Kemp s bábätkom?

Mária Kohutiarová 0

Stan, nočná obloha a cvrkot svrčkov. Romantika, ktorej sa mnohí nechceme vzdať, ani keď príde prvé bábätko. Ísť – neísť? Ponúkame know-how, ako to dobre zvážiť a zrealizovať.

Dohoda o dobrodružstve stanovom

Ak sú obaja rodičia rovnakej krvnej skupiny – vášniví turisti Rh pozitív, je rozhodovanie o spaní v stane na dovolenke o dosť jednoduchšie. Náročnejšie je to v kombinácii vášeň – občasný turista alebo ešte horšie v druhej verzii non turista. Tu už zohráva úlohu vzájomná tolerancia a hľadanie najideálnejšieho riešenia nielen pre nich  dvoch, ale aj pre celú rodinu.

Druhým faktorom dohody sú totiž práve deti – a mamy, ako inak, majú silný ochranný pud tušiaci komplikácie ohrozujúce mláďa. O  to viac, ak ide o prvé „mláďa“ a v štádiu batoľacom alebo mladšom.

Nie je bábo ako bábo

To už teda vieme. No v prípade dovolenky pod nebom treba dobre zvážiť, aké je, prípadne akú sú naše bábätká. Pokiaľ ide o dosť náročné dieťatko, náchylné na ochorenia, požadujúce určitý  štandard k pokoju a bežnému fungovaniu rodiny, plány o stanovačke celej famílie odložte na neskôr . 

Test stanovačky na ostro

Leto je síce teplé, ale postieľka je postieľka – pre deti je nočný spánok dôležitý a miesto spania v tomto veku je pre nich miestom istoty. Rovnako, ako mnohé deti zle znášajú presuny a cestovanie, to platí aj o zmenenom mieste spania. Stan sa pramálo podobá na mäkkú posteľ doma – preto pokiaľ sa vám to dá, urobte po motivačnom vysvetlení o úžasnom výlete námatkovú skúšku doma v záhrade alebo niekde blízko na jednu noc v stane tak, aby ste v prípade veľkej vzbury proti miestu a spôsobu spania mohli evakuovať drobcov tam, kde sú zvyknutí. Podľa reakcie budete vidieť, ktoré dieťa je na stanovačku zrelé a ktoré  bez ohľadu na vek si takúto atrakciu ešte neprosí.

V zásade však podľa skúseností turistov je ideálne začať kempovať  s deťmi od 2 rokov. S menšími bábätkami … no, teoreticky sa dá:).

Tak hlboký nádych

V zásade však platí premisa, že 70% pohrôm, ktoré by mohli  podľa predstáv mamín teoreticky nastať, nikdy nenastanú. Takže urobme skôr hlboký nádych a uchopme situáciu s nadhľadom a  humorom, aj keď ostať v strehu sa oplatí.

Výber dobrého miesta na stanovanie

Ak skúška dopadla dobre, mama rezignovala a deti sa tešia, je potrebné  vybrať správne miesto.

  1. Ak patríte k rodinám, ktorých rozpočet musí byť prísne sledovnaý,  hľadajte  lacnejší kemp. Napríklad taký,  v ktorom nie je nutné platiť aj za auto aj za stan, napr. pri Domaši / v časti Dobrá.  
  2. Druhým dôležitým faktorom pri výbere miesta je dobrá dostupnosť autom až na miesto, kde sa rozložíte. Príručný sklad  nutností v kufri auta budeme potrebovať určite aj o polnoci, a mať ho po ruke príde vhod. 
  3. Miesto, ktoré budete obývať, by malo mať čo najmenej  terénnych nerovností, aby práve tie menšie deti nepotrebovali viac “ flajstrov“ na obité kolienka, ako ste nabalili. 
  4. Ak ste blízko vody, vyberte  zátoku – breh, kde je sklon brehu mierny a voda stúpa pozvoľna.
  5. Ak nemáte so sebou celý proviant, musíte sa spoľahnúť aj na dostupnosť nejakých tých obchodov. Zvážte, ako sú od vás ďaleko, kedy sú otvorené a ako často sa plánujete zásobovať. To isté platí aj o stravovaní.
  6. Čo je ale podstatné a bez čoho sa nezaobídete, je zdroj pitnej vody  a hygienické zariadenia – aj ku nim by bolo ideálne mať na skok.

Podčiarknuté, spočítané – ideálne je ísť sa na miesto pozrieť dopredu, fotografie a referencie zvlášť od samotného majiteľa kempu bývajú často viac očarujúce oproti realite.

Čo zbaliť na stanovačku s bábätkom?

Kempingových miest je veľa, a všade sú obchody. Ak však nechcete stále premávať hore-dolu z kempu a od vody, kam sa zrejme vyberiete, radšej nabaľte všetko doma. Problém totiž nie je ani tak v nemožnosti niečo kúpiť, ako v obmedzenom výbere a zároveň je často problém v kempe platiť platobnou kartou. Takže ak nechávate nákupy na miesto kempovania, doplňte si zásoby hotovosti do peňaženky. 

Nadôvažok, malé deti potrebujú mnohé špecifické veci, hlavne z hygieny, ktoré nemusia v kempovom obchode držať.

Zbaliť okrem bežných vecí treba toho na oblečenie veľa – počítajte s viacerými variantami počasia a rôznymi haváriami. Závisí aj od dĺžky vášho pobytu a toho, či plánujete v kempe prať.  Dôležité – spratné vedierko, prášok na pranie.  Šnúra na prádlo a štipce sú súčaťou povinnej výbavy, aj keď máte dojem, že prať nebudete. Ak nie prať, ale sušiť určite. 

Určite treba počítať s teplejším oblečením na noc a s rezervou. Nevyhnutná je tiež dobrá obuv, v ktorej sa na nerovnom teréne v kempe nebude šmýkať nôžka. Ak však vychytíte dobré počasie, deti budú cez deň aj tak pobehovať v plavkách, ktoré budú najdôležitejším oblečením spolu s dobrou pokrývkou hlavy a kvalitným opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom.

Nezabudnite ani na všadeprítomné kliešte a komáre či iný nepozvaný hmyz a pribaľte repelent. Dôležitou súčasťou výbavy je aj lekárnička na cesty  so základným vybavením, viac orientovaným na časté odreniny. 

Spôsob stravovania na stanovačke

Ak plánujete samostatné varenie,  dôležité je vziať varič s plynovou bombou (pozor na bezpečné umiestnenie a prípravu jedla pri deťoch), prípadne aj gril.

V prípade, že budete variť sami, najjednoduchším jedálničkom sú cestoviny na milión spôsobov a haldy zeleniny a ovocia. Deťom to bohato postačuje a vám ušetrí čas a námahu. Spokojne však ukecajte manžela na nejaké pozvanie k prestretému stolu do reštaurácie. 

Ak ste stále po tomto všetkom rozhodnutí ísť, nech vám teda počasie vydrží, hviezdy svietia každú noc do romantiky popri detskom spokojnom odfukovaní… Idilka?:)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár