MúdrostiRiešime dilemu

Bábätká vraj v noci plačú, aby mama neotehotnela

 Anna Veselá   05.10.2021   0

Evolučný biológ David Heig z Harvardu tvrdí, že bábätko sa svojim plačom, ktorý vyčerpáva mamu, nevedomky snaží zabrániť ovulácii matky a potenciálnemu počatiu brata alebo sestry.

Shutterstock

 

Evolúcia a dojčenie: potreba prežitia, či mať mamu pre seba?

Profesor Heig je toho názoru, že dojčenie dieťaťa v noci predlžuje fázu neplodného obdobia, ktorá nastáva po narodení dieťaťa. Aj bábätko, ktoré relatívne dobré spí prvých šesť mesiacov, sa začína častejšie budiť v noci po dovŕšení pol roka, ak ho mama ešte kojí.

Možno to neznie veľmi presvedčivo, ale biológ Heig si pri svojom tvrdení pomáha konštatovaním, že takéto správanie dieťaťa je evolučne naprogramované. V minulosti, keď boli obdobia hladomoru alebo pandémií chorôb, bola šanca na prežitie dieťaťa vyššia, ak boli vekové rozdiely medzi súrodencami väčšie.

Podľa antropologičky Holly Dunsworth z University Rhode Island je síce Heigov názor zaujímavý, ale evolučný biológ zrejme nebral do úvahy všetky pozitívne stránky nočného kojenia. Dieťa totiž nedostáva len potravu, ale maminu lásku a teplo.

Antropologička si teda myslí, že nočný plač a dojčenie počas noci nie je o nejakom nevedomom konflikte dieťaťa, ale jeho potrebe naplnenia vzťahu s jeho primárnou osobou – s jeho mamou.

Dojčím v noci - neotehotniem?

Podľa mamy 7 detí, Márie Kohutiarovej, autorky mnohých článkov o tzv. ekologickom dojčení, je možné zabrániť otehotneniu vďaka dojčeniu, no nie je jedno, ako žena dojčí. 

Mária Kohutiarová hovorí, že ak žena dojčí len tzv. "kultúrne," napríklad podľa hodiniek, dieťa používa cumlík, prípadne fľašku, spoliehať sa na dojčenie ako na formu antikoncepcie chce veľkú odvahu.

Ak žena nosí dieťa všade so sebou a kedykoľvek a kdekoľvek ho môže nadojčiť, plodnosť sa jej vráti v priemere medzi 12. – 16. mesiacom po pôrode. Matka však musí byť v neustálom kontakte s dieťaťom a dojčiť podľa jeho potreby vo dne aj v noci, pričom jediným cumľom sú len mamine prsníky. Vtedy by to podľa jej skúseností mohlo fungovať.

Viac si môžete prečítať v článku: Dojčím. Môžem otehotnieť?

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised