ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 19.10.2017 | meniny má Kristián  
Múdrosti

Výživné (1.diel)

 JUDr. Soňa Glezgo   18.11.2004   102

Peniaze

Ak počujeme slovo výživné, spravidla si predstavíme rozvedenú rodinu a povinnosť jedného z rodičov „platiť na dieťa“.

Pojem výživné však zahŕňa ďaleko viac. Právna úprava je obsiahnutá v zákone č. 94/1963 Zb. o rodine. Tento prešiel od svojho vzniku síce četnými novelizáciami, napriek tomu ešte vždy vykazuje známky bývalého režimu a dnešnej dobe a podmienkam našej spoločnosti nevyhovuje. Aj preto sa v blízkej budúcnosti chystá jeho rozsiahla novelizácia, ktorá by v praxi mala priniesť mnohé pozitíva a byť prispôsobená dnešnej dobe.

Zákon o rodine rozlišuje medzi niekoľkými druhmi vyživovacej povinnosti:

1. Vzájomná vyživovacia povinnosť rodičov a detí.

2. Vyživovacia povinnosť medzi ostatnými príbuznými

3. Vyživovacia povinnosť medzi manželmi

4. Príspevok na výživu rozvedeného manžela

5. Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

 

Ad 1: Vzájomná vyživovacia povinnosť detí a rodičov (§ 85 a nasl. zák o rodine)

Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom trvá do toho času, pokiaľ nie sú deti samy schopné sa živiť. Zákon stanovuje povinnosť oboch rodičov prispievať na výživu svojich detí podľa svojich schopností a možností.

Často kladená otázka
:

Žijeme s otcom dieťaťa v spoločnej domácnosti. Ja som na rodičovskej dovolenke, manžel je zamestnaný a má vysoký príjem. Na domácnosť však prispieva len malou sumu, ktorá pokryje minimálne náklady na živobytie. Sám žije veľmi nákladne. Čo môžem robiť? Nechcem sa rozviesť, chcem len dieťaťu poskytnúť aj iné, než iba jedlo a oblečenie.

Odpoveď na túto otázku poskytuje priamo zákon o rodine v § 86 ods. 2. Podľa tohto ustanovenia i keď rodičia maloletého dieťaťa žijú spolu, avšak jeden z nich neplní dobrovoľne svoje povinnosti k maloletému dieťaťu, súd upraví rozsah ich vyživovacej povinnosti alebo schváli ich dohodu o výške výživného.

Ak rodičia dieťaťa spolu nežijú, rovnako platí, že sa na výške výživného dohodnú a súd túto dohodu schváli, alebo (ak sa nedohodnú) rozsah ich vyživovacej povinnosti určí súd. V prípade plnoletého dieťaťa upraví súd výšku výživného len na návrh.

Často kladená otázka

Ako súd vypočíta výšku výživného?

Pre mnohých zainteresovaných je sklamaním, že je proces stanovenia výšky výživného pomerne komplikovaný a spravidla i časovo náročný. Súd postupuje pri stanovení výšky výživného zo zásad, vyplývajúcich priamo zo zákona o rodine:

a) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov, pričom dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni svojich rodičov.

b) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti rodičov súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne sa aj na starostlivosť rodičov o spoločnú domácnosť

c) Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti a možnosti povinného. Na schopnosti a možnosti povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania alebo nejakého majetkového prospechu.

d) Ak to majetkové pomery povinného rodiča pripúšťajú, možno za odôvodnené potreby dieťaťa považovať i tvorbu úspor zabezpečujúcich najmä prípravu na budúce povolanie.

Často kladená otázka:

Bývalý manžel je podnikateľ. Má platiť výživné na dieťa ,má vysoké príjmy ale len neoficiálne. Ako môžem dokázať, že má príjmy vyššie než vykazuje?

Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti (teda nie z pracovného pomeru) podliehajúcej dani z príjmu (sem patria najmä príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu, príjmy z kapitálového majetku, príjmy z cenných papierov, z príležitostných činností...) je povinný súdu preukázať svoje príjmy, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu zistiť aj ďalšie skutočnosti potrebné na rozhodnutie sprístupnením údajov chránených podľa osobitného predpisu.

Súd teda neberie do úvahy len príjmy ktoré povinný preukáže, ale posudzujú sa i jeho majetkové pomery.

Pomerne dôležité je ust. zákona, podľa ktorého ak si rodič nesplní vyššie uvedenú povinnosť, má sa za to, že jeho priemerný mesačný príjem je pätnásťnásobok sumy životného minima, ktorá je potrebná na zabezpečenie výživy a ostatných základných osobných potrieb tohto rodiča. Životné minimum je v súčasnosti stanovené na dospelú osobu sumou 4580 Sk, bude sa teda rozhodovať tak, akoby mal povinný subjekt priemerný mesačný príjem 68 700 Sk.

I toto ustanovenie je však možné zneužiť, a to najmä v prípade, že povinný subjekt má reálny príjem ďaleko vyšší, než by bol zákonom stanovený fiktívny príjem, teda pätnásťnásobok sumy životného minima.

Ak sa zmenia pomery, môže súd i bez návrhu zmeniť dohody a súdne rozhodnutia o výživnom pre maloleté deti. Ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu tohto výživného za minulý čas, spotrebované výživné sa nevracia. Ak nejde o výživné pre maloleté deti, môže dôjsť k zmene alebo k zrušeniu len na návrh.

Návrh na určenie vyživovacej povinnosti voči maloletému dieťaťu je potrebné podať na okresný súd v obvode ktorého má maloleté dieťa bydlisko. Ak ide o výživné na plnoleté dieťa, miestna príslušnosť sa posudzuje podľa bydliska odporcu.

Návrh je zo zákona oslobodený od súdnych poplatkov. Musí obsahovať označenie súdu, označenie veci, označenie strán s identifikačnými údajmi ( meno a priezvisko, trvalé bydlisko, prípadne adresa na ktorej sa zdržiava, zamestnávateľa ), podrobný opis situácie s označením navrhovaných dôkazov, návrh znenia rozsudku. Kvalita návrhu do veľkej miery ovplyvní rýchlosť priebehu konania i samotný výsledok, a preto je mimoriadne vhodné, ak sa aj nechceme nechať zastúpiť právnym zástupcom v konaní, nechať si aspoň návrh napísať odborníkom.

Vyživovacia povinnosť rodičov a detí je vzájomná. Znamená to teda, že i deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom slušnú výživu, ak to potrebujú. Každé dieťa plní túto vyživovaciu povinnosť takým dielom, aký zodpovedá pomeru jeho schopností a možností k schopnostiam a možnostiam ostatných detí.

Všeobecne pre všetky druhy vyživovacej povinnosti platí, že:

- Výživné treba platiť v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu.

-Proti pohľadávkam na výživné je započítanie vzájomných pohľadávok prípustné len dohodou. Proti pohľadávkam na výživné, ktoré sa poskytuje maloletým deťom, nie je však takéto započítanie prípustné.

- Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania; pri výživnom pre maloleté deti i za dobu najdlhšie troch rokov späť od tohto dňa.

- Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenie výživného, ako aj ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa však premlčujú.)

pokračovanie......

Podrobnejšie informácie nielen o štátnych sociálnych dávkach nájdete v našej publikácii: Rozum do vrecka pre rodiča - začiatočníka

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
Milan napísané 28.09.2017 12:50

Dobrý deň chcem sa opýtať či môžem žiadať o zrušenie platenia vyzivneho ak som zistil po 7 rokoch že to nieje moje dieťa. Bývalá exmanželka ma klamala.Da sa zrušiť platenie vyzivneho a zrušenie otcovstva? Ďakujem pekne milan

Monika Danyiova napísané 26.06.2015 08:39

Dobry den. Chcela by som sa spytat manzelov syn je zvereny do vychovi matky,tej chlapca zobrali na tri mesiace do psichiatrickeho ustavu v hrani pretoze je problemovi aj v skole aj doma. Chcela by som vediet ze ci mame platit teraz alimenty kedze za ustav sa neplati lebo to hradi stat.

Vaše menomiki napísané 12.03.2015 09:04

VYSTRIHAM VAS PRED PRAVNIKMI A PRAVNICKAMI PRIDETE O VELKE PENIAZE !!!

daniela napísané 02.01.2015 15:32

Dobry den.chcem sa opytat sud my neurcil styk z dietatom a otec mi ho nedava vobec.co mam robit

barbora napísané 08.10.2014 12:35

Dobry den chcem sa spitat s partnerom s ktorym mam 4rocnu dcerku nezijem uz 2roky na malu mi neprispieva od tej doby co spolu nejsme ani pocas spoluzitia mi bohvie ako neprispieval radsej pil a hral hraciautomati ja som si pred rokom urobyla zivnost ale ziadnu pracu nemam a teraz budem mat sud o vizivne chcela som sa teda spitat ci mozem dostat aj ja od sudu vizivne ak som zivnostnik Dakujem

erika napísané 14.09.2014 14:20

Váš komentárdobry den prajem moj manzel si teraz chce znizit vyzivne plati 100 eu ma pracu syn ma 10 rokov ja pracujem moj zarobok je 500 eu moze sud znizit vyzivne dakujem

Angelika napísané 25.08.2014 11:30

Dobry den! Chcela by som vas poziadat o radu. Moj partner nezije uz dlhsi cas so svojou manzelkou a po tom ako sme uz rok spolu i ked zial zatial nie je rozvedeny, som tehotna.. Ma z manzelstva dve deti 6 a 13 rocneho chlapca. My zijeme v nemecku a oni na slovensku. Vedeli by ste nam poradit kolko (napr. percentualne z platu) bude musiet platit moj partner vyzivne na deti a na byvalu manzelku? Dakujem

martin napísané 02.11.2013 00:36

Dobrý večer chcem sa Vás opýtať s manželkou máme 2,8 ročnú dcéru a možno sa budeme rozvádzať . Ona bude bývať u rodičov aj s malou . Teraz dostáva materskú cca 220 eur . od Marca by mala nastupiť do práce a jej plat bude si cca 400 eur aj dcera bude chodiť do škôlky . Ja mám príjem čistý okolo cca 750 eur a mám byt ktorý je písaný na mna a poberám zťp . Chcem sa vás opýtať koľko mi určí súd som platil výživné pre dieťa?

Michal napísané 17.09.2013 08:46

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať , ohladom platenia výžívného na plnoletú dcéru , ktorá študuje , na vysokej škole individuálne a popri tom pracovala rok na dohodu a další rok na živnosť + je vydatá od 1.6.2013.

S dcérou sa stretávam a komunikujem . Dcére na úrade práce sociálnych vecí a rodiny pracovníčky povedali že som povinný platiť výživné pokial bude študovať na vysokej škole. Mne na okresnom súde pracovníčka povedala pokial jedcéra vydatá tak už nie som povinný platiť výživné.Momentálne neviem či musím alebo nemusím platiť.

martina napísané 21.05.2013 12:06

Váš komentár

Dobrý deň! Prosím o radu .Sme rodičia dcéry ktorá má dieťa,nie je vydatá, žije z partnerom ktorý jej údajne dáva na syna peniaze. Nám sa to nepozdáva. Keď sme ho požiadali aby platil riadne na dieťa úradnou cestou,/súdne konanie ohľadom výživného doposiaľ nebolo vykonané/ tak to obaja zamietajú. Ako môžme my starý rodičia postupovať pri vymáhaní výživného úradnou cestou od jej priateľa?

Toto trvá už 5 rokov a my stále pomáhať už nevládzeme.

Ďakujeme S pozdravom :martina

Monika napísané 23.02.2013 16:24

Chcela by som sa informovat ex manžel mi pol roka neplatíl výživne teraz v januári zaplatil a viac zas nič. Chcem sa len opýtat či možem podat na neho trestne oznámenie.Ďakujem

adriana napísané 15.08.2012 09:30

Dobrý deň, obraciam sa na Vás, aby ste mi poradili.Boli sme s priateľom 8 rokov a máme 6ročného syna.Odišla som od neho pred mesiacom.Neboli sme zobratí.Snažila som sa s ním dohodnúť mimosúdne ohľadom financií na malého.Môj návrh bol 100 eur a že bude platiť škôlku (max 40eur mesačne).Včera mi povedal, že on s tým nesúhlasí a chce mi dávať 50eur.Chcem to ísť riešiť súdne.Ja som si vybrala prenájom , kde budem s malým bývať.Mesiac to trvalo tak, že ak chcel, malý išiel k nemu.On stále splieta striedavú starostlivosť, pričom toto mi pripadá ako neobmedzený styk, pretože je s ním koľko chce.On sa opiera o to, že aj tam je malý, tak nevidí dôvod platiť takéto peniaze.Pritom zarába veľmi pekné peniaze.Chcem sa opýtať, ak ho dám na súd, ako mám postupovať, čo žiadať konkrétne.Ja mám polovičný úväzok.Chcem sa opýtať, či je možné pri polovičnom úväzku pracovať ešte na dohodu alebo aké mám možnosti niečo dostať od štátu nejaký príspevok? ďakujem za odpoveď

Monika napísané 30.07.2012 18:55

moj byvaly manzel bol zapisany v rodnom liste dietata aj ked nebol otcom (neubehla nam lehota)podal si o zapretie kde sa dna preukazalo ze nie je otcom.

S otcom diatata som absolvovala sud co sa tahalo dva roky teraz sud uznal ho za otca ale spetne vyzivne co ma zalatit mu dali iba od dna kedy mojmu byvalemu manzelovi a mne prislo rozhodnutie ze nie je otcom od koho a ci vobec mozem ziadat zaplatenie za tie mesiace

Dcera sa narodila 30.5.2010

rozhodnutie s byvalim nadobudlo platnost 18.2.2011

cize otec dietata ma zaplati spatne vyzivne od casu 18.2.2011-9.6.2012

mam pravo od byvaleho ziadat spetne vyzivne od dna 30.5.2010-18.2.2011????

Dakujem za odpoved

ROMANA napísané 28.10.2011 21:57

Chcela by som sa opýtať,bývali priatel neposiela na čas výživne na svojho syna.neboli sme manželia,sud zveril dieťa mne do osobnej starostlivosti a výživne posielať vždy k 15dnu v mesiaci.ale ešte ani raz ho neposlal na čas.vždy o dva týždne neskor.prosím o radu ako ho prinutiť aby ho posielal načas.

dakujem.

ROMANA napísané 31.10.2011 21:03

Chcela by som sa opýtať ohladom výživneho.otec mojho syna má sudom určené posielať výživne vždy k 15dnu v mesiaci.no nikdy ich nepošle na čas.vždy o týžden,dva po termíne,niekedy aj neskor.čo robiť,aby ich posielal na čas.

dakujem

Lucia S. napísané 25.10.2011 11:56

Dobrý den, chcem sa spýtať, ci mam narok žiadať výživné. Mame 7 mes. dieťa .Manžel sa od nas v auguste odstahoval a žije u otca .Pracuje v zahraničí , 3 týždne je vonku a na týzden príde na slovensko .zaraba cca 1400 eur .v auguste mi poslal 120 eur . a ešte teraz v oktobri tiež. on žije nakladným životom. chcem nech mi posiela aspon 300 eur .. je to možne, aby to sud schvalil?co všetko si mam pripraviť na sud?

Alena napísané 03.10.2011 20:04

Dobry vecer.

 

Som 26 rocna studentka a zijem v domacnosti s mojou matkou. Na VS som prekrocila standardnu dlzku studia na inzinierskom stupni. Od septembra tohto roka do konca augusta 2012 budem studovat 5 rocnik. Je mozne uplatnit matke podporu na byvanie alebo na vyzivovanie? Matka je rozvedena a jej cisty prijem zodpoveda 380 euram, z toho 200 euro je splatne najomne plus inkaso. Aky je postup pri uplatnovani prispevku?

Zuzana napísané 27.06.2011 15:29

Dobry den.Chcela by som sa opitat jednu otazku: Mam maloleteho syna a jeho otec pracuje v zahranici zaujimalo by ma, ze ked dam na sud aby mi platil vizivne bude mi na dieta platit aj ked racuje v zahraici?lebo pocula som ze ked pracuje otec dietata v zahranici av state ktore nieje v europskej unii nieje poviiny platit na dieta neviem ci je to pravda viete mi poradit prosim

renata napísané 16.02.2011 09:44

dobry den.mam tiez otazku,tak ako ostatne.chcem sa opitat ako je to s vyzivnym.mam 10 rocneho syna a 10 rokov spolu nezijeme.mam narok na zvysenie?robi v zahranici a starostlivost o syna ziadna.jeho pribuzny mi povedali,ze nepochodim.chcela by som sa opitat ci mam nejaku sancu ,dakujem

Ľubomir Kajan napísané 09.01.2011 19:17

Dobrý deň. Prosím odpoveď na otázku, či je možné súdne žiadať o náhradu výživného od otca, ktorý otcovstvo priznal zápisom na matrike a je uvedený ako otec, ale od mamy žiadal, aby sa to nedozvedela jeho rodina. Preto som sa aj ja túto skutočnosť dozvedela až pred pol rokom stým, že otec na mňa nikdy neplatil aj keď to pri mojom narodení sľuboval. Ja mám 27 rokov a som zamestnaná. Mám reálnu možnosť požiadať o dodatočnú súdnu náhradu za neplatené výživné? Ďakujem. Ľ.K.

Vlado napísané 02.01.2011 21:25

Dobry den chcem sa spytat po rozvode ak mi urcil sud vyzivovaciu povinost na byvalu manzelku.Kolko trva tato vyzivovacia povinost voci byvalej manzelke ak je zamestnana a je zdrava.Ja som si zistoval ze asi 3-5rokou od datumu pravoplatnosti rosudku.Co je na tom pravdy.Ďakujem za odpoved.

veja napísané 30.12.2010 10:59

dobry den.chcem sa spytat,ze manzel zacal pracovat v zahraniči.je živnostnik..odvtedy ako odisiel su to 4mesiace mi neprispel na dieta ani na domacnost.momentalne od vtedy zijeme oddelene.a ideme saq rozvadzat ja som na materskej dovolenke a vydaje su vyssie ako moja materska..manzel mi odmieta prispievat na dieta...viem ze ma vysoky prijem a poslal mi po 4.mesiacoch 150e.moze si sam urcovat vyzivne?ked niesme este rozvedeny??dcera ma 6.mesiacov videla ho 3krat a vobec ho nepozna..ma pravo ju zobrat ku sebe domov??ked v ich domacnosti su zvierata konkretne psy ktore spia v posteli a domaci ich bozkavaju a vykladaju na stol.dieta je male a nema vytvoreny vztah k otcovi ani k neho pribuznym a v ich domacnosti nie su podmienky pre dieta.ako mam v tejto veci postupovat.

Dáša napísané 28.12.2010 16:30

Dobrý den. Chcela by som sa spýtať čo mam robiť ak mi potec dieťata neplatí pravidelne a tiež ešte aj dlži na výživnom. Neboli sme zobraty dieta je zverene do mójej starostlivosti sudom,taktiež ma urcene platit 100 eur mesacne.ale neplati vobec alebo sem tam. poziadal o znizenie vyzivneho na 30 eur ale to prehral ale stale mi dlži co mam robit aby mi platil alebo mam pravo na nahradu vyzivneho? Dcera ma 5 rokov a pojhde do skoly od septembra.Zijeme v Rakusku a len skolka ma vyjde 100 eur mesacne.som tazko chora a moje naklady za nemocnicu su velke.Som vydata a s manzelom mame aj druhe dieta. co mam robit aby mi byvaly priatel otec dietata platil?

Peter napísané 10.05.2013 20:46

Milá Dáša, prečo žijes v Rakúsku keď je to tam také drahé!!! Prečo by mal tvoj bývalý trpie tým, že máš v Rakúsku zvýšené životné náklady?? Ak na to nemáš, tak sa vráť domov..........

Ľudmila Nagyová napísané 07.12.2010 15:24

Váš komentár

Som rozvedená matka dvoch detí, jedno má 17 r.- chodí na strednú školu a druhé má 21 r. a navštevuje vysokú školu. Bývalý manžel na ne prispieva sumou 200 euro, na tejto sume sme sa dohodli mimo súdu a touto sumou prispieva už asi 1 rok čo viem dokázať výpisom z účtu.Chcem sa spýtať, či sa táto suma može rátať ako príjem do domácnosti keďže súdom má bývalý rozhodnutie platiť výživné iba 30euro. Potrebujem to vedieť z toho dovodu, že chcem zobrať hypotéhu na kúpu bytu a keby sa to mohlo právne zarátať do príjmu domácnosti tak by som si mohla túto požičku zobrať.Ďakujem za odpoveď.

Lenka napísané 04.11.2010 17:23

Prosím o radu, ako mám postupovať pri žiadosti na zvýšenie výživneho môjho dieťaťa. Na aké orgány sa mám obrátiť s mojim problémom.Dvanásť rokov platil tú istu sumu, ale syn je starší a výdavky sú čo raz vyšie. Syn ide na strednú školu, treba platiť internát a financii niet.

Mária napísané 15.12.2009 12:01

Chcela by som sa informovať mám 14 mesačného syna, jeho otec mi platí výživné ale o mesiac čaká dieťa s inou je možné o zníženie výživného. Viem, že je nejaký zákon 42 čo má prispievať žene, ktorá je materskej týka sa to práce. Prosím mohli by ste mi dať informáciu.

ďakujem

kosut napísané 17.11.2009 21:09

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať že podľa akého vzorca alebo aký je postup pri vypočitaní vyživného na jedno dieťa? manželka sa mi stale vyhráža že budem bezdomovec lebo že nebudem mať s čoho žiť: ďakujem

Stefan Nagy napísané 06.07.2008 20:08

Dobry den!

Rozviedol som sa 12.04.2004, ked som sa byvalou manzelkou dohodol na Sude platit vyzivne 1 000.-Sk. V roku 2006 som sam od seba zacal platit na syna ktory ma 12 rokou 2 000.-Sk. Ja pracujem vo Velkej Britanii a teraz byvala manzelka podala navrch na zvysenie vyzivneho. Prosim Vas chcel by som vediet ako sud vypocita vysku vyzivneho ked pracujem v zahranici a zijem spolu so svojou druzkou s ktorou cakame dieta.

Dakujem Stefan.

Stefan Nagy napísané 06.07.2008 20:04

Dobry den!

Rozviedol som sa 12.04.2004, ked som sa byvalou manzelkou dohodol na Sude platit vyzivne 1 000.-Sk. V roku 2006 som sam od seba zacal platit na syna ktory ma 12 rokou 2 000.-Sk. Ja pracujem vo Velkej Britanii a teraz byvala manzelka podala navrch na zvysenie vyzivneho. Prosim Vas chcel by som vediet ako sud vypocita vysku vyzivneho ked pracujem v zahranici a zijem spolu so svojou druzkou s ktorou cakame dieta.

Dakujem Stefan.

Sylvia napísané 01.06.2008 20:04

Dobry den.Chcela by som sa spýtat, že ak môj otec neplati výživne a je na invalidnom dôchodku čiže je aj nezamestnany a ja v auguste 2008 dovršim 18 rokov, že čo sa s tym da robit.Či je možne aby mi to vyplatil aj ked už budem mat 18 alebo nie.Alebo či to treba riešit sudne kym som 18 ešte nedovršila?Vopred vam velmi pekne dakujem za odpoved.

valika napísané 08.05.2008 12:30

Prosím poraďte mi niekto.. mám20 rokov a moji rodičia sú rozvedení.

Žijem s mamou a nedokáže ma kvôli svojim pomerom živiť, jej terajšia finančná situácia je dosť zlá, kvôli zdravotným dôvodom nemôže pracovať, tak zostala doma opatrovať dedka, to jej vynesie okolo 4.500,- SK, plus dostane výživné od otca 1.200,-Sk,sociálku na mna 500,-Sk a dedkov dôchodok 7.200,-.. Mám aj brata.. na ktorého otec posiela 800, .Sk Keď vyplatíme všetky výdavky za mobily, internet, za elektrinu, inkaso a podobne zostane veľmi málo.

Chcem sa spytať, v auguste idem n avysokú školu, na školu sa prispieva len minimálne, ale sú tu knihy, škola je v trnave a keďže bývam v NZ musím byť na internáte, ten an mesiac vyjde do 2000 SK.. chcem sa spýtať: počula som že plnoletá osoba, ktorá ide na vysokú školu má nárok na minimálne výživné 5000,-Sk

je to pravda?alebo ako to vlastne je?prosím poraďte mi.

valika napísané 08.05.2008 12:29

Prosím poraďte mi niekto.. mám20 rokov a moji rodičia sú rozvedení.

Žijem s mamou a nedokáže ma kvôli svojim pomerom živiť, jej terajšia finančná situácia je dosť zlá, kvôli zdravotným dôvodom nemôže pracovať, tak zostala doma opatrovať dedka, to jej vynesie okolo 4.500,- SK, plus dostane výživné od otca 1.200,-Sk,sociálku na mna 500,-Sk a dedkov dôchodok 7.200,-.. Mám aj brata.. na ktorého otec posiela 800, .Sk Keď vyplatíme všetky výdavky za mobily, internet, za elektrinu, inkaso a podobne zostane veľmi málo.

Chcem sa spytať, v auguste idem n avysokú školu, na školu sa prispieva len minimálne, ale sú tu knihy, škola je v trnave a keďže bývam v NZ musím byť na internáte, ten an mesiac vyjde do 2000 SK.. chcem sa spýtať: počula som že plnoletá osoba, ktorá ide na vysokú školu má nárok na minimálne výživné 5000,-Sk

je to pravda?alebo ako to vlastne je?prosím poraďte mi.

andrea napísané 28.04.2008 18:20

Som 29 rocna matka trojmesacneho dietata zijuca s druhom v anglicku.som slovenskej narodnosti a dieta tiez s tym ze otec dietata je poliak zijuci a pracujuci v anglicku.moja otazka znie, v pripade rozchodu ake ma moje dieta prava na vyzivne , a akou formou mam on poziadat.som z Liptova , ozve sa mi nejaky pravnik , ktorz je schopnz sa mi ozvat a poradit?dakujem vam

zoltan dosek napísané 21.04.2008 18:59

prosim o radu rozvadzama sa mame 2 deti malolete ostalo u manzelky plnolete u otca obaja chodia do skoly ako ma postupovat otec ohladom vyzineho co ma robyt?ako urci sud vyzivne? dakujem

napísané 04.04.2008 17:42

Dobrý deň,potrebovala by som informáciu-ie,ohľadom výživného.Som rozvedená,mám jedno dieťa z 1.manželstva,4 roky žijem s mužom,ktorý je tiež rozvedený má 2 deti,neplatil výživné 2500,-Sk,keďže sa s exmanželkou dohodli,že bude splácať ich spoločné pôžičky t.j.11500,-Sk mesačne.ona dohodu porušila a ho podala na exekutora,a ďalej už viete čo pokračuje.Problém je v tom,že my máme spoločné 2 ročné dieťa,a ďalšie sa čoskoro narodí.Som SZĆO doteraz som bola na materskej,teraz je na "materskej"môj druh.Tým pádom sme požiadali súd o zníženie výživného.Súd žiadá odomňa moje majetkové,finančné pomery,kvôli čomu som aj nahnevaná.Prečo by som mala platiť na cudzie deti,keď ja mám tiež 2?Môžem sa nejako odvolať?A kto zastupuje moje deti v takom prípade,berie sa ohľad aj na moje?

marianna ferencova napísané 19.02.2008 19:28

môže mi niekto poradit kolko asi by mi moj ex priatel otec mojho syna mal platit ak pracuje v nemecku kde je aj ženaty a jeho prijem je 1500eur.

Zuzana napísané 24.01.2008 11:29

Dobry den, mam doma rocne dievcatko, a chcem poprosit o pomoc kde by som nasla ziadost na urcenie vyzivneho, resp. "ziadost o vyzivne" nakolko moj partner sa na vychove svojej dcery niijako zvlast nepodiela. za co najskorsiu odpoved dakujem.

Katarina napísané 17.01.2008 22:44

Dobrý deň. Chcela by som vas poprosiť o radu. Môj priaťeľ plati na syna 4000sk čo chápem,že to v dnešnej dobe nieje veľa+2500 na šetrenie. Ja som vo 4 mesiaci tehotenstva, pracovala som len brigadne,takže nepoberam nič. Priateľ aj ked ma vysoky plat, ale ma vela splátok a dlhov z predchadzajúceho manželstva, ktore mi zatajil. Pretože som 2x potratila,tak mi robia vyšetrenia za ktore si niekedy platim+vitaminy,oblečenie atd. Tak som ho poprosila či by mi nemohol pomôcť nejakou čiastkou, tak som dostala odpoved, že on sa ešte dosť naplati. To som počula v telefone,že mu to radi jeho byvala. Aj ked su rozvedeny maju velmi dobrý vzťah, už viacero kamarátiek mi potvrdilo, že on skôr da na jej slovo. Mám nejake právo od neho žiadať aspoň 300sk mesačne? moje uspory dochadzaju a nemám už ani rodičov , aby mi pomohli. Vopred pekne dakujem za radu ako mam postupovať.

faykissova viera napísané 12.01.2008 10:15

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pomoc, kde by som nasla vzor dohody o znizenie vyzivneho. Dakujem

Váradi Roland napísané 10.01.2008 16:40

Dobrý deň! Mám jedného 17r. syna. Platím výživné 500,- sk od roku 1996 (tedy sme rozvedeli). V koncom októbra mi dalo jeho matka na súd aby som mu platila 2000,-. No ja niesom schopný, práve dnes sme mali 2. pojednávanie. Súdkyňa nám povedala že podľa papierov je vyžadovaná suma je naozaj veľa bola by najlepsia keby sme vedeli dohodnúť v sume 1500.-. Ona nesúhlasila. Teraz čakám na február na nové pojednávanie. Koľkokrát nás zavolá súd keď ani teraz nedohodneme? Súdkyňa nemôže určit výšku výživného? Dokedy preťahuje proces a kto bude vyhrať to neviem, ale môj syn iste že nie.

Jana napísané 28.12.2007 17:05

Prosím o radu. Na súde pri rozvode som bola informovaná že výživné treba platiť v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu.

Môj manžel si platí ako chce do 25-teho v mesiaci mám mať výživné on pošle 28 dňa v mesiaci, alebo týždeň - dva po termíne. čo mám robiť ako mám ďalej postupovať ? Mám ho dať na súd? ďakujem

Natalia Podolcova napísané 25.12.2007 14:30

Moj syn ma 2 roky a je vazne chori. moj este manzel si nasiel slobodnu babenku a nas den pred vianocami vyhodil. co mam urobit ako prve? je zivnostnik a zaraba dobre ale neoficialne.. kolko mam pytat vyzivneho a co vlastne k tomu potrebijem? vopred dakujem za pomoc.

julia napísané 12.12.2007 17:22

dobry den,chcela by som vediet,co vsetko mozme zaratat do mesacnych vydavkov na domacnost,ked sudca rozhoduje o vysle vyzivneho.sporenie na meno dietata,poistku?a co presne znamena ,ze otec moze dieta navstevovat neobmedzene?matka musi suhlasit s casom navstevy a byt pri navsteve?

tokar napísané 06.12.2007 17:08

mam male dieta a moja byvala priatelka dala navrch na alimenty lenze ja nepracujem pretoze mam zdravotne tazkosti a nepoberam zatial ziadne davky....aka by bola potom vyska prispevku...a ake mam moznosty na ziskanie mojho syna?

jana napísané 12.11.2007 10:25

Dobry den! Mam s priatelom dieta. O vyske vyzivneho sme sa dohodli ustne. Teraz moja starsia dcera potrebuje doklad o prijme k stipendiu. Postaci aj rodicovska dohoda o vyzivnom s overenymi podpismi na matrike, alebo treba tuto dohodu zaslat na schvalenie na sud. Ak ano - v kolkych vyhotoveniach a ake su poplatky. Je potom este nutne ist na sud osobne,alebo postaci zaslat postou a sud dohodu akceptuje?

Existuje nejaky vzor?

dakujem

Ondrej napísané 27.09.2007 09:38

Rád sa pripojím a popíšem svoj príbeh a taktiež poprosím o radu. v r. 2002 som sa zoznámil s vydatou ženou. S manželom mali taký voľný vzťah, plánovali sa rozviesť. Len čo zistila, že túžim po dieťati, jej najväčšou snahou bolo otehotnieť. V januári 2004 mi porodila syna. Už počas tehotenstva a hlavne po pôrode sa mi začala odcudzovať. Nakoniec ma presvedčila, že malý nieje môj, ale syn jej nového priateľa. Teraz mi súd určil výživné 1 800,- plus spätne v splátkach od dátumu jej podania na súd. Stretávať sa môžem iba v spoločnosti matky a to v stredu od 17,00 do 18,30 a v nedeľu od 16,00 do 18,00. Ja som bol v čase našej známosti nezamestnaný a momentálne som zasa nezamestnaný a už 12. mesiac sa mi nedarí nájsť zamestnanie primerané môjmu veku, kvalifikácií, zdravotnému stavu a rodinným pomerom. Mám 48 rokov a bývam v domácnosti invalidnej matky, ktorá má zrakové, kardio a denne berie štyri dávky inzulínu. Je výška výživného adekvátna mojim pomerom? Je čas vyhradený na stretávanie sa so svojim synom dostačujúci? Ja nepijem, nefajčím, nekávičkujem, žijem veľmi skromne. No o svojho syna mám záujem. Som vinný tým, že som chudobný? Ktorý zákon, paragraf dáva žene, matke právo manipulovať so životom otca a dieťata? (A čo sú to za sociálne pracovníčky, kolízne opatrovate%lky, keď s takýmto postupom súhlasia?) Partner matky môjho syna nazýva odporným, škaredým a zlým potkanom a ja sa mám na to nečinne prizerať? Ja viem, že dieťa a hlavne chlapec potrebuje otca. Poradí mi niekto?Dík

Radovan napísané 13.08.2007 21:12

prosim o radu: nie som rozvedeni ale s manzelkou spolu nezijeme. zijem v zahranici manzelka zije na SK. mame jedno dieta ma 4 roky. manzelka chce aby som platil vyzivne na dieta. otazka: kolko podla zakona som povinny prispievat. dakujem

dixy napísané 11.08.2007 16:27

Myslím, že to tu ešte nebolo. Ako čítam sťažujú sa väčšinou rozvedené manželky na nízke výživné, ale poraďte mi, čo mám robiť ja.Som 4 roky rozvedený. Z manželstva mám 2 deti, na ktoré som platil výživné po dohode s mojou ex-manželkou , vo výške 2200,- Sk. Bol som v tom čase evidovaný na Úrade práce, Po 2 a pol roku som dobrovoľne zvýšil sumu na 2 700,- Sk. Moje deti od rozvodu , hoci to nebolo súdom stanovené nesmeli so mnou telefonovať, nesmel som si ich brávať k sebe a dokonca zakázala deťom telefonovať a stretávať sa aj so starými rodičmi, s ktorými mali krásna vzťah. Najviac ma však nahnevalo, že keď som začal platiť vyššie výživné, dala chlapcom poprepichovať uši, porobiť melíry na vlasy a ona si bola urobiť v salóne krásy úpravu vlasov za 1500,- Sk.

Ja nemám pomaly na stravu, ale výživné platím ako sa patrí, veď sú to predsa moje deti, ale záleží mi aj na ich výchove. Keď som jej povedal, že 10 ročnému synovi nedám 100,- Sk na pirsink, ktorý mu chce dať na nos, tak mi povedala, že mi deti viacej nedá. Aj takéto sú prípady. Prosím o radu. Ďakujem

Adrian napísané 11.06.2007 10:44

Chcel by som sa spytat ci existuju nejake podklady k vypocitavaniu vyzivneho tabulka atd ,alebo priemerne naklady financne na jedno 13 rocne dieta.Exmanzelka ziada zvysenie . Nechcem svoje dieta ukratit o vyzivne ale ani nechcem platit na slepo.

martina napísané 30.04.2007 09:57

Vie mi niekto poradit, ako postupovat ak sa chce otec zriect deti? Tie peniaze ktore posiela na deti byvala použiva na niečo celkom ine. Chce tie peniaze sporit a potom ich dat detom ale nie ich matke.Prečo sa stale piše iba o matke ktora trpi a malokto vie, že prave manželky odchadzaju od svojich manželov a najdu si milencov a este aj vyciciavaju byvalých manželov na výživnom a použivaju peniaze na niečo celkom ine! Ale sud im to priklepne bez ohľadu na to či je to spravne alebo nie, veď to je matka a stara sa o deti!!! Ale aka matka to ich už nezaujima!

maja napísané 13.03.2007 07:37

Potrebovala by som poradiť, nakoľko sa budeme s manželom rozvádzať. Bolo nám odporúčané, aby sme s manželom, keďže je ochotný, spísali dohodu o výživnom na dieťa vo výške, ktorú navrhol. Tá bude pri rozvode vraj zapracovaná do výroku súdu, ale neviem ako takáto dohoda má vyzerať. Má byť podpísaná pred notárom, resp. ním overená? Alebo takúto dohodu je potrebné spísať na súde?

Je dohoda právoplatná, alebo aj napriek tomu bude o výživnom nakoniec rozhodovať súd?

ďakujem

rommy napísané 28.02.2007 09:37

Som rada, že som našla takúto diskusiu. Ocitla som sa v tejto situácii. Mám rozvedeného priateľa, má dve deti a platí výživé 7000,- plus 2700,- úver ktorý zobral na opravu bytu, z ktorého sa odsťahoval a nechal ho bývalej a deťom. Keď deti niečo potrebujú tak je tu pre ne on, ona pre ne nič nerobí, k lekárovi s nimi chodí, všetko im platí a nám na nič nevychádza. Navyše ona je s nimi len večer keď príde z práce a na víkendy požaduje aby si ich brával on, do 1-izb. bytu a jej ostane 3-izb. len pre ňu. Čo robiť keď aby sme sa uživili musí chodiť do práce stále aj cez víkendy? Je to postupom času viac a viac neúnosné. Chcela by som niekoho poprosiť o radu, či si z toho výživného môže niečo odrátať? Neprispieva mu ani na ten úver, on platí za niečo čo nevyužíva. Nedá sa s ňou nijako dohodnúť, má známu právničku a tá jej dáva rady, my si niečo také nemôžeme dovoliť... Vie mi niekto poradiť ako správne postupovať?

Miriam napísané 13.02.2007 21:57

Dobrý deň, prosila by som o odbornú radu. Som študentka denného štúdia vysokej školy, popri dennom štúdiu príležitostne pracujem na dohodu o brigádnickej práci študenta. Otec neprispieva na moju výživu čo odôvodňuje tým, že pracujem, mám nárok na výživné od otca?

zuzana napísané 23.01.2007 14:38

POznam muža,ktorý platí /slobodnej matke/ na 28 ročnu dceru,ktora stale studuje ale titul nema ziadny a prehral sud,ked chcel ukoncit platenie.Podla mna je zly zakon a umoznuje zneuzivat to.Ten pan je pomerne stary,chory PN a platit musí som zvedava ako sa mu na starost bude revansovat.

Beja napísané 22.01.2007 13:37

Mame s dcerou problem.Dcera je 7rokov vydata,ma 6 rocnu dcerku a teraz caka druhe dieta.Manzel sa dostal do vazenia a dcera ostala sama,v marci ma termin porodu,nema ziadny prijem.Do konca decembra pracovala ako zivnostnicka,teraz ked ostala doma,manzela zavreli.Byvali samostatne v prenajatom byte.Teraz pride dcera byvat ku mne.Rada by som vedela na aky prispevok ma narok.Na socialnom jej povedali,ze teraz nema narok na nic.Z coho ma zit?Dakujem za radu.

womantka napísané 02.01.2007 19:06

Prebig greenrahomír Horváth- Toto je problem, ktory ma mata.Novy Zakon o rodine uz ani nevymedzuje hranicu vyzivovacej povinnosti voci detom do veku 26 rokov pocas sustavnej pripravy na povolanie. Obavam sa, ze deti mozu zneuzit svoje postavenie voci rodicom. Ono totiz, rodicia akosi menej chcu zostat "visiet na krku" detom, ale deti si to tak neberu. Ked si predstavim, ze syn dosiahne osemnastku za chvilu a vyzivne bude dostavat k svojim rukam on, bojim sa, ze to moze pokazit nase vztahy.Mam mu vycislit, kolko zje, kolko energie minie a pod?Alebo rovno dat najomnu zmluvu?Bude si varit a prat sam zo surovin a praskov, ktore budeme mat kazdy oddelene?Ono moze dojst k takej situacii, pretoze 18 dieta bude mat pred ocami len peniaze na ruku, ktore su jeho a nevie este tak dobre posudit naklady, narabat s peniazmi.Fakt neviem. Tieto moje slova su o niecom inom, ako pisete Vy, ale jedno maju spolocne.Pokazene vztahy.Mozno pride raz cas, ked si Vasa dcera uvedomi niektore suvislosti. Mozno nie. Vybrala si vlastnu cestu a bude niest aj zodpovednost. Jej zivot. Vasa bolest a sklamanie su vsak urcite velke. Este fajn, ze ste "komplet" rodina, mate este syna a s manzelkou sa mozte jeden o druheho opriet.Prajem vsetko dobre do Noveho roka.

Drahomír Horváth napísané 27.12.2006 09:47

Ja a moja manželka platíme výživné vo výške 6200 Sk mesačne.Výživné pla-

tíme na našu spoločnú dcéru a to ja 3200 Sk a manželka 3200 Sk.

Nikdy som si veru nemyslel, že ja a moja manželka, sa niekedy dostaneme do

takejto situácie. Sme zosobášený už viac ako 20 rokov a máme spolu dve de-

ti. Vlastne sme len mali, lebo naša dcéra Martina nás odvrhla.

Problémy nastal, keď sa zoznámila so svojim terajším snúbencom Viktorom.

Jej povaha a správanie sa prudko zmenili a začala nás jednoducho provoko-

vať a nakoniec 13.7.2005 jednoducho z domu zdrhla. Listom nás obvinila že

bola celý život u nás psychicky a fyzicky týraná atď. Z našej strany bola ú-

primná snaha o zmierenie, ale z jej strany prichádzali len urážky a opovrhnu-

tie. Tými nás počastovala aj na súde, kde sme bohužiaľ podľahli našim citom

a súhlasili sme s vyššie uvedenou sumou.

Kým mi sme na súd išli s dobrou vôľou a dúfali sme že sa situácia nejakým

spôsobom urovná, ona prišla s právnym zástupcom a jednoducho nás odrov-

nala. Bol to ako zlý sen.

Ja nechcem od Vás radu, lebo tento problém si musíme s manželkou vyriešiť

sami, ale píšem Vám preto, aby ste videli, že sa stávajú aj takéto prípady, nie-

len, prepáčte za môj osobný názor modelové prípady problémov platenia vý-

živného s typickou schémou matka s maloletým dieťaťom a zlým neplatiacim

otcom.

Bohužiaľ musíme ísť proti vlastnej dcére. Verte je to kruté a ťažké, ale máme

ešte aj syna ktorý je maloletý, takže nám nič neostáva.

napísané 14.12.2006 19:30

PreBartošovičová Alexandra: Viete, podla mojho nazoru a skusenosti byt nie je vobec automaticky pridelovany matke s dietatom,aj ked by mal byt.Dalsia vec,otec, ktory nema dieta v osobnej starostlivosti by sa mal snazit viac, ako 10 tis.SKK,napriklad dalsi uvazok. To, ze dieta ide na navstevu k starym rodicom otca alebo je na navsteve u otca, by malo byt samozrejmostou, aj tie darceky, ale nema to prilis vela spolocneho s vyzivovacou povinnostou v praxi.Darcek, alebo pripadne 2 obedy do mesiaca u starych rodicov/otca matke ako zivitelke prilis nepomozu. Okrem toho, mam smolu, ale v mojom okoli vacsina otcov nema enornmny zaujem o intenzivne stretavanie sa s dietatom.Ale iste su aj taki, aj onaki. Ja osobne som si vyratala, ze strava pre mojho syna ma stoji min.6 tis. mesacne,je to uz pubertak, takze zje za dvoch:-).Sprchuje sa ako divy 2x denne - voda.PC, TV...dalsie energie.Oblecenie-no, nohu ma c.48, na trhu ani nedostanem tenisky tejto velkosti, keby som chcela usetrit.A vobec, oblecko...styri rocne obdobia.Kozmetika-holenie,deo...periem mu dokonca - prasok,dalsie energie.Studuje-nie je na sukromnej skole a predsa dokupujeme stale nejake ucebnice a pod. Rad by na tanecnu...Prvy oblek...A to sa nevraciam do doby, ked som si hladala miesto a ked som spomenula male dieta,mohla som si dat otocku...Tak si myslim, ze otec by mohol...viac.Jednoducho ma volnejsie ruky,viac casu a prilezitosti.Fyzicka,teda osobna starostlivost by mala byt kompenzovana a to nie je zatial.

womantka napísané 14.12.2006 19:09

Pre Petronelu:Neviem, ci 4.000 SKK je take ohromne vyzivne na dieta.A kedze matka je doma s dietatom a Vas manzel ma financie,5.000 SKK aj na jej vyzivu sa mi nezda vysoke.Okrem toho matky s malymi detmi su na prac.trhu skutocne znevyhodnovane.Skuste sa pozriet na to z inej strany. Kolko by stala celodenna starostlivost o dieta? Pestunka plus vsetky naklady na dieta, vratane ubytovania, stravy, liekov, hygien.potrieb, a pod.?Kolko sa plati za jeden vecer strazenia dietata cez nejaku sluzbu? Matka je ta, ktora dieta krmi, kupe,hra sa s nim, je pri nom, ked je chore, nespi, chodi s nim lekarovi..a pod., neskor sa s nim uci....vsetko na ukor svojho casu a osobneho zivota.Keby to bolo mozne, skor by som doraz posunula na tu cast zakona, kde sa prihliada na to,ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará.

Bartošovičová Alexandra napísané 12.12.2006 14:36

Dobrý deň, rada by som dostala odpoveď na otázku. Prečo sa stále spomína iba výživné od otca, veď na výživnom sa podľa zákona v rovnakej miere podieľajú obaja rodičia a to podľa svojich možností a schopností. Nikde však nevidím, že by bola započítaná aj nejaká suma zo strany matky. Stále sa spomína iba výška výživného od otca. Čo však v tom prípade, keď matka zarába viac ako otec a aj tak si nárokuje vždy po čase zvýšenie výživného na dieťa.

Napr. z 10.000,- Sk platí otec 2.500,- Sk mesačne výživné, matka má dieťa v opatere a tak má aj príspevok na dieťa, aj úľavu na dani a k tomu plat 21.000,- Sk mesačne. Byt je automaticky prisúdený matke s dieťaťom. T.J. ona má okolo 3.000,- Sk mes.automaticky túto sumu na dieťa + akou sumou zo svojho platu je povinná ona zabezpečiť náklady svojho dieťaťa. Stále sa nadáva iba na otcov, ale súd by mal brať do úvahy asi aj potreby toho otca, veď aj on musí niekde bývať, stravovať sa, cestovať do zamestnania a niekedy si kúpiť obuv a oblečenie. Mydslíte si, že takéto rozhodnutie súdu je adekvátne? Veď to potom vyzerá tak, že o dieťa z rozvedenej rodiny sa má finančne postarať iba otec a matke stačí opatera Fyzická? Prečo potom matky nechcú dávať svoje deti častejšie otcom a starým rodičom, ktorí snáď tiež majú radi svoje deti a vnúčatá a pri návšteve sú väčšionou obdarované a tie dni, kedy sú na takejto návšteve, môže matka považovať za ušetrené peniaze v prospech svojho dieťaťa.

Prečo nemyslíte aj na otcov a ich práva?Ďakujem

Bartošovičová Alexandra napísané 12.12.2006 14:36

Dobrý deň, rada by som dostala odpoveď na otázku. Prečo sa stále spomína iba výživné od otca, veď na výživnom sa podľa zákona v rovnakej miere podieľajú obaja rodičia a to podľa svojich možností a schopností. Nikde však nevidím, že by bola započítaná aj nejaká suma zo strany matky. Stále sa spomína iba výška výživného od otca. Čo však v tom prípade, keď matka zarába viac ako otec a aj tak si nárokuje vždy po čase zvýšenie výživného na dieťa.

Napr. z 10.000,- Sk platí otec 2.500,- Sk mesačne výživné, matka má dieťa v opatere a tak má aj príspevok na dieťa, aj úľavu na dani a k tomu plat 21.000,- Sk mesačne. Byt je automaticky prisúdený matke s dieťaťom. T.J. ona má okolo 3.000,- Sk mes.automaticky túto sumu na dieťa + akou sumou zo svojho platu je povinná ona zabezpečiť náklady svojho dieťaťa. Stále sa nadáva iba na otcov, ale súd by mal brať do úvahy asi aj potreby toho otca, veď aj on musí niekde bývať, stravovať sa, cestovať do zamestnania a niekedy si kúpiť obuv a oblečenie. Mydslíte si, že takéto rozhodnutie súdu je adekvátne? Veď to potom vyzerá tak, že o dieťa z rozvedenej rodiny sa má finančne postarať iba otec a matke stačí opatera Fyzická? Prečo potom matky nechcú dávať svoje deti častejšie otcom a starým rodičom, ktorí snáď tiež majú radi svoje deti a vnúčatá a pri návšteve sú väčšionou obdarované a tie dni, kedy sú na takejto návšteve, môže matka považovať za ušetrené peniaze v prospech svojho dieťaťa.

Prečo nemyslíte aj na otcov a ich práva?Ďakujem

lucia napísané 20.10.2006 12:15

prosim o radu na zvyšenie vyživneho ked som už po materskej a nikde nepracujem.dakujem

Jana Čechová napísané 17.10.2006 20:10

Prosim o informaciu. Sme s manzelom v rozvodovom konani. Uz 4 roky nezijeme spolu v spolocnej domacnosti..Nasim dvom detom, 23 a 20 r., ktore studuju na vysokej skole neposiela pocas tejto doby ziadne vyzivne. Na rozvodovom konani, na ktore sa manzel nedostavil mi sudkyna povedala, ze o vyzivne musia ziadat deti, nakolko su dospele. Chcem Vas poziadat o radu, ci nie je nejaka moznost napr. splnomocnit nejakeho pravnika alebo mna ako matku, chcem totiz vyvarovat deti od ucasti na sude a priamej konfrontacie s otcom o urcenie vyzivneho.

Dakujem za odpoved Jana Čechova

maja napísané 09.10.2006 12:24

Chcem sa spýtať, čo v prípade, keď dcéra ukončila vysokú školu v tomto roku, ale od januára jej otec prestal platiť výživné. Zameškané výživné je od januára do mája tohto roku. Podala som trestné oznámenie, mám záležitosť u exekútora, ale peniaze nechodia - údajne je bývalý manžel na PN. Čítala som, že výživné je nepremlčateľná položka, dočkáme sa tých peňazí. Myslím, že aj keď dcéra prestala navštevovať vysokú školu, tie peniaze jej patria. Ďakujem za odpoveď.

Eva napísané 02.10.2006 12:12

Dobry den,

 

mojmu priatelovi bolo sudom stanovene platit vyzivne na svojho syna, ktory vsak v marci 2006 dovrsil 18 rokov. Syn prestal riadne navstevovat strednu skolu z toho dovodu, ze sa zamestnal a momentalne navyse este opakuje rocnik, ale dialkovo. Zamestnany je na dobu urcitu. Je moj priatel povinny i nadalej platit vyživne, ked jeho syn uz ma 18 rokov, strednu skolu robi dialkovo a je zamestnany? Vopred ďakujem.

Anna napísané 21.09.2006 13:46

Prosím o radu, ako postupovať, keď manžel platí len čiastočnú sumu výživného a nie ako mu bolo určené rozsudkom. Prosím o výklad, či sa jedná o trestný čin? Všetci mi radia, že keď platí čiastočne tak to nie je trestný čin?

Keď si chcem podať návrh na náhradné výživné, tak tam je podmienka dať

trestné oznámenie voči manželovi. Ďakujem za odpovede.

Petronela napísané 19.09.2006 15:16

Dobrý deň,

dnes mi naozaj nedá, aby som aj ja neprispela svojim príbehom. Možno niekto pomôže, prípadne bude vedieť niečo odporučiť. Týka sa to rozhodnutia súdu o výživnom. Na dieťa môjho manžela z prvého maželstva prispievame sumou 4000 Sk mesačne. V súčasnosti prispievame aj jeho bývalej manželke sumou 5000 Sk mesačne - ako príspevok na výživné na rozvedenú manželku (pričom nemá vlastnú domácnosť a žije v spoločnej domácnosti s ďalšími spoločne posudzovanými dospelými osobami). Manželova bývalá bude ešte pár mesiacov na rodičovskej dovolenke a až do doby, kým sa jej rodičovská dovolenka neskončí (a približne rok a pol spätne), dostáva od môjho manžela - teda od nás presne 9000 Sk. Okrem toho jej rodičovský príspevok spolu s prídavkom na dieťa činí cca 5000 Sk. Ked si to všetci zrátate - je to spolu cca 14 000 Sk mesačne na ruku v čistom. Tomuto naozaj hovorím súdny a právny štát. A dôvod - máme dostatok finančných prostriedkov, aby sme mohli zaplatiť. Je toto vôbec podstatný dôvod na priznanie určitej výšky výživného? Vo svojom okolí som o takejto sume, ktorou by mal bývalý manžel prispievať na výživu bývalej manželky, ešte nepočula. Neviem, či a pre koho je toto rozhodnutie spravodlivé, a či je možné napadnúť zaujatosť sudcu, ktorý takto rozhodol. Výživné na dieťa sme nespochybnili, aj keď je ohromne vysoké, ale je to jeho a teda naše dieťa. Ale čo robiť so šialenou výškou výživného na manželovu bývalú? Už teraz mám pocit, že súdy si pletú pojmy - príspevok na výživu rozvedeného manžela so zabezpečením vysokej životnej úrovne pre človeka s ktorým nás nič nespája. Nepoviem, ak by sme mali prispievať sumou 1000 Sk, aby mala manželova bývalá životné minimum, ale toto. Ak mi viete poradiť, budem len rada. Ďakujem.

Jana napísané 18.09.2006 10:07

dobry deň sudim sa z mužom ohľadom vyživneho tri roky pretože mi vyživne na dve deti neplati bola som nutena ist na socialku a žiadat socialnu a štatnu finančnu pomoc pre seba a dve deti nakolko ešte nie som po troch rokoch rozvedena a na urade mi pomohli takto:"manžel je štatny zamestnanec zaraba dosť nech sa stara,narok na pomoc nemate!"tak takto štat pomaha ženam ktore boli tyrane aj s detmi!!!

Marta napísané 18.09.2006 09:24

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať a vlastne na koho sa obrátiť v prípade, že otec detí neplatí výživné.

Ďakujem.

Viktoria Pekova napísané 11.09.2006 15:07

Dobry den

 

poprosim VAs , ak je mozne zaslat vzor podavania navrhu na upravu vyzivneho.

Dakujem

Roman napísané 07.09.2006 17:12

Je vyzivovacia povinnost na dieta obmedzena vekom? Stretol som sa s protichodnymi pravnymi nazormi, kde jeden tvrdil, ze limit je dovrsenie 25 rokov dietata a dalsi, ze vyzivovacia povinnost plati pocas trvania pripravy na povolanie a vekom limitovana nie je. Poradi mi niekto? Vdaka

čurko napísané 04.09.2006 14:16

Som nesmierne štasna,že taketo niečo existuje.Po prečítaní množstva problémov týkajúcich sa výživného musím sa zapojit do tejto diskusie.Moj priateĺ sa konečne rozviedol a sme štastný,že sa naplno venujeme sebe a niesme zaťažovaný jeho manželkou.Na deti sme súdom dostali povinnosť platit výživne v sume 4000sk ale deti sú dve takže na jednu je to 2000korún.Avšak musím skomentovať,že to nebolo vôbec jednoduché.Kedže priatel bol živnostník,zarabal slušne tak si jeho manželka žiadala ovela vyššiu sumu ktorou však chcela pokryť svoje náklady a nie náklady na deti.Bolo to od nej nefer čo skomentovala aj sudkyna venujúca sa rozvodu a výživného.Tak sme s priatelom dali na radu priatelky ktora nám odporúčila vás.´Mnoho ludí nechápe prečo ste tu a že nie vy ste zodpovedný za chyby dotyčných zákonov,ale že ste tu na to aby ste upozornili alebo usmernili ludí kam sa majú obrátit,či skôr im napovedať čo s danným problémom.Zato Vám chcem poďakovať pretože aj vďaka Vám sme takto dopadli a je to velmi povzbujúce ak my tí obyčajnejší mame možnosť na tak kvalitné informácie.Ozaj ďakujeme a chcem len dodať že ludia ktorý vás nepoynajú by si mali uvedomiť koho a ako krityzuju...

čurko napísané 04.09.2006 14:16

Som nesmierne štasna,že taketo niečo existuje.Po prečítaní množstva problémov týkajúcich sa výživného musím sa zapojit do tejto diskusie.Moj priateĺ sa konečne rozviedol a sme štastný,že sa naplno venujeme sebe a niesme zaťažovaný jeho manželkou.Na deti sme súdom dostali povinnosť platit výživne v sume 4000sk ale deti sú dve takže na jednu je to 2000korún.Avšak musím skomentovať,že to nebolo vôbec jednoduché.Kedže priatel bol živnostník,zarabal slušne tak si jeho manželka žiadala ovela vyššiu sumu ktorou však chcela pokryť svoje náklady a nie náklady na deti.Bolo to od nej nefer čo skomentovala aj sudkyna venujúca sa rozvodu a výživného.Tak sme s priatelom dali na radu priatelky ktora nám odporúčila vás.´Mnoho ludí nechápe prečo ste tu a že nie vy ste zodpovedný za chyby dotyčných zákonov,ale že ste tu na to aby ste upozornili alebo usmernili ludí kam sa majú obrátit,či skôr im napovedať čo s danným problémom.Zato Vám chcem poďakovať pretože aj vďaka Vám sme takto dopadli a je to velmi povzbujúce ak my tí obyčajnejší mame možnosť na tak kvalitné informácie.Ozaj ďakujeme a chcem len dodať že ludia ktorý vás nepoynajú by si mali uvedomiť koho a ako krityzuju...

viera napísané 06.08.2006 16:45

Je ťažke v dnešnej dobe prežiť aj v pripade keď sú manželia zamestnaný, len ma zaráža s akým nepochopením sa stretávajú ženy - matky v prípade dohody o spoločnej vyživovacej povinosti.To čo na začiatku vzťahu bola samozrejmosť po rokoch to ostáva na plecjiach poväčšine žien.Muž si v dnešnom čase nájde spôsob ako sa vyhnúť alebo aspoň zminimalizovať náklady na svoje deti ! Je až smiešne keď sa bavíme o čiastke akou je suma 1 500 sk !Stále sa preferuje názor ako by nemal rodič brániť v životnom raste dieťaťu a zo všetkých sýl mu napomáhať vo vytváraní podmienok. Bohužiaľ s touto sumou by neprežil žiadny chlap ale dieťa musí !.

viera napísané 06.08.2006 16:45

Je ťažke v dnešnej dobe prežiť aj v pripade keď sú manželia zamestnaný, len ma zaráža s akým nepochopením sa stretávajú ženy - matky v prípade dohody o spoločnej vyživovacej povinosti.To čo na začiatku vzťahu bola samozrejmosť po rokoch to ostáva na plecjiach poväčšine žien.Muž si v dnešnom čase nájde spôsob ako sa vyhnúť alebo aspoň zminimalizovať náklady na svoje deti ! Je až smiešne keď sa bavíme o čiastke akou je suma 1 500 sk !Stále sa preferuje názor ako by nemal rodič brániť v životnom raste dieťaťu a zo všetkých sýl mu napomáhať vo vytváraní podmienok. Bohužiaľ s touto sumou by neprežil žiadny chlap ale dieťa musí !.

viera napísané 06.08.2006 16:45

Je ťažke v dnešnej dobe prežiť aj v pripade keď sú manželia zamestnaný, len ma zaráža s akým nepochopením sa stretávajú ženy - matky v prípade dohody o spoločnej vyživovacej povinosti.To čo na začiatku vzťahu bola samozrejmosť po rokoch to ostáva na plecjiach poväčšine žien.Muž si v dnešnom čase nájde spôsob ako sa vyhnúť alebo aspoň zminimalizovať náklady na svoje deti ! Je až smiešne keď sa bavíme o čiastke akou je suma 1 500 sk !Stále sa preferuje názor ako by nemal rodič brániť v životnom raste dieťaťu a zo všetkých sýl mu napomáhať vo vytváraní podmienok. Bohužiaľ s touto sumou by neprežil žiadny chlap ale dieťa musí !.

michal napísané 03.08.2006 14:29

chcel by som vás poprosit o radu, kde by som našiel vzor dohody o výške výživného. Poprípade ak by sa dalo, poprosil by som vás o zaslatie tohto vzoru. Dakujem.

Zuzana napísané 10.07.2006 10:53

Dobry den chcela by som sa spytat ak brat zaraba 10000,- Sk mesacne akou ciastkou by mal prispievat na svojho 1,5 rocneho syna, ktory zije so svojou matkou? Za skoru odpoved velmi pekne dakujem

Simona Sabová napísané 15.05.2006 16:55

Milá pani Doktorka, rada by som sa Vás poprosila o radu.Priateľ sa asi pred dvoma rokmi rozišiel z družkou, s ktorou mal dve deti, súd na jej návrh na trestné stíhanie za zanedbanie povinnej výživy rozhodol o výške výživy 645,- mesačne na každé dieťa, chcem sa opýtať či je to v poriadku, ked priateľ pracuje len na dohodu o vykonaní práce a jeho mesačný príjem je 3200,-Kedže tu sumu nedokázal platit, súd mu zvýšil povinné výživné na 1000,- na každé dieťa.Poradte mi prosím čo mám robit, aby sa mu tá suma ešte nezväčila, ale naopak znížila aspon na tých 645,- mesačne aj tak na tie deti prispievam ja pretože jemu to nijak z toho príjmu nevychádza.Je možné platiť dlhy na výživnom aj na splátky?

Simona Sabová napísané 15.05.2006 16:54

Milá pani Doktorka, rada by som sa Vás poprosila o radu.Priateľ sa asi pred dvoma rokmi rozišiel z družkou, s ktorou mal dve deti, súd na jej návrh na trestné stíhanie za zanedbanie povinnej výživy rozhodol o výške výživy 645,- mesačne na každé dieťa, chcem sa opýtať či je to v poriadku, ked priateľ pracuje len na dohodu o vykonaní práce a jeho mesačný príjem je 3200,-Kedže tu sumu nedokázal platit, súd mu zvýšil povinné výživné na 1000,- na každé dieťa.Poradte mi prosím čo mám robit, aby sa mu tá suma ešte nezväčila, ale naopak znížila aspon na tých 645,- mesačne aj tak na tie deti prispievam ja pretože jemu to nijak z toho príjmu nevychádza.Je možné platiť dlhy na výživnom aj na splátky?

Simona Sabová napísané 15.05.2006 16:54

Milá pani Doktorka, rada by som sa Vás poprosila o radu.Priateľ sa asi pred dvoma rokmi rozišiel z družkou, s ktorou mal dve deti, súd na jej návrh na trestné stíhanie za zanedbanie povinnej výživy rozhodol o výške výživy 645,- mesačne na každé dieťa, chcem sa opýtať či je to v poriadku, ked priateľ pracuje len na dohodu o vykonaní práce a jeho mesačný príjem je 3200,-Kedže tu sumu nedokázal platit, súd mu zvýšil povinné výživné na 1000,- na každé dieťa.Poradte mi prosím čo mám robit, aby sa mu tá suma ešte nezväčila, ale naopak znížila aspon na tých 645,- mesačne aj tak na tie deti prispievam ja pretože jemu to nijak z toho príjmu nevychádza.Je možné platiť dlhy na výživnom aj na splátky?

Jana napísané 24.03.2006 11:19

Mám šesťročnú dcéru. S manželom-alkoholikom sme rozvedení už 3 roky, počas tohto obdobia bol zviazaný rozhodnutím súdu platiť výživné na svoju maloletú dcéru v sume 1000,-Sk mesačne. Nevykonal však ani jedinú platbu. Na manžela som podala už niekoľko trestných oznámení a najnovšie som celú vec postúpila exekútorovi. Manžel nikde nepracuje, zámerene nie je evidovaný na úrade práce a nemá nikde uvedené trvalé bydlisko. Stala sa však skutočnosť,l že mu zomrela matka a predali dosť drahý byt v centre BA, znamená to teda, že dedil. Mám otázku, za akú dobu od podania na výkon exekúcie možno dosťať povolenie od súdu na jej vykonanie, nebolo by vhodné súd upozorniť na to, že nastala takáto skutočnosť u neho? Okrem vulgárnych sms typu, že od neho v živote peniaze neuvidím, nastupuje ďalšia skutočnosť-dcéra od septembra tohto roku začne navštevovať povinnú školskú dochádzku, teda stúpnu náklady na jej výživu, ošatenie a pod.Neostáva mi nič iné, ako požiadať o zvýšenie výživného. Chcem sa opýtať, aká je výška minimálneho výživného na 6-ročné dieťa, 1000 Sk je žalostne málo. Ďakujem za odpovede.

radovan39 napísané 09.02.2006 11:41

Chcem sa spitat na výživné.Mam syna, ktorý ma 21 rok,študuje na Vysokej škole a popri tom pracuje ako pradavač v Tescu.To znamena,že ma mesačný prijem.Som poviný mu platit výživne nadalej do veku 25rok.?Alebo mi napište, kde sa o tom dozviem viacej na internete.

zuzana napísané 11.01.2006 15:12

rada by som sa dozvedela, ako je to s výživným, moja situácia je nasledovná:

10 rokov sme žili s partnerom v partnerstve ako druh a družka, medzitým sa nám narodilo dieťa, teraz sa rozchádzame a ja by som rada vedela, akým spôsobom si môžem právne poistiť, že dieťa jednoznačne patrí do opatery matky a ako je to s výživným, dá sa riešiť otázka výživného aj nesúdnou cestou???

vili napísané 14.12.2005 14:55

potrebujem poradiť. byvalej manželke bolo priznané dieta do opatery. nežijeme spolu. ja platim na dieta mesacne 1.500 Sk. v january by sa malo konat pojednavanie ohladom zvýšenia vyživneho. ona navrhuje 5.000 Sk. prosim vas čo mam robit aby jej to súd neschvalil. dakujem za velku pomoc.

s uctou vili.

ingrid napísané 01.12.2005 10:20

moja dcera ma pät rokov s jej otcom sme neboli zosobaseny a nikdy sme spolu nezili . kedze zaprel otcovstvo poziadala som sudnou cestou o DNA - testy ktore dokazali na 99,98 % jeho otcovstvo . Ked mala mala osem mesiacov zoznamila som sa s mojim terajsim manzelom a odstahovali sme sa do nemecka . Teraz rozmyslam o podani ziadosti na platenie vyzivneho , mohli by ste mi poradit ako mam postupovat kedze moja dcera ma nemecke obcianstvo a v rodnom liste neuvedeneho otca ? Ako to funguje medzi statmi EU ?

ingrrid napísané 01.12.2005 09:43

moja dcera ma pät rokov , s jej otcom sme neboli zosobaseny a ani sme spolu nikdy nezili , kedze po jej narodeni nepriznal otcovstvo podala som ziadost o DNA - test ktory mu dokazal ze je otcom . Ked mala mala osem mesiacov spoznala som mojho terajsieho manzela a odstahovala som sa do nemecka kde zijeme dodnes . Otec mojej dcery sa nikdy nezaujimal a nestaral o to ako sa ma . Teraz rozmyslam o tom podat ziadost o platenie vyzivneho mozete mi poradit ako mam postupovat kedze moja dcera ma nemecke obcianstvo a v rodnom liste neuvedeneho otca ? okrem tych krvnych testov ktore dokazali otcovstvo nikde nestoji ako otec.

igor kurek napísané 22.11.2005 14:55

Mam 26 rokov a som studentom denneho studia na VS. Prisiel som o vsetky vyhody, ktore som mal ako "mladez". Rodicia su rozvedeni. Doterz som mal urcene vyzivne od oca, ale od casu ako je dlhodobo na PN, nedostavam ani korunu. Mama ma maly prijem, a tak neviem co mam robit. Moje naklady na studium su dost velke. Len ubytovanie ma na mesiac stoji 1500,- Sk. Dakujem za odpoved.

JUDr. Glezgo napísané 03.05.2005 23:31

Otázky zadajte do právnej poradne.

Gabriela napísané 12.02.2005 15:11

Mam 17,5 rocneho syna a od rozvodu (1989), kedy mi bolo stanovene vyzivne vo vyske 500 Kcs - stale dostavam len 500 (ale uz Sk).

Rada by som vediet:

1) kde mam ziadat o to, aby bol byvaly manzel zaviazany platit ASPON minimalne zakonom stanoveneho vyzivneho ? (viem ze sa pri tom vychadza z min. mzdy a podla toho to vychadza na nejakych 650 Sk).

2) ak by som sa rozhodla este teraz (pred synovou 18-tkou) sudne ziadat o spatne zvysenie vyzivneho (3 roky dozadu) a sudne pojednavanie NEBUDE do dovrsenia synovej 18, bude to pozastavene alebo pojednavanie bude a mozu mi priznat spatne vyzivne?

Vopred dakujem!

Renáta napísané 28.01.2005 14:56

Chcela by som sa opýtať, čo si myslíte o mojej situácii a chcela by som aj nejakú radu čo mám ďalej robiť.. Otec môjho dieťaťa sa mi predstavil ako švédsky občan, so švédskym menom, pasom..atď. Po narodení dcérky, sme sa rozišli, žiadala som výživné na dcéru a postupne som zistila že je vlastne občanom SR, je tu evidovaný pod iným menom, so slovenskou trvalou adresou. Ale naša dcéra má švédske priezvisko... Keďže on má 2 mená, 2 trvalé adresy- na koho mám vlastne podať návrh na určenie výšky výživného? Malá ma v rodnom liste otca zapísaného ako švédskeho občana - ale po mojom ďalšom pátraní som sa dozvedela - od jeho matky že on nie je vo Švédsku nikde evidovaný. Na súde som mala podaný návrh najprv na neho pod švédskym menom, po pol roku mi povedali že sa to bude ťahať aj 5 - 6 rokov, keďže je to iná krajina, a že aby som radšej podala ten návrh na to slovenské meno a aj adresu... podala som, prešli 4 mesiace a stále sa nič nedeje... čo mám robiť???? Nie je na to určená určitá doba od podania návrhu - dokedy musí súd rozhodnúť??? A ďalšia vec je, že on pracuje ako námorný kapitán momentálen v Afrike v Ghane - zarába okolo 300 000 sk mesačne a neviem mu to nijako dokázať. Prosím, poraďte mi čo mám ďalej robiť, na koho sa obrátiť...

Soňa napísané 29.11.2004 13:16

Mirka, zadaj otázku do právnej poradne, od 1.12 už bude pojazdná. Na otázky odpovedám tam. Článok za pár dní z titulky zmizne a ľudia ktorí sa tu nevyznajú spravidla hľadajú rady v poradni. Máš možnosť si uplatňovať náklady spojené s tehotenstvom a zľahnutím voči mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné už teraz. Podrobnosti v poradni, alebo budú v druhej časti článku, len ten neviem kedy bude publikovaný.

Mirka napísané 29.11.2004 12:21

Chcela by som sa spytat p. Soni...som v 6 mesiaci tehotenstva a buduci otecko o dieta nema ziadny zaujem. Som nezamestnana a byvam u rodicov..mam 29 rokov. Chcem len vediet ci uz teraz si mozem nieco narokovat od buduceho otca..myslim na vybavu a pod. sudnou cestou a na co vsetko vlastne mam narok a ako mam postupovat. Alebo mozem nieco robit az po narodeni dietata? Dakujem

RNDr. Gabriel Pavlík (redakcia) napísané 29.11.2004 10:49

Milé (?) ženičky, to, čo tu od vás čítam, ma privádza do zúrivosti.

To, čo žiadate od JUDr. Glezgo sa dá porovnať s tým, ako keby ste odo mňa, ako učiteľa chceli, aby som naučil všetky deti bez ohľadu na mentálne predpoklady všetko tak, ako sa žiada.

Úlohou tohto webu je podať informácie v zrozumieteľnej(šej) forme a nie je riešiť súdne spory a krivdy (a opisovať, čo sa na ktorom súde deje), pretože tak, ako každý učiteľ i každý žiak je inak prísny na seba i druhých a inak múdry a nadaný, tak i každý súdny spor je o žalobcovi, odporcovi, sudcovi, právnych zástupcoch, no a samozrejme o okolnostiach prípadu. Akonhle jeden z týchto parametrov zmeníte, môže všetko dopadnúť úplne inak.

Potom by sme v tejto diskusii mohli čítať pre zmenu ponosy vášho exmanžela.

 

Lila - článok je teória, ktorá sa aplikuje do praxe, lenže závisí od aplikovateľa a ďalších okolností, ako to nakoniec dopadne. Vôbec tu nejde o ružovú farbu, to len vy ste tak naštvaná, že všetko trochu lepšie, než váš stav, sa vám vidí ručové, alebo dokonca rozprávkové. Netvrdíte, že váš prípad je vina JUDr. Glezgo, ale medzi riadkami na ju hádžete do jedného vreca so všetkými právnikmi a sudcami. Píšete, že si tu nevylievate zlosť, no priznajte si - vylievate si ju. A ten, kto je tu frustrovaný, ste práve vy pani Lila, lebo ak si myslíte, že má byť frustrovaná JUDr. Glezgo, dovolím si pochybovať o tom, že chápete význam slova frustrácia.

 

Zdena - ak sa tu oháňate ľudskosťou voči ľudskosti, tak si dovolím poznamenať, že prvý príspevok pani Lily bol bezohľadnoým degradovaním práce JUDr. Glezgo na úroveň oprášenia topánok handrou.

 

AK NAOZAJ NEŽIJEME V DOBE ĽADOVEJ, potom ste mali určite N možností, ako dostať exmanžela do vami chcenej pozície, ale nevyčerpali ste ich. Prosím vás preto, nabudúce vynechajte portál babetko.sk zo smeru vybíjania svojej prebytočnej negatívnej energie, existuje X možností, ako situáciu riešiť a nevinných pritom neurážať, neosočovať a neprávom nedegradovať.

Katarina napísané 22.11.2004 16:39

Neverim vlastnym ociam, co to tu citam. Neda mi nezastat sa p. Sone, pretoze jej clanky a tiez pravnu poradnu citam uz dlhsiu dobu a hodnotim ju ako velmi prinosnu pre mnohe mamicky. Lila, ak chces citat zakony v Zbierke, nech sa paci, ale mne a predpokladam aj inym pomoze jednoduchsi vyklad a tiez konkretne rady od p. Sone. Drzim jej palce, aby ju podobne reakcie neznechutili v jej praci a tesim sa na jej dalsie clanky.

Lila napísané 22.11.2004 14:41

Nehodnotim Vas osobne, ale uroven Vaseho clanku, ktory podla mna je z praktickeho hladiska uplne o nicom, pretoze IBA citujete zakon. To by tu vedel odpisat zo zakona par riadkov kazdy. Proste som len skonstatovala, ze clanky takehoto typu by mali byt o skutocnom zivote a nie citacie zakona. To si mozem otvorit stranku www.zbierka.sk, ked si budem chciet nejaky zakon precitat. Myslim, ze skor Vase reakcie su neadekvatne, ako moje. Ja vas neosocujem, ze ste frustrovana a dalsie veci ako vy mna. Ja len vyjadrujem svoj nazor na uroven vaseho clanku a s tym musite pocitat, ze nie kazdy bude vasim "umeleckym dielom" oslneny a skladat vam poklony.

napísané 19.11.2004 23:21

Zdena, nepovažujem svoju reakciu za neadvekvátnu. Som oproti Vám všetkým v obrovskej "nevýhode" v tom, že je tu moje plné meno, môj titul i moja fotka. Ja sa nemám právo ohradiť, ak niekto útočí na moju profesionalitu z osobných dôvodov? Ako sama tvrdí, vyjadruje tu na mňa názor osoba, ktorá nepozná mňa ani moju prácu a nič o mne nevie. Vám by zrejme neprekážalo, ak by Vašu prácu, ktorú urobíte z vlastnej iniciatívy, bezplatne, vo svojom voľnom čase a s tým najlepším úmyslom niekto označil za hambu, len preto, že má sám zlú a inú skúsenosť. Mne to prekáža.
Už som si mohla za to viac ako ročné pôsobenie na týchto stránkach zvyknúť, že sú diskusie zneužívané na takéto osobné útoky, ...no smola. Nezvykla som si a ani to nemienim urobiť. S profesionalitou to nemá nič spoločné. Emócie má každý človek, predstavte si, že ja ja :-)

Lila, Každý právnik na ktorého sa obrátite Vám odrecituje to isté z jednoduchého dôvodu. Taký je zákon. Ako sa realizuje v praxi, to sa musím opakovať, je na ľuďoch. Iste, i ja poznám kopu prípadov podobných Vášmu. Ale poznám i kopu prípadov, kedy je zúfalý otec, povinný platiť vysoké výživné, na ktoré fyzicky nemá napr. len preto, že jeho majetkové pomery sú vysoké vďaka dedičstvu ( nie peňažnému), vďaka tomu, že matka detí pracuje načierno, strieda partnerov,znemožňuje otcovi detí styk s deťmi, a i keď to vôbec nepotrebuje žiadala úspešne vysoké manželské výživné i výživné na deti, zatiaľ čo otec detí má novú rodinu a jeho finančná situácia je zúfala, atď atď...
Mimochodom, ust § 85a zák. o rodine je účinné od januára 02, takže tak doba ľadová a niekoľko rokov.

Vyjadrujete svoj názor na MŇA??? Na základe čoho?! Na základe toho, že ktosi údajne postupoval inak ako stanovuje zákon a ja som písala o zákonných ustanoveniach?! My sa poznáme?! Môžem len zopakovať, že si vyprosím aby niekto nazýval moju prácu hambou len preto, že je frustrovaný!

Zdena napísané 19.11.2004 12:20

Pani doktorka, Vaša reakcia na príspevok p. Lili je maximálne neadekvátna a keďže sa všetko dá povedať, resp. napísať viacerými spôsobmi, je tiež veľmi neprofesionálna aj vzhľadom na to, že keď ste právnička, tak sa asi často pri súdnych sporoch stretávate s emóciami. Myslím si, že na poslednú vetu v jej príspevku ste reagovali prehnane, na tomto fóre nie je Váš protivník a jej problém by ste mali predovšetkým chápať ľudsky. Na záver chcem napísať, že nemám podobné problémy,takže neprispieva "ďalšia ukrivdená". Ďakujem.

Lila napísané 19.11.2004 08:47

Hoci sa sud tahal niekolko rokov, neprebiehal v dobe ladovej, ale teraz nedavno, takze legislativa sa nezmenila a mam ju dost podrobne nastudovanu.

Nevylievam si na vas zlost, lebo v konecnom dosledku som nastvana len a len na otca svojho syna. Koniec koncov, nejedna sa len o moj pripad, ale poznam zopar takych, kde sa otecko vyzul z platenia len preto, ze podal zaporne danove priznanie a nikoho nezaujimalo (ani po priamom upozorneni), ze zije v luxusnej vile, vozi sa na drahom aute, ma chatu, kazdorocne absolvuje zahranicne dovolenky....ale to by bolo na dlhe rozpravanie.

Vyjadrila som len svoj nazor na vas a podobne clanky, ktorych som uz citala neurekom. Podla mna by mali odhalit citatelovi, ako to v skutocnosti na takychto sudoch chodi, aspon by sa vyhli naslednemu sklamaniu, pretoze to co pisete (a co vam odrecituje kazdy pravnik, na ktoreho sa mozete s doverou a plnou penazenkou obratit) nema so skutocnou praxou v nasom sudnictve nic spolocne.

JUDr. Soňa Glezgo napísané 19.11.2004 00:26

Milá Lila. Tento článok bol napísaný za účelom poskytnúť ZÁKLADNÉ ORIENTAČNÉ informácie k téme tak, ako to vyplýva z našej platnej a účinnej legislatívy.

Môžem chápať, že ste zo svojho prípadu sklamaná a nahnevaná, nevidím však dôvod, prečo svoju zlosť obraciate na mňa?! Je fakt láskavé, že netvrdíte, že za situáciu v praxi môžem ja.
Aplikácia a realizácia práva je na ľudoch.
Naše súdy sú nezávislé, čo v praxi znamená okrem iného aj to, že sudca BY MAL rozhodovať podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia, po posúdení sitácie. Ja som vo Vašom prípade ani nerozhodovala ani ho nepoznám.
V článku je opísaný právny stav, z ktorého sa pri rozhodovaní vychádza. Právny stav aktuálny k dátumu uvedenia článku! Ak Váš spor trval niekoľko rokov, je pravdepodobné, že sa vychádzalo z inej legislatívy.


A že realita je iná? Ktorá realita? Tá Vaša? Nič Vám nebráni aby ste napísala článok Vy. Ako píšete, je fakt hamba že som napísala článok, ktorý možno niekomu pomôže zorientovať sa v zložitej situácii! Netvrdím, že situáciu vyrieši, na to je potrebné zďaleka viac, ale zrejme Vy máte lepší nápad. Nech sa páči, realizujte sa. Redakcia Vám priestor iste poskytne.
Spory o výživné ( a nielen tie), najmä ak sa rodičia nedohodnú môžu trvať niekoľko rokov, je to uvedené aj v článku spolu so zmienkou o sklamaní rodičov. Vy ste živý príklad. Ak sa chce niekto domôcť svojho práva, je mimoriadne vhodné nechať sa zastúpiť odborníkom. Ani topánky si nešije človek sám, ak nieje obuvník. Ľudia majú spravidla mylný dojem, že právne zastúpenie je zbytočná investícia a obracajú sa o pomoc až keď už je neskoro. Ak Vám pomôže si vybiť zlosť a frustráciu takýmto spôsobom, je to Vaša vec. Skôr než atakujete niekoho, kto s Vaším prípadom nič nemá by snáď bolo vhodné sa trošku zamyslieť.

Na prípadné VECNÉ otázky súvisiace s témou odpoviem po ich zadaní v právnej poradni.

Lila napísané 18.11.2004 10:37

Mila pani doktorka, to co ste tu popisali, je sice pekne, ale je to len cista teoria, ktora s praxou nema nic spolocne. Sama som sa sudila (sud sa tiahol niekolko rokov) o vyzivne pre mojho syna, pricom sud neprihliadol vobec na nic, co ste spominali. Odvolaci sud len potvrdil povodny rozsudok, napriek tomu, ze som ziadala v odvolani aby sa dosetrili majetkove pomery otca. Nikto nic nedosetril, vykaslali sa na to!!!.A ani socialna pracovnicka, ktora pred sudom zastupovala prava dietata nic nenamietala, bolo jej to srdecne jedno. Je velka hanba, ze v clankoch, ako je napr. aj tento vas, vsetci farbia skutocnost na ruzovo, ale ked pride na lamanie chleba, zrazu sa nemate kde dovolat spravodlivosti. Netvrdim, ze je to konkretne vasa vina, ale ako pravnicka snad poznate, ako to v praxi chodi, tak by ste mohli napisat do clanku aj kus pravdy a nie tieto rozpravocky.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku
Milan napísané 28.09.2017 12:50

Dobrý deň chcem sa opýtať či môžem žiadať o zrušenie platenia vyzivneho ak som zistil po 7 rokoch že to nieje moje dieťa. Bývalá exmanželka ma klamala.Da sa zrušiť platenie vyzivneho a zrušenie otcovstva? Ďakujem pekne milan

Monika Danyiova napísané 26.06.2015 08:39

Dobry den. Chcela by som sa spytat manzelov syn je zvereny do vychovi matky,tej chlapca zobrali na tri mesiace do psichiatrickeho ustavu v hrani pretoze je problemovi aj v skole aj doma. Chcela by som vediet ze ci mame platit teraz alimenty kedze za ustav sa neplati lebo to hradi stat.

Vaše menomiki napísané 12.03.2015 09:04

VYSTRIHAM VAS PRED PRAVNIKMI A PRAVNICKAMI PRIDETE O VELKE PENIAZE !!!

daniela napísané 02.01.2015 15:32

Dobry den.chcem sa opytat sud my neurcil styk z dietatom a otec mi ho nedava vobec.co mam robit

barbora napísané 08.10.2014 12:35

Dobry den chcem sa spitat s partnerom s ktorym mam 4rocnu dcerku nezijem uz 2roky na malu mi neprispieva od tej doby co spolu nejsme ani pocas spoluzitia mi bohvie ako neprispieval radsej pil a hral hraciautomati ja som si pred rokom urobyla zivnost ale ziadnu pracu nemam a teraz budem mat sud o vizivne chcela som sa teda spitat ci mozem dostat aj ja od sudu vizivne ak som zivnostnik Dakujem

erika napísané 14.09.2014 14:20

Váš komentárdobry den prajem moj manzel si teraz chce znizit vyzivne plati 100 eu ma pracu syn ma 10 rokov ja pracujem moj zarobok je 500 eu moze sud znizit vyzivne dakujem

Angelika napísané 25.08.2014 11:30

Dobry den! Chcela by som vas poziadat o radu. Moj partner nezije uz dlhsi cas so svojou manzelkou a po tom ako sme uz rok spolu i ked zial zatial nie je rozvedeny, som tehotna.. Ma z manzelstva dve deti 6 a 13 rocneho chlapca. My zijeme v nemecku a oni na slovensku. Vedeli by ste nam poradit kolko (napr. percentualne z platu) bude musiet platit moj partner vyzivne na deti a na byvalu manzelku? Dakujem

martin napísané 02.11.2013 00:36

Dobrý večer chcem sa Vás opýtať s manželkou máme 2,8 ročnú dcéru a možno sa budeme rozvádzať . Ona bude bývať u rodičov aj s malou . Teraz dostáva materskú cca 220 eur . od Marca by mala nastupiť do práce a jej plat bude si cca 400 eur aj dcera bude chodiť do škôlky . Ja mám príjem čistý okolo cca 750 eur a mám byt ktorý je písaný na mna a poberám zťp . Chcem sa vás opýtať koľko mi určí súd som platil výživné pre dieťa?

Michal napísané 17.09.2013 08:46

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať , ohladom platenia výžívného na plnoletú dcéru , ktorá študuje , na vysokej škole individuálne a popri tom pracovala rok na dohodu a další rok na živnosť + je vydatá od 1.6.2013.

S dcérou sa stretávam a komunikujem . Dcére na úrade práce sociálnych vecí a rodiny pracovníčky povedali že som povinný platiť výživné pokial bude študovať na vysokej škole. Mne na okresnom súde pracovníčka povedala pokial jedcéra vydatá tak už nie som povinný platiť výživné.Momentálne neviem či musím alebo nemusím platiť.

martina napísané 21.05.2013 12:06

Váš komentár

Dobrý deň! Prosím o radu .Sme rodičia dcéry ktorá má dieťa,nie je vydatá, žije z partnerom ktorý jej údajne dáva na syna peniaze. Nám sa to nepozdáva. Keď sme ho požiadali aby platil riadne na dieťa úradnou cestou,/súdne konanie ohľadom výživného doposiaľ nebolo vykonané/ tak to obaja zamietajú. Ako môžme my starý rodičia postupovať pri vymáhaní výživného úradnou cestou od jej priateľa?

Toto trvá už 5 rokov a my stále pomáhať už nevládzeme.

Ďakujeme S pozdravom :martina

Monika napísané 23.02.2013 16:24

Chcela by som sa informovat ex manžel mi pol roka neplatíl výživne teraz v januári zaplatil a viac zas nič. Chcem sa len opýtat či možem podat na neho trestne oznámenie.Ďakujem

adriana napísané 15.08.2012 09:30

Dobrý deň, obraciam sa na Vás, aby ste mi poradili.Boli sme s priateľom 8 rokov a máme 6ročného syna.Odišla som od neho pred mesiacom.Neboli sme zobratí.Snažila som sa s ním dohodnúť mimosúdne ohľadom financií na malého.Môj návrh bol 100 eur a že bude platiť škôlku (max 40eur mesačne).Včera mi povedal, že on s tým nesúhlasí a chce mi dávať 50eur.Chcem to ísť riešiť súdne.Ja som si vybrala prenájom , kde budem s malým bývať.Mesiac to trvalo tak, že ak chcel, malý išiel k nemu.On stále splieta striedavú starostlivosť, pričom toto mi pripadá ako neobmedzený styk, pretože je s ním koľko chce.On sa opiera o to, že aj tam je malý, tak nevidí dôvod platiť takéto peniaze.Pritom zarába veľmi pekné peniaze.Chcem sa opýtať, ak ho dám na súd, ako mám postupovať, čo žiadať konkrétne.Ja mám polovičný úväzok.Chcem sa opýtať, či je možné pri polovičnom úväzku pracovať ešte na dohodu alebo aké mám možnosti niečo dostať od štátu nejaký príspevok? ďakujem za odpoveď

Monika napísané 30.07.2012 18:55

moj byvaly manzel bol zapisany v rodnom liste dietata aj ked nebol otcom (neubehla nam lehota)podal si o zapretie kde sa dna preukazalo ze nie je otcom.

S otcom diatata som absolvovala sud co sa tahalo dva roky teraz sud uznal ho za otca ale spetne vyzivne co ma zalatit mu dali iba od dna kedy mojmu byvalemu manzelovi a mne prislo rozhodnutie ze nie je otcom od koho a ci vobec mozem ziadat zaplatenie za tie mesiace

Dcera sa narodila 30.5.2010

rozhodnutie s byvalim nadobudlo platnost 18.2.2011

cize otec dietata ma zaplati spatne vyzivne od casu 18.2.2011-9.6.2012

mam pravo od byvaleho ziadat spetne vyzivne od dna 30.5.2010-18.2.2011????

Dakujem za odpoved

ROMANA napísané 28.10.2011 21:57

Chcela by som sa opýtať,bývali priatel neposiela na čas výživne na svojho syna.neboli sme manželia,sud zveril dieťa mne do osobnej starostlivosti a výživne posielať vždy k 15dnu v mesiaci.ale ešte ani raz ho neposlal na čas.vždy o dva týždne neskor.prosím o radu ako ho prinutiť aby ho posielal načas.

dakujem.

ROMANA napísané 31.10.2011 21:03

Chcela by som sa opýtať ohladom výživneho.otec mojho syna má sudom určené posielať výživne vždy k 15dnu v mesiaci.no nikdy ich nepošle na čas.vždy o týžden,dva po termíne,niekedy aj neskor.čo robiť,aby ich posielal na čas.

dakujem

Lucia S. napísané 25.10.2011 11:56

Dobrý den, chcem sa spýtať, ci mam narok žiadať výživné. Mame 7 mes. dieťa .Manžel sa od nas v auguste odstahoval a žije u otca .Pracuje v zahraničí , 3 týždne je vonku a na týzden príde na slovensko .zaraba cca 1400 eur .v auguste mi poslal 120 eur . a ešte teraz v oktobri tiež. on žije nakladným životom. chcem nech mi posiela aspon 300 eur .. je to možne, aby to sud schvalil?co všetko si mam pripraviť na sud?

Alena napísané 03.10.2011 20:04

Dobry vecer.

 

Som 26 rocna studentka a zijem v domacnosti s mojou matkou. Na VS som prekrocila standardnu dlzku studia na inzinierskom stupni. Od septembra tohto roka do konca augusta 2012 budem studovat 5 rocnik. Je mozne uplatnit matke podporu na byvanie alebo na vyzivovanie? Matka je rozvedena a jej cisty prijem zodpoveda 380 euram, z toho 200 euro je splatne najomne plus inkaso. Aky je postup pri uplatnovani prispevku?

Zuzana napísané 27.06.2011 15:29

Dobry den.Chcela by som sa opitat jednu otazku: Mam maloleteho syna a jeho otec pracuje v zahranici zaujimalo by ma, ze ked dam na sud aby mi platil vizivne bude mi na dieta platit aj ked racuje v zahraici?lebo pocula som ze ked pracuje otec dietata v zahranici av state ktore nieje v europskej unii nieje poviiny platit na dieta neviem ci je to pravda viete mi poradit prosim

renata napísané 16.02.2011 09:44

dobry den.mam tiez otazku,tak ako ostatne.chcem sa opitat ako je to s vyzivnym.mam 10 rocneho syna a 10 rokov spolu nezijeme.mam narok na zvysenie?robi v zahranici a starostlivost o syna ziadna.jeho pribuzny mi povedali,ze nepochodim.chcela by som sa opitat ci mam nejaku sancu ,dakujem

Ľubomir Kajan napísané 09.01.2011 19:17

Dobrý deň. Prosím odpoveď na otázku, či je možné súdne žiadať o náhradu výživného od otca, ktorý otcovstvo priznal zápisom na matrike a je uvedený ako otec, ale od mamy žiadal, aby sa to nedozvedela jeho rodina. Preto som sa aj ja túto skutočnosť dozvedela až pred pol rokom stým, že otec na mňa nikdy neplatil aj keď to pri mojom narodení sľuboval. Ja mám 27 rokov a som zamestnaná. Mám reálnu možnosť požiadať o dodatočnú súdnu náhradu za neplatené výživné? Ďakujem. Ľ.K.

Vlado napísané 02.01.2011 21:25

Dobry den chcem sa spytat po rozvode ak mi urcil sud vyzivovaciu povinost na byvalu manzelku.Kolko trva tato vyzivovacia povinost voci byvalej manzelke ak je zamestnana a je zdrava.Ja som si zistoval ze asi 3-5rokou od datumu pravoplatnosti rosudku.Co je na tom pravdy.Ďakujem za odpoved.

veja napísané 30.12.2010 10:59

dobry den.chcem sa spytat,ze manzel zacal pracovat v zahraniči.je živnostnik..odvtedy ako odisiel su to 4mesiace mi neprispel na dieta ani na domacnost.momentalne od vtedy zijeme oddelene.a ideme saq rozvadzat ja som na materskej dovolenke a vydaje su vyssie ako moja materska..manzel mi odmieta prispievat na dieta...viem ze ma vysoky prijem a poslal mi po 4.mesiacoch 150e.moze si sam urcovat vyzivne?ked niesme este rozvedeny??dcera ma 6.mesiacov videla ho 3krat a vobec ho nepozna..ma pravo ju zobrat ku sebe domov??ked v ich domacnosti su zvierata konkretne psy ktore spia v posteli a domaci ich bozkavaju a vykladaju na stol.dieta je male a nema vytvoreny vztah k otcovi ani k neho pribuznym a v ich domacnosti nie su podmienky pre dieta.ako mam v tejto veci postupovat.

Dáša napísané 28.12.2010 16:30

Dobrý den. Chcela by som sa spýtať čo mam robiť ak mi potec dieťata neplatí pravidelne a tiež ešte aj dlži na výživnom. Neboli sme zobraty dieta je zverene do mójej starostlivosti sudom,taktiež ma urcene platit 100 eur mesacne.ale neplati vobec alebo sem tam. poziadal o znizenie vyzivneho na 30 eur ale to prehral ale stale mi dlži co mam robit aby mi platil alebo mam pravo na nahradu vyzivneho? Dcera ma 5 rokov a pojhde do skoly od septembra.Zijeme v Rakusku a len skolka ma vyjde 100 eur mesacne.som tazko chora a moje naklady za nemocnicu su velke.Som vydata a s manzelom mame aj druhe dieta. co mam robit aby mi byvaly priatel otec dietata platil?

Peter napísané 10.05.2013 20:46

Milá Dáša, prečo žijes v Rakúsku keď je to tam také drahé!!! Prečo by mal tvoj bývalý trpie tým, že máš v Rakúsku zvýšené životné náklady?? Ak na to nemáš, tak sa vráť domov..........

Ľudmila Nagyová napísané 07.12.2010 15:24

Váš komentár

Som rozvedená matka dvoch detí, jedno má 17 r.- chodí na strednú školu a druhé má 21 r. a navštevuje vysokú školu. Bývalý manžel na ne prispieva sumou 200 euro, na tejto sume sme sa dohodli mimo súdu a touto sumou prispieva už asi 1 rok čo viem dokázať výpisom z účtu.Chcem sa spýtať, či sa táto suma može rátať ako príjem do domácnosti keďže súdom má bývalý rozhodnutie platiť výživné iba 30euro. Potrebujem to vedieť z toho dovodu, že chcem zobrať hypotéhu na kúpu bytu a keby sa to mohlo právne zarátať do príjmu domácnosti tak by som si mohla túto požičku zobrať.Ďakujem za odpoveď.

Lenka napísané 04.11.2010 17:23

Prosím o radu, ako mám postupovať pri žiadosti na zvýšenie výživneho môjho dieťaťa. Na aké orgány sa mám obrátiť s mojim problémom.Dvanásť rokov platil tú istu sumu, ale syn je starší a výdavky sú čo raz vyšie. Syn ide na strednú školu, treba platiť internát a financii niet.

Mária napísané 15.12.2009 12:01

Chcela by som sa informovať mám 14 mesačného syna, jeho otec mi platí výživné ale o mesiac čaká dieťa s inou je možné o zníženie výživného. Viem, že je nejaký zákon 42 čo má prispievať žene, ktorá je materskej týka sa to práce. Prosím mohli by ste mi dať informáciu.

ďakujem

kosut napísané 17.11.2009 21:09

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať že podľa akého vzorca alebo aký je postup pri vypočitaní vyživného na jedno dieťa? manželka sa mi stale vyhráža že budem bezdomovec lebo že nebudem mať s čoho žiť: ďakujem

Stefan Nagy napísané 06.07.2008 20:08

Dobry den!

Rozviedol som sa 12.04.2004, ked som sa byvalou manzelkou dohodol na Sude platit vyzivne 1 000.-Sk. V roku 2006 som sam od seba zacal platit na syna ktory ma 12 rokou 2 000.-Sk. Ja pracujem vo Velkej Britanii a teraz byvala manzelka podala navrch na zvysenie vyzivneho. Prosim Vas chcel by som vediet ako sud vypocita vysku vyzivneho ked pracujem v zahranici a zijem spolu so svojou druzkou s ktorou cakame dieta.

Dakujem Stefan.

Stefan Nagy napísané 06.07.2008 20:04

Dobry den!

Rozviedol som sa 12.04.2004, ked som sa byvalou manzelkou dohodol na Sude platit vyzivne 1 000.-Sk. V roku 2006 som sam od seba zacal platit na syna ktory ma 12 rokou 2 000.-Sk. Ja pracujem vo Velkej Britanii a teraz byvala manzelka podala navrch na zvysenie vyzivneho. Prosim Vas chcel by som vediet ako sud vypocita vysku vyzivneho ked pracujem v zahranici a zijem spolu so svojou druzkou s ktorou cakame dieta.

Dakujem Stefan.

Sylvia napísané 01.06.2008 20:04

Dobry den.Chcela by som sa spýtat, že ak môj otec neplati výživne a je na invalidnom dôchodku čiže je aj nezamestnany a ja v auguste 2008 dovršim 18 rokov, že čo sa s tym da robit.Či je možne aby mi to vyplatil aj ked už budem mat 18 alebo nie.Alebo či to treba riešit sudne kym som 18 ešte nedovršila?Vopred vam velmi pekne dakujem za odpoved.

valika napísané 08.05.2008 12:30

Prosím poraďte mi niekto.. mám20 rokov a moji rodičia sú rozvedení.

Žijem s mamou a nedokáže ma kvôli svojim pomerom živiť, jej terajšia finančná situácia je dosť zlá, kvôli zdravotným dôvodom nemôže pracovať, tak zostala doma opatrovať dedka, to jej vynesie okolo 4.500,- SK, plus dostane výživné od otca 1.200,-Sk,sociálku na mna 500,-Sk a dedkov dôchodok 7.200,-.. Mám aj brata.. na ktorého otec posiela 800, .Sk Keď vyplatíme všetky výdavky za mobily, internet, za elektrinu, inkaso a podobne zostane veľmi málo.

Chcem sa spytať, v auguste idem n avysokú školu, na školu sa prispieva len minimálne, ale sú tu knihy, škola je v trnave a keďže bývam v NZ musím byť na internáte, ten an mesiac vyjde do 2000 SK.. chcem sa spýtať: počula som že plnoletá osoba, ktorá ide na vysokú školu má nárok na minimálne výživné 5000,-Sk

je to pravda?alebo ako to vlastne je?prosím poraďte mi.

valika napísané 08.05.2008 12:29

Prosím poraďte mi niekto.. mám20 rokov a moji rodičia sú rozvedení.

Žijem s mamou a nedokáže ma kvôli svojim pomerom živiť, jej terajšia finančná situácia je dosť zlá, kvôli zdravotným dôvodom nemôže pracovať, tak zostala doma opatrovať dedka, to jej vynesie okolo 4.500,- SK, plus dostane výživné od otca 1.200,-Sk,sociálku na mna 500,-Sk a dedkov dôchodok 7.200,-.. Mám aj brata.. na ktorého otec posiela 800, .Sk Keď vyplatíme všetky výdavky za mobily, internet, za elektrinu, inkaso a podobne zostane veľmi málo.

Chcem sa spytať, v auguste idem n avysokú školu, na školu sa prispieva len minimálne, ale sú tu knihy, škola je v trnave a keďže bývam v NZ musím byť na internáte, ten an mesiac vyjde do 2000 SK.. chcem sa spýtať: počula som že plnoletá osoba, ktorá ide na vysokú školu má nárok na minimálne výživné 5000,-Sk

je to pravda?alebo ako to vlastne je?prosím poraďte mi.

andrea napísané 28.04.2008 18:20

Som 29 rocna matka trojmesacneho dietata zijuca s druhom v anglicku.som slovenskej narodnosti a dieta tiez s tym ze otec dietata je poliak zijuci a pracujuci v anglicku.moja otazka znie, v pripade rozchodu ake ma moje dieta prava na vyzivne , a akou formou mam on poziadat.som z Liptova , ozve sa mi nejaky pravnik , ktorz je schopnz sa mi ozvat a poradit?dakujem vam

zoltan dosek napísané 21.04.2008 18:59

prosim o radu rozvadzama sa mame 2 deti malolete ostalo u manzelky plnolete u otca obaja chodia do skoly ako ma postupovat otec ohladom vyzineho co ma robyt?ako urci sud vyzivne? dakujem

napísané 04.04.2008 17:42

Dobrý deň,potrebovala by som informáciu-ie,ohľadom výživného.Som rozvedená,mám jedno dieťa z 1.manželstva,4 roky žijem s mužom,ktorý je tiež rozvedený má 2 deti,neplatil výživné 2500,-Sk,keďže sa s exmanželkou dohodli,že bude splácať ich spoločné pôžičky t.j.11500,-Sk mesačne.ona dohodu porušila a ho podala na exekutora,a ďalej už viete čo pokračuje.Problém je v tom,že my máme spoločné 2 ročné dieťa,a ďalšie sa čoskoro narodí.Som SZĆO doteraz som bola na materskej,teraz je na "materskej"môj druh.Tým pádom sme požiadali súd o zníženie výživného.Súd žiadá odomňa moje majetkové,finančné pomery,kvôli čomu som aj nahnevaná.Prečo by som mala platiť na cudzie deti,keď ja mám tiež 2?Môžem sa nejako odvolať?A kto zastupuje moje deti v takom prípade,berie sa ohľad aj na moje?

marianna ferencova napísané 19.02.2008 19:28

môže mi niekto poradit kolko asi by mi moj ex priatel otec mojho syna mal platit ak pracuje v nemecku kde je aj ženaty a jeho prijem je 1500eur.

Zuzana napísané 24.01.2008 11:29

Dobry den, mam doma rocne dievcatko, a chcem poprosit o pomoc kde by som nasla ziadost na urcenie vyzivneho, resp. "ziadost o vyzivne" nakolko moj partner sa na vychove svojej dcery niijako zvlast nepodiela. za co najskorsiu odpoved dakujem.

Katarina napísané 17.01.2008 22:44

Dobrý deň. Chcela by som vas poprosiť o radu. Môj priaťeľ plati na syna 4000sk čo chápem,že to v dnešnej dobe nieje veľa+2500 na šetrenie. Ja som vo 4 mesiaci tehotenstva, pracovala som len brigadne,takže nepoberam nič. Priateľ aj ked ma vysoky plat, ale ma vela splátok a dlhov z predchadzajúceho manželstva, ktore mi zatajil. Pretože som 2x potratila,tak mi robia vyšetrenia za ktore si niekedy platim+vitaminy,oblečenie atd. Tak som ho poprosila či by mi nemohol pomôcť nejakou čiastkou, tak som dostala odpoved, že on sa ešte dosť naplati. To som počula v telefone,že mu to radi jeho byvala. Aj ked su rozvedeny maju velmi dobrý vzťah, už viacero kamarátiek mi potvrdilo, že on skôr da na jej slovo. Mám nejake právo od neho žiadať aspoň 300sk mesačne? moje uspory dochadzaju a nemám už ani rodičov , aby mi pomohli. Vopred pekne dakujem za radu ako mam postupovať.

faykissova viera napísané 12.01.2008 10:15

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pomoc, kde by som nasla vzor dohody o znizenie vyzivneho. Dakujem

Váradi Roland napísané 10.01.2008 16:40

Dobrý deň! Mám jedného 17r. syna. Platím výživné 500,- sk od roku 1996 (tedy sme rozvedeli). V koncom októbra mi dalo jeho matka na súd aby som mu platila 2000,-. No ja niesom schopný, práve dnes sme mali 2. pojednávanie. Súdkyňa nám povedala že podľa papierov je vyžadovaná suma je naozaj veľa bola by najlepsia keby sme vedeli dohodnúť v sume 1500.-. Ona nesúhlasila. Teraz čakám na február na nové pojednávanie. Koľkokrát nás zavolá súd keď ani teraz nedohodneme? Súdkyňa nemôže určit výšku výživného? Dokedy preťahuje proces a kto bude vyhrať to neviem, ale môj syn iste že nie.

Jana napísané 28.12.2007 17:05

Prosím o radu. Na súde pri rozvode som bola informovaná že výživné treba platiť v pravidelných opakujúcich sa sumách, ktoré sú zročné vždy na mesiac dopredu.

Môj manžel si platí ako chce do 25-teho v mesiaci mám mať výživné on pošle 28 dňa v mesiaci, alebo týždeň - dva po termíne. čo mám robiť ako mám ďalej postupovať ? Mám ho dať na súd? ďakujem

Natalia Podolcova napísané 25.12.2007 14:30

Moj syn ma 2 roky a je vazne chori. moj este manzel si nasiel slobodnu babenku a nas den pred vianocami vyhodil. co mam urobit ako prve? je zivnostnik a zaraba dobre ale neoficialne.. kolko mam pytat vyzivneho a co vlastne k tomu potrebijem? vopred dakujem za pomoc.

julia napísané 12.12.2007 17:22

dobry den,chcela by som vediet,co vsetko mozme zaratat do mesacnych vydavkov na domacnost,ked sudca rozhoduje o vysle vyzivneho.sporenie na meno dietata,poistku?a co presne znamena ,ze otec moze dieta navstevovat neobmedzene?matka musi suhlasit s casom navstevy a byt pri navsteve?

tokar napísané 06.12.2007 17:08

mam male dieta a moja byvala priatelka dala navrch na alimenty lenze ja nepracujem pretoze mam zdravotne tazkosti a nepoberam zatial ziadne davky....aka by bola potom vyska prispevku...a ake mam moznosty na ziskanie mojho syna?

jana napísané 12.11.2007 10:25

Dobry den! Mam s priatelom dieta. O vyske vyzivneho sme sa dohodli ustne. Teraz moja starsia dcera potrebuje doklad o prijme k stipendiu. Postaci aj rodicovska dohoda o vyzivnom s overenymi podpismi na matrike, alebo treba tuto dohodu zaslat na schvalenie na sud. Ak ano - v kolkych vyhotoveniach a ake su poplatky. Je potom este nutne ist na sud osobne,alebo postaci zaslat postou a sud dohodu akceptuje?

Existuje nejaky vzor?

dakujem

Ondrej napísané 27.09.2007 09:38

Rád sa pripojím a popíšem svoj príbeh a taktiež poprosím o radu. v r. 2002 som sa zoznámil s vydatou ženou. S manželom mali taký voľný vzťah, plánovali sa rozviesť. Len čo zistila, že túžim po dieťati, jej najväčšou snahou bolo otehotnieť. V januári 2004 mi porodila syna. Už počas tehotenstva a hlavne po pôrode sa mi začala odcudzovať. Nakoniec ma presvedčila, že malý nieje môj, ale syn jej nového priateľa. Teraz mi súd určil výživné 1 800,- plus spätne v splátkach od dátumu jej podania na súd. Stretávať sa môžem iba v spoločnosti matky a to v stredu od 17,00 do 18,30 a v nedeľu od 16,00 do 18,00. Ja som bol v čase našej známosti nezamestnaný a momentálne som zasa nezamestnaný a už 12. mesiac sa mi nedarí nájsť zamestnanie primerané môjmu veku, kvalifikácií, zdravotnému stavu a rodinným pomerom. Mám 48 rokov a bývam v domácnosti invalidnej matky, ktorá má zrakové, kardio a denne berie štyri dávky inzulínu. Je výška výživného adekvátna mojim pomerom? Je čas vyhradený na stretávanie sa so svojim synom dostačujúci? Ja nepijem, nefajčím, nekávičkujem, žijem veľmi skromne. No o svojho syna mám záujem. Som vinný tým, že som chudobný? Ktorý zákon, paragraf dáva žene, matke právo manipulovať so životom otca a dieťata? (A čo sú to za sociálne pracovníčky, kolízne opatrovate%lky, keď s takýmto postupom súhlasia?) Partner matky môjho syna nazýva odporným, škaredým a zlým potkanom a ja sa mám na to nečinne prizerať? Ja viem, že dieťa a hlavne chlapec potrebuje otca. Poradí mi niekto?Dík

Radovan napísané 13.08.2007 21:12

prosim o radu: nie som rozvedeni ale s manzelkou spolu nezijeme. zijem v zahranici manzelka zije na SK. mame jedno dieta ma 4 roky. manzelka chce aby som platil vyzivne na dieta. otazka: kolko podla zakona som povinny prispievat. dakujem

dixy napísané 11.08.2007 16:27

Myslím, že to tu ešte nebolo. Ako čítam sťažujú sa väčšinou rozvedené manželky na nízke výživné, ale poraďte mi, čo mám robiť ja.Som 4 roky rozvedený. Z manželstva mám 2 deti, na ktoré som platil výživné po dohode s mojou ex-manželkou , vo výške 2200,- Sk. Bol som v tom čase evidovaný na Úrade práce, Po 2 a pol roku som dobrovoľne zvýšil sumu na 2 700,- Sk. Moje deti od rozvodu , hoci to nebolo súdom stanovené nesmeli so mnou telefonovať, nesmel som si ich brávať k sebe a dokonca zakázala deťom telefonovať a stretávať sa aj so starými rodičmi, s ktorými mali krásna vzťah. Najviac ma však nahnevalo, že keď som začal platiť vyššie výživné, dala chlapcom poprepichovať uši, porobiť melíry na vlasy a ona si bola urobiť v salóne krásy úpravu vlasov za 1500,- Sk.

Ja nemám pomaly na stravu, ale výživné platím ako sa patrí, veď sú to predsa moje deti, ale záleží mi aj na ich výchove. Keď som jej povedal, že 10 ročnému synovi nedám 100,- Sk na pirsink, ktorý mu chce dať na nos, tak mi povedala, že mi deti viacej nedá. Aj takéto sú prípady. Prosím o radu. Ďakujem

Adrian napísané 11.06.2007 10:44

Chcel by som sa spytat ci existuju nejake podklady k vypocitavaniu vyzivneho tabulka atd ,alebo priemerne naklady financne na jedno 13 rocne dieta.Exmanzelka ziada zvysenie . Nechcem svoje dieta ukratit o vyzivne ale ani nechcem platit na slepo.

martina napísané 30.04.2007 09:57

Vie mi niekto poradit, ako postupovat ak sa chce otec zriect deti? Tie peniaze ktore posiela na deti byvala použiva na niečo celkom ine. Chce tie peniaze sporit a potom ich dat detom ale nie ich matke.Prečo sa stale piše iba o matke ktora trpi a malokto vie, že prave manželky odchadzaju od svojich manželov a najdu si milencov a este aj vyciciavaju byvalých manželov na výživnom a použivaju peniaze na niečo celkom ine! Ale sud im to priklepne bez ohľadu na to či je to spravne alebo nie, veď to je matka a stara sa o deti!!! Ale aka matka to ich už nezaujima!

maja napísané 13.03.2007 07:37

Potrebovala by som poradiť, nakoľko sa budeme s manželom rozvádzať. Bolo nám odporúčané, aby sme s manželom, keďže je ochotný, spísali dohodu o výživnom na dieťa vo výške, ktorú navrhol. Tá bude pri rozvode vraj zapracovaná do výroku súdu, ale neviem ako takáto dohoda má vyzerať. Má byť podpísaná pred notárom, resp. ním overená? Alebo takúto dohodu je potrebné spísať na súde?

Je dohoda právoplatná, alebo aj napriek tomu bude o výživnom nakoniec rozhodovať súd?

ďakujem

rommy napísané 28.02.2007 09:37

Som rada, že som našla takúto diskusiu. Ocitla som sa v tejto situácii. Mám rozvedeného priateľa, má dve deti a platí výživé 7000,- plus 2700,- úver ktorý zobral na opravu bytu, z ktorého sa odsťahoval a nechal ho bývalej a deťom. Keď deti niečo potrebujú tak je tu pre ne on, ona pre ne nič nerobí, k lekárovi s nimi chodí, všetko im platí a nám na nič nevychádza. Navyše ona je s nimi len večer keď príde z práce a na víkendy požaduje aby si ich brával on, do 1-izb. bytu a jej ostane 3-izb. len pre ňu. Čo robiť keď aby sme sa uživili musí chodiť do práce stále aj cez víkendy? Je to postupom času viac a viac neúnosné. Chcela by som niekoho poprosiť o radu, či si z toho výživného môže niečo odrátať? Neprispieva mu ani na ten úver, on platí za niečo čo nevyužíva. Nedá sa s ňou nijako dohodnúť, má známu právničku a tá jej dáva rady, my si niečo také nemôžeme dovoliť... Vie mi niekto poradiť ako správne postupovať?

Miriam napísané 13.02.2007 21:57

Dobrý deň, prosila by som o odbornú radu. Som študentka denného štúdia vysokej školy, popri dennom štúdiu príležitostne pracujem na dohodu o brigádnickej práci študenta. Otec neprispieva na moju výživu čo odôvodňuje tým, že pracujem, mám nárok na výživné od otca?

zuzana napísané 23.01.2007 14:38

POznam muža,ktorý platí /slobodnej matke/ na 28 ročnu dceru,ktora stale studuje ale titul nema ziadny a prehral sud,ked chcel ukoncit platenie.Podla mna je zly zakon a umoznuje zneuzivat to.Ten pan je pomerne stary,chory PN a platit musí som zvedava ako sa mu na starost bude revansovat.

Beja napísané 22.01.2007 13:37

Mame s dcerou problem.Dcera je 7rokov vydata,ma 6 rocnu dcerku a teraz caka druhe dieta.Manzel sa dostal do vazenia a dcera ostala sama,v marci ma termin porodu,nema ziadny prijem.Do konca decembra pracovala ako zivnostnicka,teraz ked ostala doma,manzela zavreli.Byvali samostatne v prenajatom byte.Teraz pride dcera byvat ku mne.Rada by som vedela na aky prispevok ma narok.Na socialnom jej povedali,ze teraz nema narok na nic.Z coho ma zit?Dakujem za radu.

womantka napísané 02.01.2007 19:06

Prebig greenrahomír Horváth- Toto je problem, ktory ma mata.Novy Zakon o rodine uz ani nevymedzuje hranicu vyzivovacej povinnosti voci detom do veku 26 rokov pocas sustavnej pripravy na povolanie. Obavam sa, ze deti mozu zneuzit svoje postavenie voci rodicom. Ono totiz, rodicia akosi menej chcu zostat "visiet na krku" detom, ale deti si to tak neberu. Ked si predstavim, ze syn dosiahne osemnastku za chvilu a vyzivne bude dostavat k svojim rukam on, bojim sa, ze to moze pokazit nase vztahy.Mam mu vycislit, kolko zje, kolko energie minie a pod?Alebo rovno dat najomnu zmluvu?Bude si varit a prat sam zo surovin a praskov, ktore budeme mat kazdy oddelene?Ono moze dojst k takej situacii, pretoze 18 dieta bude mat pred ocami len peniaze na ruku, ktore su jeho a nevie este tak dobre posudit naklady, narabat s peniazmi.Fakt neviem. Tieto moje slova su o niecom inom, ako pisete Vy, ale jedno maju spolocne.Pokazene vztahy.Mozno pride raz cas, ked si Vasa dcera uvedomi niektore suvislosti. Mozno nie. Vybrala si vlastnu cestu a bude niest aj zodpovednost. Jej zivot. Vasa bolest a sklamanie su vsak urcite velke. Este fajn, ze ste "komplet" rodina, mate este syna a s manzelkou sa mozte jeden o druheho opriet.Prajem vsetko dobre do Noveho roka.

Drahomír Horváth napísané 27.12.2006 09:47

Ja a moja manželka platíme výživné vo výške 6200 Sk mesačne.Výživné pla-

tíme na našu spoločnú dcéru a to ja 3200 Sk a manželka 3200 Sk.

Nikdy som si veru nemyslel, že ja a moja manželka, sa niekedy dostaneme do

takejto situácie. Sme zosobášený už viac ako 20 rokov a máme spolu dve de-

ti. Vlastne sme len mali, lebo naša dcéra Martina nás odvrhla.

Problémy nastal, keď sa zoznámila so svojim terajším snúbencom Viktorom.

Jej povaha a správanie sa prudko zmenili a začala nás jednoducho provoko-

vať a nakoniec 13.7.2005 jednoducho z domu zdrhla. Listom nás obvinila že

bola celý život u nás psychicky a fyzicky týraná atď. Z našej strany bola ú-

primná snaha o zmierenie, ale z jej strany prichádzali len urážky a opovrhnu-

tie. Tými nás počastovala aj na súde, kde sme bohužiaľ podľahli našim citom

a súhlasili sme s vyššie uvedenou sumou.

Kým mi sme na súd išli s dobrou vôľou a dúfali sme že sa situácia nejakým

spôsobom urovná, ona prišla s právnym zástupcom a jednoducho nás odrov-

nala. Bol to ako zlý sen.

Ja nechcem od Vás radu, lebo tento problém si musíme s manželkou vyriešiť

sami, ale píšem Vám preto, aby ste videli, že sa stávajú aj takéto prípady, nie-

len, prepáčte za môj osobný názor modelové prípady problémov platenia vý-

živného s typickou schémou matka s maloletým dieťaťom a zlým neplatiacim

otcom.

Bohužiaľ musíme ísť proti vlastnej dcére. Verte je to kruté a ťažké, ale máme

ešte aj syna ktorý je maloletý, takže nám nič neostáva.

napísané 14.12.2006 19:30

PreBartošovičová Alexandra: Viete, podla mojho nazoru a skusenosti byt nie je vobec automaticky pridelovany matke s dietatom,aj ked by mal byt.Dalsia vec,otec, ktory nema dieta v osobnej starostlivosti by sa mal snazit viac, ako 10 tis.SKK,napriklad dalsi uvazok. To, ze dieta ide na navstevu k starym rodicom otca alebo je na navsteve u otca, by malo byt samozrejmostou, aj tie darceky, ale nema to prilis vela spolocneho s vyzivovacou povinnostou v praxi.Darcek, alebo pripadne 2 obedy do mesiaca u starych rodicov/otca matke ako zivitelke prilis nepomozu. Okrem toho, mam smolu, ale v mojom okoli vacsina otcov nema enornmny zaujem o intenzivne stretavanie sa s dietatom.Ale iste su aj taki, aj onaki. Ja osobne som si vyratala, ze strava pre mojho syna ma stoji min.6 tis. mesacne,je to uz pubertak, takze zje za dvoch:-).Sprchuje sa ako divy 2x denne - voda.PC, TV...dalsie energie.Oblecenie-no, nohu ma c.48, na trhu ani nedostanem tenisky tejto velkosti, keby som chcela usetrit.A vobec, oblecko...styri rocne obdobia.Kozmetika-holenie,deo...periem mu dokonca - prasok,dalsie energie.Studuje-nie je na sukromnej skole a predsa dokupujeme stale nejake ucebnice a pod. Rad by na tanecnu...Prvy oblek...A to sa nevraciam do doby, ked som si hladala miesto a ked som spomenula male dieta,mohla som si dat otocku...Tak si myslim, ze otec by mohol...viac.Jednoducho ma volnejsie ruky,viac casu a prilezitosti.Fyzicka,teda osobna starostlivost by mala byt kompenzovana a to nie je zatial.

womantka napísané 14.12.2006 19:09

Pre Petronelu:Neviem, ci 4.000 SKK je take ohromne vyzivne na dieta.A kedze matka je doma s dietatom a Vas manzel ma financie,5.000 SKK aj na jej vyzivu sa mi nezda vysoke.Okrem toho matky s malymi detmi su na prac.trhu skutocne znevyhodnovane.Skuste sa pozriet na to z inej strany. Kolko by stala celodenna starostlivost o dieta? Pestunka plus vsetky naklady na dieta, vratane ubytovania, stravy, liekov, hygien.potrieb, a pod.?Kolko sa plati za jeden vecer strazenia dietata cez nejaku sluzbu? Matka je ta, ktora dieta krmi, kupe,hra sa s nim, je pri nom, ked je chore, nespi, chodi s nim lekarovi..a pod., neskor sa s nim uci....vsetko na ukor svojho casu a osobneho zivota.Keby to bolo mozne, skor by som doraz posunula na tu cast zakona, kde sa prihliada na to,ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará.

Bartošovičová Alexandra napísané 12.12.2006 14:36

Dobrý deň, rada by som dostala odpoveď na otázku. Prečo sa stále spomína iba výživné od otca, veď na výživnom sa podľa zákona v rovnakej miere podieľajú obaja rodičia a to podľa svojich možností a schopností. Nikde však nevidím, že by bola započítaná aj nejaká suma zo strany matky. Stále sa spomína iba výška výživného od otca. Čo však v tom prípade, keď matka zarába viac ako otec a aj tak si nárokuje vždy po čase zvýšenie výživného na dieťa.

Napr. z 10.000,- Sk platí otec 2.500,- Sk mesačne výživné, matka má dieťa v opatere a tak má aj príspevok na dieťa, aj úľavu na dani a k tomu plat 21.000,- Sk mesačne. Byt je automaticky prisúdený matke s dieťaťom. T.J. ona má okolo 3.000,- Sk mes.automaticky túto sumu na dieťa + akou sumou zo svojho platu je povinná ona zabezpečiť náklady svojho dieťaťa. Stále sa nadáva iba na otcov, ale súd by mal brať do úvahy asi aj potreby toho otca, veď aj on musí niekde bývať, stravovať sa, cestovať do zamestnania a niekedy si kúpiť obuv a oblečenie. Mydslíte si, že takéto rozhodnutie súdu je adekvátne? Veď to potom vyzerá tak, že o dieťa z rozvedenej rodiny sa má finančne postarať iba otec a matke stačí opatera Fyzická? Prečo potom matky nechcú dávať svoje deti častejšie otcom a starým rodičom, ktorí snáď tiež majú radi svoje deti a vnúčatá a pri návšteve sú väčšionou obdarované a tie dni, kedy sú na takejto návšteve, môže matka považovať za ušetrené peniaze v prospech svojho dieťaťa.

Prečo nemyslíte aj na otcov a ich práva?Ďakujem

Bartošovičová Alexandra napísané 12.12.2006 14:36

Dobrý deň, rada by som dostala odpoveď na otázku. Prečo sa stále spomína iba výživné od otca, veď na výživnom sa podľa zákona v rovnakej miere podieľajú obaja rodičia a to podľa svojich možností a schopností. Nikde však nevidím, že by bola započítaná aj nejaká suma zo strany matky. Stále sa spomína iba výška výživného od otca. Čo však v tom prípade, keď matka zarába viac ako otec a aj tak si nárokuje vždy po čase zvýšenie výživného na dieťa.

Napr. z 10.000,- Sk platí otec 2.500,- Sk mesačne výživné, matka má dieťa v opatere a tak má aj príspevok na dieťa, aj úľavu na dani a k tomu plat 21.000,- Sk mesačne. Byt je automaticky prisúdený matke s dieťaťom. T.J. ona má okolo 3.000,- Sk mes.automaticky túto sumu na dieťa + akou sumou zo svojho platu je povinná ona zabezpečiť náklady svojho dieťaťa. Stále sa nadáva iba na otcov, ale súd by mal brať do úvahy asi aj potreby toho otca, veď aj on musí niekde bývať, stravovať sa, cestovať do zamestnania a niekedy si kúpiť obuv a oblečenie. Mydslíte si, že takéto rozhodnutie súdu je adekvátne? Veď to potom vyzerá tak, že o dieťa z rozvedenej rodiny sa má finančne postarať iba otec a matke stačí opatera Fyzická? Prečo potom matky nechcú dávať svoje deti častejšie otcom a starým rodičom, ktorí snáď tiež majú radi svoje deti a vnúčatá a pri návšteve sú väčšionou obdarované a tie dni, kedy sú na takejto návšteve, môže matka považovať za ušetrené peniaze v prospech svojho dieťaťa.

Prečo nemyslíte aj na otcov a ich práva?Ďakujem

lucia napísané 20.10.2006 12:15

prosim o radu na zvyšenie vyživneho ked som už po materskej a nikde nepracujem.dakujem

Jana Čechová napísané 17.10.2006 20:10

Prosim o informaciu. Sme s manzelom v rozvodovom konani. Uz 4 roky nezijeme spolu v spolocnej domacnosti..Nasim dvom detom, 23 a 20 r., ktore studuju na vysokej skole neposiela pocas tejto doby ziadne vyzivne. Na rozvodovom konani, na ktore sa manzel nedostavil mi sudkyna povedala, ze o vyzivne musia ziadat deti, nakolko su dospele. Chcem Vas poziadat o radu, ci nie je nejaka moznost napr. splnomocnit nejakeho pravnika alebo mna ako matku, chcem totiz vyvarovat deti od ucasti na sude a priamej konfrontacie s otcom o urcenie vyzivneho.

Dakujem za odpoved Jana Čechova

maja napísané 09.10.2006 12:24

Chcem sa spýtať, čo v prípade, keď dcéra ukončila vysokú školu v tomto roku, ale od januára jej otec prestal platiť výživné. Zameškané výživné je od januára do mája tohto roku. Podala som trestné oznámenie, mám záležitosť u exekútora, ale peniaze nechodia - údajne je bývalý manžel na PN. Čítala som, že výživné je nepremlčateľná položka, dočkáme sa tých peňazí. Myslím, že aj keď dcéra prestala navštevovať vysokú školu, tie peniaze jej patria. Ďakujem za odpoveď.

Eva napísané 02.10.2006 12:12

Dobry den,

 

mojmu priatelovi bolo sudom stanovene platit vyzivne na svojho syna, ktory vsak v marci 2006 dovrsil 18 rokov. Syn prestal riadne navstevovat strednu skolu z toho dovodu, ze sa zamestnal a momentalne navyse este opakuje rocnik, ale dialkovo. Zamestnany je na dobu urcitu. Je moj priatel povinny i nadalej platit vyživne, ked jeho syn uz ma 18 rokov, strednu skolu robi dialkovo a je zamestnany? Vopred ďakujem.

Anna napísané 21.09.2006 13:46

Prosím o radu, ako postupovať, keď manžel platí len čiastočnú sumu výživného a nie ako mu bolo určené rozsudkom. Prosím o výklad, či sa jedná o trestný čin? Všetci mi radia, že keď platí čiastočne tak to nie je trestný čin?

Keď si chcem podať návrh na náhradné výživné, tak tam je podmienka dať

trestné oznámenie voči manželovi. Ďakujem za odpovede.

Petronela napísané 19.09.2006 15:16

Dobrý deň,

dnes mi naozaj nedá, aby som aj ja neprispela svojim príbehom. Možno niekto pomôže, prípadne bude vedieť niečo odporučiť. Týka sa to rozhodnutia súdu o výživnom. Na dieťa môjho manžela z prvého maželstva prispievame sumou 4000 Sk mesačne. V súčasnosti prispievame aj jeho bývalej manželke sumou 5000 Sk mesačne - ako príspevok na výživné na rozvedenú manželku (pričom nemá vlastnú domácnosť a žije v spoločnej domácnosti s ďalšími spoločne posudzovanými dospelými osobami). Manželova bývalá bude ešte pár mesiacov na rodičovskej dovolenke a až do doby, kým sa jej rodičovská dovolenka neskončí (a približne rok a pol spätne), dostáva od môjho manžela - teda od nás presne 9000 Sk. Okrem toho jej rodičovský príspevok spolu s prídavkom na dieťa činí cca 5000 Sk. Ked si to všetci zrátate - je to spolu cca 14 000 Sk mesačne na ruku v čistom. Tomuto naozaj hovorím súdny a právny štát. A dôvod - máme dostatok finančných prostriedkov, aby sme mohli zaplatiť. Je toto vôbec podstatný dôvod na priznanie určitej výšky výživného? Vo svojom okolí som o takejto sume, ktorou by mal bývalý manžel prispievať na výživu bývalej manželky, ešte nepočula. Neviem, či a pre koho je toto rozhodnutie spravodlivé, a či je možné napadnúť zaujatosť sudcu, ktorý takto rozhodol. Výživné na dieťa sme nespochybnili, aj keď je ohromne vysoké, ale je to jeho a teda naše dieťa. Ale čo robiť so šialenou výškou výživného na manželovu bývalú? Už teraz mám pocit, že súdy si pletú pojmy - príspevok na výživu rozvedeného manžela so zabezpečením vysokej životnej úrovne pre človeka s ktorým nás nič nespája. Nepoviem, ak by sme mali prispievať sumou 1000 Sk, aby mala manželova bývalá životné minimum, ale toto. Ak mi viete poradiť, budem len rada. Ďakujem.

Jana napísané 18.09.2006 10:07

dobry deň sudim sa z mužom ohľadom vyživneho tri roky pretože mi vyživne na dve deti neplati bola som nutena ist na socialku a žiadat socialnu a štatnu finančnu pomoc pre seba a dve deti nakolko ešte nie som po troch rokoch rozvedena a na urade mi pomohli takto:"manžel je štatny zamestnanec zaraba dosť nech sa stara,narok na pomoc nemate!"tak takto štat pomaha ženam ktore boli tyrane aj s detmi!!!

Marta napísané 18.09.2006 09:24

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať a vlastne na koho sa obrátiť v prípade, že otec detí neplatí výživné.

Ďakujem.

Viktoria Pekova napísané 11.09.2006 15:07

Dobry den

 

poprosim VAs , ak je mozne zaslat vzor podavania navrhu na upravu vyzivneho.

Dakujem

Roman napísané 07.09.2006 17:12

Je vyzivovacia povinnost na dieta obmedzena vekom? Stretol som sa s protichodnymi pravnymi nazormi, kde jeden tvrdil, ze limit je dovrsenie 25 rokov dietata a dalsi, ze vyzivovacia povinnost plati pocas trvania pripravy na povolanie a vekom limitovana nie je. Poradi mi niekto? Vdaka

čurko napísané 04.09.2006 14:16

Som nesmierne štasna,že taketo niečo existuje.Po prečítaní množstva problémov týkajúcich sa výživného musím sa zapojit do tejto diskusie.Moj priateĺ sa konečne rozviedol a sme štastný,že sa naplno venujeme sebe a niesme zaťažovaný jeho manželkou.Na deti sme súdom dostali povinnosť platit výživne v sume 4000sk ale deti sú dve takže na jednu je to 2000korún.Avšak musím skomentovať,že to nebolo vôbec jednoduché.Kedže priatel bol živnostník,zarabal slušne tak si jeho manželka žiadala ovela vyššiu sumu ktorou však chcela pokryť svoje náklady a nie náklady na deti.Bolo to od nej nefer čo skomentovala aj sudkyna venujúca sa rozvodu a výživného.Tak sme s priatelom dali na radu priatelky ktora nám odporúčila vás.´Mnoho ludí nechápe prečo ste tu a že nie vy ste zodpovedný za chyby dotyčných zákonov,ale že ste tu na to aby ste upozornili alebo usmernili ludí kam sa majú obrátit,či skôr im napovedať čo s danným problémom.Zato Vám chcem poďakovať pretože aj vďaka Vám sme takto dopadli a je to velmi povzbujúce ak my tí obyčajnejší mame možnosť na tak kvalitné informácie.Ozaj ďakujeme a chcem len dodať že ludia ktorý vás nepoynajú by si mali uvedomiť koho a ako krityzuju...

čurko napísané 04.09.2006 14:16

Som nesmierne štasna,že taketo niečo existuje.Po prečítaní množstva problémov týkajúcich sa výživného musím sa zapojit do tejto diskusie.Moj priateĺ sa konečne rozviedol a sme štastný,že sa naplno venujeme sebe a niesme zaťažovaný jeho manželkou.Na deti sme súdom dostali povinnosť platit výživne v sume 4000sk ale deti sú dve takže na jednu je to 2000korún.Avšak musím skomentovať,že to nebolo vôbec jednoduché.Kedže priatel bol živnostník,zarabal slušne tak si jeho manželka žiadala ovela vyššiu sumu ktorou však chcela pokryť svoje náklady a nie náklady na deti.Bolo to od nej nefer čo skomentovala aj sudkyna venujúca sa rozvodu a výživného.Tak sme s priatelom dali na radu priatelky ktora nám odporúčila vás.´Mnoho ludí nechápe prečo ste tu a že nie vy ste zodpovedný za chyby dotyčných zákonov,ale že ste tu na to aby ste upozornili alebo usmernili ludí kam sa majú obrátit,či skôr im napovedať čo s danným problémom.Zato Vám chcem poďakovať pretože aj vďaka Vám sme takto dopadli a je to velmi povzbujúce ak my tí obyčajnejší mame možnosť na tak kvalitné informácie.Ozaj ďakujeme a chcem len dodať že ludia ktorý vás nepoynajú by si mali uvedomiť koho a ako krityzuju...

viera napísané 06.08.2006 16:45

Je ťažke v dnešnej dobe prežiť aj v pripade keď sú manželia zamestnaný, len ma zaráža s akým nepochopením sa stretávajú ženy - matky v prípade dohody o spoločnej vyživovacej povinosti.To čo na začiatku vzťahu bola samozrejmosť po rokoch to ostáva na plecjiach poväčšine žien.Muž si v dnešnom čase nájde spôsob ako sa vyhnúť alebo aspoň zminimalizovať náklady na svoje deti ! Je až smiešne keď sa bavíme o čiastke akou je suma 1 500 sk !Stále sa preferuje názor ako by nemal rodič brániť v životnom raste dieťaťu a zo všetkých sýl mu napomáhať vo vytváraní podmienok. Bohužiaľ s touto sumou by neprežil žiadny chlap ale dieťa musí !.

viera napísané 06.08.2006 16:45

Je ťažke v dnešnej dobe prežiť aj v pripade keď sú manželia zamestnaný, len ma zaráža s akým nepochopením sa stretávajú ženy - matky v prípade dohody o spoločnej vyživovacej povinosti.To čo na začiatku vzťahu bola samozrejmosť po rokoch to ostáva na plecjiach poväčšine žien.Muž si v dnešnom čase nájde spôsob ako sa vyhnúť alebo aspoň zminimalizovať náklady na svoje deti ! Je až smiešne keď sa bavíme o čiastke akou je suma 1 500 sk !Stále sa preferuje názor ako by nemal rodič brániť v životnom raste dieťaťu a zo všetkých sýl mu napomáhať vo vytváraní podmienok. Bohužiaľ s touto sumou by neprežil žiadny chlap ale dieťa musí !.

viera napísané 06.08.2006 16:45

Je ťažke v dnešnej dobe prežiť aj v pripade keď sú manželia zamestnaný, len ma zaráža s akým nepochopením sa stretávajú ženy - matky v prípade dohody o spoločnej vyživovacej povinosti.To čo na začiatku vzťahu bola samozrejmosť po rokoch to ostáva na plecjiach poväčšine žien.Muž si v dnešnom čase nájde spôsob ako sa vyhnúť alebo aspoň zminimalizovať náklady na svoje deti ! Je až smiešne keď sa bavíme o čiastke akou je suma 1 500 sk !Stále sa preferuje názor ako by nemal rodič brániť v životnom raste dieťaťu a zo všetkých sýl mu napomáhať vo vytváraní podmienok. Bohužiaľ s touto sumou by neprežil žiadny chlap ale dieťa musí !.

michal napísané 03.08.2006 14:29

chcel by som vás poprosit o radu, kde by som našiel vzor dohody o výške výživného. Poprípade ak by sa dalo, poprosil by som vás o zaslatie tohto vzoru. Dakujem.

Zuzana napísané 10.07.2006 10:53

Dobry den chcela by som sa spytat ak brat zaraba 10000,- Sk mesacne akou ciastkou by mal prispievat na svojho 1,5 rocneho syna, ktory zije so svojou matkou? Za skoru odpoved velmi pekne dakujem

Simona Sabová napísané 15.05.2006 16:55

Milá pani Doktorka, rada by som sa Vás poprosila o radu.Priateľ sa asi pred dvoma rokmi rozišiel z družkou, s ktorou mal dve deti, súd na jej návrh na trestné stíhanie za zanedbanie povinnej výživy rozhodol o výške výživy 645,- mesačne na každé dieťa, chcem sa opýtať či je to v poriadku, ked priateľ pracuje len na dohodu o vykonaní práce a jeho mesačný príjem je 3200,-Kedže tu sumu nedokázal platit, súd mu zvýšil povinné výživné na 1000,- na každé dieťa.Poradte mi prosím čo mám robit, aby sa mu tá suma ešte nezväčila, ale naopak znížila aspon na tých 645,- mesačne aj tak na tie deti prispievam ja pretože jemu to nijak z toho príjmu nevychádza.Je možné platiť dlhy na výživnom aj na splátky?

Simona Sabová napísané 15.05.2006 16:54

Milá pani Doktorka, rada by som sa Vás poprosila o radu.Priateľ sa asi pred dvoma rokmi rozišiel z družkou, s ktorou mal dve deti, súd na jej návrh na trestné stíhanie za zanedbanie povinnej výživy rozhodol o výške výživy 645,- mesačne na každé dieťa, chcem sa opýtať či je to v poriadku, ked priateľ pracuje len na dohodu o vykonaní práce a jeho mesačný príjem je 3200,-Kedže tu sumu nedokázal platit, súd mu zvýšil povinné výživné na 1000,- na každé dieťa.Poradte mi prosím čo mám robit, aby sa mu tá suma ešte nezväčila, ale naopak znížila aspon na tých 645,- mesačne aj tak na tie deti prispievam ja pretože jemu to nijak z toho príjmu nevychádza.Je možné platiť dlhy na výživnom aj na splátky?

Simona Sabová napísané 15.05.2006 16:54

Milá pani Doktorka, rada by som sa Vás poprosila o radu.Priateľ sa asi pred dvoma rokmi rozišiel z družkou, s ktorou mal dve deti, súd na jej návrh na trestné stíhanie za zanedbanie povinnej výživy rozhodol o výške výživy 645,- mesačne na každé dieťa, chcem sa opýtať či je to v poriadku, ked priateľ pracuje len na dohodu o vykonaní práce a jeho mesačný príjem je 3200,-Kedže tu sumu nedokázal platit, súd mu zvýšil povinné výživné na 1000,- na každé dieťa.Poradte mi prosím čo mám robit, aby sa mu tá suma ešte nezväčila, ale naopak znížila aspon na tých 645,- mesačne aj tak na tie deti prispievam ja pretože jemu to nijak z toho príjmu nevychádza.Je možné platiť dlhy na výživnom aj na splátky?

Jana napísané 24.03.2006 11:19

Mám šesťročnú dcéru. S manželom-alkoholikom sme rozvedení už 3 roky, počas tohto obdobia bol zviazaný rozhodnutím súdu platiť výživné na svoju maloletú dcéru v sume 1000,-Sk mesačne. Nevykonal však ani jedinú platbu. Na manžela som podala už niekoľko trestných oznámení a najnovšie som celú vec postúpila exekútorovi. Manžel nikde nepracuje, zámerene nie je evidovaný na úrade práce a nemá nikde uvedené trvalé bydlisko. Stala sa však skutočnosť,l že mu zomrela matka a predali dosť drahý byt v centre BA, znamená to teda, že dedil. Mám otázku, za akú dobu od podania na výkon exekúcie možno dosťať povolenie od súdu na jej vykonanie, nebolo by vhodné súd upozorniť na to, že nastala takáto skutočnosť u neho? Okrem vulgárnych sms typu, že od neho v živote peniaze neuvidím, nastupuje ďalšia skutočnosť-dcéra od septembra tohto roku začne navštevovať povinnú školskú dochádzku, teda stúpnu náklady na jej výživu, ošatenie a pod.Neostáva mi nič iné, ako požiadať o zvýšenie výživného. Chcem sa opýtať, aká je výška minimálneho výživného na 6-ročné dieťa, 1000 Sk je žalostne málo. Ďakujem za odpovede.

radovan39 napísané 09.02.2006 11:41

Chcem sa spitat na výživné.Mam syna, ktorý ma 21 rok,študuje na Vysokej škole a popri tom pracuje ako pradavač v Tescu.To znamena,že ma mesačný prijem.Som poviný mu platit výživne nadalej do veku 25rok.?Alebo mi napište, kde sa o tom dozviem viacej na internete.

zuzana napísané 11.01.2006 15:12

rada by som sa dozvedela, ako je to s výživným, moja situácia je nasledovná:

10 rokov sme žili s partnerom v partnerstve ako druh a družka, medzitým sa nám narodilo dieťa, teraz sa rozchádzame a ja by som rada vedela, akým spôsobom si môžem právne poistiť, že dieťa jednoznačne patrí do opatery matky a ako je to s výživným, dá sa riešiť otázka výživného aj nesúdnou cestou???

vili napísané 14.12.2005 14:55

potrebujem poradiť. byvalej manželke bolo priznané dieta do opatery. nežijeme spolu. ja platim na dieta mesacne 1.500 Sk. v january by sa malo konat pojednavanie ohladom zvýšenia vyživneho. ona navrhuje 5.000 Sk. prosim vas čo mam robit aby jej to súd neschvalil. dakujem za velku pomoc.

s uctou vili.

ingrid napísané 01.12.2005 10:20

moja dcera ma pät rokov s jej otcom sme neboli zosobaseny a nikdy sme spolu nezili . kedze zaprel otcovstvo poziadala som sudnou cestou o DNA - testy ktore dokazali na 99,98 % jeho otcovstvo . Ked mala mala osem mesiacov zoznamila som sa s mojim terajsim manzelom a odstahovali sme sa do nemecka . Teraz rozmyslam o podani ziadosti na platenie vyzivneho , mohli by ste mi poradit ako mam postupovat kedze moja dcera ma nemecke obcianstvo a v rodnom liste neuvedeneho otca ? Ako to funguje medzi statmi EU ?

ingrrid napísané 01.12.2005 09:43

moja dcera ma pät rokov , s jej otcom sme neboli zosobaseny a ani sme spolu nikdy nezili , kedze po jej narodeni nepriznal otcovstvo podala som ziadost o DNA - test ktory mu dokazal ze je otcom . Ked mala mala osem mesiacov spoznala som mojho terajsieho manzela a odstahovala som sa do nemecka kde zijeme dodnes . Otec mojej dcery sa nikdy nezaujimal a nestaral o to ako sa ma . Teraz rozmyslam o tom podat ziadost o platenie vyzivneho mozete mi poradit ako mam postupovat kedze moja dcera ma nemecke obcianstvo a v rodnom liste neuvedeneho otca ? okrem tych krvnych testov ktore dokazali otcovstvo nikde nestoji ako otec.

igor kurek napísané 22.11.2005 14:55

Mam 26 rokov a som studentom denneho studia na VS. Prisiel som o vsetky vyhody, ktore som mal ako "mladez". Rodicia su rozvedeni. Doterz som mal urcene vyzivne od oca, ale od casu ako je dlhodobo na PN, nedostavam ani korunu. Mama ma maly prijem, a tak neviem co mam robit. Moje naklady na studium su dost velke. Len ubytovanie ma na mesiac stoji 1500,- Sk. Dakujem za odpoved.

JUDr. Glezgo napísané 03.05.2005 23:31

Otázky zadajte do právnej poradne.

Gabriela napísané 12.02.2005 15:11

Mam 17,5 rocneho syna a od rozvodu (1989), kedy mi bolo stanovene vyzivne vo vyske 500 Kcs - stale dostavam len 500 (ale uz Sk).

Rada by som vediet:

1) kde mam ziadat o to, aby bol byvaly manzel zaviazany platit ASPON minimalne zakonom stanoveneho vyzivneho ? (viem ze sa pri tom vychadza z min. mzdy a podla toho to vychadza na nejakych 650 Sk).

2) ak by som sa rozhodla este teraz (pred synovou 18-tkou) sudne ziadat o spatne zvysenie vyzivneho (3 roky dozadu) a sudne pojednavanie NEBUDE do dovrsenia synovej 18, bude to pozastavene alebo pojednavanie bude a mozu mi priznat spatne vyzivne?

Vopred dakujem!

Renáta napísané 28.01.2005 14:56

Chcela by som sa opýtať, čo si myslíte o mojej situácii a chcela by som aj nejakú radu čo mám ďalej robiť.. Otec môjho dieťaťa sa mi predstavil ako švédsky občan, so švédskym menom, pasom..atď. Po narodení dcérky, sme sa rozišli, žiadala som výživné na dcéru a postupne som zistila že je vlastne občanom SR, je tu evidovaný pod iným menom, so slovenskou trvalou adresou. Ale naša dcéra má švédske priezvisko... Keďže on má 2 mená, 2 trvalé adresy- na koho mám vlastne podať návrh na určenie výšky výživného? Malá ma v rodnom liste otca zapísaného ako švédskeho občana - ale po mojom ďalšom pátraní som sa dozvedela - od jeho matky že on nie je vo Švédsku nikde evidovaný. Na súde som mala podaný návrh najprv na neho pod švédskym menom, po pol roku mi povedali že sa to bude ťahať aj 5 - 6 rokov, keďže je to iná krajina, a že aby som radšej podala ten návrh na to slovenské meno a aj adresu... podala som, prešli 4 mesiace a stále sa nič nedeje... čo mám robiť???? Nie je na to určená určitá doba od podania návrhu - dokedy musí súd rozhodnúť??? A ďalšia vec je, že on pracuje ako námorný kapitán momentálen v Afrike v Ghane - zarába okolo 300 000 sk mesačne a neviem mu to nijako dokázať. Prosím, poraďte mi čo mám ďalej robiť, na koho sa obrátiť...

Soňa napísané 29.11.2004 13:16

Mirka, zadaj otázku do právnej poradne, od 1.12 už bude pojazdná. Na otázky odpovedám tam. Článok za pár dní z titulky zmizne a ľudia ktorí sa tu nevyznajú spravidla hľadajú rady v poradni. Máš možnosť si uplatňovať náklady spojené s tehotenstvom a zľahnutím voči mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné už teraz. Podrobnosti v poradni, alebo budú v druhej časti článku, len ten neviem kedy bude publikovaný.

Mirka napísané 29.11.2004 12:21

Chcela by som sa spytat p. Soni...som v 6 mesiaci tehotenstva a buduci otecko o dieta nema ziadny zaujem. Som nezamestnana a byvam u rodicov..mam 29 rokov. Chcem len vediet ci uz teraz si mozem nieco narokovat od buduceho otca..myslim na vybavu a pod. sudnou cestou a na co vsetko vlastne mam narok a ako mam postupovat. Alebo mozem nieco robit az po narodeni dietata? Dakujem

RNDr. Gabriel Pavlík (redakcia) napísané 29.11.2004 10:49

Milé (?) ženičky, to, čo tu od vás čítam, ma privádza do zúrivosti.

To, čo žiadate od JUDr. Glezgo sa dá porovnať s tým, ako keby ste odo mňa, ako učiteľa chceli, aby som naučil všetky deti bez ohľadu na mentálne predpoklady všetko tak, ako sa žiada.

Úlohou tohto webu je podať informácie v zrozumieteľnej(šej) forme a nie je riešiť súdne spory a krivdy (a opisovať, čo sa na ktorom súde deje), pretože tak, ako každý učiteľ i každý žiak je inak prísny na seba i druhých a inak múdry a nadaný, tak i každý súdny spor je o žalobcovi, odporcovi, sudcovi, právnych zástupcoch, no a samozrejme o okolnostiach prípadu. Akonhle jeden z týchto parametrov zmeníte, môže všetko dopadnúť úplne inak.

Potom by sme v tejto diskusii mohli čítať pre zmenu ponosy vášho exmanžela.

 

Lila - článok je teória, ktorá sa aplikuje do praxe, lenže závisí od aplikovateľa a ďalších okolností, ako to nakoniec dopadne. Vôbec tu nejde o ružovú farbu, to len vy ste tak naštvaná, že všetko trochu lepšie, než váš stav, sa vám vidí ručové, alebo dokonca rozprávkové. Netvrdíte, že váš prípad je vina JUDr. Glezgo, ale medzi riadkami na ju hádžete do jedného vreca so všetkými právnikmi a sudcami. Píšete, že si tu nevylievate zlosť, no priznajte si - vylievate si ju. A ten, kto je tu frustrovaný, ste práve vy pani Lila, lebo ak si myslíte, že má byť frustrovaná JUDr. Glezgo, dovolím si pochybovať o tom, že chápete význam slova frustrácia.

 

Zdena - ak sa tu oháňate ľudskosťou voči ľudskosti, tak si dovolím poznamenať, že prvý príspevok pani Lily bol bezohľadnoým degradovaním práce JUDr. Glezgo na úroveň oprášenia topánok handrou.

 

AK NAOZAJ NEŽIJEME V DOBE ĽADOVEJ, potom ste mali určite N možností, ako dostať exmanžela do vami chcenej pozície, ale nevyčerpali ste ich. Prosím vás preto, nabudúce vynechajte portál babetko.sk zo smeru vybíjania svojej prebytočnej negatívnej energie, existuje X možností, ako situáciu riešiť a nevinných pritom neurážať, neosočovať a neprávom nedegradovať.

Katarina napísané 22.11.2004 16:39

Neverim vlastnym ociam, co to tu citam. Neda mi nezastat sa p. Sone, pretoze jej clanky a tiez pravnu poradnu citam uz dlhsiu dobu a hodnotim ju ako velmi prinosnu pre mnohe mamicky. Lila, ak chces citat zakony v Zbierke, nech sa paci, ale mne a predpokladam aj inym pomoze jednoduchsi vyklad a tiez konkretne rady od p. Sone. Drzim jej palce, aby ju podobne reakcie neznechutili v jej praci a tesim sa na jej dalsie clanky.

Lila napísané 22.11.2004 14:41

Nehodnotim Vas osobne, ale uroven Vaseho clanku, ktory podla mna je z praktickeho hladiska uplne o nicom, pretoze IBA citujete zakon. To by tu vedel odpisat zo zakona par riadkov kazdy. Proste som len skonstatovala, ze clanky takehoto typu by mali byt o skutocnom zivote a nie citacie zakona. To si mozem otvorit stranku www.zbierka.sk, ked si budem chciet nejaky zakon precitat. Myslim, ze skor Vase reakcie su neadekvatne, ako moje. Ja vas neosocujem, ze ste frustrovana a dalsie veci ako vy mna. Ja len vyjadrujem svoj nazor na uroven vaseho clanku a s tym musite pocitat, ze nie kazdy bude vasim "umeleckym dielom" oslneny a skladat vam poklony.

napísané 19.11.2004 23:21

Zdena, nepovažujem svoju reakciu za neadvekvátnu. Som oproti Vám všetkým v obrovskej "nevýhode" v tom, že je tu moje plné meno, môj titul i moja fotka. Ja sa nemám právo ohradiť, ak niekto útočí na moju profesionalitu z osobných dôvodov? Ako sama tvrdí, vyjadruje tu na mňa názor osoba, ktorá nepozná mňa ani moju prácu a nič o mne nevie. Vám by zrejme neprekážalo, ak by Vašu prácu, ktorú urobíte z vlastnej iniciatívy, bezplatne, vo svojom voľnom čase a s tým najlepším úmyslom niekto označil za hambu, len preto, že má sám zlú a inú skúsenosť. Mne to prekáža.
Už som si mohla za to viac ako ročné pôsobenie na týchto stránkach zvyknúť, že sú diskusie zneužívané na takéto osobné útoky, ...no smola. Nezvykla som si a ani to nemienim urobiť. S profesionalitou to nemá nič spoločné. Emócie má každý človek, predstavte si, že ja ja :-)

Lila, Každý právnik na ktorého sa obrátite Vám odrecituje to isté z jednoduchého dôvodu. Taký je zákon. Ako sa realizuje v praxi, to sa musím opakovať, je na ľuďoch. Iste, i ja poznám kopu prípadov podobných Vášmu. Ale poznám i kopu prípadov, kedy je zúfalý otec, povinný platiť vysoké výživné, na ktoré fyzicky nemá napr. len preto, že jeho majetkové pomery sú vysoké vďaka dedičstvu ( nie peňažnému), vďaka tomu, že matka detí pracuje načierno, strieda partnerov,znemožňuje otcovi detí styk s deťmi, a i keď to vôbec nepotrebuje žiadala úspešne vysoké manželské výživné i výživné na deti, zatiaľ čo otec detí má novú rodinu a jeho finančná situácia je zúfala, atď atď...
Mimochodom, ust § 85a zák. o rodine je účinné od januára 02, takže tak doba ľadová a niekoľko rokov.

Vyjadrujete svoj názor na MŇA??? Na základe čoho?! Na základe toho, že ktosi údajne postupoval inak ako stanovuje zákon a ja som písala o zákonných ustanoveniach?! My sa poznáme?! Môžem len zopakovať, že si vyprosím aby niekto nazýval moju prácu hambou len preto, že je frustrovaný!

Zdena napísané 19.11.2004 12:20

Pani doktorka, Vaša reakcia na príspevok p. Lili je maximálne neadekvátna a keďže sa všetko dá povedať, resp. napísať viacerými spôsobmi, je tiež veľmi neprofesionálna aj vzhľadom na to, že keď ste právnička, tak sa asi často pri súdnych sporoch stretávate s emóciami. Myslím si, že na poslednú vetu v jej príspevku ste reagovali prehnane, na tomto fóre nie je Váš protivník a jej problém by ste mali predovšetkým chápať ľudsky. Na záver chcem napísať, že nemám podobné problémy,takže neprispieva "ďalšia ukrivdená". Ďakujem.

Lila napísané 19.11.2004 08:47

Hoci sa sud tahal niekolko rokov, neprebiehal v dobe ladovej, ale teraz nedavno, takze legislativa sa nezmenila a mam ju dost podrobne nastudovanu.

Nevylievam si na vas zlost, lebo v konecnom dosledku som nastvana len a len na otca svojho syna. Koniec koncov, nejedna sa len o moj pripad, ale poznam zopar takych, kde sa otecko vyzul z platenia len preto, ze podal zaporne danove priznanie a nikoho nezaujimalo (ani po priamom upozorneni), ze zije v luxusnej vile, vozi sa na drahom aute, ma chatu, kazdorocne absolvuje zahranicne dovolenky....ale to by bolo na dlhe rozpravanie.

Vyjadrila som len svoj nazor na vas a podobne clanky, ktorych som uz citala neurekom. Podla mna by mali odhalit citatelovi, ako to v skutocnosti na takychto sudoch chodi, aspon by sa vyhli naslednemu sklamaniu, pretoze to co pisete (a co vam odrecituje kazdy pravnik, na ktoreho sa mozete s doverou a plnou penazenkou obratit) nema so skutocnou praxou v nasom sudnictve nic spolocne.

JUDr. Soňa Glezgo napísané 19.11.2004 00:26

Milá Lila. Tento článok bol napísaný za účelom poskytnúť ZÁKLADNÉ ORIENTAČNÉ informácie k téme tak, ako to vyplýva z našej platnej a účinnej legislatívy.

Môžem chápať, že ste zo svojho prípadu sklamaná a nahnevaná, nevidím však dôvod, prečo svoju zlosť obraciate na mňa?! Je fakt láskavé, že netvrdíte, že za situáciu v praxi môžem ja.
Aplikácia a realizácia práva je na ľudoch.
Naše súdy sú nezávislé, čo v praxi znamená okrem iného aj to, že sudca BY MAL rozhodovať podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia, po posúdení sitácie. Ja som vo Vašom prípade ani nerozhodovala ani ho nepoznám.
V článku je opísaný právny stav, z ktorého sa pri rozhodovaní vychádza. Právny stav aktuálny k dátumu uvedenia článku! Ak Váš spor trval niekoľko rokov, je pravdepodobné, že sa vychádzalo z inej legislatívy.


A že realita je iná? Ktorá realita? Tá Vaša? Nič Vám nebráni aby ste napísala článok Vy. Ako píšete, je fakt hamba že som napísala článok, ktorý možno niekomu pomôže zorientovať sa v zložitej situácii! Netvrdím, že situáciu vyrieši, na to je potrebné zďaleka viac, ale zrejme Vy máte lepší nápad. Nech sa páči, realizujte sa. Redakcia Vám priestor iste poskytne.
Spory o výživné ( a nielen tie), najmä ak sa rodičia nedohodnú môžu trvať niekoľko rokov, je to uvedené aj v článku spolu so zmienkou o sklamaní rodičov. Vy ste živý príklad. Ak sa chce niekto domôcť svojho práva, je mimoriadne vhodné nechať sa zastúpiť odborníkom. Ani topánky si nešije človek sám, ak nieje obuvník. Ľudia majú spravidla mylný dojem, že právne zastúpenie je zbytočná investícia a obracajú sa o pomoc až keď už je neskoro. Ak Vám pomôže si vybiť zlosť a frustráciu takýmto spôsobom, je to Vaša vec. Skôr než atakujete niekoho, kto s Vaším prípadom nič nemá by snáď bolo vhodné sa trošku zamyslieť.

Na prípadné VECNÉ otázky súvisiace s témou odpoviem po ich zadaní v právnej poradni.

Lila napísané 18.11.2004 10:37

Mila pani doktorka, to co ste tu popisali, je sice pekne, ale je to len cista teoria, ktora s praxou nema nic spolocne. Sama som sa sudila (sud sa tiahol niekolko rokov) o vyzivne pre mojho syna, pricom sud neprihliadol vobec na nic, co ste spominali. Odvolaci sud len potvrdil povodny rozsudok, napriek tomu, ze som ziadala v odvolani aby sa dosetrili majetkove pomery otca. Nikto nic nedosetril, vykaslali sa na to!!!.A ani socialna pracovnicka, ktora pred sudom zastupovala prava dietata nic nenamietala, bolo jej to srdecne jedno. Je velka hanba, ze v clankoch, ako je napr. aj tento vas, vsetci farbia skutocnost na ruzovo, ale ked pride na lamanie chleba, zrazu sa nemate kde dovolat spravodlivosti. Netvrdim, ze je to konkretne vasa vina, ale ako pravnicka snad poznate, ako to v praxi chodi, tak by ste mohli napisat do clanku aj kus pravdy a nie tieto rozpravocky.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised