Fľaškovo a cumlíkovo

MikSa 4
Fľaše a cumlíky

Ponuka detských fliaš a cumlíkov je obrovská.

  • Ako si vybrať správne?
  • Načo sa sústrediť pri výbere týchto dôležitých potrieb pre kojenca? Ako s fľaškami a cumlíkmi správne narábať?
  • Načo by sme nemali zabudnúť a prečo musíme zostať pri ich používaní ostražití?

Dojčenské fľaše sa dnes ponúkajú v najrozličnejších prevedeniach, majú rôzne tvary ale aj rôznu kvalitu.

V zásade existujú dva druhy dojčenských fliaš:

umelohmotné a sklenené. Dostaneme ich kúpiť aj s kompletnou výbavou, s cumľom z latexu alebo silikónu, so šrobovacím uzáverom, s tesniacim diskom, s vrchnákom. Zväčša sú farebné a medzi veľkosťami a tvarmi si môžeme vybrať: klasické oválne, guľaté, slzičkové (fľaše s možnosťou vnútorného uchopenia sú stále viac a viac obľúbené).

Podľa potreby si môžeme zvoliť medzi veľkosťami 125 ml, 240ml, 250 ml. Stretnete sa aj s fľaškami s „citlivým prúžkom“, ktorý sa sfarbí, ak je tekutina vo fľaške pre dieťa príliš horúca. Nápadná je farebná potlač s peknými motívmi, ktoré majú osloviť nielen rodiča ale najmä dieťa.

Pred použitím a po použití je potrebné fľašu, cumeľ i uzávery poriadne umyť. Platí to aj pre úplne nové, zatiaľ nepoužité fľaše. Dojčenské fľašky vždy dôkladne vyčistíme s teplou vodou a s kefkou, dobre opláchneme. Ideálne by bolo fľaše aj sterilizovať, resp. dezinfikovať vo vriacej vode.

Na umelohmotných dojčenských fľašiach sa pri dlhšom používaní môžu objaviť škrabance, ryhy, a to na povrchu alebo na ich dne, ktoré dokážeme ľahko spozorovať. Vznikajú predovšetkým častým používaním čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú zmäkčovadlá. Takto poškodené fľašky radšej hneď nahraďme novými, inak vzniká nebezpečenstvo preborenia dna, a to najmä pri trasení fľašou. Doplnky ako sú vrchnáčik alebo rôzne skrutkovacie krúžky ukladajme mimo dosah detí. Malé deti majú sklon všetko dávať do úst, preto je u nich veľké riziko prehltnutia týchto predmetov.

Sladené nápoje, čaje, kakao, ovocné a zeleninové džúsy, nepodávajme deťom tesne pred spaním alebo ak si už vyčistili zuby. Vyhneme sa tak vzniku zubného kazu. Pri upokojovaní detí alebo pre ľahšie zaspávanie dbajme na to, aby bola fľaša prázdna. Pri dlhšom cumľaní z plnej fľaše sú zuby detí neustále obmývané tekutinou a viacej náchylné na vytvorenie zubného kazu. Myslite vždy na to, že fľaška nie je ani upokojovací prostriedok ani hračka. Fľaše zo skla nepatria deťom do rúk, mohli by sa ľahko rozbiť. Nikdy nenechávajme dieťa s fľaškou samo.

Hygiena je jedným z najdôležitejších predpokladov pre zdravý vývin vášho dieťaťa.

Najlepšie je preto na čistenie fliaš a príslušenstva použitie dezinfekčného prístroja, ktorý ich zbaví choroboplodných zárodkov.

Cumlíky sú jedinečné čo sa týka príjmu potravy z fľašky ale aj precvičovania čeľustí a svalov. Cumle na fľaše z latexu alebo silikónu majú viacero foriem, ale len 2 veľkosti. Pre každý typ potravy sa hodí iná dierka. Veľkosti dierok sa prispôsobili konzistencii potravy. Prehĺtanie nápoja sa však nemá úplne uľahčiť, aby sa pri každom jedle zároveň posilňovali žuvacie svaly a jazyk. Malá dierka je určená na čaj, ale aj na počiatočnú tekutú stravu. Stredná dierka je vhodná na mlieko, veľká na kašovité, husté tekutiny obsahujúce napr. kúsky ovocia a pod., pre ne je vhodný aj krížikový otvor.

Dieťa by sme mali odvykať od používania fľaše a cumlíkov, podľa rád detských lekárov, zubárov a čeľustných ortopédov, vo veku 1 ½ – 2 roky.

Poznámka:

Dojčenie je prirodzená forma výživy dieťaťa.


Z nemčiny podľa materiálov spoločnosti Baby-Nova preložila MikSa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mila Hanah, synovca som spomenula prave preto, ze je to podla mna extrem a vobec si nemyslim, ze je to pravidlo. Kedze ja svoje dietatko kojim, flasku nepotrebujem. Ty si ju potrebovala a je naozaj super, ze tvoj syncek sa jej zbavil tak skoro. Ja som chcela napisat, len to, ze tie flasky nie su az take dolezite a ze sa da aj bez nich. Samozrejme babetka, ktore kojene nie su ich naozaj potrebuju a bolo by asi blbe, keby boli krmene nejakym inym sposobom(hlavne tie najmensie babetka). Pekny den prajem.

  2. Hádam to s tými fľaškami a cumlíkmi nebude také tragické?! Môj syn nebol kojený a vôbec si neviem predstaviť, že by som mu od narodenia podávala mlieko iným spôsobom, ako flaškou. A vôbec sme nemali problém s odúčaním, a to hlavne preto, že sme nikdy neodúčali! Len sme počkali, kedy dospeje do štádia, že fľašku sám vymení za niečo iné. Keď mal rok, vedel sa napiť sám z pohárika a fľašku sme celkom odložili, keď mal niečo cez 1,5 roka. Takže MartinaK, ver mi, že Tvoj synovec je skôr výrazný „extrém“ než pravidlo.

  3. Plne súhlasím s MartinouK. Pri 4 deťoch sme vystačili bez fľaše a cumlíka. Väčšinou sú to náhrady za čosi čo by dieťa malo dostať, ale sa mu toho nedostáva z rôznych dôvodov. Pokiaľ je to čo i len trochu možné, skúste bez týchto „pomôcok.“

  4. Zdravim, ja osobne si nemyslim, ze flasa je az tak dolezita potreba pre kojenca, hlavne ked je dietatko dojcene. My sme si vystacili uplne bez flasky a uz ju ani pouzivat nebudeme. Ale ked babatko dojcene nie je, tak urcite nebude od narodenia pit z hrnceka. Len urcite je potom tazke oducit deticky od flasky vid moj synovec, ktory este ako 7 rocny pil z flasky (a to ma uplne utvrdilo v tom, ze flasku ani za svet:-)) Papa.

Pridaj komentár