Ako dávame na Slovensku mená

eva/ redakcia 66
_banners

Jedna vec je, ako chceme a budeme svoje dieťa volať doma, medzi svojimi. Druhá vec je, že meno musí mať svoju tzv. „úradnú podobu“.

Je to taká podoba rodného (krstného) mena, ktorá sa môže použiť pri zápise mena do matriky (knihy narodení) a takto ho potom musíme používať v úradných listinách, dokumentoch (rodný list, identifikačná karta, vysvedčenia, cestovný pas, vodičský preukaz..). Takže sa naozaj môže stať, že na matrike vám odmietnu zapísať meno vášho potomka tak, ako ste si ho vysnívali. Úradný zoznam rodných (krstných) mien ich obsahuje vyše 1400.

Ak to vaše meno nie je medzi nimi ? Obráťte sa na Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV s písomnou žiadosťou o vyjadrenie k jazykovej stránke mena. Samotný zápis do matriky je potom v kompetencii zamestnancov matriky. Musíte ich presvedčiť.

A odkiaľ si mená vyberáme? Niekto sa drží rodinnej tradície, a nazýva dieťa po rodičoch, inde prevládne módne meno, alebo v kresťanských rodinách meno svätého, ktorý sa stáva patrónom dieťaťa. V kalendári je ich uvedených naozaj len málo, pretože dní v roku máme stále len toľko, koľko máme. Dajte sa inšpirovať napríklad knižkou Vyberte si meno pre svoje dieťa od vydavateľstva ART AREA s.r.o. (1998).

Meno vášho potomka si budú od vás pýtať možno už na pôrodnom stole, takže nezabudnite mať nejaké po ruke. Neviete sa rozhodnúť ktoré? Tak dajte dve mená. Podľa zákona môžte dať svojmu dieťaťu až tri mená (aj cudzojazyčné). Ale je tu na mieste poznámka, že aj keď máte v matrike uvedených viac mien, v úradnom styku sa používa iba jedno, a to to, ktoré je uvedené na prvom mieste. Takže Mária Fernanda Strašiftáková asi v cestovnom pase napísané nebude.

Tento úryvok zo zákona len tak pre zaujímavosť:

Nemožno určiť meno výstredné, hanlivé alebo smiešne, alebo neosobné, zdrobnené mená a domácke podoby mien, ak sa ich nová forma neosamostatnila tak, že sa chápu ako vžité samostatné mená, prípadne mená totožné s menom žijúceho súrodenca, a osobe mužského pohlavia určiť ženské meno a naopak.

Ale toto vám dúfam nehrozí 🙂

Zásady zápisu rodných (krstných)mien určuje zákon NR SR č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku a Zákon NR SR č. 154/1994 Z.z. o matrikách.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobry den, prosim vas chceli by sme s priatelom dat babatku ak to bude dcerka meno Leila.Zapisu mi take na matrike bez problemov?A neviete nahodou kedy ma meniny?Lebo viem vyznam, ze je to perzskeho povodu a znamena to „tmavovlaska“. Teda takto som to aspon nasla na nete smile Dakujem

  2. Ahojte chcem sa spytat.Dali sme meno nase dcere Alesia a na matricnom urade povedali,ze nevedia ci jej daju slov rodny list vzhladom na to,ze sa narodila v Taliansku a ze ak to meno nebude uvedene v slov.kalendari.mozete mi prosim poradit ako mame dalej postupovat,lebo neradi by sme jej davali ine meno..dakujem

    1. Ahojte, pri hľadaní mena som sa náhodou dostala na túto stránku, kde sa dajú pozrieť rôzne mená aj s uvedením krajiny pôvodu. Do legendy zadajte text: ženské meno, resp. mužské meno. Celkom dobrý výber tam nájdete. Držím palce. Ja ešte hľadám pre náš tretí poklad… mužské máme vybrané, ešte ženská verzia chýba…
       
      http://www.krizovkarskyslovnik.sk

    2. moja sestra sa volá Alesia už 21 rokov, teda asi bola prvá na slovensku s týmto menom aj s vlastným rodným listom

  3. Chcel by som zistit kedy ma meniny v nemecko kalendary meno LARA a ci sa da zapisat do slovenskeho kalendra, ako mam postupovat. DAKUJEM

  4. Myslite ze je pekna konbinacia mena: Stella Nathalie ???? prosim napiste svoj nazorcek….dakujeem smile) ps: mam uz iba 2 tyzdne 😛 smile

  5. Chcem sa opýtať či neviete kedy oslavuje meniny TIMEA nemôžem ho totiž nájsť v kalendári? Ďakujem

  6. Ahoj Monika, ja sa volam Timea a aj mojej teraz uz rocnej dcerke som dala toto meno. Mne osobne sa velmi paci, nikdy som s nim nemala problem a oslavujeme to 3.maja. Vela stastia

  7. Neviete mi poredit kedy ma neniny Timea som na konci 6 mesiaca a chcela by som dat malej taketo meno ale nechcem ju pripravit ani o meniny..poradte

  8. Som v 6.mes. a chcela, by som dať mojej dcére nemecké meno Lara,ale nie je v kalendári, ako mám postupovať?

  9. Chcela by som sa spytat, ake meno mam dat meno svojmu dietatu, tak aby bolo optimalne, ako teraz uvediem blaznivy priklad, ale Gott dal meno dcere: Charlote Ella Gottova. Kde je optimalne, ze v mene Ella su dve l ako v Gott, ma dve tt.. a Charlote je preklad Karla. Kto sa niecim takym zaobera a ako mozem dat meno svojmu dietatu tymto sposobom. Ja neviem ktore mena su vhodne k mojmu a manzelovmu ako aj priezvisku. Prosim poradte mi a ozvyte sa mailiom. dakujem

  10. Poradte mi prosim. Meno kamaratkinho dietata sa nenachadza v kalendari. Chcela by som jej urobit radost a zaregistrovat ho.AKO TO UROBIT? nechceme predsa prist o oslavy menin 🙂

  11. zoznam roznych mien mozete najst na internete cez vyhladavac google.com…..do vyhladavaca napiste najlepsie anglicky pr…list of english name….a najde vam rozne stranky s roznymi menami…tu je jedna ako priklad….www.pregrancyweekly.com…vela stastia v hladani smile

  12. O necelých 5 týždnov sa mi narodí chlapček. S manželom chceme dat meno Tobias. Neviete mi poradiť či s tým menom nebudem mať nejaké problémy na matrike. Ďakujem.

  13. odkial sa da zizkat ten zoznam krstnych mien? je to niekde na internete? ja cakam babatko a chcela by som sa opytat ci mozem dat meno Eloise. je to fr. meno( moj priatel je francuz a strasne o tom sniva) a ak chlapcek, moze sa volat Desire ( po priatelovi)?

    dakujem a ak odpisete velmi mi pomozete….

    mam rizikove tehotenstvo tak musim byt v klude a nemam cas behat po uradoch….

    dufam ze odpisete….

  14. odkial sa da zizkat ten zoznam krstnych mien? je to niekde na internete? ja cakam babatko a chcela by som sa opytat ci mozem dat meno Eloise. je to fr. meno( moj priatel je francuz a strasne o tom sniva) a ak chlapcek, moze sa volat Desire ( po priatelovi)?

    dakujem a ak odpisete velmi mi pomozete….

    mam rizikove tehotenstvo tak musim byt v klude a nemam cas behat po uradoch….

    dufam ze odpisete….

  15. odkial sa da zizkat ten zoznam krstnych mien? je to niekde na internete? ja cakam babatko a chcela by som sa opytat ci mozem dat meno Eloise. je to fr. meno( moj priatel je francuz a strasne o tom sniva) a ak chlapcek, moze sa volat Desire ( po priatelovi)?

    dakujem a ak odpisete velmi mi pomozete….

    mam rizikove tehotenstvo tak musim byt v klude a nemam cas behat po uradoch….

    dufam ze odpisete….

  16. Je nejaka stranka na internete kde je zozanm vsetkych mien, aj tych ktore sa u nas bezne nepouzivaju?

    Dakujem

  17. Chcela som sa opýtať, či nevie náhodou niekto stránku so zahraničnými menami. Chcela by som dať svojej dcérkr niejaké zahrančné meno. Ak by niekto vedel o tak ej stránke nech mi napíše Ďakujem.

  18. Chcela by som sa opýtať, či môžeme použiť chlapčenské mená Arno a Marko. V takejto písomnej podobe som ich nikde nevidela.

  19. ja by som sa chcela opýtať na význam môjho mena, moje charakterové vlastnosti, ktoré by som vďaka môjmu menu mala mať…a podobné veci. Ďakujem Katarína

  20. Môžem mať priezvisko bez koncovky ová, keď sa vydám, hoci môj manžel je slovenskej národnosti a je aj občanom SR?

  21. Je fakt, ze niektore kombinacie mien a priezvisk mozu dietatu sposobit nemale problemy…stretla som sa s menom Kevin a ako priezvisko bol nazov zeleniny. Alebo cisto slovenske priezvisko spojene s telenovelovym menom…treba mysliet na to, ze to dieta bude chodit do skoly, bude sa pohybovat medzi ludmi, ktori nemusia byt vzdy taktni a prijemni…mne osobne sa pacia take mena, ktore spolu s priezviskom „ladi“

  22. ten link (url) na nezvyčajne mena (zoznam) na i-nete by sa naozaj hodil

    kto o ňom vie, nech prosim mi pošle link na mail, alebo nech ho sem napiše

    ďakujem

  23. Nedávno bol v Televíznych novinách príspevok o nezvyčajných menách. Vraveli že existuje zoznam nezvyčajných mien. Nemôžem sa však v sieti dopátrať kde by som to mohlanájsť.

  24. Ahoj docela som sa pobavila tak pridavam aj ja nieco do sudku.ja som rodila v zahranici mojho prveho syna.Meno sme mali vybrane ale nikto sa nas nepytal.Potom mi nasho cukrika priniesli aj z kartickou „It’s a Boy Urbanova“ takze takto sa moj syncek volal dva dni az sme vypisali formular atd.prajem pekny den..

  25. Baby neviete mi nahodou poradit nejaku www stranku s menami ? Mam sice aj knizku „Meno pre Vase dieta“, ale stale sa mi zda tych mien nejako malo. A este stale nemame vybrate meno pre nase babatko. Ak poradite nejaku dobru stranku s menami, helfnete mi a potesite ma. 🙂 Vopred dakujem.

  26. Este dve poznamky, v samostatnom texte, aby som sa velmi merozpisovala.

    Na Zochovej mali babetka na perinkach len priezvisko, krstné meno, tu intimnejšiu časť nášho meno, si mamičky šepkali so svojimi babetkami. Zvlaštne bolo, že aj mamičky medzi sebou, ak sa zhovarali o babetkach, vlastne ani nehovorili ich mena, boli to pre inych babetka, pred ostatnym svetom akoby takto chránili svoje detičky.

    A druha skusenosť, taká nepríjemná: prihodila sa jednej mamičke z inej izby. Porodila chlapca, dala mu meno, ake mu vyvolila, ale nie zhodne s menom otca dieťaťa. Ten sa tak naštval, keď sa to dozvedel, že priletel do porodnice, vyhľadal sociálnu sestru, ktorá zapisuje detičky, a zmenil tam meno dieťaťka podľa svojho mena… poza chrbat ubolenej mamičky… ale to je už debata priliš sukromna, vec tej rodinky… dávam tri bodky, ani v porodnici sme to s ,,kolegynkami-mamičkami“ nerozoberali, ale taka vec prenikla aj na chodby…

  27. Poznámka k ,,prechyľovaniu“ – teda -ová v ženských prizviskách: nemusíte mať túto koncovku, ani keď ste slovenskou občiankou. Skúsenosť mojej sestry je, že na matrike jej vystavili nové doklady, teda rodný list, bez -ova, bez zbytočného ,,vyšetrovania“.

     

    A k dvom krstným menám: Mojde dieťa sa narodilo na Zochovej, nikto ma na pôrodnom stole neobťažoval s hlásením mena. Len jedna sestrička neskôr prišla diskrétne ku mne, opýtala sa ma, či má zavolať domov, že dieťa je na svete a vtedy sa opýtala, ako sa volá. A keď mala Tamarka pol roka, rozhodli sme sa s mužom, že dostane aj druhé krstné meno. Zašli sme na matriku a tam bez akýchkoľvek poplatkov, čakania a rečí, ochotne vystvavili nový rodný list. Do roka dieťaťa sa za zmeny dokonca nič neplatí. Tak to bolo aspoň v r. 1999 na matrike v Starom meste v Bratislave.

     

    Milé mamičky, oslovujte svoje detičky menom, keď sú ešte v brušku. Nechajte sa uniesť pocitmi, či je vám príjemne pri vyslovovaní vyvoleného mena. Istotne nájdete súlad s dobrým pocitom aj s ešte nenarodeným dieťaťkom. Čo na tom aj, keď to nie je overiteľný pocit. Veď meno dieťaťa musí sedieť aj do vašej pusy.

     

    Pekný deň všetkým mamičkám, budúcim i súčasným L.

  28. Mna sa na meno dieteta pytali uz pri prime do porodnice.Musela som vyplnit tlacivo , kde som uviedla aj chlapcenske a aj dievcenske meno.Lepsie ako na porodnom stole , ale myslim si , ze pomenovanie dietata ma cas aj po narodeni a po vydatnom oddychu mamicky i babatka.

  29. Celkom som sa zacitala do tejto diskusie a pridam moju skusenost.Ja som rodila v Australii a tu je uplne normalne ze meno dietata si vyberiete ked vy chcete, nie je to limitovane ziadnym casom, aj ziadost o vydanie rodneho listu mozete podat tusim do troch mesiacov po porode a tak vlastne dovtedy mate cas sa rozhodnut ako svoj pokladik budete volat.Neviem cim je to dane ale mozno tym ze tu zije vela cudzincov z celeho sveta a vsade to maju inac zariadene , napr. jedna moja priatelka indka mi odpovedala, ked som sa jej pytala pocas tehotenstva ci ma meno pre babatko , ze nie, lebo v Indii mena vyberaju manzelove sestry po narodeni dietatka…zaujimave nie???? a napriklad my sme mali vopred vybrate meno aj pre dievcatko aj pre chlapceka a cely cas ako som bola v nemocnici nik sa ma nepytal na meno babatka, ja som bola prekvapena , lebo vtedy som nevedela aky tu je system. Dnes po precitani tychto prispevkov sa mi to zda fakt fajn, ale samozrejme je to vec nazoru, no ja som rada ze tu je to tak ako to je.Vsetkym citatelom babetka prajem krasne chvile s „babetkami“.

  30. Jani tak ma napadlo, ze to este nic nehovori o tom, ako su so situacou spokojni samotni obcania Islandu :-))

    Ale zase som pocula, ze na Islande sa vobec nekradne a ludia ani nevedia pochopit, ako sa da nieco take urobit, takze to moze byt cast komplexneho „poislandstovania“.

  31. Myslim, ze je to boj medzi globalizaciou a „ochranou kulturneho dedicstva“. Na Islande napriklad, ked chce cudzinec ziskat statne obcianstvo, musi si (okrem ineho samozrejme) zmenit meno na islandske. Doteraz boli udelene iba dve vynimky! (Alebo zeby iba dvaja poziadali o obcianstvo? ;o)

  32. No, musim suhlasit s tym, ze Jana Kapusta znie trochu smiesne. A bolo by fakt super, keby v unii pochopili, ako to s nasimi menami naozaj je. Este som zabudla doplnit, ze poznam Nemcov, ktori si mysleli, ze ked ma zena na konci -ova, tak je vydata, ked je bez -ova, je slobodna. Som ale za to, aby sa tento system trochu uvolnil. Chces koncovku -ova, prosim, maj ju, nechces, tak nepiseme. Nevidim v tom ziadny velky organizacny problem. Bola som osobne velmi sokovana, ked som po sobasi chcela dat moje nemecke priezvisko zapisat bez -ova a musela som vyplnit formular, ze sa hlasim k inej narodnosti ako slovenskej! Mozno je to teraz uz inac, no mna tento postup velmi mrzi. Som velmi rada Slovenkou a som na to hrda, nebolo mi vsetko jedno pri podpisovani toho papiera, aj ked je to len formalita. Ale musi to byt?! A navyse mi pripada hrozne, poslovencovat zahranicne mena sposobom Britney Spearsova. Ked to pocujem, naskakuje mi husia koza. Moj manzel sa tomu systemu tak trochu posmieva (v dobrom) a hovori ze: Cherova a Madonova spievali…smile

  33. Majka E., chichichi, vybrala si si na priklad moje priezvisko ;o)
    Mne to -ova nerobi ziaden problem, asi by mi skor vadilo, keby ma niekto volal Jana Kapusta ;o) Na druhej strane verim tomu, ze v zahranici na to nie su zvyknuti… V Holandsku je system, ktory tusim vyzaduje, aby deti mali rovnake priezvisko – nieco take mi vravela kamaratka, ktora mala stastie, ze prvy sa im narodil syncek a dcerka je az druha v poradi, inak by bol aj Filipko xy-ova ;o)))) Podla mna po par rokoch v unii uz bude kazdemu jasne, ze ako to s nasimi priezviskami je. Ja som tiez este jelen z holandskym „van den“, „van de“ alebo iba „van“.

  34. Vie mi niekto poradit kde zozeniem tuto knihu : Vyberte si meno pre svoje dieťa od vydavateľstva ART AREA s.r.o. (1998)

    alebo nejaku inu v ktorej najdem meno pre svoje dieta ?

    Dakujem

    Val

     

    PS : Pripadne ju kupim aj pouzitu.

  35. Ahojte, trosku ma zaskocili praktiky niektorych opisovanych nemocnic, ktore po porodom vycerpanej matke ziadaju vyrieknut meno potomka priamo na porodnej sale. Viete, akoby sa v tom pripade volal moj syn? „Mne je to fuk“ – presne to som odpovedala lekarovi na jeho otazku bezprostredne po porode. Zasmial sa a bolo. Myslite, ze sa moj syn tak naozaj vola? Tak ziadne strachy, damy! Mate cas, aby ste si meno v klude rozmysleli. Zelam same zdrave babetka s peknymi menami :o)))

  36. Maji, normalne si ma pobavila. :o) Ked som naposledy isla do Ciech, tak na mna taky mlady colnik pozeral ako na zjavenie…ze akoto, ze nemam v pase koncovku -ova. Na kratke vysvetlenie, ze som sa tam vydala opät na mna pochybovacne pozrel a opytal sa ma: A co dieta? Tak som mu ukazala, ze ju mam zapisanu ale ak chce, tak mam aj jej pas. To ho dorazilo uz uplne: Ako je to mozne?…tak sme si trosku na temu priezviska pokecali a dufam, ze to uz pochopil. Tu v CH sme si hlavu nelamali nad tym, ze ja som v SK za slobodna s -ova. Pisu to tak aj manzelovi, pretoze podla nich je dolezite priezvisko manzelky. Takze sme: Steiner… – ova. A vies si predstavit, kolko prace by mali nasi uradnici? A vies si predstavit aky chaos by nastal? :o) Hoci by sme konecne prestali mat problemy v zahranici, ale by sme tiez prisli tak trochu o to LEN nase. :o) V ramci globaliziacie k tomu mozno predsa len raz pride. :o) To zas budu fronty…:o)

  37. Majka, uplne s tebou suhlasim …. Mne uz tiez nic nehovori mat zensku koncovku, ak by sa to dalo bez problemov urobit, zmenila by som si ju aj na Slovensku. A to ja som na tom este relativne dobre (siarska/siarsky). V Ch mam v casti dokumentov uvedene jedno meno, v casti druhe. Zatila to nikomu moc nevadilo, ale niekedy to je unavne.

  38. Dakujem za vsetky informacie. Zase to potvrdilo moju mienku o slovenskom zkostnatelom systeme. „Len preboha nic neurobit inac ako ostatni, lebo budu problemy, nevycnievat z radu!“ Kedy budeme my Slovaci naozaj slobodni ludia? Je to tazke.

    Ale teraz ma napadlo aj nieco ine. Zijem v zahranici a casto vidim (pocujem, citam), ake problemy robi ludom v inych statoch ta nasa koncovka -ova. Napr. tu v Nemecku to vobec nechapu, napr. Kapusta a Kapustova beru ako dve uplne rozdielne mena. Navyse niekde je to tak, ze dieta automaticky dostane matkine priezvisko, tak sa mojej znamej stalo, ze jej chlapca zapisali ako Maros Lubicova. V novinach som citala, ze „prezident Havel a jeho manzelka Havlova, redaktor to formuloval takto, lebo ocividne nepochopil, ze Havlova je zenska podoba od Havel. To akokeby slovensky novinar napisal „prezident Schuster a jeho manzelka Schustrova. Ked sme s manzelom rozmyslali, ci si nedame dvojite priezvisko, chceli mu napisat Frank Fischer – Novotna a ked som vysvetlovala, ze on musi byt Novotny, ziadali od nas vyplnenie dalsich formularov, lebo to je vraj uplna zmena mena! Nebol by to dobry napad, cely cirkus s tym -ova zrusit? Ked si pomyslim, ze sa stale viac „internacializujeme“? A preco by mala mat zena „ine“ meno?

  39. Podla info z velvyslanectva z r. 2000 ma dvojite obcianstvo a je aj slovenskej narodnosti, ale nepytaj sa ma na podrobnosti, lebo som sa k nicomu nedopracovala. Nikto nic poriadne nevedel a uplne ine info som mala z MZ, ine z matriky a ine velvyslanectva. Zo zaciatku na Slovensku robili problem, ked som sa vydala a chcela mat meno ako manzel, cize bez -ova. Na velvyslanectve to ako problem nevideli, lenze posledne slovo ma matrika. A tak je to aj pri dietati. Udajne.

    Zo skusenosti v CH – treba mat vyplnene tlaciva este pred porodom. Nam potrebne tlaciva poslali z kliniky este pred porodom, aby sme sa vyhli stresu v case porodu.

    Ale poznam aj skusenost, ze meno dieta dostalo az po narodeni. Islo totiz vyber mena podla datumu, casu a miesta narodenia…pre nas dost nezvycajne, ale udajne v zidovskej kulture ani nie. Myslim, ze je to vsetko o zvyku.

  40. Zda sa mi uplne korektne, aby matka pred porodom

    (zabudnime na extremy, t.j. predcasne porody apod.) prichazdala do porodnice

    s vyplnenym tlacivom o menach potencialnych deti.

    Teda jedno muzske, jedno zenske, ak nie je podozrenie na viacplodovu tehotnost.

    Myslim, ze aj v CH je to beznou praxou.

    Mozno by sa k tomu mohol vyjadrit nejaky pracovnik porodnice.

    Mozno by nam ozrejmil co za problemy mozu vziknut,

    ked dieta po porode nema meno

    a preco je dobre, aby ho vedela porodnica vopred.

  41. Nema dcera nahodou dvojite obcianstvo a nie narodnost ?

    Moze mat clovek dvojitu narodnost?

    Doteraz som si myslela, ze nie. Mylim sa?

  42. Poznam rodicov, ktori na otazku tesne po porode: „Tak ako sa bude volat vasa dcera?“, povedali, ze az ked si ju trosku „okuknu“ tak jej daju take meno, ktore sa im bude zdat najpriliehavejsie pre nu…

    Personal porodnice ich skoro ukamenoval a malo to aj malu pravnu dohru, ked si nakoniec vybrali meno „Letna burka“…nezvykle, ale rodicom sa to pacilo najviac 😉

    ps: odohralo sa to v Cechach

  43. Zijem v zahranici a nasa dcerka je aj slovenskej narodnosti, priezvisko ma bez -ova. Zmenil sa tento zakon? Zaujimalo by ma to v pripade dalsieho dietata.

  44. Mozno este jedna poznamka k prizvisku: ak by ste cheli dat dievcatu priezvisko otca (teda bez zenskej koncovky), tak to je podla zakona mozne v pripade, ak sa dieta nehlasi k slovenskej narodnosti (teda zvolite zanho). Teda dufam, ze sa to netyka len pripadov narodenych v zahranici, povedala by som, ze by to malo byt jedno, ale odporucam preverit na matrike.

  45. tak mna sa pytali len co zistili, ze to dieta co sa narodilo je dievca ake meno, povedala som sice co som chcela ale poviem vam, ze kym mi nedali malu na izbu nevedela som co som povedala… a este ked som po porode lezala na stole /davali mi krv/ tak im rano okolo 6hod volal niekto kto sa narodil a ake meno dostal, lenze to meno som nepostrehla a tak som pretrpela ci som povedala spravne. Ale viem, ze manzel ma moznost zmenit meno, ked prisiel na matriku matrikarka sa ho spytala ci suhlasi s menom, tak to sa mi zda prehnane, neviem si predstavit, ze by manzel dal ine meno nez som vybrala alebo sme sa dohodli….

    takze ODKAZ PRE MAJKU isto sa da kym to nezapisu do matriky zmenit

  46. Neviem ako to je v porodniciach vo vasom meste, ale v Trnave sa uz na prijme musi odovzdat papierik s dvoma alternativami mien [dievcenske a chlapcenske]. Tak to bolo aspon u mna. Neviem,co v pripade predcasneho porodu, ked na take veci nie je cas. A potom sa ,pravdaze, potvrdi vyber mena este aj po porode. Teraz si spominam, ze ten papierik mi dal vlastne uz gynekolog. Asi si ho treba vyziadat.

  47. Neviem ako v iných mestách, ale u nás matrikárky do pôrodnice nechodia a keď prídeš nabalená rovno z pôrodnice s balíčkom, ktorý len plače, pripomenú ti, že si si to mala prísť vybaviť bez dieťaťa. Jeden rodič to sám nevybaví a dvaja by nemali so sebou „vláčiť ešte aj to decko !“ Čo sa týka matriky, u nás je to „inštitúcia bohýň“, ktoré vedia všetko lepšie. Môžeš si vymyslieť meno, mať ho potvrdené z jazykovedného ústavu, ak nie je v ICH zozname, máš smolu. Napriek tomu nerozumiem, ako je možné, že v našom meste v poslednom čase pribudlo toľko Milagros a Jagov. Aj Rybana a Winetou sa nájde. Ja som toho názoru, že akékoľvek meno dáš svojmu bábu, dôležité je, ako ho voláte doma, v úzkom kruhu a ako sa naučí samo sa oslovovať. Viem, že mňa naši dlho, dlho volali malá alebo mladá až pokým sa sestre nenarodila dcérka. Mňa sa s uplnou presnosťou 1 minútu po narodení dcérky spýtali na meno. Keď som povedala zdrobneninu mena, upozornili ma, že také meno nie je možné zapísať, musí tam byť klasická podoba.

  48. Nechcem vyzerat ako vecne nespokojny frflos, ale vypytovat sa cerstvej mamicky na meno dietatka priamo na porodnom stole je, podla mna, dost necitlive…

  49. Chcem reagovat na prispevok Majky E.

    V mojom pripade – syn sa mi narodil predcasne v 31. tyzdni cisarskym rezom pri epiduralnej anestezii, cize som bola pri vedomi – na meno mojho syna sa spytali takmer 10 min. po jeho narodeni, nakolko ho museli okamzite previez do inej nemocnice na nedonosenecke oddelenie. A meno ako take mu na „vizitku“ nad inkubator a potom aj postielku napisali az takmer po 3 dnoch(!) aj to na naliehanie mojho manzela. Ide o to, ze kym nezapisu meno do matriky, nakolko matrikarka chodi do porodnic vypisovat rodne listy, dovtedy mozes meno menit kazdu chvilu. Takze neboj sa, ze meno, ktore vyrieknes este priam v porodnych bolestiach, sa bude s dietatom niest cely zivot. Kym nie je specatene na rodnom liste, mozes ho kedykolvek zmenit.

    Tolko k prispevku z mojich osobnych skusenosti.

  50. V tomto prispevku ma zaujala o.i. aj veta, ze meno potomka si mozu pytat uz na porodnom stole. Neznamena to vsak, ze im ho hned musim aj povedat, alebo ano? Stava sa totiz, ze z toho vsetkeho moze zena to meno jednoducho zabudnut a v zhone a panike, ze to musi byt hned, povie nejake, co sa jej vobec nepaci alebo jej prave zislo na um alebo…Mozno to bude niekomu pripadat smiesne, ale stalo sa dvom mojim znamym. A pritom nechceli dat ziadne extravagantne mena – Patrik sa teraz vola Palo a Jeniffer (ma am. otca) je Jana. Da sa to nejako „odvolat“, aj ked dieta v porodnici pomenuju tym „nespravnym“ menom, alebo to, co vo vycerpani, rozruseni…poviem na porodnom stole, uz ma celozivotnu platnost?! Ja osobne si myslim, ze ked tym lekarom alebo sestre alebo kto sa na to vobec pyta, poviem, ze si teraz neviem spomenut a urobim to neskor, tak mi predsa nemoze nic urobit ani ma nijako nutit, nie? A lepsie takto ako vyhrknut nejaku hlupost.

  51. Poucny prispevok. A usudzujem ze to by svajciari na nasej matrike neuspeli, ak by presadzovali svajciarske mena. Napr: Selin, Beat… – zenske aj muzske mena…Ak si neviete rady, alebo sa chcete co to o menach dozvediet a hovorite dostatocne dobre anglicky, tak si pozrite:

    kabalarians

Pridaj komentár