rodicovskej dov. som sa uz docitala.
Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.
S pozdravom
Gabriela Vaskova
Eva, máte pravdu. Povinnosť rodiča tu existuje. O RP je potrebné zamestnávateľa požiadať. Ide síce o formálnu žaidosť, keďže musíte žaidosti vyhovieť, napriek tomu tá povinnosť tu je. RD sa nečerpá automaticky sama od seba. Mnohým sa nebude páťi, čo teraz napíšem, ale je to tak. Pokiaľ teda rodič o RD nepožiadal a ostal doma, môžete to pokojne posudzovať ako absenciu a vyvodiť dôsledky. Otázky na mňa položte prosím do právnej poradne! Tu som dnes len náhodou, neposkytujem odpovede v diskusiách k článkom.
Nesledujem vašu diskusiu pravidelne, ale rada by som pridalal pohľad zo strany zamestnávateľa. Tri mamičky v priebehu dvoch mesiacov nastúpili na materskú dovolenku. Všetko je v poriadku, ale zaujímalo by ma, či nemajú povinnosť ak už nie požiadať, tak aspoň oznámiť zamestnávateľovi, že poračujú v rodičovskej dovolenke. Voči mamičkám má zamestnávateľ určité povinnosti, ktoré si musí splniť, ale aj mamičky by mali dodržiavať určité pravidlá.Nie je skutočnosť, že zostali na rodičovskej dovolenke a ani písombne ani ústne túto skutočnosť neoznámili zamesntávateľovi. Neexistuje oznamovacia povinnosť v tomto prípade?
Ďakujem za reakcie.
K 31.1 05 sa ruší spoločnosť v ktorej pracujem a dodatkom k doterajšej zmluve prechádzam pod nového zamestnávateľa. Práve som v 6 týždni tehotenstva
som povinna oznámiť svoj stavpred podpísaním dodatku. V prípade ak ho neoznámim môže so mnou zamestnávateľ ukončiť prac.pomer?
K 31.1 05 sa ruší spoločnosť v ktorej pracujem a dodatkom k doterajšej zmluve prechádzam pod nového zamestnávateľa. Práve som v 6 týždni tehotenstva
som povinna oznámiť svoj stavpred podpísaním dodatku. V prípade ak ho neoznámim môže so mnou zamestnávateľ ukončiť prac.pomer?
Na otázky súvisiace s nárokom na dovolenku za kalendárny rok v súvislosti s čerpaním materskej či rodičovskej dovolenky som už v práavnej poradni niekoľkokrát odpovedala. Nájdete tam zdôvodnenie, prečo majú pravdu čiastočne všetci 🙂
Ahoj Jarmila, ja nastupujem na materskú už o pár dní, ale predtým si ešte čerpám dovolenku. Termín mám 3.9.04 a na moje prekvapenie mi bolo povedané, že mám nárok na celých 20dní dovolenky, ako keby som riadne pracovala do konca roka. Treba sa spýtať u Vás na personálnom, veď oni to musia vedieť. Ale podľa mňa by si mala mať nárok na dovolenku za celý rok, tak ako ja.
V septembri 2004 nastupujem na materskú dovolenku. Zamestnávateľ mi stále nevie povedať, koľko riadnej dovolenky si môžem vyčerpať. Jedni vravia, že celý zostatok dovolenky, ktorý mi patrí na tento rok. Iní, že len alikvotnú časť z dovolenky, ktorá mi prináleží do septembra a zasa sa rozchádzajú v názoroch, či si po skončení materskej dovolenky a pred nástupom na rodičovskú dovolenku mám dočerpať zostatok dovolenky, ktorá mi prináležala na celý rok alebo si ju už dočerpať nesmiem. Ďakujem!