Rodičovské práva a povinnosti

JUDr. Soňa Glezgo 28

„Rodičovské práva a povinnosti“ znie názov prvej hlavy druhej časti zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine v platnom znení. Tento článok je zameraný na obsah rodičovských práv a povinností v prípade, kedy je potrebné, aby o tejto otázke rozhodoval súd.

Vo všeobecnosti platí, že rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia, pričom pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa. Toto platí aj vtedy, keď ide o osamelú matku (hovorovo slobodnú mamičku) v prípade, ak dieťa má v rodnom liste zapísaného otca, a to minimálne dovtedy, kým nie sú rodičovské práva a povinnosti upravené súdom, resp. dohodou inak.

Kedy rozhoduje súd o výkone rodičovských práv a povinností

Súd rozhoduje o výkone rodičovských práv a povinností v týchto prípadoch:

Rodičia sa nedohodnú na podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností.

Ak sa rodičia nedohodnú na podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. (§ 35 cit. zák.)

Rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú a výkon rodičovských práv a povinností nemajú upravený dohodou.

Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. (§ 36 ods. 1 cit. zák.)

Rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú a výkon rodičovských práv a povinností majú upravený dohodou, súd schváli túto rodičovskú dohodu. Jeden z rodičov zomrel a je potrebné upraviť styk maloletého dieťaťa s blízkymi osobami zomrelého rodiča.

Ak manželstvo, z ktorého pochádzajú maloleté deti, zaniklo smrťou alebo vyhlásením jedného z manželov za mŕtveho a ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, a ak to vyžadujú pomery v rodine, môže súd na návrh upraviť styk maloletého dieťaťa s blízkymi osobami zomrelého manžela alebo manžela, ktorý bol vyhlásený za mŕtveho. (§ 36 ods. 2 cit. zák.)

V prípade rozvodu manželstva upraví súd rodičovské práva a povinnosti voči maloletému dieťaťu na čas po rozvode.

V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.

Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná. (§ 24 cit. zák.)

Rodičia sa môžu dohodnúť o úprave styku s maloletým dieťaťom pred vyhlásením rozhodnutia, ktorým sa rozvádza manželstvo; dohoda o styku rodičov s maloletým dieťaťom sa stane súčasťou rozhodnutia o rozvode. Ak sa rodičia nedohodnú o úprave styku s maloletým dieťaťom, súd upraví styk rodičov s maloletým dieťaťom v rozhodnutí o rozvode. (§ 25 cit. zák.)

Obsah rodičovských práv a povinností

Obsahové vymedzenie pojmu rodičovské práva a povinnosti by bolo veľmi široké.

Podľa ust. § 28 ods. 1 cit. zák. súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä

a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,

b) zastupovanie maloletého dieťaťa,

c) správa majetku maloletého dieťaťa.

Na čo by ste určite nemali zabudnúť v dohode o výkone rodičovských práv a povinností:

 • určenie, komu bude dieťa zverené do osobnej starostlivosti,
 • určenie, kto bude dieťa zastupovať,
 • určenie výživného,
 • určenie, kto bude spravovať majetok dieťaťa,
 • úprava styku (v prípade, že vzťahy medzi rodičmi nie sú práve najlepšie, odporúčam venovať úprave tejto problematiky pozornosť podrobne),
 • výhradné právo určiť miesto obvyklého pobytu dieťaťa (tento bod nie je zatiaľ často upravovaný, avšak najmä s prihliadnutím na dnešnú možnosť žiť v zahraničí a s problematikou rodičovských únosov – neoprávnené premiestnenie dieťaťa z krajiny jeho obvyklého pobytu alebo jeho zadržiavanie v krajine, ktorá nie je krajinou obvyklého pobytu dieťaťa – je viac ako prezieravé mať riešenie tejto otázky presne upravené).

Zásahy do rodičovských práv

Pozastavenie výkonu rodičovských práv a povinností

Ak niektorému z rodičov bráni vo výkone jeho rodičovských práv a povinností závažná prekážka a ak je to v záujme maloletého dieťaťa, súd môže pozastaviť výkon rodičovských práv a povinností. (§38 ods. 1)

Obmedzenie výkonu rodičovských práv a povinností

Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd rodičom obmedzí výkon ich rodičovských práv, ak

a) žijú trvalo neusporiadaným spôsobom života,

b) svoje povinnosti vyplývajúce z rodičovských práv a povinností nevykonávajú vôbec, alebo

c) nezabezpečujú výchovu maloletého dieťaťa.

V rozhodnutí o obmedzení výkonu rodičovských práv podľa odseku 2 súd uvedie rozsah práv a povinností, na ktoré sa obmedzenie vzťahuje. (§ 38 ods. 2,3)

Pozbavenie výkonu rodičovských práv a povinností

Ak rodič zneužíva svoje rodičovské práva a povinnosti najmä týraním, zneužívaním, zanedbávaním maloletého dieťaťa alebo iným zlým zaobchádzaním s maloletým dieťaťom, alebo výkon rodičovských práv a povinností napriek predchádzajúcim upozorneniam závažným spôsobom zanedbáva, súd pozbaví rodiča výkonu rodičovských práv. (§ 38 ods. 4)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Dobry den.Poznam matju ktora ma 3deti. Jedno 18rocne druhe 15rocne a tretue 8rocne. Chcem dodat ze chodi do prace pride neskoro domov celi tyzden neni navarene upratane uz tym duplom. Este ktomu v drahom podnajme s minimalnou mzdou dostava na dve deti 200eur a vyplata je 620eur a 70eur pd statu to.natom nemeni ze vydavky a najomne je spolu 790eur.Mali je hladny stale a ked pride vykend mama sa ide bavit s prepacenim uzivat si zivot ponociach. Kam to mam nahlasit prosim vas aby to riesilo.

 2. Dobrý den, mám susedu ktorá ma 13 ročnu dceru.Matka má prácu od rána do 13 hodiny. O 14 hodine odchádza do druhej práce pohostinstvo kde pracuje do 23,00 hod. to znamená, že dcera je sama, ako postupovať aby sa jej dostalo adekvatnej opatere. Dakujem

 3. Dobrý den, mám susedu ktorá ma 13 ročnu dceru.Matka má prácu od rána do 13 hodiny. O 14 hodine odchádza do druhej práce pohostinstvo kde pracuje do 23,00 hod. to znamená, že dcera je sama, ako postupovať aby sa jej dostalo adekvatnej opatere. Dakujem

 4. Dobry den.

   

  Mam taky problem s byvalym priatelom, s ktorym mame skoro 6 rocnu dcerku. Neustale ma dava na socialku, vymysla si hluposti ako su napr.ze malu zatvaram do izby, nechavam ju v noci samu.. je pravda,ze uz spinka sama vo svojej izbicke, ale myslim si, ze uz je dost velka, uz pojde do skoly. Nezatvaram ju v izbe, nikdy som od nej v noci neodisla.vraj sa flakame s teraz uz mojim manzelom, co nie je pravda,nikde nechodime ani cez vikend.. Nechapem, ako moze takto klamat na socialke, ohovarat ma. socialka cez detsku doktorku teraz zistuje,ako sa k malej spravame, ci ma co jest a taketo veci. Kto ma pozna,vie,ze to dieta je pre mna na prvom mieste a nikdy by som jej neublizila, staram sa o nu najlepsie ako viem, nepijem, nedrogujem. Momentalne cakame s manzelom dieta. Kupili sme nam velky trojizbovy byt,kde bude mat mala takisto svoju izbicku. Minuly tyzden prisiel svokrivcom anonymny list, kde boli same hluposti na moju adresu pisane a jediny kto to mohol poslat je byvaly alebo jeho matka. On bol skoro 4 roky v zahranici a.ja som sa o malu starala sama. Mala sem tam zaklame, doma sa prizna, ze u otca klamala, chystame sa s nou k psychologicke. Prosim poradte mi ako mam.tuto situaciu riesit, mam podat trestne oznamenie? Dakujem

 5. Dorý deň,môj 7-ročný syn bol napadnutý dvomi neplnoletými chlapcami,zvalili ho na zem,stiahli mu nohavice a pchali mu palicu do konečníka.Dvoch ďalších chlapcov navádzali aby si vyfajčili pipíka.Neviem s kým to mám riešiť,stalo sa to mimo školu.Mám sa obrátiť na políciu alebo sociálku.

 6. DOBRY DEN CHCELA BY SOM SA SPYTAT UZ DLHSIE S MANZELOM NEZIJEME DOBRE A NEMAME UZ DLHSIU DOBU POHL.STYK NECITIM K NEMU NIC MAM PRIATELA S KTORYM CHCEM VYCESTOVAT DO ANGLICKA ALE MAM DVA DETI JEDNA DCERA MENSIA CHCE PRIST SOMNOU A MANZUEL SA VYHRAZA S TYM ZE KRADNEM DIETA CEZ HRANICU ALE JA IDEM ZA ROBOTOU A DCERU BERIEM ZO SEBOU MOZEM JU ZOBRAT ALEBO SA MAM ROZVIEST A TAK

 7. dobrý deň, s manželom si už dlhšiu dobu nerozumieme . Máme spolu 3 detí. Ako by to bolo so zverenim detí do osobnej starostlivosti, ak by som sa chcela presťahovať do iného mesta 300 km ďaleko?

   

  ďakujem

  Marcela

 8. Dobry den chcela by som poradit s exmanzelom sme rozvedeny uz dva roky a malolety syn je zvereny do mojej osobnej starostlivosti.Ex pracuje uz pol roka v nemecku a teraz by tam chcel vziat nasho syna na prazdniny potrebuje moje povolenie,respektive ak to nedovolim nemoze ho vziat.Za vase rady vam vopred dakujem

 9. Hi.

  Potrebujem radu a to,ja zijem v usa uz 12 rokov a som rozvedeny 12 rokov a mame dve dcery ktore su na sk z ex,ktora ma teraz dalsie decko z svojim partnerom,ktory je v anglicku,posielm 300eura a platim im vsetky veci extra napr,pocitace dovolenky a posielam baliky.celych 12 rokov,moja ex chce viac penazi ale ja ako viem z toho co im posielam tak detom to je dost ale jej stale nevychadza,starsia dcera 17, sa boji ked ona ma prijst domov z anglicka,ze stale sa hadaju matka z partnerom a ze ju niekolko krat zbil a taktiez udrel moju dceru,on ma svoje deti myslim ze dvoch synov a teraz ma dceru z ex,myslim si ze nepomaha jej z peniazmy a taktiez ona pouziva peniaze mojich deti na svoje ucely a pre svoje decko ktore ma z nim.uz neviem ako to mam riesit .prosim vas o pomoc o radu dakujem velmi pekne :-)))

 10. Váš komentár

  Dobry vecer,

  Chcela by som sa poradit

  snubenec odisiel pracovat do anglicka..robi tam zazemie,pripravuje pre nas vsetko. v januari by sme sa tam chceli odstahovat s jeho dcerou, nasou spolocnou dcerou a mojou dcerou z predchadzajuceho manzelstva. Ale ma to jeden hacik , dcerka z predchadzajuceho manzelstva tam chce velmi ist byvat s nami, ale na odstahovanie sa tam potrebujem suhlas od byvaleho manzela,cize jej otca..a kedze on stale robi naprieky, viem ze neda suhlas na vycestovanie..ako sa pri tom vsetkom postupuje?co sa vsetko vybavuje?

  dakujem za rady

 11. Dobry den ja mam taku otazku. Mám 4a pol rocneho synceka a s jeho otcom uz nezijeme viac ako 2 roky. Mame priznane otcovstvo ale ja by som strasne chcela aby malolety bol zvereny do osobnej starostlivosti matke nakolko moji byvali svokrovci su protivní, vzdy chcu maleho, rozpravaju mu zle veci o mne stale by ho mali a ja to uz takto nebvydrzim. Prosim poradte co mam robit lebo sa uz zblaznim. Nemame este sudne urcene nic aj ked uz podane mam navrh a stale nic. Bojim sa ze maleho stratim kedze stary rodicia tlacia syncekovi kalerabi do hlavy… DAKUJEEEEEM

 12. Dobry den,chcel by som vas poprosit o radu.Ako obmedzit manželke rodičovske prava ak sme v rozvodovom konani,a ona podala žiadost o rozvod a do navrhu uvieda že na naše dve deti nič neplatim pritom je to naopak a ona neprispieva skoro na nič okrem dvoch položiek tykejuce sa bytu.Ja zarabam asi 600 e mesačnea tim že živim deti a ešte aj ju s priatelom ktoreho si vodi poza mna knam a este aj platim byt tak si nemožem dovolit ani ponožjy a jej s materskej ostava na minanie pre seba a aj na vylety.Nedokažem to nijako ovplyvnit ,lebo detom musím dat vsetko co potrebuju tak to uklada aj zakon a myslim si že ak by sa to nejako dalo upravit jej prava ci je to spravny postup a či bysom stim uspel.

  Dakujem Vam za odpoved.

 13. prosim o radu ci moze jeden z rodicov vyviest malolete dieta do zahranicia bez vedomia toho druheho.sme ako druh a druzka

 14. dobry den.prosim Vas o radu. pred 7 mesiacmi som ukoncila 9 rocny vztah s partnerom s ktorym som nebola zosobasena. nezijeme spolu mame spolu 2 r synceka. so synom zijem u rodicov. byvaly druh na dieta neprispieva maleho si brava kedy mi zavola a kedy mu vyhovuje. v pripade mojej nespoluprace ma zastrasuje smrtou a kadecim inym.chcem sa s nim dohodnut o pravidelnych navstevach tak na dva dni v tyzdni. odmieta. chce 50 na 50 styk ktory ja nechcem dovolit vzhladom na to ze nie je psychicky vyrovnany so situaciou,momentalne je bez prace a financii.s malym vsak ma dobry vztah.bojim sa podat navrh na upravu styku kedze sa bojim co urobi.ale pre maleho chcem konecne stabilitu a pokoj.ako to vyriesit aby sa uz konecne skoncil tento stres a neistota.

 15. žil som z druškov 9 rokov mame dve cery jedna ma 9 a 3 rokov sud dal predbežne opatrenie mam narok abi som ih vydel a vedel ako sa maju byvaju u jej rodičov s detmi manipuluju cela rodina a zakazuju mi ih ale mal som od deti odkaz že kcu bit somnov da sa volačo stim urobit moja bivala ma začala ušte ohovarat a špinit ako dalej uš su preč 3mesiace a ja som na tom psychycky zle lebo sa bojim o deti a neodpoveda ani na telefon ani na esm dakujem

 16. Dobry den, chcela by som sa opytat moj manzel podal navrh na upravu styku s jeho dcerou 9r. z prveho manzelstva nakolko mu ex nechce malu dat vobec, nie je alkoholik…. My mame rocneho syna spolu.Problem je v tom ze sme v zahranici momentalne, mali sme sa uz vratit v january ale okolnosti este nedovolia tak musime ostat.Dala by sa ta uprava spravit tak ze manzel povie presne datumy kedy bude na slovensku byva to tak 2-3 krat do roka.Sud ma teraz v novembry.Dakujem za odpoved.

 17. Dobry den

   

  Chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu.Som vydata a cakame dieta neako nam to z manzelom moc neklape ako by postupoval sud pri urceni este nenarodeneho dietata do opateri ak by som poziadala o rozvod este pred narodenim a ak je manzel kamionysta bolo by moznost aby dieta zverili manzelovy??? Dakujem za odpoved

 18. Dobrý den,chcela by som vás poprosiť o radu ako napísať na súd zmenu o výkone rodičovských práv a povinností.Pri rozvode deti sa rozhodli že pôjdu s otcom a tak súd zveril oboch synov môjmu ex ale mladší syn sa po 3/4roku rozhodol že bude u mna a ja musím súd požiadať o zmenu pretože vraj ho mám nelegálne u seba.Za každú pomoc dakujem

 19. Dobrý deň,chcem Vás poprosiť o radu.Môj bývalý manžel si požiadal o zmenu styku s dieťaťom.Žiada aby dcérka ktorá má 10 rokov u neho prespávala.Problém je v tom že pri každej návšteve idú do pohostinstva kde on popíja a niekedy nie málo.A keď sa dcérka vráti z návštevy od neho tak je ako vymenená odvráva a neposlúcha.Výživné za neho platí štát.Je dáky zákon aby mu nepovolili ju mať aj na noc?Bojím sa o ňu.Ďakujem za odpoveď.

 20. ide o to…že mám známeho,ktorý je ženatý a má 2ročnú dcéru a s manželkou

  sa ide rozvádzať. Včera už podal aj návrh o rozvod. Manželka od

  neho po nekonečných hádkach v marci tohto roku odišla ku svojej matke.So všetkým bola nespokojná,vždy mu všetko len vyčítala a ešte aj napádala slovne jeho rodinu.Dcérku mával od marca každu

  nedelu a raz v týždni ako mu to práca umožňovala chodil za ňou.

  Manželke na domacnosť prispieva 4000sk.Ibaže jeho manželka mu od

  júla tohto roku začala dcérku úmyselne zatajovať,klamala mu,aby mu

  ju nemusela dať.Teraz naposledy mu povedala, že idu na týždeň do cz

  a že tam nebude signál kam idu,tak aby sa o malú nebál.Ibaže sa mu to

  nezdalo a išiel do jej rodného bydliska zistiť, či ho neoklamala.

  Samozrejeme videl dcérku v náručí jej sestry bez manželky a tak

  volal jej sestre,aby mu dala k tel.manželku,ktorá samozrejme pri nej nebola.Tak jej povedal,aby mu malú zbalila a že si ju berie on.Ibaže

  odvtedy mu neotvorila, ani telefon nedvíhala a v tom mu volala manželka

  a začala sa mu vyhrážať,že pokial neodíde tak malu už neuvidí a že súd mu ju i tak na celý víkend neprisúdi.Na to ho ešte oklamala, že je v nemocnici,tak nech nerobí problémy.On však

  zavolal políciu,že mu nechcú dať vlastnú dcéru, keďže jej matka

  nebola pri nej.Jediné čo urobili spísali zápisnicu a teraz čaka na

  vyrozumenie z polície a ony budú predvolané na výsluch. Včera

  priateľ však zistil,že manželka nebola ani v nemocnici,ani v Cz,ale išla na týždeň do Rakuska na čierno pracovať a pritom poberá

  materskú.Chcela som sa spýtať, či sa to dá nejako podchytiť,keďže

  mu začala neustále robiť problémy a malú mu zatajovať? Či to čo urobila je trestné alebo nie..ak vlastnu dcéru odložila k sestre,oklamala otca ich dcéry,aby si ju nemohol vziať k sebe,ale týždeň bola u jej sestry.Či nie je on v prvom rade komu by malá mala byť zverená?dá sa to napadnúť nejako proti nej??Ide hlavne o to,aby mu nerobila problémy s malou,pretože je preňho všetkým.Ku všetkému má aj dôkazy…výpis z tel.účtu a svedka v rakúsku,ktorý robí v tej pizzerii kde sa ona nachádzala

 21. Prosim o odbornu radu.Ked chcem, aby manzel bol pozbaveny rodicovskych prav, pretoze ma to velmi zly psychicky dopad na dceru, ktoru si chce kazde 2tyzdne nasilu zobrat na vikend do ineho mesta a dcera nechce ist s nim, co s tym?Dakujem Vam krasne za odpoved.

 22. Dobry den ja by som sa chcela opytat ci je mozne aby slovenske zakony a socialka prinutit rodicov kt. spolu neziju, nie su ani zosobaseny a nevychadzaju spolu najlepsie vratit sa do spolocnej domacnosti.Priatel je otec 4-rocnej dcery, kt.na prvom pojednavani odporucil do opatery matky.Ta sa o nu nestara, jej vlastna matka ju udala ze zanedbava starostlivost a vyhodila ju z bytu.Priatel podal ziadost o pridelenie dcery do starostlivosti, to iste vsak urobila aj babka malej.Na socialke im povedali ze bud skusia spolu este zit alebo pojde dcera na adopciu.Je to mozne?Co ak by bol priatel uz zenaty?To sa ma rozviest?Dakujem

 23. chcela by som poprosit o radu…som vydata, ale s manzelom spolu nezijeme cca 3 mesiace. byvam s priatelom s ktorym cakam dieta. chcela by som vediet ci to male po narodi bude musiet mat priezvisko manzela alebo sa to da nejako vyriesit aj tak aby sa volalo po priatelovi, kedze zatial nie som ani rozvedena ani sme nepodali o ziadost rozvod. velmi pekne dakujem

 24. Dobry den.

  Ak moja este manzelka zije s mojou dcerou (9r.) v Anglicku pri svokre a ja chcem aby zila tu (na Slovensku) so mnou co mam robit? Ake mam prava? Podla akych predpisov sa mam riadit?

  Povolenie odo mna manzelka dostala na papier, nie vsak spisane a podpisane pred notarom ci inym zastupcom, teda je kvazy neplatne, nakolko som nevedel, ze sa uz neplanuje vratit spat, co mi samozrejme vopred nepovedala.

  Chcel by som vediet co mozem v tejto veci robit a ako sa mam dostat k dcere.

   

   

  Dakujem Vám velmi za odpoved.

   

  Janko

 25. Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. S priateľom sme boli priznať otcovstvo počatého, zatiaľ nenarodeného dieťaťa. Dohodli sme sa pri podpise, že po narodení dieťaťa bude používať dieťa jeho meno. Dá sa od toho nejakým spôsobom odstúpiť, ak by sme sa náhodou pred narodením dieťaťa rozišli? Alebo sa budeme musieť súdiť o zverenie do osobnej starostlivosti? Mám ako matka dieťaťa zrejme väčšiu šancu uspieť /?/ lebo vyzerá, že dohoda možná nebude…

 26. chcem sa spýtať som rok rozvedená. pri rozvode ked sa sudkyna pýtala, kto bude spravovať majetok neplnoletého syna, povedala som ja, ale sudkyna navrhla ze mame dat obidavaja, že aby neboli problémy či čo…už si to nepamätám presne tak som súhlasila. Teraz sa však obávam jedného. Bývam v byte ktorý mam v osobnom vlastníctve s 10 ročným synom. V prípade, ak by sa mi náhodou niečo stalo /nečakne zomriem…/tak o mojom , vlastne potom už synovom kedže ho zdedí, bude rozhodovať exmanžel??!! dúfam že nie ďakujem za odpoved a ešte mám jednu otázku, či v prípade, že exmanžel urobí nejaké dlhy, potom napr. zomrie, prechádzajú tieto dlhy na nášho syna napr. aj ked už bude dospelý ?? ja s tym už nič nemám, my sme majetkovo vysporiadaný, len či náhodou nemôže na to doplatit môj syn

 27. Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Akou formou je mozne poziadat o znizenie vyzivneho na neplnolete deti, resp. ci na to existuje formular alebo je potrebne ho napisat iba formou ziadosti o znizenie vyzivneho a ak ano, ake udaje su potrebne uviest do tej ziadosti a aku by mala mat formu. Dakujem za odpoved.

 28. Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu. Akou formou je mozne poziadat o znizenie vyzivneho na neplnolete deti, resp. ci na to existuje formular alebo je potrebne ho napisat iba formou ziadosti o znizenie vyzivneho a ak ano, ake udaje su potrebne uviest do tej ziadosti a aku by mala mat formu. Dakujem za odpoved.

Pridaj komentár