Jakub a Sofia.
To sú mená, ktorými obdarúvame deti na Slovensku najčastejšie, teda tešia sa najväčšej obľube medzi rodičmi. Prvú priečku si držia najmenej tri roky po sebe. Uvidíme, či zamiešajú karty aj v roku 2013. Mená favoritov, vrátane prvej trojky, nám totiž medziročne všelijako skáču.
V hitparáde obľúbených mien môžeme nájsť také, ktoré očividne pokukávajú po lepších miestach a šplhajú sa hore. Samozrejme, na úkor tých mien, ktoré padajú nižšie. K niekdajším obľúbencom Jozefom a Máriám, napríklad.
Poďme sa pozrieť na mená, ktoré píšu svoju históriu obľúbenosti dnes.
Chlapčenské:
poradie
rok 2010
rok 2011
rok 2012
1.
Jakub
Jakub
Jakub
2.
Samuel
Samuel
Samuel
3.
Tomáš
Tomáš
Adam
4.
Lukáš
Martin
Lukáš
5.
Martin
Lukáš
Michal
6.
Filip
Michal
Martin
7.
Adam
Adam
Tomáš
8.
Michal
Filip
Filip
9.
Matúš
Matúš
Matúš
10.
Matej
Patrik
Patrik
Jakub, Samuel a …
V minulom roku sa konečne podarilo do prvej trojky prebojovať Adamom. Očividne ich nudilo siedme miesto, a tak spravili s Tomášmi malú výmenu. Tí zaznamenali v tabuľke “obľuby” najväčší prepad. Niečo podobné zažili v nedávnej minulosti Matejovia, ktorých z 10. miesta popohnali preč Patrikovia a teraz sa ho držia ako kliešte už druhým rokom. Nemám dobrú správu ani pre Filipov: padáte dolu, chalani.
A čo dievčence?
poradie
rok 2010
rok 2011
rok 2012
1.
Sofia
Sofia
Sofia
2.
Viktória
Viktória
Natália
3.
Natália
Natália
Nela
4.
Laura
Nela
Viktória
5.
Nela
Laura
Nina
6.
Nina
Ema
Ema
7.
Kristína
Nina
Laura
8.
Ema
Kristína
Michaela
9.
Vanesa
Michaela
Kristína
10.
Lucia
Sára
Sára
Sofia a …
Dievčence máme o niečo dynamickejšie. Sofia – Viktória – Natália? Tentoraz nie. Sofia – Natália – Nela. K svojmu tretiemu miestu sa Nela prepracovávala postupne každým rokom. Podobne aj Ema, ktorá nebyť svojej fonetickej dvojičky Emmy (18.miesto), by Sofii, so všetkými jej obmenami – Sophia, Sophie, Sofie – riadne šlapala na otlaky..ale o tom neskôr 🙂 Vidíme tiež, že Michaely a Sáry zaberajú miesto Vanesám a Luciám. Dole idú Viktórie, Kristíny a Laury. Ako taký voľný pád môže dopadnúť, pozrieme si v inej tabuľke, rovnako zaujímavej.
Jozef s Máriou. Kde sú dnes?
Register obyvateľov SR zverejnil v roku 2010 aj najčastejšie používané mená v SR vo všeobecnom meradle, z ktorého vyplynulo, že najrozšírenejším mužským menom je Jozef. Toto meno nosilo 175 593 mužov. Najrozšírenejším ženským menom je Mária. Toto meno nosilo 225 471 žien.
Len pre porovnanie, v roku 2012 dalo svojmu dieťaťu meno Jozef 306 rodičov, kým meno Jakub dostalo 1231 chlapcov. S takouto frekvenciou sa Jozef umiestnil na 26. mieste. Meno Mária dostalo v minulom roku 224 dievčat, čo znamenalo 35. miesto v porovnaní s prvou Sofiou (924 dievčat).
A takto by to dopadlo, keby sme hľadali desať najviac používaných mien mužov a žien (všetkých vekových kategórií) za rok 2010 v tabuľke mien, ktoré dávali rodičia svojim deťom narodeným v roku 2012:
poradie
mužské mená
r.2012
poradie
ženské mená
r.2012
1.
Jozef
26.
1.
Mária
35.
2.
Ján
23.
2.
Anna
31.
3.
Peter
12.
3.
Zuzana
27.
4.
Martin
6.
4.
Katarína
21.
5.
Štefan
46.
5.
Eva
53.
6.
Milan
40.
6.
Jana
68.
7.
Michal
5.
7.
Helena
112.
8.
Miroslav
35.
8.
Monika
72.
9.
Tomáš
7.
9.
Marta
214.
10.
Ladislav
67.
10.
Martina
39.
Nadčasové mená?
Mená, ktoré som v tabuľke zvýraznila (Martin, Michal, Tomáš) sú spomedzi 10-ich najčastejšie používaných mužských mien na Slovensku (pozn.: myslia sa tým všetky vekové kategórie) jediné preživšie v obľúbenosti medzi menami, ktoré dali rodičia svojim synom minulý rok. Medzi top 10 najrozšírenejšími ženskými menami na Slovensku však nenájdeme ani jedno meno, ktoré by korešpondovalo s tabuľkou najobľúbenejších dievčenských mien za rok 2012. Najbližšie by bola k tomuto cieľu iba Lucia (12.miesto v roku 2012).
Kto berie vietor z plachiet “tradičným” menám?
Jozef (26. miesto) a Ján (23. miesto), teda “tradičné” slovenské mená, zaostávajú za modernejšími: Alex (15. miesto), Dominik (16. miesto), Oliver (17. miesto), Sebastián (21. miesto), či Tobias (22. miesto). Kevinovia (39. miesto) vedú pred Milanmi (40. miesto) a Kristián (24. miesto) je dnes obľúbenejší ako Juraj (25. miesto).
Medzi dievčenskými menami sa nám udomácnila Timea (26. miesto) a Liliana (28. miesto) pred Annou (31. miesto) a Máriou (35. miesto). Meno Rebeka (36. miesto) alebo Vivien (37. miesto) sa na matrike zapisuje častejšie ako Daniela (38. miesto) či Martina (39. miesto).
A to nehovoriac o rôznych tvaroch, v ktorých sa dá napísať významovo či pôvodom totožné meno, čo potom hitparádu obľúbenosti mien výrazne skresľuje. Napríklad dlhý Kristián, môže byť aj krátky Kristian, po maďarsky Krisztián, po anglicky Christian, ale aj po neviemako Christián. Kristián so všetkými inými “Kristiánmi” by bol na tom možno lepšie ako Peter (12. miesto). Emy s Emmami by si napríklad polepšili zo šiesteho na druhé miesto, Vanesy s Vanessami by boli rovnako obľúbené ako Simony (13. miesto).
Na chvoste hitparády: originalita?
Nie každý rodič je stotožnený s myšlienkou, že sa naň otočí dvadsať detí, keď na ihrisku zakričí meno toho “svojho.” Meno pre potomka preto lovia v opačných vodách, na konci tabuľky. Čím menej frekventované meno, tým je u nich obľúbenejšie. Vyhrávajú vo výnimočnosti.
S puncom histórie tak stále žijú mená ako Vavrinec, Vendelín, Ctibor, Dagobert, Fridolin, Gorazd, Konštantín, Gašpar, Ignác, Pravoslav, Radúz, Svätopluk, Svätoslav, Vlastimil, Bystrík, Dezider, u dievčat Boglárka, Hajnalka, Piroška, Stavrula, Vesna, Apolonia, Živa, Panna.
A niekedy mená zachytia skôr históriu obľúbeného rodinného seriálu alebo ideálu “strieborného” plátna: Onur, Armando, Armani, Kerem, Omar, Romeo, Ronaldo, Tristan, Enrique, Orestes, Paris, Derick, Kennedy, Maverick… Fatima, Manuela, Ramona, Rosalinda, Milagros, Paloma, Šeherezáda, Esmeralda, Esperanza, Nereida, Chanel, Angelina, Pamela, Destiny, Priscilla, Penelope, Rihana, Shakira.
Medzi skutočne originálne, výnimočné kusy však celkom iste patria tieto mená (v zozname najpoužívanejších mien všetkých vekových kategórií Registra obyvateľstva SR 2010):
mužské: Achilles, Baki, Drake, Fajk, Grgo, Chalupa, Kamen, Mykyta, Pažítka, Radosvet, Smajl, Sultan, Thetsaphone, Zuzanek
ženské: Aphrodité, Bar, Cinderella, Čistoslava, Dajamanti, Dobrôtka, Eskáda, Fená, Genita, Cherubína, Irmtraut, Loreal, Madonna, Océanie, Prudencia
Vyberte si, z ktorého konca začnete…
Zdroj: tlačové správy Ministerstva vnútra z r. 2011, 2012, 2013
v nasej rodine sa opakovali klasicke mena a potom to dopadlo asi takto : dedko bol Jozef, stary otec bol Jozef, otec Eduard /aby nebol Jozef dali susedne meno v kalendari/, krstny otec bol Jozef, krstna mama bola Olga, jej dcera bola Olga a a jej syna nevesta bola Olga a skoncilo to asi takto : velka Olga, mala Olga , synova Olga – tak toto NIE – je predsa mnozstvo inych krasnych SLOVENSKYCH MIEN na vyber – ja som detom vyberala tak mena aby bolo jasne ze su SLOVACI , lebo mame nemecky znejuce meno, hoci sa pise obycajne – ja som hrda na svoj krasne meno, ktore sa vraj drzi na 38. mieste
My sme skôr, taká tradičná rodinka. Ja som Mária, manžel je Peter a máme tri deti, Hanku, Palka a Julku. Štvrté je na ceste a chceme, aby sa volal Stanko.
Mne sa páči meno Mirko, Ferko, Michal, Jozef, Martin, Matej, Peter, Radovan…
Ja sa volám Karin a môj muž sa volá Jakub.Máme spolu 9-ročného Tomáš a
4-ročnú Natálku.A na ceste sú dvojičky Emka a Michael .
Moje memo tam je tam trikrat juchú.
Moje memo tam je tam trikrat juchú.
Nase deti veru nemaju vo svojom okoli menovca – Svatopluk, Magdalena, Slavomir – my rodicia sme taki obycajni – Zuzana a Peter
Ako vidím, naše deti majú nevšedné mená 🙂 Richard, Rebeka a na ceste je Danielko.. 🙂